Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

N 356

18.12.1997

м.Київ

Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України

 

Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони здоров'я України від 4 червня 1999 року N 138. Додатково див. наказ Міністерства охорони здоров'я України від 14 травня 2003 року N 210

 

Відповідно до Положення про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.96 N 6, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України (далі - Порядок), що додається.

2. Голові Фармакологічного комітету Міністерства охорони здоров'я Даниленку В.С., голові Комітету з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я Бєлявському В.Г. організувати друкування наказу і Порядку в необхідній кількості примірників.

3. Голові Комітету з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України Бєлявському В.Г.:

3.1. Подати Порядок на державну реєстрацію в Міністерство юстиції України та довести його до відома державних і комунальних закладів охорони здоров'я України для керівництва в роботі.

3.2. Здійснювати постійний контроль за дотриманням Порядку у всіх закладах охорони здоров'я України.

4. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я та керівникам аптечних управлінь (комітетів, відділів тощо) обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам обласних і міських державних і комунальних об'єднань (корпорацій, підприємств тощо) "Фармація", керівникам науково-дослідних закладів, у складі яких є клініки, керівникам закладів освіти Міністерства охорони здоров'я України, керівникам лікувально-профілактичних і аптечних закладів:

4.1. Забезпечити дотримання затвердженого Порядку.

4.2. Організувати в закладах охорони здоров'я спеціальні заняття з працівниками з вивчення затвердженого Порядку та законодавчих актів України про відповідальність за його недотримання чи порушення.

4.3. Вжити заходів щодо підвищення персональної відповідальності керівників закладів охорони здоров'я за дотримання затвердженого Порядку.

4.4. Забезпечити в закладах охорони здоров'я обладнання спеціальних приміщень (кімнат) для зберігання наркотичних лікарських засобів, віднесених до списку N 1 таблиці II та списку N 1 таблиці III, психотропних лікарських засобів, віднесених до списку N 2 таблиці II та списку N 2 таблиці III, а також прекурсорів, віднесених до списку N 1 таблиці IV Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства України (далі - Перелік), затвердженого наказом Комітету з контролю за наркотиками при МОЗ України N 2 від 07.02.96 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.03.96 за N 104/1129, згідно з Типовими вимогами по техніці укріплення та оснащенню засобами охоронно-пожежної сигналізації приміщень, де зберігаються наркотичні засоби, затвердженими Міністерством охорони здоров'я та узгодженими з Міністерством внутрішніх справ (далі - Типові вимоги).

4.5. Про всі випадки крадіжок, пограбувань та розкрадання наркотичних, психотропних лікарських засобів і прекурсорів, зазначених в пункті 4.4 цього наказу, а також спеціальних бланків форми N 3 для прописування наркотичних засобів у державних і комунальних закладах охорони здоров'я негайно інформувати (телефоном, телеграмою, телефаксом, телетайпом тощо) Комітет з контролю за наркотиками та відповідні відділи державної служби охорони територіальних органів МВС України та свої інстанції вищого рівня для вжиття відповідних заходів.

У триденний термін з дня виявлення в лікувально-профілактичних, аптечних чи інших закладах охорони здоров'я України фактів розкрадання, пограбування чи крадіжку згаданих вище засобів та спеціальних бланків форми N 3 надсилати термінові письмові повідомлення про це за формою N 1, визначеною цим наказом, у Комітет з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я (далі - Комітет).

4.6. У разі виявлення в закладах охорони здоров'я порушень порядку обігу спеціальних бланків форми N 3, наркотичних лікарських засобів (списку N 1 таблиць II та III), психотропних лікарських засобів (списку N 2 таблиць II та III) і прекурсорів (списку N 1 таблиці IV Переліку) негайно проводити службові розслідування і вживати необхідних заходів щодо усунення виявлених недоліків.

При виявленні порушень, за які чинним законодавством України передбачені адміністративна або кримінальна відповідальність, негайно в установленому порядку інформувати Комітет, свої інстанції вищого рівня та правоохоронні органи на місцях.

5. Поширити дію цього наказу і Порядку на всі державні і комунальні заклади охорони здоров'я України незалежно від їх підпорядкування.

6. Вважати такими, що втратили чинність:

6.1 Наказ Міністерства охорони здоров я УРСР від 6 червня 1986 р. N 333 "Про додаткові заходи по поліпшенню обліку, зберігання, прописування та використання наркотичних лікарських засобів".

6.2. Лист МОЗ УРСР від 17 квітня 1987 р. N 2-24-407 (ДСК) "Про посилення порядку відпуску ліків з аптек і лікувально-профілактичних закладів".

6.3. Лист МОЗ УРСР від 10 вересня 1987 р. N 2-24-392 (ДСК) "Про виконання вимог наказу МОЗ УРСР від 09.03.87 р. N 170-ДСК "Про додаткові заходи по посиленню боротьби з наркоманіями".

6.4. Наказ МОЗ УРСР від 30 грудня 1987 р. N 815-ДСК "Про зміни порядку відпуску ефедрину гідрохлориду".

6.5. Лист МОЗ УРСР від 14 січня 1988 року N 2-24-27 "Про зміни порядку виписування і відпуску препаратів барбамілу і етаміналу натрію".

6.6. Наказ МОЗ України від 16 лютого 1996 р. N 30 "Про поліпшення забезпечення лікувально-профілактичних закладів наркотичними і психотропними лікарськими засобами".

6.7. Наказ МОЗ України від 25 липня 1996 р. N 226 "Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах системи Міністерства охорони здоров'я України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.08.96 за N 463/1488.

7. Вважати такими, що не застосовуються в Україні:

7.1. Наказ Міністерства охорони здоров'я СРСР від 30 грудня 1982 р. N 1311 "Про заходи по усуненню серйозних недоліків і подальшому посиленню боротьби з наркоманіями, покращенню обліку, зберігання, прописування і використання наркотичних лікарських засобів".

7.2. Наказ Міністерства охорони здоров'я СРСР від 28 вересня 1987 р. N 1070-ДСК "Про зміни і доповнення до наказу МОЗ СРСР від 29 січня 1987 р. N 149-ДСК "Про додаткові заходи по посиленню боротьби з наркоманіями".

7.3. Наказ Міністерства охорони здоров'я СРСР від 23 листопада 1988 р. N 838-ДСК "Про заходи по припиненню випадків вживання допінгів".

8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров'я України Картиша А. П.

 

Міністр А. М. Сердюк

 

Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України

Розділ 1. Загальні положення

1.1. Цей Порядок обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України (далі - Порядок) визначає ведення державними та комунальними закладами, підприємствами і установами охорони здоров'я України (далі - заклади охорони здоров'я) діяльності у сфері обігу психотропних лікарських препаратів та речовин списку N 2 таблиці II та списку N 2 таблиці III (далі - психотропні лікарські засоби), наркотичних лікарських засобів, а також прекурсорів списку N 1 таблиці IV (далі - прекурсори), які належать до відповідної категорії згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до чинного законодавства України (далі - Перелік), затвердженим наказом Комітету з контролю за наркотиками при МОЗ України (далі - Комітет) від 07.02.96 N 2 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.03.96 за N 104/1129.

1.2. Заклади охорони здоров'я ведуть діяльність, пов'язану з виготовленням в аптеках, придбанням, ввезенням, вивезенням, зберіганням, розподілом, перевезенням, торгівлею, обліком, прописуванням і використанням наркотичних засобів, психотропних речовин (далі - наркотичні і психотропні лікарські засоби) та прекурсорів, відповідно до Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів", Положення про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.01.96 N 6, а також інших чинних законодавчих і нормативних актів.

1.3. Відповідальність за дотримання встановлених цим Порядком правил виготовлення в аптеках, правил придбання, ввезення, вивезення, перевезення, зберігання, розподілу, торгівлі (реалізації), обліку, прописування і використання наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку, а також спеціальних бланків форми N 3 несуть перші керівники відповідних державних та комунальних закладів охорони здоров'я, які безпосередньо ведуть діяльність у сфері обігу наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку, спеціальних бланків форми N 3.

1.4. Постійний контроль за виконанням правил виготовлення в аптеках, правил придбання, ввезення, вивезення, перевезення, зберігання, розподілу, торгівлі (реалізації), обліку, прописування і використання наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів, спеціальних бланків форми N 3 в державних і комунальних закладах охорони здоров'я України покладається на Комітет, його уповноважених представників в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.96 N 72 "Про Положення про Комітет з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я".

1.5. Перелік державних органів, посадові особи яких, за умови пред'явлення особистого посвідчення та письмового розпорядження свого відомства, мають право на здійснення контролю і доступ в матеріальні кімнати аптечних складів, аптек, лікувально-профілактичних закладів, де зберігаються наркотичні, психотропні лікарські засоби, прекурсори списку 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3; в матеріальні кімнати лабораторій аналізу якості лікарських засобів Державних інспекцій, державних науково-дослідних установ (лабораторій) та навчальних закладів системи охорони здоров'я, де зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку, визначається Положенням про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3.01.96 N 6.

1.6. Всі документи з надходження i відпуску наркотичних, психотропних лікарських засобів, спецбланків форми N 3 та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку в аптечних складах, аптеках, лікувально-профілактичних закладах, лабораторіях аналізу якості лікарських засобів Державних інспекцій, державних науково-дослідних установах (лабораторіях) та навчальних закладах системи охорони здоров'я повинні зберігатися в умовах, що гарантують їх повну схоронність протягом 5 (п'яти років), не враховуючи поточного року, у матеріально-відповідальних осіб, уповноважених наказом керівників цих закладів.

1.7. Реєстраційні журнали (книги), в яких здійснюється предметно-кількісний облік наркотичних, психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 в аптечних складах, аптеках, лікувально-профілактичних закладах, лабораторіях аналізу якості лікарських засобів Державних інспекцій, державних науково-дослідних установах (лабораторіях) та навчальних закладах системи охорони здоров'я, повинні зберігатися протягом 10 (десяти) років після внесення до них останнього запису в кімнаті для зберігання зазначених вище засобів.

Після закінчення терміну зберігання всі документи з надходження i відпуску наркотичних, психотропних лікарських засобів i прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3, а також реєстраційні журнали (книги), в яких обліковуються вищезгадані засоби, повинні знищуватися шляхом спалювання, за участю представників інстанції вищого рівня, та зі складанням відповідного акта.

1.8. Згідно з вимогами статті 18 Закону України "Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів i прекурсорів" в аптечних складах, аптеках, лікувально-профілактичних закладах, лабораторіях аналізу якості лікарських засобів Державних інспекцій, державних науково-дослідних установах (лабораторіях) та навчальних закладах системи охорони здоров'я повинні проводитись щоквартальні інвентаризації наркотичних i психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку. Результати таких інвентаризацій повинні оформлятися інвентаризаційними описами встановленої форми; у випадках виявлення розбіжностей в балансі з результатами проведеної інвентаризації надсилаються відомості в територіальні органи МВД України та Комітет.

1.9. Зберігання в аптечних складах, аптеках, лікувально-профілактичних закладах, контрольно-аналітичних лабораторіях, лабораторіях аналізу якості лікарських засобів Державних інспекцій, державних науково-дослідних установах (лабораторіях) та навчальних закладах системи охорони здоров'я наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які не дозволені до застосування у медичній практиці в Україні, забороняється.

Розділ 2. Правила придбання, приймання, зберігання, відпуску і обліку в державних та комунальних аптечних закладах (базах, складах), підприємствах наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку, а також спеціальних рецептурних бланків форми N 3 для їх виписування

2.1. Правила придбання (отримання)

2.1.1. Державні та комунальні аптечні заклади (бази, склади), підприємства (далі - аптечні склади) повинні придбавати наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку згідно з порядком здійснення діяльності у сфері обігу цих засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.96 N 6 "Про затвердження положення про порядок здійснення діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів".

2.1.2. Спеціальні рецептурні бланки, виготовлені на папері з відповідними ступенями захисту, для виписування наркотичних і психотропних лікарських засобів за формою N 3, затвердженою наказом МОЗ України від 30.06.94 N 117 "Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек" (далі - спецбланки форми N 3), аптечні склади повинні придбавати (отримувати) у відповідності з порядком, визначеним МОЗ України.

2.2. Правила зберігання

2.2.1. В аптечних складах наркотичні і психотропні лікарські засоби незалежно від лікарської форми, прекурсори, віднесені до списку N 1 таблиці IV Переліку, та спецбланки форми N 3 повинні зберігатися в окремих приміщеннях (матеріальних кімнатах), обладнаних згідно з Типовими вимогами по техніці укріплення та оснащення засобами охоронно-пожежної сигналізації приміщень, де зберігаються наркотичні засоби, затвердженими наказом Міністерством охорони здоров'я від 14.01.94 N 147 та узгодженими з Міністерством внутрішніх справ (далі - Типові вимоги).

2.2.2. Наркотичні лікарські засоби і спецбланки форми N 3 в аптечних складах повинні зберігатися в замкнених вогнетривких сейфах.

Зберігання психотропних лікарських засобів і прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку має бути забезпечено у вогнетривких замкнених сейфах або в замкнених металевих шафах, надійно прикріплених до підлоги чи стіни. На внутрішній поверхні дверцят сейфа або шафи повинен бути перелік наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що зберігаються в них.

Всі сейфи і металеві шафи повинні мати надійні і справні замки.

2.2.3. Кімнати, сейфи та металеві шафи в аптечних складах, де зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби, спецбланки форми N 3 та прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку, після операцій з ними повинні замикатися, а при закінченні робочого дня - опечатуватися чи пломбуватися і здаватися під охорону, згідно з Типовими вимогами.

2.2.4. Ключі від кімнат, сейфів та металевих шаф, де зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3, а також печатки і пломбіратори, повинні знаходитися у матеріально-відповідальних осіб, уповноважених письмовим наказом керівника аптечного складу.

2.2.5. Керівники аптечних складів або призначені ними матеріально-відповідальні особи повинні бути ознайомлені під особистий підпис з наказом про їх призначення, в тому числі тимчасово, на роботу, пов'язану з прийманням, зберіганням, відпуском і обліком наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3.

2.2.6. Доступ в кімнати аптечних складів, де зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3, мають право лише особи, які безпосередньо допущені до роботи, пов'язаної з прийманням, зберіганням, відпуском і обліком цих засобів.

Порядок доступу і перебування в цих кімнатах та перелік посадових осіб, які мають право займатися такою роботою, повинні бути визначені письмовим наказом керівників аптечних складів.

2.2.7. В кімнатах, де зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку, повинні бути терези, ручні важки, лійки, ступки, циліндри, інший посуд та інвентар, що використовується для розфасування, подрібнення, відважування, відмірювання цих засобів.

Миття і обробка зазначених вище предметів повинні здійснюватися тільки під контролем фармацевтичного працівника окремо від іншого посуду та інвентарю.

2.2.8. Наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори повинні зберігатися в аптечних складах в залежності від фізичних, фізико-хімічних і токсикологічних властивостей з урахуванням вимог Інструкції по організації зберігання в аптечних установах різних груп лікарських засобів і предметів медичного призначення, затвердженої наказом МОЗ України від 16.03.93 N 44 (далі - наказ МОЗ України N 44).

2.3. Правила приймання

2.3.1. Наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3 повинні прийматися від постачальників у порядку, визначеному керівниками аптечних складів, з дотриманням чинного порядку приймання товарно-матеріальних цінностей від постачальників, згідно з наказом МОЗ СРСР від 20.01.84 N 78 "Про затвердження інструкцій щодо обліку товару на аптечних складах (базах), аптечних закладах МОЗ СРСР".

2.3.2. Для приймання наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 наказами керівників аптечних складів повинна бути утворена постійна комісія (в складі не менше п'яти осіб), в тому числі з дублюючим складом членів, під головуванням заступника керівника аптечного складу.

Склад комісії повинен перезатверджуватись у разі зміни голови комісії, матеріально-відповідальних осіб та інших членів комісії. За відсутності заступника керівника аптечного складу комісію повинен очолювати керівник аптечного складу.

2.3.3. Комісія повинна здійснювати суцільні перевірки всіх наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3, що надійшли від постачальників, на відповідність їхніх найменувань, якості, кількості, ваги тощо значенням у супровідних документах постачальників.

Результати цих перевірок повинні оформлятися, незалежно від наявності чи відсутності розходжень, письмовими актами зразу ж по закінченні перевірок за формою N 2, визначеною цим Порядком (додаток 1).

2.3.4. Керівниками аптечних складів повинні бути створені відповідні умови для забезпечення схоронності наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 на всіх етапах їх приймання від постачальників.

2.4. Правила відпуску

2.4.1. З аптечного складу, лише для медичних цілей, відпускаються:

- наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку - для державних та комунальних закладів охорони здоров'я (аптеки, лабораторії аналізу якості Державних інспекцій);

- наркотичні і психотропні лікарські засоби і прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3 - для державних і комунальних закладів охорони здоров'я (лікувально-профілактичні заклади, а також науково-дослідні заклади і вищі медичні заклади, що мають лікарняні ліжка).

2.4.2. Науково-дослідним установам (лабораторіям) та вищим медичним закладам освіти системи охорони здоров'я, що не мають лікарняних ліжок, відпуск з аптечних складів наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку повинен здійснюватися за наявності письмового дозволу Комітету.

2.4.3. Науково-дослідним установам (лабораторіям) і вищим та середнім спеціальним закладам освіти, що не належать до системи охорони здоров'я України, наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку можуть бути відпущені з аптечних складів на підставі вимоги-клопотання, завіреної круглою печаткою і підписом керівника інстанції вищого рівня цих установ (лабораторій, закладів) за наявності письмового дозволу Комітету.

2.4.4. З аптечних складів наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланки форми N 3 повинні відпускатися лише в такі державні та комунальні заклади охорони здоров'я, де обладнані спеціальні кімнати згідно з Типовими вимогами.

Перелік таких державних та комунальних закладів повинен бути затверджений наказами керівників обласних (міських) управлінь охорони здоров'я або аптечних управлінь (комітетів, відділів тощо) Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій та відповідних органів МОЗ Автономної Республіки Крим, керівниками обласних і міських державних об'єднань (корпорацій, підприємств тощо) "Фармація".

2.4.5. Відпуск наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 з аптечних складів повинен проводитися за вимогами-замовленнями встановленої форми, підписаними керівником відповідного закладу системи охорони здоров'я України (або його заступником) та завіреними круглою печаткою цього закладу.

Спецбланки форми N 3 повинні відпускатися (безпосередньо чи через місцеві органи охорони здоров'я) лише державним та комунальним закладам охорони здоров'я, лікарі яких мають право виписувати на таких бланках рецепти на наркотичні і психотропні лікарські засоби.

2.4.6. Всі вимоги-замовлення закладів системи охорони здоров'я України на наркотичні і психотропні лікарські засоби, прекурсори списку N 1 таблиці IV та спецбланки форми N 3, а також рахунки на їх відпуск повинні виписуватися окремо від вимог-замовлень і рахунків на інші лікарські засоби та медтовари, причому кількість їх, що замовляється і відпускається, повинна вказуватися словами.

2.4.7. Відпуск наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 повинен здійснюватися з аптечних складів за окремими дорученнями (типова форма N М-2), затвердженими наказом Міністерства статистики України від 21.06.96 N 192 та оформленим у встановленому порядку із зазначенням в ньому найменувань і кількостей (словами) всіх отриманих засобів.

Термін дії такого доручення повинен встановлюватися керівником відповідного закладу системи охорони здоров'я України в залежності від можливості одержання і вивезення наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 згідно з виписаною накладною чи рахунком, однак не більш як на 10 (десять) календарних днів.

Відпуск з аптечних складів згаданих вище засобів, розрахунки за які здійснюються закладами системи охорони здоров'я України в порядку планових платежів або доставка яких здійснюється централізовано - кільцевими перевезеннями, може проводитися на підставі доручення з терміном дії до одного календарного місяця.

2.4.8. З аптечних складів відпуск наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 повинен здійснюватися лише матеріально-відповідальним особам, яким видано документи на право отримання таких засобів. При отриманні згаданих вище засобів та спецбланків форми N 3 обов'язкове пред'явлення паспорта, що засвідчує особу, на яку виписано доручення.

2.4.9. Перед відпуском наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 матеріально-відповідальні працівники аптечних складів, уповноважені згідно з письмовим наказом керівників аптечних складів, повинні особисто перевірити всі документи, що подані як підстава для отримання-відпуску, відповідність найменувань, кількостей тощо зазначених вище засобів, що відпускаються, супровідним документам, правильність пакування і розписатися у всіх примірниках рахунків (накладних, фактур).

Матеріально-відповідальні працівники закладів системи охорони здоров'я України, які отримують зазначені засоби з аптечних складів, повинні також розписатися у відповідній графі всіх примірників рахунків (накладних, фактур) для засвідчення факту отримання таких засобів.

Забороняється проставляти під копіювальний папір підписи на рахунках (накладних, фактурах) в отриманні-відпуску наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3.

2.4.10. Обов'язковою умовою для відпуску з аптечних складів наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 повинна бути наявність у представника закладу системи охорони здоров'я України, який отримує зазначені засоби, службового автотранспорту. Номер автомашини повинен бути вписаний в поданій вимозі-замовленні на отримання наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку і спецбланків форми N 3 та в рахунках (накладних, фактурах), по яких відпущені такі засоби і спецбланки.

При транспортуванні такого вантажу, керівником відповідного закладу охорони здоров'я, крім водія, повинен бути визначений супровідник. Транспортування в межах міста, району дозволяється без дозволу міліції. Питання охорони вантажу в дорозі вирішується керівником відповідного закладу охорони здоров'я на містах, виходячи з конкретних обставин.

2.4.11. Порошкові та в таблетках чи драже (ангро) наркотичні, психотропні лікарські засоби і прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку повинні відпускатися з аптечних складів лише в опечатаному вигляді, при цьому на кожній упаковці має бути етикетка із зазначенням назви аптечного складу, найменування згаданих вище засобів, номера і дати аналізу, номера і дати фасування та підпису особи, яка розфасувала даний лікарський засіб.

Відпуск наркотичних, психотропних лікарських засобів і прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку з аптечних складів в таблетках чи драже (ангро) i в порошках, упакованих безпосередньо в папір чи целофан, категорично забороняється.

2.4.12. При отриманні з аптечних складів наркотичних, психотропних лікарських засобів і прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 матеріально-відповідальна особа, яка їх отримує, зобов'язана перевірити найменування i кількість згаданих вище засобів, що відпускаються, на відповідність найменуванням і кількостям, проставленим в рахунках (накладних, фактурах). При отриманні спецбланків форми N 3 в рахунку-фактурі повинні вказуватися номери і серії цих спецбланків.

Претензії на бій ампул, брак (їх неповну наповнюваність, нечітке маркірування тощо), термін придатності чи нестачу кількостей тощо, повинні бути пред'явлені, в письмовій формі, в момент отримання наркотичних, психотропних лікарських засобів i прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку в присутності матеріально-відповідальних працівників аптечних складів.

Щодо питань про кількість і якість спецбланків форми N 3, то вони вирішуються в момент їх отримання.

В разі порушення цілісності упаковки опечатаних в аптечних складах наркотичних, психотропних лікарських засобів i прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку (в порошках, таблетках чи драже (ангро) претензії приймаються лише при наявності i пред'явленні письмового акта, що повинен складатися в закладі охорони здоров'я приймальною комісією в день отримання згаданих вище засобів, за формою N 2, визначеною пунктом 2.3.3 цього Порядку. В таких випадках керівники закладів системи охорони здоров'я зобов'язані повідомити (по телефону, факсом, телетайпом чи телеграмою) керівників аптечних складів в день отримання або в термін не пізніше наступного дня після отримання згаданих вище засобів.

2.5. Правила обліку

2.5.1. В аптечних складах наркотичні, психотропні лікарські засоби та прекурсори списку N 1 таблиці IV Переліку, що підлягають предметно-кількісному обліку, незалежно від лікарської форми, повинні обліковуватися в спеціальних журналах (книгах), пронумерованих, прошнурованих, скріплених печаткою аптечних управлінь (комітетів, відділів тощо) обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, обласних і міських державних об'єднань (корпорацій, підприємств тощо) "Фармація" та підписом їх керівників. В таких же журналах (книгах) повинні обліковуватися спецбланки форми N 3.

Облікові форми таких журналів (книг) визначені цим Порядком (додатки 2, 3).

Порядок виготовлення і забезпечення аптечних складів і закладів охорони здоров'я обліковими журналами згідно із затвердженими формами вирішується на місцях керівництвом аптечних складів і закладів охорони здоров'я.

2.5.2. Облік спецбланків форми N 3, наркотичних i психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку в аптечних складах повинен здійснюватися щоденно матеріально-відповідальними працівниками, уповноваженими згідно з письмовим наказом керівників аптечних складів.

2.5.3. Відповідальність за схоронність наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3, дотримання встановлених правил i вимог щодо здійснення операцій в процесі їх обігу на аптечному складі, а також збереження секретності інформації щодо обігу цих засобів покладається на керівників аптечних складів.

2.5.4. Після закінчення поточного місяця матеріально-відповідальні працівники, відповідальні за відпуск наркотичних, психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3, зобов'язані звіряти на перше число наступного місяця фактичну наявність згаданих вище засобів із залишками за журналом (книгою) обліку. Залишки таких засобів повинні виводитися за даними журналу (книги) обліку.

У разі виявлення відхилень (більше, менше) фактичних залишків наркотичних i психотропних лікарських засобів, прекурсорів списку N 1 таблиці IV Переліку та спецбланків форми N 3 від даних журналу (книги) обліку, а також у разі витрат засобів порошкових, в таблетках i драже (ангро) понад затверджені норми, матеріально-відповідальні особи зобов'язані сповістити про це керівників аптечних складів, а ті - інстанцію вищого рівня, яка в 10 (десяти)-денний термін повинна провести службове розслідування, а в разі потреби сповістити місцевий правоохоронний орган i Комітет.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 178; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!