Права та можливості власника патенту



Такий потужний спосіб захисту прав, як отримання патенту на винахід допомагає уникнути конкурентної боротьби наринку, надаючи власнику унікальну перевагу перед конкурентами – монопольне право використовувати продукт і забороняти третім особам його використання.

Патент на винахід можна продати, а також частково передати права на його використання з метою отримання прибутку.

Якщо ви оформили, подали заявку, і вам зареєстрували патент на винахід, можна не доводити новизну виробу у разі пред'явлення претензій, оскільки вже є документ, що її засвідчує.

Патент на винахід засвідчує сучасність, новизну та легітимність виробу. Оскільки отримати патент на винахід можна тільки на унікальний об'єкт, цей документ є вагомим аргументом на користь продукту в конкурентній боротьбі.

Уразі порушення прав за патентом на винахід необхідно звертатися в антимонопольний комітет України, або до Господарського суду, в залежності від обставин справи. Якщо претензії власника патенту на винахід знайдуть обґрунтованими, порушнику буде заборонено використання запатентованого в Україні об'єкту. Також він може бути зобов'язаний відшкодувати збитки, оштрафований та притягнутий до кримінальної відповідальності.

Що робити, якщо вас звинуватили в порушенні прав за патентом?

Негайно звернутися до фахівця, і з'ясувати, чи обґрунтовані претензії.

Вартість патентування винаходу

Вартість реєстрації патенту на винахід залежить від складності винаходу, наявності або відсутності необхідних креслень і діаграм, інформації про наявні аналоги винаходу і кількості країн, в яких необхідно отримати правовий захист.

Вартість патентування винаходу – від 2300 грн.

Вартість патентування корисної моделі – від 1700 грн.

Знижка при одноразовому замовленні декількох заявок – від 5%.

Вимоги до винаходів в Україні

Винахід може бути запатентований, якщо він:

Новий – надає рішення, раніше невідоме у відповідній області

Має винахідницький рівень – не є очевидним для фахівця в даній області. Якщо ж корисний ефект досягається очевидним для фахівця чином, нові пристрої і матеріали можуть охоронятися в якості корисних моделей.

Може бути застосований у промисловості – тобто може реалізуватися на практиці.

Перш ніж оформити заявку на патентування нового рішення, варто визначити, чи підлягає воно патентуванню.

В якості винаходів в Україні можуть бути запатентовані:

Процес або спосіб

Продукт: речовина, виріб, пристрій, штами мікроорганізмів, клітинні культури тощо.

Будь-яке нове застосування існуючих продуктів і способів.

Не є винаходами:

ідеї, що стосуються зовнішнього вигляду виробів, в тому числі спрямовані на задоволення естетичних та ергономічних потреб (такі об'єкти охороняються в якості промислових зразків);

бази даних (охороняються авторським правом);

методи проведення ігор;

методи виконання розумових операцій;

ідеї, які не можуть бути втілені в життя, а також ті, що суперечать нормам гуманності та моралі.

Об'єктом винаходу може бути:

·   продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослин і тварин);

·   спосіб;

·   застосування раніше відомого продукту чи способу за новим призначенням.

Право на одержання патенту має:

·   винахідник;

·   роботодавець (якщо винахід є службовим);

·   правонаступник винахідника або роботодавця.

Патент на винахід надає його власникові виключне право використовувати винахід за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів, та забороняти його використання всім іншим особам без його дозволу, за винятком випадків, коли таке використання не визнається відповідно до Закону порушенням прав, що надаються патентом.

Виключні права власника патенту (деклараційного патенту) на секретний винахід обмежуються Законом України «Про державну таємницю» і відповідними рішеннями Державного експерта з питань таємниць.

Права, що випливають з патенту, діють від дати публікації відомостей про його видачу.

Права, що випливають з патенту (деклараційного патенту) на секретний винахід, діють від дати внесення інформації про нього до Державного реєстру патентів і деклараційних патентів України на секретні винаходи.

Система патентування сприяє технологічному розвитку країни такими основними шляхами:

а) стимулює створення нових технологій;

б) створює умови для успішного промислового застосування

нових технологій;

в) сприяє передачі технологій;

г) слугує інструментом технологічного планування і реалізації

відповідної стратегії;

д) забезпечує організаційну структуру, яка заохочує притоку іноземних інвестицій. Як отримати патент на винахід в Україні?

Для оформлення патенту на винахід потрібні відомості:

ПІБ та місце проживання заявника (або реквізити та юридична адреса організації – заявника);

ПІБ та місце проживання автора винаходу;

Відомості, що описують суть винаходу, а також, якщо це необхідно, креслення, епюри, схеми та діаграми.

Заявка на видачу патенту – комплект документів, що включає в себе:

опис винаходу;

формулу винаходу;

заяву на видачу патенту на винахід встановленого зразка;

реферат;

креслення (якщо на них є посилання в описі).

3. Під час патентування подані матеріали проходять два етапи експертизи – формальний та кваліфікаційний. Під час першого етапу перевіряється правильність оформлення заявки на видачу патенту, під час другого – відповідність винаходу умовам патентоспроможності (новизна, винахідницький рівень, можливість застосування).

4. Після успішного проходження етапів експертизи Укрпатентом виноситься рішення про видачу патенту і ви отримуєте патент на винахід. Приблизний термін отримання патенту – 1.5–2 роки.

Патент видається:

автору (авторам);

фізичним і (або) юридичним особам, вказаним автором (його правонаступником) у заявці на видачу патенту або в заяві Роспатенту до реєстрації патенту;

роботодавцю у випадках, коли об'єкт промислової власності створено автором (авторами) у зв'язку з виконанням ним своїх службових обов'язків або отриманого від роботодавця конкретного завдання, якщо договором між ними не передбачено інше.

Якщо патентовласником є ​​роботодавець, автор має право на винагороду, розмірне вигоді, що отримана або могла бути отримана роботодавцем при належному використанні ним запатентованого об'єкта промислової власності. Розмір винагороди визначається на основі угоди між автором і роботодавцем.

Якщо роботодавець протягом чотирьох місяців з дати повідомлення його автором про створений винахід, корисну модель або промисловий зразок не подасть заявку в Патентне відомство, не переуступить право на подачу заявки іншій особі і не повідомить автору про збереження відповідного об'єкта в таємниці, то автор має право подати заявку і отримати патент на своє ім'я. У цьому випадку роботодавець має право на використання відповідного об'єкта промислової власності у власному виробництві з виплатою патентовласника компенсації, яка визначається на договірній основі.

У разі недосягнення угоди між сторонами про розмір і порядок виплати винагороди або компенсації спір розглядається в судовому порядку. За несвоєчасну виплату винагороди або компенсації, визначених договором, роботодавець, винний у цьому, несе відповідальність відповідно до цивільного законодавства.

Однак патентне законодавство не містить вказівок щодо визначення розміру винагороди або компенсації яких вказівок про використання методик такого визначення, яких вказівок на «стандартні» рішення.

Патентовласнику належить виключне право на використання охоронюваних патентом винаходу, корисної моделі чи промислового зразка за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших патентовласників, включаючи право заборонити використання зазначених об'єктів іншим особам, крім випадків, коли таке використання відповідно до Патентним законом не є порушенням права патентовласника.

Якщо патент належить кільком особам, то взаємини з використання запатентованого об'єкта визначаються угодою між ними. При відсутності такої угоди кожний власник патенту може використовувати об'єкт, що охороняється на свій розсуд, але не вправі надати на нього ліцензію або поступитися патент іншій особі без згоди інших власників.

Виріб визнається виготовленим з використанням запатентованого винаходу, корисної моделі, а спосіб, що охороняється патентом на винахід, – застосованим, якщо в ньому використано кожну ознаку винаходу, корисної моделі, включену до незалежного пункту формули, або еквівалентний йому ознака.

Виріб визнається виготовленим з використанням запатентованого промислового зразка, якщо вона містить усі його суттєві ознаки.

При невикористанні або недостатнього використання патентовласником винаходу чи промислового зразка протягом чотирьох років, а корисної моделі – протягом трьох років з дати видачі патенту будь-яка особа, яка бажає і готове використовувати об'єкт, що охороняється промислової власності, у разі відмови патентовласника від укладення ліцензійного договору може звернутися до Вищу патентну палату РФ з клопотанням про надання йому примусової невиключної ліцензії. Якщо патентовласник не доведе, що невикористання чи недостатнє використання об'єкта промислової власності зумовлено поважними причинами, Вища патентна палата надає зазначену ліцензію з визначенням меж використання, розміру, термінів (невиключна ліцензія), а також порядку платежів. Розміри ліцензійних платежів повинні бути встановлені не нижче ринкової ціни ліцензії.

Відповідно до Конвенції про охорону промислової власності, примусова ліцензія може передаватися навіть у формі субліцензії, але лише з частиною промислового чи торговельного підприємства, що використовує цю ліцензію.

Конвенція встановлює, що для запобігання зловживань, які можуть виникнути в результаті здійснення виключного права патентовласника (наприклад – невикористання винаходу), національне законодавство, крім видачі примусової ліцензії, може передбачати позбавлення прав на патент. При цьому анулювання патенту допускається після закінчення двох років з моменту видачі примусової ліцензії.

У практиці виробничої діяльності нерідко можуть мати місце умови, що не дозволяють використовувати винахід, корисну модель, промисловий зразок без вторгнення в права інших патентовласників. Так, при постановці на виробництво нової корисної моделі (нового виробу), як правило, потрібне внесення тих чи інших змін в технологічну систему. Якщо ж корисна модель представляє собою складну систему, її постановка на виробництво може супроводжуватися корінний реконструкцією виробництва, пов'язаної з використанням низки винаходів. Патентний закон передбачає, що якщо патентовласник не може використовувати винахід, корисну модель, промисловий зразок, не порушуючи при цьому прав іншого патентовласника, він має право вимагати від останнього укладення ліцензійного договору.

Патентовласник може поступитися отриманий патент будь-якій фізичній або юридичній особі. Договір про відступлення патенту підлягає реєстрації в Патентному відомстві. Договір без реєстрації вважається недійсним. Патент і право на нього переходять також у спадок.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!