Етиловий спирт                 етилсульфатна кислота

Лабораторна робота №3.

Алкени. Способи добування та хімічні властивості.

Алкени, або ненасичені вуглеводні етиленового ряду, містять у складі своєї молекули один подвійний зв'язок. Найпрості­ший представник алкенів — етилен Н2С = СН2. їх іноді на­зивають олефінами (від лат. oleum — масло). Остання назва дана тому, що етилен — газоподібна речовина, при взаємодії з хлором перетворюється на тяжку оліїсту рідину — «маслорідний газ», що має хімічний склад С2Н4С12 (1,2-дихлоретан).

Для молекул усіх алкенів характерна наявність подвійного зв'язку між атомами карбону. Атоми карбону, сполучені між собою подвійним зв'язком, перебувають у стані sр2 -гібридиза­ції. В утворенні такого зв'язку беруть участь одна s- і дві р-орбіталі, що приводить до утворення трьох рівноцінних орбіталей. Гібридизовані орбіталі розміщені в одній площини й спрямо­вані одна до одної під кутом 120°, утворюючи орбітальний рівно­бічний трикутник. Подвійний зв'язок між атомами карбону алкену (в нашому випадку етилену) утворюється за рахунок двох пар усуспільнених електронів. Подвійний зв'язок — спо­лучення ковалентних σ-зв'язків і π-зв'язків. У такому под­війному зв'язку σ-зв'язок утворюється за рахунок осьового перекривання sр2-гібридизованих рz-орбіталей, а π-зв'язок — за рахунок бічного перекривання негібридизованих рг-обіталей двох атомів карбону. π-Зв'язок —легкодоступне джерело електронів, що дає йому змогу бути електронодонорним.

Ненасичені вуглеводні мають загальну формулу СnН2n. Вони здатні вступати в реакції приєднання гідрогену, галоге­нів, галогеноводнів (за правилом Марковникова). Ці сполуки легко окиснюються атомарним киснем. За наявності каталізато­рів вступають у реакції полімеризації та ізомеризації. Горять.

Дієнові вуглеводні — ненасичені вуглеводні з відкритим ланцюгом, у молекулах яких між атомами карбону є два по­двійних зв'язки. Загальна формула — СnН2n-2.

Розрізняють три групи дієнових вуглеводнів: з кумульованими, ізольованими та спряженою системою подвійних зв'язків. Останні мають найбільше значення, оскільки є мономерами, з яких побудовані молекули натурального й синтетичного кау­чуків, багатьох вітамінів (А, Е, К) та інших сполук.

Дієнові вуглеводні зі спряженою системою подвійних зв'язків мають високу реакційну здатність, яка зумовлена електронною будовою молекул дієнів. Прикладом може бути бутадієн-1,3 (дивініл) СН2 = СН — СН = СН2 . У молекулі бутадієну атоми карбону перебувають у стані sp2-гібридизації.

Найважливішою властивістю дієнів зі спряженою системою подвійних зв'язків є здатність їхніх молекул (мономерів) вступати в реакції полімеризації з утворенням високомолекулярних сполук (полімерів). Прикладом можуть бути різні види синтетичних каучуків, у молекулах яких мономерні одиниці можуть бути спо­лучені між собою як у положеннях 1,4, так і в положеннях 1,2.

 

Дослід 5.  Добування етилену і його властивості.

Етилен та його гомологи в лабораторних умовах найчасті­ше добувають дегідратацією відповідних спиртів. Зокрема, етилен добувають з спирту етило­вого дією на нього концентрованої сульфатної кислоти при нагріванні (реакцію можна прискори­ти добавлянням у суміш оксиду алюмінію АІ2О3).

Хід роботи. В су­ху пробірку вміщують 2 — З мл заздалегідь приготовленої суміші — 1 частини спирту етилово­го і 3 частин концентрованої сульфатної кислоти (густина 1,84). Пробірку після внесення 1 г сухого промито­го річкового піску закривають пробкою з газовідвідною труб­кою і закріплюють у штативі (рис. 11). Суміш нагрівають. Утворюється етилен, який пропускають через розчин калію перманганату, розчин бромної води і запалюють.

 

Рис.  Прилад для добування етилену.

Хімізм. Реакція добування етилену грунтується на від­щепленні від молекули етилового спирту молекули води. Вона відбувається у два етапи. Спочатку сульфатна кислота утво­рює з етанолом проміжний продукт — етилсульфатну кис­лоту:

H3C-CH2-OH + H2SO4 → H3C-CH2-OSO2OH + HOH

етиловий спирт                 етилсульфатна кислота

Етилсульфатна кислота при нагріванні до 170 °С розкла­дається на етилен і сульфатну кислоту:

H3C-CH2-OSO2OH → H2C=CH2↑ + H2SO4

3H2C=CH2 + 2KMnO4 + 4HOH → 3H2C(OH)-CH2(OH) + 2KOH + 2MnO2

                       етиленгліколь

H2C=CH2 + Br2 → BrH2C-CH2Br

                          1,2-диброметан

H2C=CH2 + 3O2 → 2CO2↑ + HOH + Q

Зробіть висновки про хімічні властивості етилену.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 727; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!