Ефективність PR-компаній закладів СКС та методи її оцінки.

Тема ІІ. 3.

Діагностика та моніторинг PR-супроводу соціокультурних практик

План

1. Діагностика та моніторинг у PR-діяльності закладів СКС.

2. Ефективність PR-компаній 0акладів СКС та методи її оцінки.

 

1. Якщо говорити про PR-технологію в цілому, то можна виділити такі її структурні компоненти:

· Виявлення проблемного поля та його діагностування;

· Планування PR;

· Організація і проведення PR-компанії;

· Аналіз,оцінка ефективності та складання звіту.

На практиці дуже складно розділити стадії діагностування, планування, реалізації і оцінки, оскільки процес розв’язання проблем має безперервний, циклічний характер.

Діагностика PR – це аналіз ситуації і проблем з чітким визначенням джерела їх виникнення і специфіки. Як кажуть в медицині: діагностика дає можливість своєчасно виявити захворювання.

Як правило діагностичні заходи проводяться на попередньому етапі перед розробкою PR-компанії. Оскільки ґрунтовно продіагностована ситуація, в умовах якої функціонує той чи інший заклад СКС, дає можливість уникнути певних проблем на стадії «запуску» програми та її проведення.

Які ж виникають труднощі, коли не проводиться діагностика?:

· Відкладання на більш пізній строк проведення компанії підриває, імідж закладу, тягне за собою потребу у додатковому інформуванні через ЗМІ про зміни, які відбулися (строки);

·  Проблеми, які не були завчасно виявлені при діагностиці, дають про себе знати в процесі проведення PR-компанії, і як наслідок стають причиною нових додаткових витрат.

· Фінансові можливості закладів культури та інших структур СКС обмежені. 

Діагностика може бути:

· внутрішньою – виявлення проблем в межах закладу (через залучення постійних відвідувачів, а також співробітників; шляхом опитування або анкетування відвідувачів можна виявити недоліки і проблему у діяльності закладу; доцільно проводити анонімне анкетування співробітників для оцінки діяльності колег з інших структурних підрозділів)

· зовнішньою – виявлення проблемних ситуацій через залучення до діагностики населення.

Висновок: завчасно проведена діагностика дозволяє уникнути додаткових фінансових витрат, її необхідно здійснювати на різних рівнях функціонування СКЗ із залученням відповідних, чітко відібраних методів.

 

Моніторинг – це постійне спостереження за певним процесом з метою виявлення його відповідності бажаному результату.

Умовно можна зазначити, що моніторинг є продовженням діагностики, оскільки діагностика проводиться на першому етапі перед запуском програми, а моніторинг – це постійний контроль, який здійснюється ПР-менеджером в ході проведення програми.

У зв’язку з цим особливо важливим є моніторинг роботи соціокультурних закладів із ЗМІ. Він спрямований на відстеження інформації в ЗМІ про діяльність СКЗ. Для отримання більш об’єктивної інформації деякі організації дають перевагу незалежним ПР-компаніям, які на цьому спеціалізуються. Такі прес-кліпінг бюро можуть зробити підбір матеріалів газет, журналів з будь-якого питання про будь-яку організацію. В США є 2 таких бюро Burrelle's та Luce. Отримують сотні газет і журналів щоденно. В Burrelle's залучено 800 співробітників. Ціна такої послуги складає 200 дол. щомісяця + 1 дол. за кліп

Моніторинг може також базуватися на контент-аналізі – виявлення позитивної і негативної інформації. Цей моніторинг більш складний і більш суб’єктивний. По оплаті дорожчий.

Моніторинг ЗМІ ведеться організаціями не тільки для оцінки громадської думки щодо своєї діяльності, а також з метою вивчення досвіду більш прогресивних закладів, для його адаптації в своїй практиці. Історичні приклади, зафіксовані у ЗМІ можуть стати прикладом поведінки закладу на сучасному ринку, надати потрібну інформації для формування і корегування стратегії.

Дослідники Россі і Фрімен зазначають, що діагностика і моніторинг – це складові управлінської діяльності, як один із фрагментів мозаїки, із якої виникає рішення і розподіл ресурсів, що стосуються планування, проектування, реалізація і просування програм.

 

Ефективність PR-компаній закладів СКС та методи її оцінки.

Заключний етап проведення ПР-супроводу соціокультурних практик – це оцінка ефективності і визначення перспектив подальшої діяльності.

Слід зазначити, що навіть в країнах, де практика ПР значно розвинута, ніж в Україні, не завжди надають потрібної уваги цьому питанню. Так, за даними у Великобританії 60-70% всіх програм по зв’язках з громадськістю не оцінюються організаторами з позицій їхньої ефективності.

Однак, таку ситуацію не можна вважати нормальною. Оскільки на проведення ПР-компаній витрачаються не малі кошти. Тому зусилля спрямовуються на вироблення спеціальних методик, які б дозволили все ж таки визначати ефективність паблік рілейшнз.

Слід зауважити, що подібні методики для невиробничої сфери потребують значно складніший підхід, ніж для виробничої: у сфері послуг кількісні показники складніше виявити.

Для оцінки ефективності ПР-заходів, на думку британського спеціаліста Р.Хейвуда, не обов’язково проводити широкомасштабні заходи. Наприклад, якщо діяльність закладу культури районного масштабу значно вужча, ніж міського, то і виборка для дослідження відповідно вужча.

Ми вже говорили про застосування моніторингу роботи із ЗМІ на етапі проведення програми або оцінки діяльності закладу в цілому за певний період. Слід зазначити, що моніторинг публікацій в пресі та інших ЗМІ, можна проводити і по оцінці ефективності конкретної програми.

Аналіз публікацій у пресі як метод оцінки ефективності закладу використовується як найбільш розповсюджений метод у російській практиці. Цей метод досить надійний і економний. Крім визначення кількості публікацій, застосовується їх якісний аналіз. (Музей води і музей СШ №42 м. Києва; д-ть клубу ПА-ТИ-ПА і сільського клубу).

Ефективність компанії по зв’язках з громадськістю найбільш точно вимірюється комплексними методиками, які поєднують у собі формальні і неформальні методи. При виявленні критеріїв, які частіше використовуються в оцінці ефективності компанії по ПР закладів СКС, будемо спиратися на думку британського спеціаліста Р.Хейвуда, а саме:

· бюджет, тобто здійснення діяльності в межах запланованих матеріальних і часових можливостей (фінансовий і часовий бюджет);

· зростання рівня відомості серед певних аудиторій;

· підвищення рівня позитивної оцінки закладу з боку аудиторії;

· зміна рівня інформування у ЗМІ (збільшення кількості публікацій, або оцінки на більш позитивну);

· зміна положення певного закладу на ринку соціокультурних послуг (відношення з конкурентами);

· активізація каналів зворотнього зв’язку, тобто збільшення кількості замовлень на соціокультурні програми та інші послу закладу;

· зростання ринкової вартості закладу, тобто збільшення кількості інвесторів, які готові вкладати кошти у діяльність соціокультурного закладу;

Застосування комплексних методик оцінки ефективності компаній по зв’язках з громадськістю обумовлена тим, що доводиться враховувати велику кількість зовнішніх факторів, які виникають як в результаті основної діяльності закладу, так і в результаті впливу ринкової кон’юнктури.

Оцінка ефективності ПР-компанії має багато спільного з оцінкою ефективності рекламної компанії.

Стосовно визначення фінансових затрат. Рекомендується заздалегідь у бюджет ПР-компанії додатково закладати близько 5% від запланованої суми на дослідження ефективності.

 Приклади успішних ПР-компаній у зарубіжних країнах, з високим рівнем ефективності:

· Американська Громадська організація «Матері проти п’янства за кермом» змогли змінити ставлення до вживання алкоголю перед тим, як сідати за кермо (роздавання символічних червоних стрічок; друк у пресі форматом на сторінку фото жертв; розміщення логотипу організації на кредитних картах VISA, Master Card, отримання від цього пожертвувань, а володарі карток – пільги на податок з продажу);

· Створення некомерційного літнього дитячого табору для інвалідів;

· Організація «Збереження природи» після зміни характеру заходів, які були покладені в основу ПР-компаній, стала більш популярною: заходи, які були спрямовані на залякування, змінилися на те, що стали викупати землі, яким загрожували економічні катастрофи, і перетворювати їх на природні заповідники.

· В книзі «Найбільш успішні ПР-компанії у світовій практиці» представлені 62 проекти, які за оцінкою Американської спілки паблік рілейшнз і журі професійного конкурсу «Серебрянная наковальня» були з високим рівнем ефективності (1994-2000 рр). Це приклади успішних ПР-компаній у просуванні нових товарів і послуг, при організації спеціальних подій, у пошуку нових спонсорів. 4 проекти - СКС

 

Завдання для самостійної рботи


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!