Лісокультурна діяльність лісництва



В лісництві лісокультурна справа проводиться в двох напрямках: лісовідновлення і лісорозведення.

Лісовідновлення – це створення лісових культур на площах, раніше вкритих лісом. Відновлення лісу може бути природним – це коли на площі з’являється самосів і підріст деревних рослин, і штучним – шляхом закладання лісових культур.

Лісорозведення – створення лісових культур на нелісових площах. Лісорозведення проводять переважно на староорних землях, переданих у лісовий фонд під заліснення. 

Цього року на території лісництва створили культур на площі ______ .

Для забезпечення потреб лісництва в садивному матеріалі створено лісовий розсадники.

Лісові культури створюються з таких деревних порід: дуб звичайний, сосна звичайна. Супутніми породами (природного походження) є береза повисла, осика. Обробіток ґрунту проводиться механізовано трактором МТЗ-82 з плугом ПЛН-3-35 або ПКЛ-70. Підвозку садивного матеріалу проводять гужовим транспортом. Підготовку саджанців проводять вручну (підрізка коріння на 1/3 довжини). Посадка проводиться вручну під меч Колесова. Лісові культури створюють різні за породним складом, густотою, схемою змішування. Приживаємість лісових культур становить 70-80%. Догляди проводять: механізовано – культиватором КЛБ-!,7 чи кущорізом “Секор-3” або вручну – косою чи сапкою (20-30 см). Доповнення при потребі проводиться вручну восени чи наступного року весною.

Перевірки стану лісових проводить інженер по лісовим культурам, лісничий.

У звіті використовую матеріали: проект лісових культур.    

 

 

Охорона і захист лісу від шкідників, хвороб, пожеж і самовільних рубок

Із хвороб лісу найбільш поширені пневі і стовбурні гнилі, які викликаються кореневою губкою, сосновою губкою, березова губка і чага, молодняки пошкоджуються звичайним і сніжним шютте.

Із шкідників поширені короїди, пагонов’юни (зимовий і смолівщик), довгоносик сосновий .

Для боротьби з ними проводиться ряд заходів:

- лісогосподарський;

- хімічний;

- біологічний.

Найбільш розповсюджений є лісогосподарський метод. В місцях їх виникнення проводяться лісогосподарські заходи, які не дозволяють розповсюдження їх на значну площу. Основний захід боротьби – це проведення суцільно- і вибірково-санітарних рубок, а також рубок догляду.

Хімічний і біологічний в даний момент часу розповсюджений дуже погано і застосовується рідко.

 

В пожежно небезпечний період проводиться наймання тимчасових пожежних сторожів. Вони чергують на пожежних вишках у встановлений період часу, яке залежить від погодних умов і може бути декілька годин чи цілодобово. На пожежних вишках (якщо вони є в наявності) є : телефон, бінокль, годинник, азимутний круг, план насаджень і журнал для запису виявлених пожеж. В конторі лісництва чергування по черзі несуть помічник лісничого, майстри лісу, вона обладнана рацією.

Також в лісництві ведуть деякі інші заходи:

- облаштування місць для відпочинку і куріння;

- проведення роз’яснювальної роботи серед населення;

- встановлення аншлагів;

- облаштування по території водойм і під’їзд до них;

- облаштування мінералізованих смуг і інші.

 

До лісової охорони в лісництві належать: лісничий, помічник лісничого, старший майстер лісу і майстри лісу. При виявленні самовільних рубок чи інших адміністративних порушень, повідомляють лісничого чи помічника лісничого. Вони в свою чергу повідомляють в лісгосп і складають протокол про адміністративне правопорушення і постанову.

В великих масштабах порушення може перейти у кримінальне порушення і ним займається інженер з захисту лісу з міліцією.

 

   

 

 

Побічне користування лісом

Побічне користування в лісництві відсутнє, або представлене в малому стані.

До побічного користування належить:

- сільськогосподарське користування;

- заготівля сіна;

- збір лікарської сировини;

- збір дикоростучих ягід, плодів і грибів;

- випас худоби;

- бджільництво;

- рибальство;

- мисливство;

- заготівля соку.

Сільськогосподарське користування представлене – незначними площами. На них вирощують зернові культури, які вирощують для утримання коней. В лісництві є декілька одиниць коней, які використовуються в лісогосподарських цілях і як транспорт.

Заготівля сіна на території лісництва проводиться для власних потреб, тобто для утримання коней.

Збір лікарської сировини в даний момент часу малий об’єм і представлений: цвітом липи, бузини.

Збір дикоростучих ягід, плодів і грибів майже не проводиться оскільки після Чорнобильської катастрофи майже всі землі лісництва забруднені цезієм 137 Заготівля соку не проводиться.

Випас худоби на лісових площах не проводиться.

В лісництві не займаються бджільництвом  

Рибальством в лісництві не займаються.

Мисливством на території лісництва займається УТМР. Полювання на значній території лісництва заборонено (створено заказник для відновлення дикої фауни). Підгодівлю в зимовий час працівники лісництва не проводять. З дикої фауни трапляються такі види: косуля, дикий кабан, дикі качки і гуси, лось, заєць, лисиця, вовк, бобри …

 

 

Бухгалтерський облік

В лісництві на бухгалтера покладена значна кількість обов’язків. До них входить здача звіту про працю і заробітну плату, звіту про рух матеріальних цінностей і лісопродукції, касового звіту і інше. Оформлення наряд-актів займається помічник лісничого.

По щоденниках, які ведуть майстри лісу складаються наряд-акти на виконану роботу і затверджуються у державному підприємстві. По наряд-актах оформляється звіт про заробітну плату і звіт про рух лісопродкції. Після складання і здачі звітів в лісництві аналізується, по них, стан справ. На кожен обхід оформляється рапорт на заготівлю і вивозку лісопродкції, за яким визначається рух лісопродкції по лісництву.

При прийомі на роботу укладається договір між підприємством і працівником. Для матеріально зобов’язаних працівників оформляється типовий договір про повну матеріальну відповідальність. Матеріально зобов’язаними в лісництві є лісничий, бухгалтер (касир) і майстер лісу. Для тимчасових робітників оформлення цивільно-правовий договір на певний період часу.

У звіті використовую матеріали: щоденник приймання робіт по заготівлі (вивезенню) лісопродкції; наряд-акт на виконання робіт; рапорт про рух лісопродкції; звіт про рух лісопродкції.

 

 

Охорона праці

1. До лісосічних робіт при проведенні рубок догляду допускаються чоловіки не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, інструктаж на робочому місці і стажування.

2. Робітники повинні проходити інструктажі: вступний, первинний на робочому місці, повторний, позаплановий і поточний.

3. Особи, зайняті керуванням механізованими засобами на рубках догляду (тракторами, ручними машинами), повинні мати посвідчення на право керування ними.

4. Допуск до роботи і закріплення осіб за механізмом чи машиною оформляється наказом керівника підприємства.

5. На кожну ділянку, відведену для рубок догляду за лісом, стосовно до конкретних умов рельєфу місцевості, складу насадження, способу рубки , використовуваних машин, устаткування і форм організації праці складається технологічна карта.

Технологічна карта складається лісничим (помічником лісничого) за участю майстра і затверджується головним лісничим (головним інженером) підприємства.

Проводити лісосічні роботи без технологічної карти чи з відступами від її не дозволяється.

6. Технологічна карта повинна містити:

1 характеристику лісосіки;

2 схему лісосіки з чітким зображенням на ній пасік, трельовочних волоків, просік, канатних установок, лісовантажних пунктів, лісовозних вусів, площадок для розміщення устаткування, небезпечних зон;

3 технологічні вказівки про черговість розробки пасік, розміщення робітників у них і безпечні способи ведення робіт;

4 відмітку про виконання підготовчих робіт.

З затвердженою технологічною картою майстер знайомить робітників, які мають вести роботи на лісосіці, дає розписатися в ній бригадиру і видає йому технологічну схему лісосіки.

7. Виковувати рубки догляду за лісом дозволяється бригадами (ланками) у складі не менш двох чоловік, один із яких призначається старшим.

8. При проведенні .проріджувань, прохідних і вибіркових санітарних рубках лісу робітники, майстер й особи, що прибули на лісосіку, повинні бути забезпечені захисними касками.

9. Робітники, зайняті на рубаках догляду за лісом і санітарними рубками, повинні працювати в спецодязі, спецвзутті, рукавицях, що їм видає по встановлених нормах адміністрація підприємства, а також зобов'язані користуватися необхідними засобами індивідуального захисту від шуму і вібрації (вкладиші, навушники, антивібраційні рукавиці) і іншими засобами захисту.

10. Кожна бригада на рубках догляду за лісом повинна бути забезпечена будиночком для відпочинку й обігріву, доброякісною питною водою й аптечкою для надання першої медичної допомоги.

11. Не дозволяється робити валку і трелювання лісу, обрубку сучків і кряжування хлистів на гірських лісосіках при швидкості вітру понад 8,5 м/с, а в рівнинній місцевості — тільки валку лісу при швидкості вітру понад 11 м/с. Лісосічні роботи /припиняються під час зливового дощу, при грозі, сильному снігопаді і густому тумані (видимість менш 50 м).

12. Робота мотористів повинна бути організована відповідно до «Положення про режим праці при роботі мотокущорізами», у якому передбачено сумарний час роботи в контакті з вібрацією не більш 2\3 робочої зміни. При цьому тривалість одноразового безупинного впливу вібрації, включаючи мікро паузи, що входять у дану операцію, не повинна перевищувати для ручних машин 30—40 хв. Обід рекомендується встановлювати не менш 60 хв. і дві регламентовані перерви (для активного відпочинку, проведення виробничої гімнастики по спеціальному комплексі і фізиопрофілактичних процедур): 20 хв. через 2 години після початку зміни і 30 хв. через 2 години після обідньої перерви.

13. Машини, устаткування, інструмент, пристосування, що знаходяться в експлуатації, повинні відповідати вимогам технічних умов і інструкції з експлуатації заводу-виготовлювача.

14. Ручні інструменти і пристосування повинні відповідати наступним вимогам:

рукоятки валочних вилок, ваг, окорювальних лопаток і інших інструментів повинні бути міцними, гладкими і міцно з'єднаними з металевими частинами;

сокирища повинні виготовлятися гладкими із сухої і міцної деревини, зі стовщенням на кінці й обов'язково розклинені у вушку сокири;

кут насадки повинний бути: для колуна — 88°, для лісорубальних сокир — 86° і для сучкорубних — 84°.

15. При знаходженні місця роботи від місця проживання на відстані 3 км і більш і при відсутності транспорту загального користування доставка робітників на роботу і назад проводиться засобами і за рахунок підприємства, на спеціально обладнаному для цієї мети технічно справному транспорті і відповідно до встановлених правил перевезення людей. Перевезення людей на непризначеному для цих цілей транспорті забороняються.

16. Переправа людей через ріки, озера й інші водяні перешкоди повинна проводитьсь на спеціальних самохідних судах чи обладнаних для цієї мети човнах, поромах з дотриманням установлених правил перевезення.

17. На переправах у човнах з моторним і весловим ходом обов'язково повинен бути присутнім черговий човняр. Човни повинні мати рятувальний леєр і наступний інвентар: рятувальні кола чи кулі Суслова з піднімальною силою не менш 0,14 кН по числу людей, зазначеному у вантажопідйомності човна, один рятувальний шнур Александрова, одне запасне весло, один черпак для відливу води, один ліхтар, один багор і одна жердина з металевим наконечником (для гірських рік).

18. Максимально припустиме число людей при різних осадах човна повинне бути позначено цифрами над ватерлінією.

Гребні і моторні човни дозволяється завантажувати так, щоб висота сухого борта в самій зниженій частині його була не менш 20 см при штилі і тихому вітрі. При наявності хвиль на водяній поверхні норма завантаження човна повинна бути зменшена з таким розрахунком, щоб висота сухого борта була не менш 40 см.

Ватерлінії, що відзначають висоту сухого борта 20 і 40 см, повинні бути нанесені незмивною фарбою. Перевантаження човнів не допускаються.

19. Переправа на ділянках рік із захаращеним руслом, при інтенсивному русі молевої деревини, шуги, льодоході, при швидкості вітру понад 8,5 м/с і густому тумані (видимістю менш 25 м) не дозволяється.

20. Про кожен випадок травмування потерпілий чи очевидець негайно сповіщає майстра чи іншого безпосереднього керівника робіт, який зобов'язаний:

терміново організувати першу допомогу постраждалому і його доставку в медсанчастину (здоровпункт) чи іншу лікувальну установу, повідомити лісничому чи іншому керівнику про нещасний випадок, що трапився, зберегти до розслідування обстановку на робочому місці і стан устаткування такими, якими вони були в момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю працівників, не приведе до аварії).

Керівник підрозділу, де стався нещасливий випадок, зобов'язаний негайно повідомити про нещасний випадок керівнику і голові профспілкового комітету підприємства.

21. Усі робітники повинні знати прийоми надання першої долікарської медичної допомоги.

22. Усі робітники зобов'язані виконувати встановлені на підприємстві правила внутрішнього трудового розпорядку. Курити дозволяється тільки в спеціально обладнаних для цих цілей місцях. У місцях проведення робіт забороняється перебування осіб у нетверезому стані і вживання спиртних напоїв.

23. Особи, винні в порушенні дійсної інструкції, несуть адміністративну і дисциплінарну відповідальність, якщо їхньої дії не спричиняють кримінальної відповідальності.

Невиконання вимог інструкції не може бути виправдано їх незнанням.

 

 

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

24. Трактори й інші машини, що працюють на рубках догляду, повинні мати вогнегасники і протипожежний інвентар.

25. Трактори, що працюють у лісі, повинні бути обладнані іскрогасниками, встановленими на вихлопну трубу.

26. Заправка тракторів і інших машин повинні проводитись механізованими заправочними засобами.

У холодний час року забороняється підігрівати мастила в двигуні і картері ведучих мостів відкритим вогнем. Для цього використовуються спеціальні водомаслогрййки.

27. Заправка автомобілів, тракторів з візками, у кузові яких знаходяться легкозаймисті матеріали, а також автомобілів і автобусів, у кузові яких знаходяться люди, не дозволяється.

28. Під час грози і її наближенні всі зливо-наливні операції зі світлими нафтопродуктами, а також заправлення машин повинні бути припинені.

 

Висновки

1. Ліс – народне багатство, використовується в усіх сферах життя людини, є регулятором клімату, захист від вітрової і водної ерозії.

 

2. При створенні біологічно стійких насаджень потрібно: 

 

-висаджувати лісові культури змішаного типу;

 

-насіння заготовляти з елітних і плюсових дерев та насінневих плантацій.

 

 

3. Провести механізацію робіт при проміжному користуванні.

 

4. Відпуск і реалізацію проводити готової продукції, а не сировини.

 

 

5. Покращити контроль за поширенням шкідників і хвороб, зменшити кількість самовільних рубок.

 

Використана література

 1.Проект організації і ведення лісового господарства ДП “Овруцьке ЛГ”.

 

 2.Лісовий кодекс України.

 

 3.Свириденко В.Є., Бабіч О.Г., Киричок Л.С. Лісівництво. – Київ: Арістей, 2005.-543 с.

 

 4.Сортиментні таблиці.

 

 5.Правила рубок головного користування в лісах України.

 

 6.Правила рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства та інших рубок.

 

 7.Санітарні правила в лісах.

 

 8.Правила пожежної безпеки в лісах.

 

 9.Положення про державну лісову охорону.

 

 

                      УДАЧІ Вам

 СТУДІКІ МЛК =)


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 272; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!