Використання опціоннихконтрактів у міжнародному інвестуванні



Тема 10

Інвестиційна діяльність на світовому ринку фінансових деривативів

Мета:Визначити суть та види ф'ючерсних контрактів, Пояснити особливості використання ф'ючерсів у міжнародній інвестиційній діяльності, суть та види опціонів, використання опціонних контрактів при міжнародному інвестуванні та механізм використання похідних фінансових інструментів на сучасному етапі розвитку світового фінансового ринку.

 

Час:80 хв.Метод :ЛекціяМісце:Навчальна аудиторія

ПЛАН

Навчальні питання:Час викладу
Вступ …….……………………………………………………..……………...……… 5хв
1. Суть та види ф'ючерсних контрактів…………………………………...…..20 хв.
2. Використання ф'ючерсів у міжнародній інвестиційній діяльності….…. 20 хв.
3. Суть та види опціонів ………………………………………….…………..… 15 хв.
4. Використання опціонних контрактів при міжнародному інвестуванні . 20 хв.
5. Використання похідних фінансових інструментів на сучасному

 етапі розвитку світового фінансового ринку …………………………..…. 20 хв.
Заключна частина ………………………………………………………...….….… 5 хв.

Матеріально-технічне забезпечення: схеми, графіки, діаграми, таблиці, нормативні та законодавчі акти.

 

1. Суть та види ф'ючерсних контрактів

Ф'ючерсний контракт (futurescontract), або ф'ючерс -це угода про купівлю і продаж певної кількості товару (актива) на певну дату в майбутньому за ціною, встановленою на момент угоди. Ключовими елементами ф’ючерсної угоди є:

- ф'ючерсна ціна (futuresprice) - ціна, за якою сторони погодилися здійснити угоду в майбутньому;

- дата виконання або дата поставки (settlementdate; deliverydate) - дата реалізації угоди;

- предмет або базисний актив, ф'ючерса (theunderlying) -товар або актив, який сторони погодилися продати чи купити (валюта, акція тощо);

- довгий" ф'ючерс (longfutures) - ф'ючерсний контракт на купівлю ("довга" позиція (longposition) інвестора);

- "короткий" ф'ючерс (shortfutures) - ф'ючерсний контракт на продаж ("коротка" позиція (shortposition) інвестора);

- початкова маржа (initialmargin) - сума, яку повинен внести інвестор (власник ф'ючерса) в клірингову палату біржі для забезпечення гарантії виконання зобов'язань по контракту; як правило, становить від 1 до 10% ціни контракту;

- базис - різниця між поточною і ф'ючсрсиою ціною;

- підтримуюча, мінімальна, або гарантійна маржа (maintenancemargin)- мінімальна сума, визначена біржею, до якої може знижатися величина маржового рахунку;

- варіаційна маржа (variationmargin) - сума, необхідна для повернення величини рахунку до рівня початкової маржі.

Укладення ф'ючерсних угод відбувається між покупцем і біржею з одного боку та біржею і продавцем з другого. На контракти однієї серії або типу встановлюється єдина ціна. Обсяги одного контракту (лота) стандартизовані відповідно до специфікації, запровадженої біржею. Терміни виконання угод стандартні, а терміни закриття позиції - довільні. Так, більшість фінансових ф'ючерсних контрактів мають дату виконання (поставки) в березні, червні, вересні або грудні. Ф'ючерсна ціна котирується на одиницю товару (активу) і змінюється протягом дня торгів і від одного дня до другого. Внаслідок цього всі позиції відкритих ф'ючерсних контрактах в кінці кожного дня торгів перераховуються згідно нової ринкової ціни. Якщо ціна на товар (актив) підвищилася на рахунок покупця негайно надходить готівка в розмірі виграшу. Та ж сума знімається з рахунку продавця. Таким чином покупець ф'ючерсного контракту отримує прибуток у випадку зростання ціни ф'ючерса. Якщо внаслідок несприятливої ситуації на ринку сума на рахунку покупця падає нижче рівня підтримуючої маржі, яка зазвичай становить 70-80% від початкової (хоча може і дорівнювати їй), покупець повинен внести готівкою варіаційну маржу, інакше ф'ючерсна позиція буде ліквідована. Якщо ж ситуація сприятлива, перевищення рахунку над початковою маржею може бути вилучене інвестором. Проілюструємо це на прикладі.

Приклад 10.1:Пан Кук купляє 500 контрактів за ф'ючерсною ціною 100 дол. США, а пані Ватсон продає ту ж кількість контрактів за тією ж ф'ючерсною ціною. Початкова маржа становить 8 дол. США за контракт, підтримуюча маржа становить 5 дол. США. Таким чином, початкова маржа, як для пана Кука, так і для пані Ватсон, становить 4000 Дол., підтримуюча - 2500 дол. США. Це означає, що маржовий рахунок не може впасти нижче 2500 дол. Перерахунок здійснюється щоденно. Нехай на кінець першого робочого дня ф'ючерсна ціна впаде до 98 дол., і пан Кукмае збитки в2× 500 = 1000 дол. США. Початкова ціна на його рахунку (4000) зменшиться до 3000 дол. США. Якщо наступного дня ціна впаде до 95 дол., то збитки пана Кука за цей день становитимуть 1500 дол., тобто на рахунку залишиться 1500 дол., що на 1000 дол. менше, ніж підтримуюча маржа. Ці 1000 дол. США пан Кук повинен негайно внести готівкою у вигляді варіаційної маржі. Якщо б на другий торговий день ціна зросла до 102 дол., то прибуток пана Кука становив би 400 дол., і сума на його рахунку зросла б до 3400 дол. США. Подальше зростання ціни могло б призвести до виникнення можливості для пана Кука забрати з рахунку суму, що перевищила б початкову маржу (4000 дол.).

Зазначимо, що, як показує практика, ф'ючерсні контракти рідко використовуються для фізичної поставки відповідного активу. Більшість власників ф'ючерсів закривають свої позиції до строку закінчення контракту з метою хеджування чи отримання вигоди від руху цін.

Розрізняють такі основні види ф'ючерсів, що обертаються на міжнародних ринках:

- ф'ючерси на товари;

- ф'ючерси на валюту;

-відсотконі ф'ючерси (ф’ючерси на процентні ставки);

- ф'ючерси на біржові індекси (індекси акцій).

Ф'ючерси на товари. Потреба ф'ючерсних товарних ринків (futuremarketsincommodities) велика у зв'язку з нестабільністю цін на ці товари і, відповідно, необхідністю хеджування ризиків їх падіння чи зростання. Найпоширеніші ф'ючерсні товари - худоба, пшениця, соєві боби, метали, нафта тощо. Один і той же товар часто продається/купляється на декількох ф'ючерсних ринках, хоча якість від ринку до ринку може відрізнятися.

Валютні ф'ючерси. Валютні ф’ючерси - це стандартизовані біржові контракти. Ринок валютних ф'ючерсів -високоліквідний, оскільки існуюча позиція може бути закритою в будь-який момент зворотньою угодою.

Позицію по валютних ф'ючерсах можна відкрити на одній біржі і закрити на іншій завдяки міжнародній комп'ютерній системі GLOBЕX, що працює цілодобово.

Ф'ючерси на відсоткові (процентні) ставки (interestratefutures) найактивніше обертаються на міжнародних ринках. Вони використовуються комерційними банками і фінансовими менеджерами для страхування (захисту) своїх інвестиційних портфелів від несприятливих змін процентних ставок або, навпаки, отримання спекулятивної вигоди від правильного прогнозу їх руху.

Організовані ринки відсоткових ф'ючсрсів існують для багатьох валют. Спочатку США і Великобританія, а потім й інші країни створили ф'ючерсний ринок для довгострокових облігацій, а подеколи і для короткотермінових цінних паперів. Основними центрами торгівлі ф᾽ючерсами на процентні ставки є Лондонська міжнародна біржа фінансових ф'ючерсів, Чіказька торгова біржа, Паризька і Токійська фондові біржі, Сіднейська ф᾽ючерсна біржа.

Метод котирування для ф᾽ючерских контрактів на процентні ставки практично однаковий в усіх країнах і досить складний. Ціна ф'ючерсних контрактів на процентні ставки по короткострокових інструментах котирується з дисконтом від 100:

 

 

Наприклад, ціна 93,56% означає, що цей контракт прив'язаний до річної відсоткової ставки по 3-місячних депозитах, яка дорівнює 100 - 93,56 = 6,44%. Якщо на момент закінчення строку контракту відсоткова ставка становила менше 6,44%, то покупець отримає прибуток,якщо вона зросте - збиток. Дохід чи збиток по ф'ючерсному контракту на відсоткові ставки по 3-місячних інструментах буде пропорційним зміні ф'ючерсної ціни, поділеній на 4 (оскільки процентні ставки по 3-місячних інструментах котируються на річній основі). Загальний дохід чи збиток (totalgainorloss) no контракту визначається за формулою:

 

 

Приклад 10.2:На дату поставки (закінчення строку) ф'ючерсного контракту на відсоткову ставку по 3-місячних євродоларах, обсягом 1 млн. дол. США, і купленого за ціною 93,35, значення відсоткової ставки становило 5,45% і, відповідно, ф'ючерсна ціна на цю дату дорівнювала 100-5,45 = 94,55. Дохід покупця становив:

 

Е = (94.55 - 93.35) / (4 ×100) × 1000 000 - 3000 дол. США

 

Котирування ф'ючерсів на відсоткові ставки по довгострокових облігаціях здійснюється на основі теоретичної облігації з певними характеристиками (NotionalBond) і виражається у вигляді відсотків від її номінальної вартості.

Хоча більшість ф'ючерсних контрактів котируються, як вже зазначалося, лише на біржі, існують і винятки. Наприклад, угоди про майбутню відсоткову ставку (FutureRateAgreements - FBA) зазвичай виписуються банками на ставки по депозитах і кредитах на майбутню дату. Якщо на дату виконання FRA середиьоринкова відсоткова ставка буде вищою, ніж зафіксована в контракті, банк сплатить клієнту дохід, який визначається як різниця відсоткових ставок, помножена на номінацію контрактув грошових одиницях. Зазначимо, що FRA не мають нічого спільного з кредитами чи депозитами. Банк лише сплачує клієнту суму, пропорційну різниці відсоткових ставок. FRA не можна продати чи купити до закінчення її строку, вони використовуються для хеджування позицій по активах або зобов'язаннях, прив'язаних до ринкових відсоткових ставок.

Ф'ючерсні контракти на індекси акцій (біржові індекси).Предметом цих контрактів є певний індекс акцій. Інвестор, що купує індексний ф'ючерс, погоджується "купити" індекс, а той, що продає ф'ючерс - "продати" індекс.

Грошова вартість ф'ючерсного контракту на ринковий індекс визначається як добуток ф'ючерсної ціни на множник ф'ючерсного контракту (futurescontractmultiple), причому множник виражається в грошових одиницях, а ф'ючерсна ціна, як і сам індекс, є безрозмірною величиною. Дохід (збиток) від ф'ючерсів на біржові індекси визначається за формулою:

 

 

Приклад 10.3: Інвестор купляє ф'ючерсний контракт на FTSE 100 за 200, а розрахункова ф’ючерсна ціна становить 250. Тоді:

 

Е = (250 - 200) × 25 UKP - 50 × 25 UKP = 1250 UKP,

 

тобто продавець повинен заплатити інвестору 1250 англ. ф. ст. Якщо б ф'ючерсна ціна на дату розрахунку становила 150, тоді інвестор отримав би збитки і змушений був би заплатити продавцю 1250 англ. ф. ст.

Мінімальна зміна ціни ("тік") на всі ф'ючерсні контракти на біржові індекси становить 0,05. Грошова вартість "тіка" знаходиться як добуток "тіка" і множника для контракту.

Індексні ф'ючерси використовуються і спекулянтами, і хеджерами, і дедалі частіше останніми. Від інвесторів, які застосовують ці контракти для хеджування, розрахункова палата, як правило, вимагає меншу початкову, підтримуючу і варіаційну маржу.

 

2. Використання ф'ючерсів у міжнародній інвестиційній діяльності

У МІД ф'ючерсні контакти використовуються для спекуляції (отримання доходу від сприятливої зміни ф'ючерсних цін)і для хеджування ризику падіння ціни активів і (або) курсу валют інвестицій.

Перший напрямок Інвестування у ф'ючерси дозволяє отримати подвійний дохід: від зростання ф'ючерсної ціни, а також від того, що розрахункова палата вимагає від покупця внесення не повної суми, що відповідає вартості контракту, а лише початкової маржі (див. вище). Таким чином, ф'ючерси є інструментами з фінансовим важелем (leverage), які дають змогу отримувати високу доходність за невеликого інвестованого капіталу, що дорівнює початковій маржі.

Приклад 10.4: Ціна золота на рику "спот" в січні становила 290 дол. США за унцію, На біржі СОМЕХ в січні продаються/купляються ф'ючерсні контракти на 100 унцій золота з поставкою в січні за ціною 310 дол. за унцію. Початкова маржа становить 12 дол., тобто інвестор повинен внести в клірингову палату суму 1200 дол. (по одному контракту). Через два тижні ціна золота на ринку "спот" зросла до 300 дол. за унцію, а ф'ючерсна ціна на з поставкою в квітні - до 330 дол. за унцію. Дохід покупця за два тижні становив:

 

Е = (330 - 310) × 100 = 2000 дол. США.

 

Доходность інвестування становила:

 

r = 2000/1200 = 1,66, або 166%.

 

Якщо би інвестор купив 100 унцій золота за готівковою ціною 290 дол. і продав через 14 днів за ціною 300 дол., його дохід становив би (300 290) × 100 - 1000 дол., а доходність інвестування дорівнювала б:

 

r = 1000/(290 × 100) = 0,034, або 3.4%.

 

Коефіцієнт фінансового важеля визначається як відношення значень доходності при одному і тому ж доході, тобто для нашого прикладу його визначити не можна. Але якби через 14 днів ціна зросла б до 310 дол. за унцію, а дохід становив би (310 - 290) × 100 = 2000 дол., то доходність дорівнювала б 0,068, або 6,8 %, а коефіцієнт фінансового важеля становив би 1,66/0,068 = 24,4.

Хеджування можна проводити як за допомогою ф'ючерсів на інвестиційні активи (при такому хеджуванні залишається ризик неоднакової зміни "спот" (готівкової) і ф'ючерсної ціни; крім цього ф'ючерсні контракти існують не для всіх видів активів), так і за допомогою фінансових ф'ючерсів, не пов'язаних з реальною поставкою актива (позбавляє можливості отримання доходу від сприятливої зміни ситуації). Проілюструємо обидва варіанти на прикладах.

Приклад 10.5:Інвестор є власником 100 т зерна пшениці, однак є загроза падіння ціни на пшеницю і, відповідно, збитків для власника. Він може продати частину пшениці і вкласти отримані кошти в інші активи. Іншим варіантом є продаж 10 ф'ючерсних контрактів на пшеницю по 10.

Нехай, ціна "спот" пшеничного зерна становила 60 дол. за 1т, а ф'ючерсна ціна з поставкою через 3 місяці 68 дол. за 1т. Через 10 днів ціна пшениці впала до 55 дол. за 1т, а ф'ючерсна - до 60 дол. Таким чином, інвестор отримав збиток від падіння готівкової ціни: 60-55-5 дол. за 1т (500 дол.) І водночас дохід по ф'ючерсному контракту обсягом 68 - 60 ш 8 дол. (800 дол.). Тобто зміна вартості ф'ючерсів на пшеницю повністю покрила його збитки на ринку спот і навіть забезпечила чистий дохід в 300 дол. США. Якщо та ж зміна ціни на пшеницю на готівковому ринку супроводжуватиметься падінням ф'ючерсної ціни лише на 65 дол. за 1 т., то загальний результат для інвестора додатній.

Висновок: незважаючи на додатню кореляцію змін ціни реального актива і ф'ючерсної ціни на той же ж актив, забезпечити повний захист від несприятливої ситуації на ринку за допомогою ф'ючерсів на інвестиційні активи можна не завжди.

Приклад 10.6:Інвестор збирається розмістити 1 млн. дол. США, які він отримає через 10 днів на євродоларовий короткостроковий депозит за ставкою 12% річних, але боїться несприятливої зміни ставки (її падіння). Для гарантії збереження доходності своїх майбутні інвестицій (12%) інвестор може придбати ф'ючерсний контракт на відсоткову ставку обсягом 1 млн. дол., поточна ціна якого становить 100 — 12 = 88. Через 10 днів відсоткова ставка по 3-місячних депозитах знизилася до 10%, а ф'ючерсна ціна, відповідно, зросла до 100 - 10 = 90. Інвестор розмістив отримані гроші на депозит за ставкою 10%. Дохід отриманий від депозиту через 3 місяці становитиме:

 

Ed = 1000000 × 10/(100 × 4) = 25000 дол. США.

 

Дохід отриманий від збільшення ф'ючерсної ціни становить:

 

Еt = 1000000 × ((90 - 88)/(100 × 4)) = 5000 дол. США.

 

Загальний дохід інвестора дорівнюватиме:

 

Е = Еt + Ed= 25000 + 5000 = 30000 дол. США.

 

Якби депозит був розміщений за ставкою 12%, як на це розраховував інвестор, його дохід становив би:

 

Edоч= 100 000 × 12/(100 × 4) = 30000 дол. США.

 

Отже, хеджування за допомогою фінансового ф'ючерса дало змогу зберегти доходність інвестування, яка дорівнює12%.

Бажання і намагання інвестора якомога повніше компенсувати за допомогою ф'ючерсів збитки від несприятливої зміни ціни детермінує необхідність визначення кількості ф'ючерсних контрактів, потрібної для хеджування. Для цього можна використати формулу:

 

 

де — коефіцієнт хеджування;

- необхідна кількість ф'ючерсних контрактів;

 - обсяг контракту, що дорівнює величині активів, номінальній вартості цінних паперів або множнику для ф'ючерсів на біржові індекси;

 — готівкова (спот) ціна актива для фінансових ф'ючерсів (для ф'ючерсів па товари, цінні папери і валюту S = 1);

 - ринкова ціна готівкової (спот) позиції по активу, який хеджується.

Вибір значення коефіцієнта хеджування залежить від самого інвестора. Більшість міжнародних інвесторів прирівнюють його до 1 або коефіцієнта "бета" (при хеджуванні акцій).

Приклад 10.7:Інвестор збирається придбати акції французької компанії RENAULT, оскільки курс акцій зростає швидше, ніж ринок в цілому (β становить 1,25). Однак з метою хеджування від падіння французького фондового ринку інвестор продає ф'ючерсні контракти на біржовий індекс САС 40. Поточне значення ф'ючерсної ціни становить 2350, обсяг інвестицій - 1 млн. фр. фр.

Кількість ф'ючерсних контрактів, необхідних для хеджування становить:

 

N = (1000000 × 1.25) / (200 × 2350 × 1) = 3 контракти.

 

Через місяць після купівлі акцій RENAULT і одночасно продажу 3-х ф'ючерсних контрактів французький ринок впав на 5%, а акції RENAULT, відповідно, на 6,25% (1,25 х 5). Збитки від падіння курсу акцій становили:

 

Еs= -0.0625 × 1000 000 = -62 500 FFR.

 

Ф'ючерсна ціна на біржовий індекс впала на 9% і становила 0,91 × 2350 = 2138,5.

Дохід від продажу ф'ючерсних контрактів становив:

 

Еt= (2350-2138.5)×200×3=126900 FFR.

Загальна зміна вартості портфеля акцій з врахуванням хеджування становила:

 

∆V = 126900 - 62500 = 64 400 FFR.

 

Припустимо, що через місяць після купівлі акцій продажу ф'ючерсних контрактів ринок акцій виріс в середньому на 12%, а акції RENAULT, відповідно, на 15% (1,25 × 12).

Ф'ючерсна ціна виросла на 9% і становила:

 

1,09 × 2350 = 2561,5.

 

Дохід від зростання курсу акцій при цьому становив:

 

Еs= 0,15 х 1000 000 = 150 000 FFR.

 

Збиток на ф'ючерсах становив:

 

Ef= (2561,5 - 2350) × 3 × 200 = 126 900 FFR.

 

Загальна зміна портфеля:

 

∆V= -126900 + 150 000 - 23 100 FFR.

 

Суть та види опціонів

Опціон (option) - це контракт, укладений між двома особами, який дає право покупцю опціона придбати чи продати певний (визначений) актив за встановленою ціною, а продавця зобов'язує продати чи купити цей актив за тією ж ціною. Основними видами опціонів є "пут" і "кол" (put&calloptions). Опціон "пут" дає право власнику продати актив (визначену кількість одиниць певного актива) за встановленою ціною на певну дату (опціон європейського типу), або протягом строку дії контракту (опціон американського типу), Опціон "кол" дає право купити актив на аналогічних умовах.

Опціони "пут" і "кол" представлені на багатьох біржах світу. Крім того такі контракти укладаються індивідуально (поза біржею, або "через прилавок"); зазвичай їх учасниками є фінансові інститути, зокрема інвестиційні банки, а також їх клієнти. Організація торгівлі опціонами на біржах аналогічна до біржової торгівлі ф'ючерсами. Ключову роль у ній відіграє клірингова система біржі (клірингова палата), яка забезпечує розрахунки по контрактах. Купівля/продаж опціонна передбачає укладення двох контрактів: один -- між покупцем і біржею, якавиступає продавцем, і другий - між біржею і продавцем, при цьому біржа виступає покупцем. Здійснення купівлі/ продажу активу за такими контрактами називається виконанням опціону. Якщо покупець вирішив закрити свою позицію без виконання опціону упродовж строкуйого дії, він може просто продати його, аналогічно позиція продавця закривається купівлею того ж опціона. Якщо покупець вирішує виконати опціон, клірингова палата обирає продавця цього опціона згідно конкретних правил, встановлених біржею.

Ключовими елементами опціонного контракту є:

- премія (premium) - сума, що сплачується при купівлі/ продажу опціону (ціна опціонного контракту);

- ціна виконання (exorciseprice), або ціна "страйк" (strike) -ціна придбання/продажу актива;

- дата завершення (expirationdate) - дата, коли право купити актив (при опціоні "кол") або продати його (при опціоні "пут") втрачається;

- "продаж, що закриває позицію" (closingsale) - угода, згідно якої позиція інвестора по попередній угоді закривається, тобто зустрічна угода до угоди при купівлі опціону;

- "покупка, що закриває позицію" (closingpurchase) -угода, зворотна (зустрічна) до угоди про продаж опціону.

Біржові ринки опціонів забезпечують стандартизацію контрактів, а також автоматичне закриття позицій. Так, наприклад, в США існує Клірингова корпорація опціонів (ОСС) - компанія, якою одночасно володіють декілька бірж. Через комп'ютерну систему ОСС відслідковує опціонні позиції кожного інвестора. Як тільки покупець і продавець вирішують укласти певний опціонний контракт і покупець сплачує узгоджену премію, ОСС стає продавцем для покупця і покупцем для продавця. В цей моментвсі прямі зв'язки між покупцем і продавцем припиняються. Якщо покупець вирішить виконати опціон, то ОСС навмання бере продавця з відкритою позицією і повідомить його про виконання. ОСС також гарантує поставку активів, якщо продавець не в змозі це зробити. Якщо в майбутньому покупець стане продавцем того ж контракту, то комп'ютер ОСС відмітить зустрічні позиції і ліквідує їх.

Між опціонними біржами існують міжнародні зв'язки. Наприклад, Європейська опціонна біржа (EuropeanOptions Exchange - ЕОЕ) в Амстердамі пов'язана з біржами в Монреалі, Ванкувері, Сіднеї та інших містах.

Існують ще й позабіржові опціони, які на відміну від біржових не стандартизовані. Вони характеризуються вищою вартістю, яка відображає можливість обирати необхідні параметри, і нижчою ліквідністю, оскільки служать для визначених інвестиційних цілей і зазвичай не реалізовуються до виконання.

Позабіржова (over-the-counter) торгівля опціонами поступово втрачає своє значення за винятком ринку валютних опціонів, на якому банки виписують валютні опціони європейського типу. Позабіржовий ринок валютних опціонів успішно конкурує з біржовим (Філадельфійська біржа, Лондон, Чикаго (ChicagoBoardOption Exchange - СВОЕ), Амстердам, Сінгапур). Так, на позабіржовому ринку валютних опціонів домінують операції з доларом США. Найбільший обсяг опціонних контрактів припадає на курсові співвідношення долар-євро та долар-єна.

Саме на опціонні контракти припадає найбільша питома вага у загальному обороті валютного ринку, тоді як частка валютних свопів в щоденних оборотах є незначною.

На світових ринках фінансових деривативів здійснюється торгівля такими видами опціонних контрактів:

- опціони на акції (фондові опціони);

- опціони на облігації;

- опціони на товари;

- опціони на біржові індекси;

- валютні опціони;

- опціони на відсоткові ставки;

- ф'ючерсні опціони (опціони на ф'ючерсні контракти).

Опціони на акції.Фондовий опціон - це контракт, за умовами якого власник опціона має право купити або продати певну кількість конкретних акцій (зазвичай 100 штук) за фіксованою ціною (ціною виконання), на певну дату або упродовж обумовленого строку.

Фондові опціони надзвичайно популярні і випускаються не лише великими, але й малими компаніями, основна умова - швидкий ріст компанії і приналежність до прибуткової і відповідно, привабливої галузі економіки. Обсяги торгівлі опціонами на акції часто перевищують обсяги фактичних угод на біржі. Опціони на акції однієї і тієї ж компанії можуть одночасно обертатися на кількох біржах. У пресі щоденно публікуються таблиці даних про котирування фондових опціонів в яких вказуються ціни опціонів кожного класу (кожен клас представлений акціями певної компанії) і ціни закриття акцій, що лежать в їх основі, зафіксовані напередодні. Клас включає в себе опціони "кол" і "пут", що базуються на акціях однієї компанії.

Приклад 10.8:Інвестор придбав січневий опціон "кол" на акції компанії "BritishPetroleum" з ціною виконання 500 пенсів і вартістю 90 пенсів за акцію. До кінця січня ринкова ціна акції підвищилася до 600 пенсів за акцію. Якщо інвестор ставив собі за мету придбати акції перед виплатою дивідендів (що є найпоширенішою метою опціонних контрактів), то економія інвестора за рахунок придбання акції за ціною виконання, а не за ринковою, становитиме:

 

(600 - 500 - 90) х 100 = 1000 пенсів,

або 10 ф. ст. на кожні 100 акцій.

 

Іншою метою інвестора може бути отримання доходу від різниці цін, величина його також становитиме 10 ф. ст. на 1 контракт (на 100 акцій). Норма доходу від такої операції при цьому дорівнюватиме:

 

r = (1000 / (90 × 100)) × 100% = 11,1%

 

Отримання доходу від позитивної для інвестора зміни ціни можна було би забезпечити і завдяки безпосередньому придбанні акцій за поточною ціною 575 пенсів і продажу в кінці січня по 600 пенсів.

Дохід від цієї операції становив би:

 

(600 - 575) × 100 = 2500 пенсів,

або 25 ф. ст. на кожні 100 акцій.

 

А її доходність дорівнювала би:

 

r = (2500 / (575 × 100)) × 100% = 4.34%,

 

тобто в 2,6 рази була би меншою, ніж при використанні опціонів.

Таким чином, опціони, як і ф'ючерси, - це операції з фінансовими важелями, які дають змогу, за умови успіху, отримати високу доходність за малих вкладень,, що дорівнюють лише премії.

Розглянемо протилежну ситуацію: нехай в січні ціна на акції В.Р. впаде до 490 пенсів за акцію. В цьому випадку інвестор, що мав на меті придбати акції, відмовиться від виконання опціону, і купить їх на ринку. Фактична ціна купівлі з врахуванням премії становитиме: 490 + 90 = 580 пенсів за акцію. Якщо би інвестор реалізовував свій опціон, він сплатив би 500 + 90 = 590 пенсів (економія - 10 пенсів на акцію). Інвестор, що розраховував на дохід від зростання ціни, також відмовиться від реалізації опціону, а його збитки дорівнюватимуть величині премії (90 пенсів на акцію), або 90 ф. ст. на контракт).

Приклад 10.9:Інвестор придбав опціон "пут" на продаж в жовтні акцій В.Р. за ціною виконання 550 пенсів і премією 40 пенсів на акції. В жовтні ринкова ціна акції становила 610 пенсів. Якщо інвестор мав за мету вигідно продати акції, він відмовиться від виконання опціону і продасть їх за ринковою ціною. Його додатковий дохід, порівняно з виконанням опціону становитиме:

 

(610 - 550) × 100 = 6000 пенсів, або 60 ф. ст.

 

Якщо ж метою інвестора було отримання доходу від різниці цін, він також відмовиться від виконання опціону і його збитки дорівнюватимуть сплаченій премії, тобто 40 ф. ст.

Якщо ціна акції В.Р. в жовтні впаде до 500 пенсів, інвестор реалізує опціон і отримає дохід з врахуванням сплаченої премії:

 

(550 - 500 - 40)×100 = 10 ф. ст.

 

Таким чином, опціони, на відміну від ф'ючерсів, дають змогу не лише уникнути ризику від небажаної зміни ціни, але й скористатися сприятливою ринковою ситуацією: крім цього, інвестор може продати біржовий опціон протягом строку його дії, отримавши дохід від зміни його ціни (премії).

В економічній літературі опціон часто називають інструментом страхування активів.

Опціони на облігації.На біржах здійснюється також торгівля опціонами на короткострокові та довгострокові облігації.

Приклад 10.10:Інвестор придбав червневий опціон "кол" на французькі облігації з ціною виконання 130 за 2,56 з метою отримання доходу від різниці цін. Якщо в червні ціна облігації зросте до 135, то дохід від виконання опціону становитиме:

 

((135 - 130 - 2,56) / 100) × 850 000 = 20740 FFR.

 

Опціони на біржові індекси.Опціон на індекс акцій (stockindexoption) - це опціон, предметом якого є не окрема акція, а індекс акцій. Розмір контракту дорівнює значенню відповідного індекса, помноженому на множник, величина якого встановлюється біржею. Так, наприклад, якщо множник для індексу S&P's 100, опціони на який котируються на СВОЕ, становить100 дол. США, тоінвестиції, здійснені на купівлю цього опціону, дорівнюватимуть значенню індекса, помноженого на 100 дол.

Окрім контрактів на відомі національні індекси існують опціони на спеціалізовані індекси, наприклад, ComputerTechnologyIndex і OilIndex, торгівля якими здійснюється на Американській біржі, або UtilitiesIndex, якими торгують на Філадельфійській біржі. На відміну від опціонів на акції, які передбачають можливу "фізичну" поставку акцій, опціони на біржові індекси є контрактами з готівковим розрахунком. Виконуючи опціон продавець, сплачує встановлену суму його покупцю. Премії на індексні опціони часто завищені у порівнянні з цінами на окремі активи.

Приклад 10.11: Опціон "кол" на індекс FTSE 100 зі строком виконання в березні і ціною виконання 4025 був придбаний за ціною 153. Якщо на дату виконання значення індексу становитиме 4500, опціон буде реалізовано, а інвестор (покупець) отримає дохід:

 

(4500 - 4025 - 153) × 10 = 322 UKP.

 

Якщо на дату виконання значення індексу FTSE 100 впаде до 3900, то покупець відмовиться від реалізації опціону, а його збитки дорівнюватимуть сплаченій премії:

 

150 × 10 = 1530 UKP.

 

Приклад 10.12: Інвестор придбав опціон "пут" на індекс FTSE 100 зі строком виконання в січні і ціною виконання 3975, сплативши 6 пунктів індекса. Якщо індекс на дату виконання впаде до 3800, опціон буде реалізовано, а інвестор отримає дохід 1690 ф. ст. ((3975 - 3800 - 6) × 10). Якщо значення індексу зросте до 4000, інвестор відмовиться від виконання опціону, а його збитки становитимуть 6 × 10 = 60 ф. ст., тобто дорівнюватимуть сплаченій премії.

Опціони па товари.На світовому ринку обертаються опціони на обмежене коло товарів, найактивнішими є опціони на золото і срібло. Торгівля опціонами на товари переважно проводиться на біржах, зокрема. Європейській біржі опціонів (EuropeanOptions Exchange - ЕОЕ) в Амстердамі, NYSE, біржах в Лондоні, Монреалі, Гонконгу та ін.

Популярність опціонів на золото і срібло пояснюється тим, що ринковий попит на ці товари не можна передбачити з якою-небудь твердою впевненістю, що підвищуєпотенційні спекулятивні прибутки від опціонних контрактів і водночас детермінує необхідність хеджування.

Валютні опціони.На світовому валютному ринку обертаються три типи опціонних контрактів:

1. Позабіржові опціони європейського типу. Випускаються банками для клієнтів-експортерів й імпортерів відповідно до їх потреб щодо обсягу контракта і дати його виконання. Банк, що виписав опціон, для хеджування свого ризику зазвичай заключає форвардний контракт з іншим банком, або опціониий контракт з біржею.

2. Біржові валютні опціони (вперше з'явилися на початку 80-х років на Філадельфійській біржі).

3. Опціони на валютні ф'ючерси (Чиказька торгова біржа).

Залежно від співвідношення між ринковим спот-курсом валюти і ціною виконання розрізняють також:

- опціон з паритетом (atthemoney) - ціна виконання дорівнює ринковому спот-курсу:

- опціон "в грошах" (inthemoney) - ціна виконання вигідніша, ніж спот-ціна, тобто з опціоном "пут" покупець отримує право продати валюту за ціною вищою, ніж при спот-операції, а з опціоном "кол" — купити її дешевше, ніж при спот-операції. При цьому ціна опціону (премія) дорівнює різниці між спот-ціною і ціною виконання;

- опціон "поза грошима" (outofthemoney) - ціна виконання опціону "пут" нижча спот-ціни на валюту, а опціону "кол" - вища. Такий опціон виконувати у короткостроковому періоді невигідно.

Приклад 10.13:Американський інвестор придбав опціон "пут" з датою виконання в квітні і ціною виконання 160 центів за фунт. Ціна опціону 1,45. Таким чином, інвестор сплатив за опціон 1,45 × 30850 = 44732,5 центів або 447,32 дол. США. 25 квітня курс фунта впав до 158,1 центів за фунт. Покупець виконує опціон і отримує дохід:

 

(160 - 158,1 - 1,45) × 30850 - 13882,5 центів

або 138,82 дол. США.

 

Якщо б курс фунта зріс вище межі 160 центів за фунт, інвестор відмовився б від його виконання, а його збитки дорівнювали би премії, сплаченій за опціон, тобто 447,32 дол. США.

Опціони на відсоткові ставки.На міжнародному ринку опціонів торгують опціонами на відсоткові ставки по короткострокових і довгострокових облігаціях, а також по інструментах грошового ринку.

Приклад 10.14:Опціон "кол" на відсоткову ставку за 3-місячними стерлінговими депозитами з поставкою в серпні був придбаний за ціною 0,06% (ціна виконання - 92,0%). До кінця серпня відсоткова ставка впала до 6,85%, а ціна виконання, відповідно, зросла: 100 - 6,85 =  93,15%. Дохід покупця опціону при його виконанні становитиме:

 

Е - ((93,15 - 92,0 - 0,06) / (100 × 4)) × 500 000 = 1362,5 ф. ст.

 

Витрати на купівлю опціону становили:

 

0,0006 × 500 000 = 300 ф. ст.,

 

отже, доходність операції становитиме:

 

r = (1362.5 / 300) × 100 - 454%.

 

Ф'ючерсні опціони(опціони на ф'ючерсні контракти).Ф'ючорсні опціони (futuresoptions) - це опціони, базовим інструментом яких є певні ф'ючерсніконтракти.

Іншими словами ф'ючерсні опціони є поєднанням ф'ючерсних і опціонних контрактів. Дата виконання опціона наступає скоро після дати поставки по ф'ючерсному контракту.

Приклад 10.15:Опціон "кол" на ф'ючерсні контракти. Якщо виконується ф'ючерсний опціон "кол", то продавець повинен поставити відповідне число ф'ючерсних контрактів покупцю. Нехай, інвестор придбав опціон "кол" на травневий ф'ючерс на кукурудзу з ціною виконання 290 (тобто 2,9 дол. за бушель). Так як, ф'ючерсний контракт включає 5000 бушелів, то загальна ціна виконання становитиме 14500 дол. - США. Ціна опціону -13 1/4, або 0,1325 дол. за бушель, тобто в цілому становитиме 500 × 0,01325 = 662,5 дол. Якщо в кінці квітня ціна ф'ючерса зросте до 305 (3,05 дол. за бушель), інвестор реалізує опціон і отримає дохід:

 

(3,05 - 2,9 - 0,01325) × 5000 = 87,5 дол.

 

Стільки ж становитимуть збитки продавця опціона, оскільки кліринг відбувається за рахунок сплати продавцем покупцю суми коштів, що дорівнює різниці між ціною спот і ф'ючерсною ціною, помноженої на обсяг контракту.

Приклад 10.16:Опціон "пут" на ф'ючерсний контракт. Якщо покупець опціона "пут" на ф'ючерсний контракт вирішує реалізувати опціон, продавець зобов'язаний прийняти поставку відповідних ф'ючерсних контрактів від покупця. Нехай, інвестор придбав липневий опціон "пут" з ціною виконання 290 (2,9 дол. за бушель), тобто загальною вартістю - 14 500 дол. Премія становила 13 1/4 за бушель, тобто всього 662,5 дол. (5000 х 0,1325). Припустимо, що на момент виконання опціону ціна 1-го бушеля кукурудзи становитиме 2 дол. Тобто, при клірингу цього контракта продавець повинен сплатити покупцю суму, що дорівнює 0,9 дол. (2,9 - 2), помножену на обсяг контракту, тобто 4 500 дол. Таким чином, втрати продавця становитимуть:

 

4 500 - 662,5 = 3837,5 дол.

 

Покупець, навпаки, отримає цю суму як дохід.

 

Приклад 10.17:Опціон "пут" на ф'ючерс на відсоткову ставку. Інвестор придбав на СМЕ опціон "пут" на ф'ючерс на ставку по 3-місячних євродоларових депозитах з ціною виконання 95,25% і вартістю 0,07%. Обсяг контракту 1 млн. дол. США. Протягом строку опціону відсоткова ставка зросла до 5,35%. Покупець, виконавши опціон, отримує:

 

Е = ((95,25 - (100 - 5,35) - 0.07) / (100 × 4)) × 1000 000 =13,25 дол.

 

Оскільки інвестор витратив на придбання опціону 1000000 × 0,0007 = 700 дол., доходність операції становила:

 

r = (1325/700) × 100 - 189,3%

 

Слід зазначити, що більшість ф'ючерсних опціонів не виконується. Замість цього покупці і продавці ф'ючерсних опціонів, як і просто опціонів і ф'ючерсів, зазвичай здійснюють зворотні угоди до дати завершення.

 

Використання опціоннихконтрактів у міжнародному інвестуванні

Одним з напрямків використання опціонів у МІД є страхування цін активів, які передбачається продати чи купити. В даному випадку, страхування означає, що інвестор може захиститися за допомогою опціонів від несприятливої зміни ціни актива і водночас, опціон дає змогу скористатися сприятливою ситуацією. Така можливість пов'язана, однак, з додатковими порівняно з ф'ючерсами витратами, що дорівнюють премії, сплаченій при купівлі опціону. Проілюструємо на прикладі різницю між використанням опціонe і ф'ючерса для хеджування.

Приклад 10.18:Інвестор планує інвестувати частину очікуваних через два місяці грошових надходжень в золото. Поточна ціна золота становить 310 дол. США за унцію. Щоб захиститися від можливого зростання ціни золота інвестор може:

1) купити на біржі ф'ючерсний контракт на 100 унцій золота за ціною 320 дол. за унцію;

2) придбати на біржі опціон на 100 унцій золота з ціною виконання 320 дол. за унцію і премією 10 дол. за унцію.

Якщо через 2 місяці ціна золота зросте до 335 дол., інвестор використає ф'ючерс і придбає його за 320 дол. Водночас ціна купівлі золота при виконанні опціону для інвестора становитиме:

 

320 + 10 = 330 дол. США за унцію.

 

Однак, якщо ціна золота впаде до 300 дол. за унцію, інвестор, що придбав ф'ючерс, змушений буде купити золото за ціною 320 дол., а власник опціону відмовиться від реалізації (виконання) опціону і придбає золото за ринковою ціною, тобто його витрати з врахуванням премії становитимуть:

 

300 + 10 = 310 дол. за унцію.

 

Другим напрямком використання опціонів в МІД є використання їх як інвестиційних активів для отримання доходу від різниці цін. Для цього можна застосовувати всі розглянуті види опціонів.

Третім напрямком є продаж придбаного опціону без його виконання з метою отримання доходу від зміни опціонної премії або зменшення збитків від несприятливої зміни ціни активу.

Четвертим напрямком є використання опціону в управлінні існуючим інвестиційним портфелем, а саме для хеджування його ринкової позиції. Так, якщо інвестор передбачає падіння цін активів, що входять в його портфель, він може їх продати, а це пов'язано з високими трансакційними витратами і ризиком невисокої ліквідності. Водночас для збереження ринкової позиції інвестор може придбати опціон "пут", якщо такі контракти на активи, що входять в його портфель, існують.

Приклад 10.19:Інвестор є власником 100 акцій компанії ABC, але боїться падіння їх ціни. Ціна закриття 1 листопада на акцію компанії ABC становила 250 дол. США. Для страхування своєї позиції інвестор може використати такі опціони "пут":

Обсяг контракту - 100 акцій

Ціна виконання

Ціна опціонна (премія) "пут"

Січень Квітень Липень
240 2 4 6
200 6 9 12
300 12 13 18

 

Купуючи квітневий опціон "пут" з ціною виконання 300 дол., інвестор сплачує премію 13 дол. на акцію, тобто 1300 дол. США. Якщо ціна акції ABC у квітні зросте, реалізовувати опціон буде безглуздо, а вартість портфеля буде зменшена на суму премії сплаченої за опціон. Наприклад, якщо ціна акції зросте до 350 дол., то вартість портфеля становитиме:

 

35 000 - 1300 = 33700 дол. США.

 

Якщо ж ціна акцій ABC впаде, як і передбачав інвестор, використання опціону дасть змогу підтримати вартість портфеля. Так, якщо ціна впаде до 220 дол. за акцію, вартість портфеля дорівнюватиме сумі ринкової ціни акцій і доходу від виконання опціону (з врахуванням премії):

 

(220 + (300 - 220 - 13)) х 100 = 287 х 100 - 28700 дол. США.

 

Якщо інвестор придбає дешевші січневі опціони "пут" з нижчою ціною виконання - 260 дол. за акцію, і премією 6 дол., вартість портфеля буде становити лише:

 

(260 - 6) х 100 = 25400 дол.

 

Якщо ж інвестор придбає дорожчі опціони (липневі) з тією ж ціною виконання - 300 дол., але за 18 дол. за акцію, вартість його портфеля становитиме:

 

(300 - 18) х 100 = 28200 дол.

 

Таким чином, дешевші опціони з нижчою ціною виконання гірше захищають портфель від падіння цін на активи. Водночас завдяки своїй низькій ціні вони підвищують вартість застрахованого портфеля, якщо ціна золота зростатиме.

У розглянутому прикладі передбачалося, що опціон буде виконаний до дати завершення. Однак, у багатьох випадках для страхування портфеля опціонами можна також використовуватись зміна їх ціни з продажем до строку виконання.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!