V. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу

Урок 25 . Практичне заняття. Зовнішня політика князя Данила Романовича. Галицько-Волинський літопис про подорож у Золоту Орду та коронацію Данила Романовича

Мета уроку:

•   показати роль Данила Романовича (Галицького) в боротьбі за збереження власної державності та визволення з-під влади монголів;

•   навчити учнів визначати роль особистості в історичному процесі;

•   розвивати уміння працювати з історичними джерелами, аналізувати історичні факти та події;

•   виховувати інтерес до вітчизняної історії, національну самосвідомість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

Обладнання: підручник, літературні джерела, карта.

Очікувані результати

Учень/учениця:

•   описує подорож Данила Романовича в Золоту Орду та його коронацію;

•   характеризує заходи Данила Галицького задля збереження могутності Галицько-Волинської держави;

•   уміє узагальнювати та систематизувати знання про особливості розвитку Галицько-Волинського князівства в період правління Данила Галицького;

•   висловлює ставлення до особи Данила Галицького.

Хід уроку

I.  Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися»

Запитання

Що вам відомо про особистість та внутрішню політику Данила Галицького?

Методичний коментар. Учні заповнюють першу колонку. Один учень виконує завдання на дошці.

 

Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися

 

                  

 

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вправа «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися»

Тема уроку записана на дошці, очікувані результати учні формулюють, заповнюючи другу колонку таблиці «Знаємо. Хочемо дізнатися. Дізналися». Учитель корегує дії учнів. Обов’язково треба наголосити, що наприкінці уроку буде перевірено, що учні дізналися і чи збігаються отримані знання з очікуваними результатами.

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

План

1.  Зміцнення кордонів Галицько-Волинського князівства.

2.  Спроби створення антимонгольського союзу.

3.  Поїздка до Золотої Орди.

4.  Боротьба з монголами в 50—60-х рр. XII ст.

5.  Значення діяльності Данила Галицького.

Методичний коментар. Учні об’єднуються в чотири групи і працюють із джерелами інформації. Потім представник від кожної групи відповідно до плану уроку (п. 1—4) представляє напрацювання. У результаті створюється характеристика зовнішньополітичної діяльності князя. За повідомленнями представників груп решта учнів класу складає хронологічну таблицю. Підсумки роботи підбиває вчитель.

Текст 1

Для захисту своїх кордонів Данилу Романовичу доводилося одночасно долати опір кількох суперників: зі сходу загрожували монголи, із заходу на українські землі зазіхали Литва, Польща й Угорщина.

У 1238 році Данило розгромив лицарів Тевтонського ордену у битві під Дорогочином і взяв у полон магістра ордену. Данило напередодні проголосив: «Не личить держати нашу батьківщину крижевникам (кресотонос- цям)!»

У 1245 році військо Данила Галицького здобуло блискучу перемогу в битві з приведеним Ростиславом військом угорського короля та його союзниками біля міста Ярослава на р. Сян. Внаслідок Ярославської битви Данило зламав опір боярської опозиції й надовго зупинив наступ угорського королівства на північ від Карпат.

Тоді ж князь здійснив успішні походи проти литовців та ятвягів, у 1243 р. захопив Люблін та Люблінську землю, допомагаючи своєму синові Роману, одруженому із сестрою австрійського герцога, у боротьбі за австрійську корону, Данило Галицький рушив на Чехію та Сілезію. Так далеко на захід не заходив жоден із руських князів.

Про активність зовнішньої політики Данила Галицького свідчать не лише його військові походи, князь укладав також вигідні династичні шлюби. Так, його старший син, Лев Данилович, був одружений із дочкою угорського короля, наймолодший, Шварно, узяв шлюб із дочкою литовського князя Міндовга, а дочка Переяслава була видана заміж за мазовецького князя.

Завдання

1.  Охарактеризуйте міжнародне становище Галицько-Волинського князівства.

2.  Які військові походи провів Данило Галицький для захисту своїх кордонів?

3.  Як здійснювалася князем «мирна дипломатія»?

Текст 2

Важливим напрямом зовнішньої політики князя були відносини з монгольськими володарями. Данило Романович мав намір об’єднати зусилля західних держав у боротьбі з Ордою. З цією метою він вів переговори з Папою Римським Інокентієм IV. І коли Папа у 1253 році прислав Данилові корону, князь прийняв її після певних вагань Коронація Данила Галицького відбулася в м. Дорогичині Йому було вручено королівські регалії— вінець, скіпетр і корону, і він отримав титул «король Русі». Основною умовою коронації було одержання реальної військової допомоги від католицького заходу проти Орди. Але допомога від західних держав так і не прийшла.

Завдання

1.  Про які заходи зовнішньої політики князя йдеться в уривку?

2.  Яку мету мав Данило Галицький, прийнявши корону та титул короля? Чи справдилися його сподівання? Чому?

Текст З

Спроба організувати союз проти ординців не вдалася. На маючи змоги встановити надійний заслін силам Золотої Орди, Данило був змушений поїхати на переговори до хана Батия, столиця якого Сарай знаходилася поблизу гирла Волги.

Минув майже місяць, як князь Данило прибув до Золотої Орди. Згодився відвідати хана Батия, щоб мати хоч і гіркий, але мир. Данило ввійшов до Батия, поклонився за тамтешнім звичаєм.

— Випий, князю, нашого пиття,— простягнув хан повну чашу кумису.

Данило знав, що випити кумис із ханських рук — велика честь. Та знав і те, що негоже русичам пити кобиляче молоко. Недарма називають його чорним: хто вип’є кумис, той визнає перед світом свою підлеглість. Замислився на мить Данило, та знав, що іншого способу зберегти рідну землю від спустошливих набігів степовиків немає, тому сказав твердо:

— Досі я не пив. А нині ти велиш — я п’ю.

Випивши чашу, поклонився князь, як велів монгольський звичай.

«О, гірша будь-якого зла честь татарська!» — написав з цього приводу галицький літописець.

Завдання

1.  Яка подія описана в джерелі?

2.  Скільки часу знадобилося Данилу Галицькому, щоб одержати ярлик? Як ви це можете пояснити?

3.  Якими почуттями був переповнений Данило, приймаючи від хана кумис?

Текст 4

З метою захисту земель Галицько-Волинського князівства споруджено низку укріплених міст. У 1254—1255 рр. війська Данила Галицького, його брата Василька і сина Лева виступили проти монголів та здобули кілька підпо- рядкових їм міст. А коли загони хана Куремси перейшли в контрнаступ, були витіснені в свої кочовища.

«У рік 6769 [1261]. Настала тиша по всій землі, то в ті дні весілля було у Василька-князя у Володимирі-городі. Став оддавати дочку свою Ольгу за Андрія-князя Всеволодовича до Чернігова, і був тоді; [тут] брат Васильків Данило-князь з обома синами своїми, і зі Львом і з Шварном, і інших князів багато, і бояр багато.

І коли була ж веселість немала у Володимирі-городі, то прийшла тоді вість Данилові-князю і Василькові, що Бурундай іде окаянний, проклятий, і опечалилися цим обидва брати вельми. Він бо прислав був [посла], так кажучи: “Якщо ви єсте спільники — зустріньте мене. А хто не зустріне мене — ворог мені“.

І поїхав Василько-князь зі Львом і з владикою назустріч Бурундаєві, узявши дари многі і пиття, і зустрів його коло [города] Шумська. І прийшов Василько зі Львом і з владикою перед нього з дарами, а він великий — гнів положив на Василька-князя і на Льва, а владика стояв у страху великому. А потім сказав Бурундай Василькові:

“Якщо ви єсте мої спільники — розмечіте ж городи свої всі“.

[1] Лев розкидав [городи] Данилів і Стіжок, а звідти пославши [воїв], Львів розметав. Василько ж, пославши [воїв], Кременець розметав і Луцьк.

Бурундай же став мовити про Володимир: “Васильку! Розмечи город!“ І князь Василько почав думати в собі про город, тому що не можна було розкидати його скоро через [його] величину [І] повелів він запалити його, і, так за ніч він згорів увесь».

(Літопис Руський.)

Завдання

1.  Про що йдеться в документі?

2.  Чим закінчилася боротьба Данила із монголами?

(Обговорення завдання.)

Колективна робота з джерелом

Коментоване читання

Опрацюйте тексти та виконайте завдання:

— Як характеризують Данила Галицького в джерелах?

— Якими чеснотами наділяє літописець Данила Галицького?

— Поясніть, що має на увазі літописець, порівнюючи Данила із Соломоном.

— Висловіть своє ставлення до особистості Данила Галицького.

Текст 5

Сей же король Данило [був] князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився був із братом своїм Васильком. Сей же Данило був другий по Соломоні.

(Із Галицького літопису.)

Метод «Два — чотири —- всі разом»

Завдання

Визначте історичне значення діяльності Данила Галицького.

V. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу

Самостійна робота

Завдання

Заповніть пропуски в тексті.

«Князь Данило успадкував владу від свого батька__________. Непокірні__________чинили опір князівській

владі. Тривалий час Данило та його брат    боролися

за повернення батьківського престолу. У_______р. йому

вдалося повернути князівський трон. Князь Данило зробив

значну кількість корисних справ для зміцнення__________       

держави. Він створив добре навчене_________, підкорив

собі колишню столицю Київської Русі — м.____________,

завдав поразки рицарям-хрестоносцям під__________,

збудував фортечні укріплення, збудував низку міст. Одне

з цих міст, засноване в_______р., він назвав на честь свого

старшого сина____________. Місто_______________Данило перетворив

на столицю своєї держави. За його наказом були також

споруджені міста-замки_______________і_____________. У 1245 році

здобув блискучу перемогу в битві з угорським військом

поблизу м____________.Не маючи достатніх сил боротися

із військами Золотої Орди, Данило був змушений поїхати

на переговори до хана________________  , який видав йому__________       

на князювання. Основною метою всього його життя було

звільнення від______________ярма. У____________р. у місті__________ 

Данило був коронований як король Галицько-Волинської

держави. Помер у___________р. у своєму улюбленому місті___________

».


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 181; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!