Витоки українського мистецтва.



Мистецтво України від найдавніших часів до великого переселення народів. Формування культурно-господарських зон у межах України. Духовна культура трипільців та їхнє мистецтво. Мистецтво кочовиків: кіммерійці (проблема етнічної та культурної належності), скіфи, сармати. Вплив грецьких колоній на мистецтво тубільного населення Північного Причорномор’я.

 

Особливості розвитку українського мистецтва в середньовіччі.

Особливості релігійного культу східнослов’янських племен. Перспектива „схід-захід” та її екстраполяція на мистецтво Київської Русі. Вплив християнства на формування нового типу мистецтва. Розвиток мистецтва в Київській Русі. Характерні риси культурного феномену Галицько-Волинського князівства.

 

Етапи розвитку українського мистецтва від Ренесансу до модерну. Суспільно-політичні умови формування нового (ренесансного) типу українського мистецтва. Релігійний чинник в еволюції українського мистецтва ХV – першої половини ХVІІ ст. Діяльність культурно-освітніх осередків. Іван Мазепа та розквіт українського барокового мистецтва. Формування моделі українського мистецтва Нового часу. Витоки українського романтизму. Еволюція українського музичного мистецтва. Архітектура епохи модерну.

 

Києво-Могилянська академія в історії освіти і науки України

П. Могила та його діяльність. Заснування та діяльність академії: історіографія та джерела. Від Київського колегіуму до Києво-Могилянської академії. Періодизація діяльності навчального закладу та особливості кожного періоду. Адміністрація. Структура академії. Організація навчання. Нижча, середня та вища конгрегації. Регламент студентів. Зміст навчання. Розвиток науки в Києво-Могилянській академії. Нові методи наукових досліджень. Г.Сковорода, П.Величківський, С.Гамалія, І.Полетика, Ф.Прокопович, І.Гізель.

Література:

Європейська та українська культура в нарисах / За ред. І.З. Цехмістро. – К., 2003.

2. Історія української культури у 5 т. Т.3. Українська культура другої половини ХVІІ – ХVІІІ століть. Александрович В.С., Борисенко В.Й., Виврот Т.М. – К.:Наукова думка, 2003. – 1246с.

3. Історія української культури: Побут, письменство, мистецтво, театр, музика. – К.: Либідь, 1994. – 651 с.

Українська історіографія першої половини Х VІІІ ст. Козацько-старшинські літописи Самовидця, Г.Грабянки та С.Величка. Ставлення до постаті Б.Хмельницького. Історія козацтва та Визвольної війни. Ставлення до гетьманів після Б.Хмельницького, правобережних та лівобережних. Загальне значення для розвитку української історіографії. Питання про достовірність історичних текстів.

«Історія Русів» та її історіографічне значення.

Історичні передумови формування особливостей історіографії першої половини ХІХ ст. «Історія Русів»: проблеми походження, часу написання та авторства. Історія України у викладі автора твору. Вплив на українську історіографію періоду.

Дослідження історії Південної України у першій половині ХІХ ст.

Дослідження історії південного регіону у діяльності А.О.Скальковського (1808-1898). Одеське товариство історії і старожитностей: передумови виникнення, склад товариства, наукова діяльність, видання. Новоросійський університет – важливий центр наукового українознавства. О. Маркевич, П. Іванов, І. Линниченко та його школа істориків. «Історія України-Русі» миколаївця Миколи Аркаса: задум, структура, реалізація, критика.  

М. Костомаров: народництво та пізній романтизм в українській історіографії.

Основні факти біографії. Становлення поглядів. Структура наукового доробку. Зв’язок між науковим, національним світоглядом та громадською діяльністю. Полеміка з російськими вченими як прояв усамостійнення українського історіографічного процесу.

Основні школи та напрямки дослідження історії України у 1920-х рр.

Одеська, Київська, Харківська школи М. Слабченка, М. Грушевського та Д. Багалія – інтелектуальні та організаційні риси, внесок в історичну науку та освіту. Історико-правовий, краєзнавчий, історико-літературний, соціально-економічний напрямки досліджень.

Література:

1. Дорошенко Д.І. Огляд української історіографії. - К.: Українознавство, 1996. - 256 с.

2. Калакура Я.С. Українська історіографія. – К., 2004.

3. Кравченко В.В.Нариси з української історіографії епохи національного відродження(друга половина 18 – сер. ХІХ ст.). – Харків, 1996.

4. Коцур В.П., Коцур А.П. Історіографія історії України. – Чернівці, 1999.

5. Марченко М.І. Українська історіографія (з давніх часів до середини ХІХ ст.). – К., 1959.

6. Хмарський В.М. Археографічна діяльність Одеського товариства історії і старожитностей. – Одеса, 2002.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 159; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!