Орієнтовна структура модуля І



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

 

Департамент кадрової політики,

освіти і науки МОЗ України

 

Центральний методичний кабінет

підготовки молодших спеціалістів МОЗ України

 

 

 

ПЕРЕДДИПЛОМНА ПРАКТИКА

 

ПРОГРАМА

для вищих медичних навчальних закладів

І—ІV рівнів акредитації за спеціальністю

5.12010102 “Сестринська справа”

 

Київ

Медицина

2008


ПЕРЕДДИПЛОМНА ПРАКТИКА

Укладачі:

 

І.Я. Губенко — директор Черкаського медичного коледжу, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України, викладач-методист, спеціаліст вищої категорії;

Л.А. Базунова — заступник директора з навчально-виробничої роботи, викладач-методист, спеціаліст вищої категорії.

 

 

Програму розглянуто і схвалено на спільному засіданні циклових комісій клінічних дисциплін Черкаського медичного коледжу 10.04.2008 р., протокол № 7.

Програму розглянуто і схвалено на засіданні методичної ради Черкаського медичного коледжу 10.04.2008 р., протокол № 7

 

Рецензенти:

 

В.П. Черняк — головний лікар Черкаської обласної лікарні, Заслужений лікар України;

Л.З. Хренова — заступник головного лікаря з медсестринства Черкаської обласної лікарні, головний позаштатний спеціаліст із сестринської справи Головного управління охорони здоров’я та медицини катастроф Черкаської обласної державної адміністрації, Заслужений працівник охорони здоров’я України;

В.І. Чередніченко — завідувач гінекологічного відділення Черкаської обласної лікарні, кандидат медичних наук, доцент, Заслужений лікар України.

 

 

© МОЗ України, 2008

© Видавництво “Медицина”, 2008


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

У зв’язку з новими вимогами до підготовки медичних сестер в Україні виникла необхідність уніфікувати медсестринську освіту і практику в навчальних закладах і установах практичної охорони здоров’я.

Відповідно до змін тривалості навчання медичних сестер та введенням нових навчальних планів підготовки цієї категорії фахівців виникли нові підходи до організації та проведення переддипломної практики як завершального етапу практичного навчання медичних сестер.

Реформування медичної освіти в Україні відбувається у світлі вимог Болонської декларації і передбачає не тільки виконання медичною сестрою залежних та взаємозалежних функцій (виконання призначень лікаря, робота медичної сестри в бригаді), а й незалежних функцій — медсестринського процесу — висококваліфікованого догляду та допомоги пацієнтові.

Мета медсестринського процесу полягає в тому, щоб підтримувати здоров’я, запобігати захворюванням, сприяти поліпшенню стану, видужанню та відновленню здоров’я пацієнта.

Програму переддипломної практики для вищих медичних навчальних закладів України І—ІV рівнів акредитації складено відповідно до вимог Болонської декларації та Європейської кредитно-трансферної системи (ECTS) для спеціальності 5.12010102 “Сестринська справа” напряму підготовки 1201 “Медицина”.

Навчальний план спеціальності 5.12010102 “Сестринська справа” напрямку підготовки 1201 “Медицина” складено за Болонським процесом і затверджено в 2006 р. Термін навчання — 3 роки.

Переддипломна практика медичних сестер передбачає навчання умінню правильно клінічно мислити, оцінювати стан пацієнта, досконало володіти технікою медсестринських маніпуляцій, складати план медсестринського догляду за пацієнтом, оцінювати його результати, вибрати правильну тактику при наданні невідкладної долікарської допомоги, проводити профілактичні заходи, пропагувати здоровий спосіб життя, набути навички застосування основних принципів сестринської медичної етики та деонтології, дотримання інфекційної безпеки. Зважаючи на структурований поділ програми, протягом практики майбутні медичні сестри удосконалюють практичні вміння з медсестринства у внутрішній медицині, медсестринства в хірургії, медсестринства в педіатрії та сімейній медицині.

Враховуючи те, що в практичній роботі медична сестра працює самостійно, для формування навичок самостійного навчання в тематичному плані передбачено самостійну роботу з літературою в бібліотеці, вдома, відпрацювання практичних навичок у стаціонарі, поліклініці.

Особлива увага приділяється вихованню у студентів спостережливості, відповідальності, чуйності, співчуття, милосердя — необхідних якостей для роботи з пацієнтами.

Переддипломна практика передбачає вдосконалення вмінь і навичок студентів в умовах стаціонарних відділень, денного стаціонару, стаціонару на дому, поліклінік та амбулаторій сімейної медицини, які відповідають сучасним вимогам проведення навчального процесу, де студенти братимуть участь у роботі медичних сестер на постах, у палатах інтенсивної терапії, невідкладної допомоги, в маніпуляційних, при підготовці пацієнтів для проведення досліджень та маніпуляцій, ведуть догляд за пацієнтами і т. ін.

Відповідно до орієнтовного навчального плану в цикл професійної та практичної підготовки студентів включено 3 блоки дисциплін залежно від року навчання:

¾ “Медсестринство І”;

¾ “Медсестринство ІІ”;

¾ “Медсестринство ІІІ”.

Запропонована програма розрахована на 6 тижнів (усього — 240 год, 8 кредитів), з них 160 (5,3 кредита) — аудиторних, 80 (2,7 кредита) — самостійної роботи студентів) і складається з трьох модулів, до кожного з яких входить по 2 змістових модулі.

Модуль І. Медсестринство у внутрішній медицині.

Змістовий модуль 1. Робота в стаціонарі.

Змістовий модуль 2. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини).

Модуль ІІ. Медсестринство в хірургії.

Змістовий модуль 3. Робота в стаціонарі.

Змістовий модуль 4. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини).

Модуль ІІІ. Медсестринство в педіатрії.

Змістовий модуль 5. Робота в стаціонарі.

Змістовий модуль 6. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини).


ОПИС ПРОГРАМИ

 

Структура переддипломної практики

Кількість годин, з них

Рік навчання

Вид контролю

Усього Робота в ЛПЗ СРС
  240 160 80 3-й  
Кредитів ECTS 8 5,3 2,7 3-й  
Модуль І 80-2,7 50 30   Модульний контроль
Змістових модулів 2          
Модуль ІІ 80—2,7 50 30   Модульний контроль
Змістових модулів 2          
Модуль ІІІ 80—2,6 60 20   Модульний контроль
Змістових модулів 2          

 

Примітка: 1 кредит ECTS — 30 год.

Аудиторне навантаження — 66,7 %; СРС — 33,3 %.


ВСТУП

Практика студентів медичних училищ, коледжів, медсестринських факультетів є невід’ємною складовою частиною процесу підготовки спеціалістів у вищих навчальних закладах і передбачає послідовність її проведення після проходження теоретичного та практичного курсу навчання, успішного складання іспитів та заліків, передбачених навчальними планами.

При проведенні практики слід керуватися навчальним планом, програмами, діючими наказами Міністерства освіти та Міністерства охорони здоров’я України, Положенням про проведення практики.

За навчальним планом тривалість практики становить:

Переддипломна практика

Тривалість практики

Вид контролю

Термін Кредити Термін Кредити Термін Кредити

Загальна кількість

Робота в ЛПЗ

Самостійна робота

6 тижнів 240 год. 8,0 6 тижнів 160 год. 5,3 80 год. 2,7 Залік

Під час проходження практики 1/3 від загального обсягу часу виділяється на самостійну роботу, яка включає удосконалення недостатньо засвоєних практичних навичок, роботу в бібліотеці, оформлення в письмовому вигляді медсестринської документації до здійснення медсестринського процесу (медсестринська історія хвороби) та санітарно-освітню роботу. Практика студентів проводиться на базах лікувально-профілактичних закладів, затверджених наказами по управлінню охорони здоров’я обласної, міської держадміністрації, відповідно до вимог програми.

Базами проходження практики можуть бути:

¾ обласні клінічні лікарні;

¾ спеціалізовані лікувальні заклади;

¾ міські клінічні лікарні;

¾ центральні районні лікарні;

¾ районні лікарні;

¾ міські лікарні;

¾ медико-санітарні частини;

¾ госпрозрахункові та приватні лікувальні заклади;

¾ лікувально-профілактичні заклади системи соціального забезпечення;

¾ амбулаторії сімейної медицини.

Бази практики повинні забезпечити реалізацію програм практики, мати кваліфікований персонал, сучасне обладнання.

Умовою якісної підготовки студентів під час проходження практики є дотримання єдиних вимог до медсестринської маніпуляційної техніки в медичних училищах, коледжах, на медсестринських факультетах і на базах лікувально-профілактичних закладів, які забезпечуються співпрацею методичних і безпосередніх керівників.

Тривалість робочого тижня студентів становить 36 год і 18 год для самостійної роботи. На період практики студенти розподіляються на робочі місця медичної сестри за графіком.

ОБОВ’ЯЗКИ СТУДЕНТІВ НА ПРАКТИЦІ

¾ своєчасно прибути на базу практики;

¾ вивчити і суворо дотримуватися правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, інфекційної безпеки;

¾ дотримуватися правил Етичного кодексу медичної сестри України;

¾ виконувати, всі завдання, що передбачаються програмою практики та дотримуватись правил внутрішнього розпорядку лікувально-профілактичної установи;

¾ подати в училище, коледж, на медсестринський факультет щоденник практики, характеристики та індивідуально виконані завдання (за наявності);

¾ відповідати за виконану роботу та її результати на рівні зі штатними працівниками лікувальної установи;

¾ брати активну участь у різноманітній роботі лікарні (медсестринських конференціях, медсестринських конкурсах, тощо);

¾ по закінченню практики брати участь у підсумковій конференції;

¾ проводити санітарно-освітню роботу з пацієнтами та їхніми родичами;

¾ своєчасно скласти залік з практики.

ОБОВ’ЯЗКИ МЕТОДИЧНОГО КЕРІВНИКА ПРАКТИКИ

¾ здійснювати зв’язок з керівниками практики від лікувальних установ;

¾ скласти графік проходження практики студентами з урахуванням її програми;

¾ брати участь у розподілі студентів на робочих місцях;

¾ здійснювати контроль за веденням щоденників практикантами та за ходом виконання програми;

¾ надавати методичну допомогу з техніки виконання маніпуляцій, елементів догляду за пацієнтами, питань надання невідкладної допомоги;

¾ розробляти тематику індивідуальних завдань, перевіряти їх виконання;

¾ проводити зі студентами медсестринські конференції, семінари за розділами програми;

¾ оцінювати результати виконання студентами програми практики;

¾ своєчасно проводити контроль за ходом практики на лікувальних базах;

¾ брати активну участь у підготовці диференційованого заліку з практики;

¾ своєчасно інформувати навчальну частину медичного училища, коледжу, медсестринського факультету про хід практики на базах;

¾ допомагати студентам при виконанні самостійної роботи та індивідуальних завдань під час практики;

¾ проводити профорієнтаційну роботу з молоддю;

¾ надавати методичну допомогу керівникам практики лікувально-профілактичних закладів у складанні планів роботи зі студентами в період проходження практики.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ

З метою набуття студентами під час практики умінь та навичок самостійно розв’язувати виробничі, наукові і організаційні завдання та активізувати їхню діяльність, розширити світогляд, підвищити ініціативу студентам пропонується виконати такі індивідуальні завдання:

¾ виготовити тематичні санбюлетені (стенди, таблиці, муляжі, кросворди тощо) за рекомендаціями методичних керівників практики;

¾ проводити профорієнтаційну роботу серед працюючої молоді в лікувально-профілактичних установах та школах за місцем проходження практики;

¾ вивчати структуру захворювань у місцях проходження практики (збирати статистичні дані з окремих патологічних одиниць), враховуючи дані сучасної екологічної ситуації;

¾ збирати відгуки про випускників училища, коледжу, які працюють на базах практики.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ:

¾ виконати програму практики;

¾ вивчити функціональні обов’язки, які закріплені за студентами на їх робочих місцях;

¾ опрацювати інструкції з техніки безпеки;

¾ вивчити зразки заповнення медичної документації (медсестринські історії хвороби, листки призначення, температурні листки тощо);

¾ вести щоденники згідно з вимогами;

¾ виконувати всі обов’язки студента під час практики.

ФОРМИ І МЕТОДИ КОНТРОЛЮ:

¾ впроваджувати під час практики чітку систему змінного та підсумкового контролю виконання програми практики;

¾ проводити після закінчення певного розділу практики побригадно окремий контроль (тестовий контроль, розв’язання ситуаційних задач з невідкладних станів, виконання маніпуляцій, заміри практичних навичок згідно з листком призначення і т. ін.).

Методичний та безпосередній керівники практики повинні стежити за дисципліною практикантів, виконанням графіка проходження практики, щоденно здійснювати контроль за веденням щоденників (їхнім змістом, якістю оформлення, відповідністю програмі).

ВИМОГИ ДО ЗВІТУ

Звітним документом є щоденник практики, який містить текстовий і цифровий звіти про виконання програми практики.

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ

Відповідно до Наказу МОЗ України №690 від 07.12.2005р. “Про затвердження Положення про організацію та проведення практики студентів вищих медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів І—ІV рівнів акредитації” після проходження переддипломної практики студенти складають залік комісії, склад якої визначає заступник директора з навчально-виробничої роботи (завідувач практики) та затверджує директор навчального закладу. До складу комісії входять керівники практики від навчального закладу і від бази практики, викладачі спеціальних дисциплін. Залік з практики приймається на базах практики або у навчальному закладі.

Переддипломна практика є завершальним етапом підготовки медичної сестри. Вона проводиться після закінчення теоретичного і практичного навчання з різних розділів медсестринства та успішного складання заліків, екзаменів, які передбаченні навчальним планом.

МЕТА ПРАКТИКИ:

¾ закріпити та поглибити теоретичні знання зі спеціальних клінічних предметів;

¾ удосконалити професійні медсестринські навички та вміння зі спеціальності;

¾ здійснювати диференційований догляд за пацієнтами з різними хворобами;

¾ підготуватися до майбутньої самостійної роботи медичної сестри:

· самостійно і під контролем медичних сестер студенти виконують обов’язкові практичні навички, оцінюють стан здоров’я пацієнтів, планують та здійснюють догляд за пацієнтами, беруть участь у наданні невідкладної допомоги, закріплюють навички роботи з оформлення медсестринської документації;

· разом з лікарем та досвідченими медсестрами проводять профілактичну, патронажну роботу, беруть участь в огляді й обстеженні дітей різних вікових груп, вивчають роботу медичних сестер з організації і проведення профілактичних щеплень.

ПО ЗАКІНЧЕННІ ПРАКТИКИ СТУДЕНТИ ПОВИННІ ЗНАТИ:

1. Основи законодавства України про охорону здоров’я, постанови Уряду України з питань охорони здоров’я і навколишнього середовища, організаційну структуру, правові та економічні аспекти діяльності лікувально-профілактичних установ.

2. Анатомо-фізіологічні, вікові, статеві, психологічні особливості здорової і хворої людини, причини і фактори ризику виникнення патологічних процесів в організмі, механізм їх виникнення і розвитку, основи фармакотерапії, сумісність, дозування і методику введення в організм лікарських засобів, правила обліку, виписування і зберігання лікарських препаратів.

3. Етіологію, симптоматику захворювань людини. Сучасні методи обстеження і діагностики, принципи лікування і догляду за хворим, особливості патології людини в різних вікових групах.

4. Особливості спостереження та догляду за пацієнтами при різних видах патології.

5. Долікарську допомогу при невідкладних станах у дорослих та дітей.

6. Етапи сестринського процесу при догляді за пацієнтами.

7. Основи медичної інформатики та правила оформлення медичної документації.

8. Основи медсестринської етики та деонтології.

9. Правила професійного спілкування.

10. Організацію роботи медичного персоналу відділень.

11. Правила охорони праці та техніки безпеки.

 


МОДУЛЬ І. МЕДСЕСТРИНСТВО У ВНУТРІШНІЙ МЕДИЦИНІ

СТУДЕНТИ ПОВИННІ ЗНАТИ:

¾ Законодавство України про охорону здоров’я;

¾ посадові обов’язки медичної сестри, накази та інструкції, які регламентують роботу відділення;

¾ правила техніки безпеки під час роботи;

¾ долікарську допомогу при невідкладних станах;

¾ дієтичні столи, основи раціонального харчування;

¾ основи медсестринської етики та деонтології;

¾ основні етапи сестринського процесу;

¾ загальні питання первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини, амбулаторно-поліклінічної, швидкої медичної допомоги;

¾ основні прояви захворювань внутрішніх органів;

¾ тактику дій медичного персоналу при виявленні пацієнта, що підозрюється на наявність особливо небезпечної інфекції.

СТУДЕНТИ ПОВИННІ ВМІТИ:

¾ володіти навичками професіонального спілкування;

¾ здійснювати медсестринський процес під час догляду за пацієнтами із захворюваннями внутрішніх органів;

¾ володіти методами обстеження пацієнта в клініці внутрішніх хвороб;

¾ за даними обстеження визначати стан здоров’я пацієнта та надавати невідкладну долікарську допомогу хворим у разі:

· нападу бронхіальної астми;

· легеневої кровотечі;

· непритомності;

· колапсу;

· нападу стенокардії;

· інфаркту міокарду;

· гострої лівошлункової недостатності;

· гіпертонічного кризу;

· блювання;

· шлунково-кишкової кровотечі;

· печінкової кольки;

· ниркової кольки;

· діабетичної коми;

· гіпоглікемічної коми;

· анафілактичного шоку;

· гострих алергійних станів.

Виконувати заходи, спрямовані на підтримання інфекційної безпеки, санітарно-протиепідемічного та лікувально-охоронного режимів лікарні.

СТУДЕНТИ МАЮТЬ БУТИ ПОІНФОРМОВАНІ ПРО:

· основи Законодавства України про охорону праці;

· основні демографічні показники здоров’я населення;

· особливості організації роботи денних стаціонарів та домашніх стаціонарів;

· правила охорони праці, техніки безпеки, електробезпеки та безпеки життєдіяльності;

· сучасні методи обстеження та лікування, догляду та спостереження за пацієнтами терапевтичного профілю.

Змістовий модуль І. Робота в стаціонарі

Робочі місця студентів: пост медичної сестри, маніпуляційний кабінет, процедурний кабінет, кабінет функціональної діагностики тощо.

Робота студентів у відділенні регламентується посадовими обов’язками на кожному робочому місці і повинна бути спрямована на самостійне виконання обов’язкових практичних навичок.

Студенти проводять огляд і оцінюють стан здоров’я пацієнта, здійснюють догляд за пацієнтами з різними захворюваннями, готують пацієнтів до лабораторних, інструментальних, функціональних обстежень, беруть участь у їхньому проведенні; працюють з листками призначень на посту медичної сестри, в маніпуляційній готують маніпуляційну до роботи та проведення маніпуляцій, заповнюють медичну документацію; проводять облік сильнодіючих і наркотичних речовин, здійснюють заходи з дотримання санітарного і лікувально-охоронного режиму відділення; беруть участь у прийнятті та передачі чергувань, надають хворим з невідкладними станами долікарську допомогу, виконують призначення лікаря.

Перелік практичних навичок:

1. Реєстрація пацієнтів, що поступають в стаціонар.

2. Здійснення огляду хворого, оцінювання стану пацієнта.

3. Проведення термометрії в записом результатів в температурному листку.

4. Визначення частоти і характеру пульсу.

5. Вимірювання артеріального тиску, його реєстрація.

6. Робота з листком призначень.

7. Спостереження за пацієнтами з хронічними захворюваннями.

8. Підготовка хворих та необхідного обладнання до:

¾ взяття загального аналізу крові, аналізу крові на вміст цукру;

¾ взяття загального аналізу сечі, визначення білка, цукру та кетонових тіл експрес-методами, діастазу;

¾ взяття аналізу сечі за методами Зимницького, Нечипоренка;

¾ взяття калу на яйця гельмінтів, приховану кров, копрограму;

¾ здійснення гастроскопії, бронхоскопії, ректороманоскопії, колоноскопії;

¾ здійснення ультразвукового дослідження органів черевної порожнини;

¾ здійснення рентгенологічних обстежень шлунково-кишкового тракту, нирок, хребта;

¾ здійснення плевральної та абдомінальної пункцій;

¾ зняття електрокардіограм.

9. Підготовка маніпуляційного стола до роботи.

10. Проведення проби на чутливість організму хворого до антибіотиків.

11. Розрахунок, розчинення та введення антибіотиків.

12. Виконання внутрішньошкірних, підшкірних, внутрішньом’язових ін’єкцій.

13. Заповнення систем для трансфузій та проведення внутрішньовенних вливань.

14. Введення інсуліну.

15. Введення олійних розчинів.

16. Взяття крові на біохімічні і бактеріологічні дослідження.

17. Проведення дезінфекції, передстерилізаційного очищення інструментарію (шприців, голок, предметів догляду) згідно з діючими наказами, інструкціями та галузевим стандартом.

18. Проведення контролю якості передстерилізаційного очищення інструментарію на наявність крові і мийних засобів.

19. Виконання шлункового і дуоденального зондувань.

20. Промивання шлунку.

21. Постановка клізм: очисної, сифонної, послаблювальної, лікувальної.

22. Проведення катетеризації сечового міхура.

23. Приготування розчинів хлорного вапна, хлораміну, перекису водню та інших дезінфікуючих засобів.

24. Підготовка функціонального ліжка для хворого.

25. Заміна натільної та постільної білизни.

26. Годування тяжкохворого.

27. Виписування, облік і зберігання сильнодіючих, наркотичних та отруйних речовин згідно з діючим наказом.

28. Оброблення шкіри, профілактика пролежнів, підмивання хворих.

29. Подавання судна, сечоприймача та їх дезінфекція.

30. Подавання зволоженого кисню.

31. Використання зігрівального компресу, банок, гірчичників, п’явок.

32. Користування кишеньковим та стаціонарним інгаляторами.

33. Застосування грілки, пузиря з льодом.

34. Взяття мазків із зіва, носа на мікрофлору.

35. Збирання мокротиння на дослідження.

36. Підготовка зондів, катетерів, наконечників до маніпуляцій.

37. Догляд за помираючими. Констатація смерті, поводження з трупом.

38. Оформлення рецептів на лікарські препарати різним категоріям хворих.

39. Надання рекомендації хворим з лікувального харчування. Проведення профілактичних оглядів.

40. Участь у складанні статистичних звітів.

Змістовий модуль 2. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини)

Робочі місця студентів на прийомі з лікарем (лікарем сімейної медицини) та на ділянці разом з дільничною медичною сестрою.

Студенти закріплюють навички роботи дільничної медичної сестри (медичної сестри сімейної медицини), заповнюють медичну документацію на пацієнтів та диспансерні групи, виконують призначення лікаря з догляду за пацієнтами вдома; проводять санітарно-освітню роботу, заповнюють уніфіковану документацію.

Перелік практичних навичок:

1. Реєстрація в журналі викликів додому.

2. Заповнення паспортної частини амбулаторної карти пацієнта.

3. Виписування направлень в лабораторії.

4. Виписування направлень на обстеження.

5. Виписування рецептів, вимоги в аптеку.

6. Підготовка процедурного кабінету до роботи.

7. Проведення стерилізації шприців та медичного інструментарію.

8. Проведення парентерального введення ліків: підшкірно, внутрішньом’язово.

9. Проведення зондування шлунку і дуоденального зондування.

10. Проведення внутрішньошкірних проб.

11. Вимірювання температури тіла та її графічний запис.

12. Проведення суб’єктивного і об’єктивного обстеження пацієнта.

13. Вимірювання артеріального тиску та його реєстрація.

14. Зняття електрокардіограми.

15. Проведення патронажу пацієнтів.

16. Догляд за тяжкохворими вдома.

Орієнтовна структура модуля І

“Медсестринство у внутрішній медицині”

ТЕМИ Робота в ЛПЗ Самостійна робота Індивідуальна робота
Змістовий модуль 1. Робота в стаціонарі 25 15 Тестовий контроль
Змістовий модуль 2. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини) Модульний контроль 1. Медсестринство у внутрішній медицині 25 15 Тестовий контроль
Усього 50 30  

 

МОДУЛЬ ІІ. МЕДСЕСТРИНСТВО В ХІРУРГІЇ

СТУДЕНТИ ПОВИННІ ЗНАТИ:

¾ основні завдання хірургічної служби України;

¾ накази, інструкції, галузевий стандарт, які регламентують роботу стаціонарів хірургічного профілю; хірургічних та травматологічних кабінетів поліклініки; посадові інструкції медичних сестер на кожному робочому місці;

¾ сучасні методи медсестринського обстеження пацієнтів;

¾ симптоматику захворювань та ушкоджень, їх ускладнення, обсяг долікарської допомоги при невідкладних станах та догляд за пацієнтами;

¾ профілактику хірургічної інфекції, основи асептики, антисептики;

¾ методи передстерилізаційного очищення та стерилізації медичного інструментарію;

¾ неоперативну і оперативну хірургічну техніку.

СТУДЕНТИ ПОВИННІ ВМІТИ:

¾ володіти навичками професійного спілкування;

¾ виконувати медсестринські маніпуляції в хірургії;

¾ за даними обстежень оцінити стан пацієнта та за необхідності надати невідкладну долікарську допомогу в разі:

· гострої крововтрати, масивної кровотечі;

· поранення шиї;

· легеневої кровотечі;

· кровотечі з носа;

· перелому хребта (ускладненого і неускладненого);

· вивиху нижньої щелепи;

· перелому трубчастих кісток;

· перелому ребер, відкритого пневмотораксу;

· переломів кісток таза;

· черепно-мозкової травми;

· травматичного шоку;

· хімічних опіків шкіри;

· хімічного опіку стравоходу;

· термічного опіку;

· ураження електричним струмом високої напруги;

· електротравми;

· обмороження;

· гострого живота;

· гострої затримки сечі;

· печінкової та ниркової кольок;

· початкової стадії маститу;

· гострого тромбофлебіту;

· посттрансфузійних ускладнень;

¾ вміти здійснювати сестринський процес при догляді за пацієнтами з хронічними захворюваннями.

СТУДЕНТИ МАЮТЬ БУТИ ПОІНФОРМОВАНІ ПРО:

¾ основи Законодавства України про охорону здоров’я;

¾ стан хірургічної захворюваності населення;

¾ правила роботи з пацієнтами діагнозом ВІЛ/СНІД;

¾ особливості організації роботи стаціонарних відділень хірургічного профілю;

¾ правила охорони праці, техніки безпеки, електробезпеки та безпеки життєдіяльності;

¾ сучасні методи обстеження, лікування, догляду та спостереження за пацієнтами хірургічного профілю профілю.

Змістовий модуль 3. Робота в стаціонарі

Робочі місця студентів: перев’язочна (чиста та гнійна), операційна, гіпсовочна, пост медичної сестри.

Студенти самостійно оцінюють стан тяжкості пацієнтів, визначають послідовність заходів з підготовки пацієнтів до операцій та процедур, догляду за пацієнтами, надають лікарську допомогу при невідкладних станах, виконують призначення лікаря. Роботу студентів контролюють досвідчені медичні сестри, а в операційній, кабінеті переливання крові вони працюють під безпосереднім керівництвом медичних сестер відповідних підрозділів хірургічного стаціонару.

Для повного виконання програм практики можна передбачити відпрацювання практичних навичок на муляжах, фантомах або один на одному.

Перелік практичних навичок:

1. Підготовка пацієнтів до:

¾ ендоскопічного дослідження (бронхоскопії, фіброгастродуоденоскопії, цистоскопії, колоноскопії, ректороманоскопії);

¾ рентгенологічного дослідження (жовчного міхура, нирок, сечовидільних шляхів, таза, поперекового відділу хребта);

¾ ультразвукового дослідження органів черевної порожнини та малого таза.

2. Транспортування та перекладання хірургічних хворих.

3. Транспортування травматологічних хворих з переломами таза, стегнової кістки, ребра, хребта.

4. Підготовка ватно-марлевих кульок, серветок, тампонів.

5. Знезаражування і передстерилізаційне очищення хірургічного інструментарію, шприців.

6. Контроль якості передстерилізаційного очищення.

7. Укладання матеріалу в бікси для стерилізації;

8. Підготовка зондів, дренажів, гумових рукавичок, систем багаторазового використання до стерилізації та проведення їх стерилізації.

9. Стерилізація і зберігання щіток.

10. Обробка рук сучасними методами.

11. Одягання операційної сестри і хірурга.

12. Підготовка стерильного стола до роботи в перев’язочній та операційній.

13. Проведення місцевої анестезії, анестезії хлоретилом.

14. Складання інструментів для:

¾ венесекції;

¾ трахеостомії;

¾ плевральної пункції;

¾ первинного хірургічного оброблення ран;

¾ лапароцентезу;

¾ апендектомії;

¾ лапаротомії;

¾ трепанації черепа;

¾ ампутації кінцівки;

¾ скелетного витягання.

15. Підготовка ліжка для післяопераційного хворого.

16. Заповнення інфузійних систем і підключення їх.

17. Взяття крові з вени.

18. Визначення групи крові та резус-фактора експрес-методом.

19. Проведення проб на сумісність донора і реципієнта.

20. Промивання шлунку.

21. Постановка клізм.

22. Катетеризація сечового міхура.

23. Підготовка пацієнта до операції.

24. Проведення премедикації.

25. Проведення туалету операційних та гнійних ран.

26. Зняття швів.

27. Накладання м’яких і твердий пов’язок:

¾ клейових клейово-пластирних, клеолових;

¾ бинтових;

¾ чепець;

¾ на одне і обидва ока;

¾ вуздечку;

¾ хрестоподібну на потилиці з переходом на спину;

¾ колосоподібну на плечовий суглоб;

¾ спіральну на грудну клітку;

¾ на молочну залозу;

¾ Дезо;

¾ на пахову ділянку;

¾ черепашачу на ліктьовий на колінний суглоби;

¾ “лицарська рукавичка”;

¾ на палець (спіральну, колосоподібну);

¾ косинкову на верхню кінцівку;

¾ восьмиподібну на гомілковостопний суглоб;

¾ поворотну на стопу;

¾ еластичних бинтів на кінцівки;

¾ тіснотугу пов’язку.

28. Твердих пов’язок:

¾ шини Крамера, Дітеріхса;

¾ підготовка гіпсових бинтів, лонгет, накладання і зняття;

¾ підготовка для застосування шини Беллера.

29. Накладання джгута при артеріальній і венозній кровотечах.

30. Пальцеве притискання артерій.

31. Проведення непрямого масажу серця.

32. Проведення штучної вентиляції легень “рот до рота”, “рот до носа”.

33. Виведення нижньої щелепи при западінні язика.

34. Оформлення карти пацієнта стаціонару.

Змістовий модуль 4. Робота в поліклініці (амбулаторії сімейної медицини)

Робочі місця студентів: хірургічний, травматологічний кабінети і їх відповідні підрозділи (перев’язочна, мала операційна, гіпсовочна).

Студенти самостійно виконують маніпуляції, заповнюють медичну документацію, виконують призначення лікаря.

Перелік практичних навичок:

1. Прийом пацієнтів (суб’єктивне, об’єктивне обстеження хворого; додаткове обстеження).

2. Заповнення амбулаторних карт.

3. Виписування рецептів.

4. Оцінювання результатів спеціальних обстежень (рентгенологічного, лабораторною, ендоскопічного, УЗД та ін.).

5. Підготовка амбулаторних пацієнтів до спеціальних обстежень (ендоскопічне УЗД, лабораторних та ін.).

6. Підготовка до стерилізації і проведення стерилізації перев’язувального матеріалу, інструментів (ватно-марлеві кульки, серветки, тампони).

7. Оброблення рук сучасними способами. прискорене оброблення рук.

8. Оброблення операційного поля.

9. Зняття швів.

10. Підготовка інструментарію до первинної хірургічного оброблення ран.

11. Знезаражування і передстерилізаційне очищення хірургічного інструментарію. Контроль якості передстерилізаційного очищення.

12. Асистування під час амбулаторних операцій.

13. Профілактика правця.

14. Накладання швів.

15. Накладання пов’язок.

16. Відвідування пацієнтів вдома (проведення перев’язок, оброблення пролежнів, зняття пов’язок).

17. Надання невідкладної допомоги у випадку термінальних станів.

18. Накладання джгута при артеріальній та венозній кровотечах.

19. Пальцьове притискання артерій


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 170; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!