На які основні групи класифікуються теорії мотивації?



Екзаменаційний білет № 15

з дисципліни “МЕНЕДЖМЕНТ”

Теоретичне завдання 1.Вимагає повної розширеної відповіді, яка оцінюється 20 балами.

 

 “Організаційно-розпорядчі (адміністративні) методи менеджменту”.

Методи організаційно-розпорядчого впливу забезпечують підтримку організованості в роботі та високої дисципліни праці, координацію трудових зусиль працівників шляхом адміністратив­ного спонукання їх до дій, а також контроль за роботою як цілих організацій, так і окремих підрозділів та працівників. Організаційно-розпорядчі методи, які ще називають адміністра­тивними, спрямовані на використання таких мотиваторів трудової діяльності, як почуття обов'язку, відповідальності, в тому числі ад­міністративної. Характерними особливостями організаційно-розпорядчих ме­тодів є прямий вплив на керований об'єкт, обов'язковий характер виконання вказівок, розпоряджень, наказів керівників для підлег­лих, суворо визначена відповідальність за виконання (невиконан­ня) вказівок і розпоряджень. Усі організаційно-розпорядчі методи умовно поділяють на ме­тоди організаційного впливу і розпорядчого впливу.

Одним із видів організаційного впливу є організаційне регла­ментування, яке полягає у встановленні основоположних правил, що регулюють створення і діяльність підприємств, підрозділів і по­садових осіб.Організаційне регламентування здійснюється за до­помогою таких нормативних актів управління, як статут, положен­ня, посадова інструкція.

Статут є основним нормативним актом управління формаль­ної організації незалежно від форм власності.Статути розробляються засновниками організації, обговорюють­ся на зборах колективу цієї організації і здаються в місцеві органи виконавчої влади для реєстрації і затвердження.У статуті органі­зації обов'язково зазначають: найменування, адресу організацій, її засновників, види діяльності, статутний фонд, форму власності і правову форму підприємництва, систему органів управління органі­зацією, їх функції, повноваження, відповідальність, порядок призна­чення і звільнення з посади керівного складу організації, порядок припинення діяльності і ліквідації організації. У статуті обов'язково визначаються цілі і завдання організації, повноваження керівника для здійснення господарської (комерцій­ної) діяльності, завдяки чому дії керівника набувають легітимності.

До важливих нормативних актів управління організацією відно­сяться Положення, які розробляються засновниками організації з метою розмежування функцій, повноважень, прав і відповідальності в системі управління організацією, діяльності її структурних підрозділів і посадових осіб.

У практичній діяльності організацій найбільш розповсюджени­ми актами організаційно-методичного інструктування є посадові інструкції і правила.

Посадова інструкція визначає статус (місце) працівника в системі управління організацією, закріплює за ним певні види діяльності і надає повноваження, необхідні для виконання посадових обов'язків. Розробка і використання посадових інструкцій і правил є важ­ливими умовами ефективності і безпечної праці управлінського персоналу.

На відміну від методів організаційного впливу, спрямованих переважно на формування системи управління, розпорядчі методи дають змогу оперативно вирішувати окремі питання. Основою роз­порядчого впливу є порядок управління, розроблений в результаті актів організаційного впливу. Всі акти розпорядчого впливу, як правило, надходять суворо в одному напрямі: від вищих управлін­ських ланок до низових, від керівника до підлеглих.

Залежно від змісту і рівня управління розпорядчий вплив може здійснюватися у формі постанов, наказів, розпоряджень, вказівок та резолюцій. Усе це - види впливу, а не документи.

Постанови - це розпорядчі акти, які приймаються колегіаль­ними органами підприємства (збори акціонерів, правління акціо­нерного товариства) і містять шляхи вирішення важливих питань, що стосуються всієї організації.

Наказ - це письмова форма вирішення певного завдання чи ситуації з переліком конкретних шляхів, строків, порядку, відпов­ідальних осіб і форм контролю.Накази видаються тільки керівниками організацій, а в разі відсутності з поважних причин (хвороба, відрядження тощо) - їх заступниками.Виконання наказу є обов'язковим, оскільки він виявляє волю лінійного керівника, який має право одноосібно приймати рішення.

Різновидом розпорядчого впливу є розпорядження, яке видаєть­ся лінійним або функціональним керівником організації для вирі­шення оперативних завдань чи ситуацій. Розпорядження, па відміну від наказу, може бути видано в письмовій чи усній формі. Розпорядження мають обмежений строк дії і стосуються вузького кола питань і виконавців.

Різновидом розпорядчого впливу є усна вказівка лінійного або функціонального керівника організації. Найчастіше цю форму впли­ву застосовують керівники низової ланки: керівники відділів, секцій, дільниць підприємств.

В управлінні також широко застосовується резолюція, яка являє собою конкретну вказівку виконавцю щодо здійснення тих чи інших дій, передбачених посадовою інструкцією чи іншим норма­тивним актом управління.Резолюція накладається лінійним або функціональним керівни­ком у лівому верхньому куті документа під кутом до його тексту.Після тексту резолюції ставиться підпис керівника, число, місяць і рік.

Таким чином, розпорядний вплив реалізується в різноманітних формах. Різноманітність цих форм дає змогу успішно підтримува­ти стійкість системи управління до проблем, що виникають, і усу­вати відхилення від заданої програми в організаційній і виробничій діяльності системі підприємств.

Теоретичне завдання 2.Вимагає повної розширеної відповіді, яка оцінюється 20 балами.

 

“Основні напрямки удосконалення організації праці та оцінки діяльності менеджера”.

Менеджер - важлива ланка системи управління. Тому удоско­налення організації його праці ототожнюють з поліпшенням усієї системи управління.

Основне поняття пов'язане з вирішенням цієї проблеми - удос­коналення засобів впливу менеджерів на апарат управління, стиль і способи його діяльності. Найбільш вузьке тлумачення проблеми організації роботи менеджера зводиться до вирішення питань його особистої праці.

У процесі керівництва менеджер використовує різні засоби впливу: організаційний, матеріальне й моральне стимулювання, переконання, виховання.

Способи керівництва - одна з ключових проблем організації праці менеджера. Успіх використання способів управління зале­жить від знань психології працівників, на яких ці способи спрямо­вані. У зв'язку з тим, що на практиці відбувається комплексне ви­користання праці менеджера, то одним з найважливіших напрямів удосконалення організації праці менеджера є стиль його роботи.

Важливим напрямом удосконалення організації праці менедже­ра є поліпшення технології та організації його особистої праці: пла­нування часу, проведення нарад і приймання відвідувачів, робота з інформацією і використання технічних засобів управління. Не менш важливими факторами, які суттєво впливають на організацію праці менеджера, є робота з підвищення особистої кваліфікації та організація позаробочого часу, побуту.

Правильне розуміння характеру і змісту діяльності менеджера підприємства дає змогу визначити способи оцінки його діяльності. У свою чергу, наявність критеріїв чіткої оцінки є базою для поліп­шення організації праці менеджера і частковою - для вибору варі­антів тих чи інших способів керівництва, способів прийняття рішень.

Діяльність менеджера оцінюють за низкою показників. Але найбільш розповсюдженим способом оцінювання його діяльності є виробничі підсумки діяльності об'єкта управління за конкретний проміжок часу (рік, квартал), протягом якого він здійснював керів­ництво. Мається на увазі досягнення керованою системою запла­нованих економічних і соціальних показників, таких як прибуток, оплата праці, розвиток матеріально-технічної бази підприємства, культура управління та обслуговування споживачів. До таких по­казників також належать темпи зростання рентабельності вироб­ництва, торгівлі, темпи приросту продуктивності праці, а також технічне переозброєння, реконструкція, введення нових потужно­стей, забезпечення працівників належними виробничими та побу­товими умовами праці тощо.

Поряд із цим для оцінювання особистої діяльності менеджера необхідно враховувати:

а) яких результатів досягнув менеджер і з якими витратами;

б) чи вміє менеджер правильно розподіляти свій робочий час;

в) який трудовий потенціал і які умови має менеджер для виконання покладених на нього завдань;

г) які способи використовує менеджер для виконання основних завдань;

ґ) наскільки менеджер уміє зберігати та відновлювати працез­датність.

Завдання 3.Дайте відповідь на тестові запитання. За кожну правильну відповідь Ви отримуєте 2 бали, за невірну – 0 балів.

 

На які основні групи класифікуються теорії мотивації?

змістовні, процесійні;


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!