Тема 1. Поняття, суть та завдання кримінального процесу України. Предмет і система курсу.



Поняття кримінального процесу та його історичні форми. Правосуддя і кримінальний процес. Завдання кримінального процесу, його роль у державному механізмі контролю над злочинністю. Кримінально-процесуальна діяльність і процесуальні відносини. Система кримінального процесу. Стадії процесу.

Основні кримінально-процесуальні поняття. Механізм кримінально-процесуального регулювання. Кримінально-процесуальні функції. Кримінально-процесуальна форма. Кримінально-процесуальні гарантії (правосуддя, прав особи). Кримінально-процесуальні акти. Співвідношення кримінально-процесуального права з іншими галузями права.

Кримінально-процесуальна доктрина (наука), її предмет, система і методи. Завдання кримінально-процесуальної науки та основні напрямки її розвитку. Кримінально-процесуальне право як навчальна дисципліна.

Тема 2. Кримінально-процесуальне право України
і його джерела.

Поняття кримінально-процесуального права. Основні етапи розвитку кримінально-процесуального права в Україні. Реформування кримінально-процесуального права у незалежній Україні. “Мала” судово-правова реформа 2001 року і кримінально-процесуальне законодавство.

Джерела кримінально-процесуального права: Конституція України; чинні в Україні міжнародно-правові акти; закони України, Кримінально-процесуальний кодекс України (КПК); рішення Конституційного Суду України. Підзаконні нормативні акти Президента України і уряду. Постанови Пленуму Верховного Суду України, нормативні акти керівників центральних правоохоронних органів та їх значення для кримінально-процесуальної діяльності.

Види і структура кримінально-процесуальних норм. Переконання, примус і відповідальність при застосуванні цих норм. Норми права і норми моралі в кримінально-процесуальній діяльності.

Чинність кримінально-процесуального закону в часі, просторі та щодо окремих осіб.

Тема 3. Принципи (засади) кримінального процесу.

Поняття та значення принципів кримінального процесу. Класифікація принципів. Принципи конституційні, загальноправові, галузеві. Принципи судоустрою і судочинства (організаційні і функціональні). Загальнопроцесуальні принципи і принципи стадій досудових і судових. Характеристика окремих принципів (засад) кримінального процесу.

Загальнопроцесуальні принципи. Законність, публічність і диспозитивність. Рівність всіх громадян перед законом і органом, що веде процес. Встановлення об’єктивної істини повним, всебічним і об’єктивним дослідженням обставин справи. Державна мова судочинства. Вільна оцінка доказів за внутрішнім переконанням. Принцип відповідальності за вину і презумпцію невинуватості. Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому і підсудному права на захист. Охорона гідності і честі особи, яка попадає у сферу кримінального процесу. Недоторканність особи, її житла, майна і приватного життя. Свобода від самовикриття у вчиненні злочину та викриття членів сім’ї і близьких родичів. Свобода оскарження рішень і дій органів, що ведуть процес, та забезпечення доступу до правосуддя.

Принципи досудового провадження. Оперативність і швидкість. Одноособове провадження досудового слідства і персональна відповідальність за законне та своєчасне його проведення. Недопустимість розголошення даних досудового слідства.

Принципи провадження в судових стадіях. Здійснення правосуддя в кримінальних справах тільки судом. Незалежність та недоторканність суддів і підкорення їх тільки закону. Поєднання одноособовості та колегіальності складу суду. Гласність (відкритість) судового розгляду та його повне фіксування технічними засобами. Змагальність сторін та свобода у наданні суду своїх доказів і доведення їх переконливості. Забезпеченість доведеності вини обвинуваченого. Безпосередність і усність судового розгляду незмінним складом суду. Участь народу у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних. Забезпечення апеляційного і касаційного оскарження рішень суду. Обов’язковість виконання рішень суду.

Взаємозв’язок і взаємообумовленість принципів кримінального процесу. Моральні засади кримінального судочинства.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!