Принципи функціонування освіти в Україні



Закон України “Про освіту” (ст. 3) гарантує громадянам України право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від статі, раси, національності, соціального й майнового стану, роду і характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров’я, місця проживання та інших обставин. Це право забезпечується:

- розгалуженою мережею закладів освіти, основаних на державній та інших формах власності, наукових установ, закладів післядипломної освіти;

- відкритим характером закладів освіти, створенням умов для вибору профілю навчання і виховання відповідно до здібностей , інтересів громадянина;

- різними формами навчання – стаціонарного, заочною, вечірньою, екстернатом, а також педагогічним патронатом.

Навчально-виховна діяльність закладів освіти згідно з цим Законом (ст. 6) має здійснюватися за такими принципами:

1. Доступність для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою. Цей принцип передбачає вільний вибір громадянами будь-якого типу навчального закладу на рівних умовах, рівне право на навчання чоловіків та жінок. Реалізується він через можливість безплатного навчання в усіх типах державних навчальних закладів, забезпечення студента стипендією.

2. Рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку. Навчальні плани закладів освіти охоплюють системи навчальних предметів, вивчення яких сприяє всебічному розвитку особистості учнів, студентів. Із метою інтенсивного розвитку здібностей і талантів передбачено предмети , які учні та студенти можуть вибирати самостійно. На це спрямовані різні форми позанавчальної виховної роботи.

3. Гуманізм, демократизм, пріоритетність загальнолюдських духовних цінностей. Навчально-виховний процес має орієнтуватися на зміцнення єдності народу, людини і держави. Водночас процес виховання та пізнання світу має сприяти самопізнанню й самореалізації кожного індивіда, вибору ним шляху до щастя та здійснення мети – своєї й загальнонародної. Педагоги, учні, студенти є повноправними суб’єктами системи освіти. Кожен із них може брати участь у розв’язанні проблем навчально-виховного процесу в межах своєї компетенції, має право вибору як навчального закладу, так і індивідуальних форм досягнення мети.

4. Органічний зв’язок з освітою та національними історією, культурою, традиціями. Цей принцип реалізується через національну спрямованість виховання. Він означає необхідність оволодіння історією і культурою свого народу, рідною мовою, а також прищеплення шанобливого ставлення до національно-етнічної обрядовості всіх народів, що населяють Україну.

5. Незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій. Реалізація цього принципу забезпечується конституційною вимогою про неприпустимість втручання у навчально-виховний процес закладу освіти політичних, громадських та релігійних об’єднань.

6. Науковий, світський характер освіти. В українській національній школі навчання має світський характер. На всіх етапах навчання і виховання школа дає учням наукові знання про природу, суспільство, науку, культуру, формуючи на їх основі науковий світогляд, моральні, правові, естетичні та інші цінності. Світськість освіти означає, що в освітніх закладах не викладають релігійні предмети (наприклад, “Основи християнської моралі”). Проте на прохання батьків і учнів їх можна вивчати факультативно.

7. Інтеграція з наукою і виробництвом. Цей принцип передбачає вивчення усталених наукових здобутків, постійне вдосконалення освіти на основі найновіших досягнень науки, техніки, культури, посилення світоглядних функцій навчання. Поєднання освіти з виробництвом має не тільки великий виховний, а й економічний ефект, оскільки воно є засобом всебічного розвитку підростаючого покоління.

8. Взаємозв’язок із наукою інших країн. Освіта в нашій державі будується на інтенсивному використанні досягнень світової науки щодо вдосконалення змісту і технологій навчання, підготовки висококваліфікованих спеціалістів. Важливими її завданнями є також організація спільних досліджень з іноземними науковцями, виведення української науки на міжнародний рівень.

9. Гнучкість і прогностичність системи освіти. Принцип означає варіативність, саморегуляцію й безперервне оновлення національної освіти, її адаптацію до нових вимог кожного найближчого етапу розвитку нашого суспільства.

10. Єдність і наступність системи освіти. Українська система освіти побудована на принципі послідовності й наступності навчання в усіх ланках та має єдину мету – підготовку всебічно розвиненої людини. Єдність мети освіти забезпечує внутрішню єдність структури й організації основ системи освіти.

11. Безперервність і різноманітність системи освіти. Безперервність освіти реалізується шляхом узгодження змісту та координації навчально-виховної діяльності на різних ступенях освіти, що функціонують як продовження попередніх і передбачають підготовку громадян до можливого переходу на наступні ступені. Для цього оптимізують систему перепідготовки працівників і підвищення їх кваліфікації, модернізують систему відповідних державних стандартів; формують та розвивають науково-виробничі комплекси ступеневої підготовки фахівців. Безперервність потребує зв’язку між загальною середньою, професійно-технічною, вищою й післядипломною освітою, а також формування потреби і здатності особистості до самоосвіти.

12. Поєднання державного управління і громадського самоврядування в освіті. Передбачає розподіл функцій в управлінні освітою між державними органами та органами самоврядування.

Формування й реалізація принципів побудови освіти в Україні ґрунтується на загальнолюдських цінностях, основоположних засадах організації освітньої діяльності загалом, традиціях вітчизняної школи, враховує головні завдання, які їй необхідно розв'язувати на сучасному етапі.

 

Питання для самоконтролю

1. Чому розвиток освіти і розвиток культури є двоєдиним процесом?

2. Перелічіть соціокультурні функції освіти.

3. Які фактори гальмували розвиток вищої освіти в Україні ХVІІ-ХХ ст.?

4. Назвіть найдавніші заклади вищої освіти в Україні.

5. Укажіть структурні ланки сучасної української освіти.

6. Перелічіть навчальні заклади 1, ІІ, ІІІ, ІV рівня акредитації.

7. Які завдання виконують вищі навчальні заклади в сучасній Україні?

8. Як забезпечується право на освіту громадян України?

9. За якими принципами здійснюється навчально-виховна діяльність вітчизняних закладів освіти?

Тестові завдання

1. Освіта забезпечує:

а) інтелектуальний, культурний, духовний, соціальний, економічний розвиток суспільства;

б) науково-технічні здобутки суспільства;

в) суму знань, необхідних для життя.

2. Однією з основних функцій освіти є:

а) забезпечення господарських галузей спеціалістами;

б) збереження загальнолюдського досвіду;

в) розвиток здібностей окремої особистості;

г) формування суспільного і духовного життя людини.

3. Найдавнішим українським університетом є:

а) Львівський;

б) Харківський;

в) Київський;

г) Одеський;

д) Чернівецький?

4. До факторів, що гальмували розвиток освіти в Україні в минулі століття, належить:

а) слабка матеріальна база навчальних закладів;

б) відсутність кваліфікованих спеціалістів;

в) русифікаторська політика уряду;

г) низька суспільна потреба?

5. До структури вітчизняної освіти входить (знайдіть зайве):

а) дошкільна освіта;

б) загальна середня освіта;

в) позашкільна освіта;

г) професійно-технічна освіта;

д) післядипломна освіта;

е) аспірантура;

є) докторантура;

ж) релігійна освіта;

з) самоосвіта громадян?

6. Роком заснування Київського університету є:

а) 1834;

б) 1805;

в) 1661;

г) 1784?

7. Університет належить до рівня акредитації:

а) І;

б) ІІ;

в) ІІІ-ІУ?

8. Проранжуйте освітньо-кваліфікаційні рівні (від найнижчого до найвищого):

а) молодший спеціаліст;

б) спеціаліст;

в) магістр;

г) бакалавр.

9. У державній національній програмі “Освіта” (“Україна ХХІ століття”) намічена, як один з основних шляхів реформування вищої освіти, оптимізація мережі вищих навчальних закладів на основі:

а) наукового аналізу схеми їх розміщення;

б) збільшення їх кількості;

в) реформування переліку спеціальностей;

г) об'єднання закладів подібного профілю?

10. Що з переліченого нижче не є принципом навчально-виховної діяльності закладів освіти:

а) доступність для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою;

б) гуманізм, демократизм, пріоритетність загальнолюдських духовних цінностей;

в) гнучкість і прогностичність системи освіти;

г) поєднання державного управління і громадського самоврядування в освіті;

д) узгодження можливостей тих, хто навчається, з їхніми потребами?

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 131; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!