Тема 6. Визнання та  правонаступництво держав в міжнародному праві



Міжнародно-правове визнання. Визначення поняття визнання держав. Форма виразу визнання. Декларативна та конститутивна теорії визнання. Визнання урядів. Доктрина Естради та доктрина Тобара. Визнання de jure, de facto, ad hoc. Визнання в якості воюючої та повсталої сторони.

Поняття та сутність правонаступництва. Теорії правонаступництва. Правонаступництво держав відносно міжнародних договорів. Правонаступництво держав відносно державної власності, державних архівів і боргів. Віденська конвенція про правонаступництво держав щодо міжнародних договорів 1978р. Віденська конвенція про правонаступництво держав щодо державної власності, державних архівів та державних боргів 1983 р. Особливості правонаступництва після розпаду СРСР.

Тема 7. Населення в міжнародному праві

 Поняття населення в міжнародному праві, його складові елементи. Поняття громадянства. Інститут громадянства, його функції. Право на громадянство. Способи набуття громадянства в загальному порядку. Набуття громадянства за народженням. Право крові (jus sanguinis) та право грунту (jus soli). Натуралізація (прийом до громадянства). Способи набуття громадянства в особливому порядку: групове надання громадянства у випадку цесії, оптації, трансферту. Реінтеграція (поновлення в громадянстві). Експатріація (вихід із громадянства). Денатуралізація (позбавлення громадянства). Подвійне громадянство (біпатризм) та безгромадянство (апатризм). Європейська конвенція про громадянство 1997 р., Європейська конвенція про скорочення випадків без громадянства 1961 р., Конвенція про статус апатридів 1954 р.

Правовий статус іноземців. Поняття іноземців. Міжнародні принципи правового статусу іноземців (принцип розповсюдження на іноземців юрисдикції держави перебування, принцип недискримінації, принцип наявності обов’язку по відношенню до держави перебування, принцип захисту іноземця державою його громадянства або доміцилію. Поняття режиму іноземців та його види (національний, найбільшого сприяння і спеціальний).

Правовий статус біженців, вимушених переселенців, переміщених осіб. Поняття біженця у відповідності із Статутом УВКБ ООН, Конвенції ООН про статус біженців 1951 р., Протоколом, який стосується статусу біженців, 1967 р. та іншими міжнародними угодами. Категорії біженців (мандатні та конвенційні). Закон України “Про біженців”.

Поняття політичного притулку і умови його надання. Інститут притулку в міжнародному і національному праві. Форми притулку (територіальний, дипломатичний). Декларація про територіальний притулок 1967 р.

Правовий статус трудящих-мігрантів. Міжнародні угоди, що регулюють права та обов’язки трудящих-мігрантів. Конвенція МОП № 97 про трудящих-мігрантів 1949 р., Конвенція МОП № 118 1962 р. Конвенція МОП № 143 1975 р. Значення Міжнародної конвенції про захист всіх прав трудящих-мігрантів і членів їх сімей 1990 р. та механізм контролю за її дотриманням.

Міжнародно-правовий захист прав людини. Механізми міжнародного співробітництва в галузі прав людини.

 

Тема 8. Територія в міжнародному праві

Поняття та види території в міжнародному праві. Правовий статус території та види правового режиму території. Територіальний суверенітет, територіальне верховенство, територіальні права.

Територія держави: поняття та склад. Державна територія з міжнародним режимом використання (Шпіцберген). Кондомініум. Анклав. Зони (райони) державної території із спеціальним режимом. Умовна державна територія.

Поняття, види і способи встановлення державних кордонів. Делімітація та демаркація державних кордонів. Закон України “Про державний кордон”.

Поняття та види міжнародної території загального користування.

Територія із змішаним режимом: поняття та види.

Міжнародні ріки (озера). Проходження державних кордонів по міжнародним (прикордонним) рікам (озерам). Барселонська конвенція і статут про режим судноплавних шляхів міжнародного значення 1921 р., Женевська конвенція про гідроенергію водних потоків, які мають значення для декількох держав 1923 р., Гельсінські правила 1966 р., Конвенція про судноплавство на Дунаї 1948 р.

Правовий режим Арктики. “Секторальний принцип” володіння приарктичних держав в Арктиці. Міжнародне право і законодавство приарктичних держав щодо правового режиму арктичного простору і його частин. Арктична Рада.

Міжнародно-правовий режим Антарктики. Договір про Антарктику 1959 р.: система договору. Територіальні (заморожені) претензії держав в Антарктиці.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!