Аналіз динаміки та структури джерел капіталу



Показник

Код рядка

Сума, тис. грн.

Структура, %

На початок року

На кінець року Відхилення На початок року На кінець року Відхилення

Джерела формування власного капіталу

Статутний капітал 300

 

         
Пайовий капітал 310

 

         
Додатковий вкладений капітал 320

 

         
Інший додатковий капітал 330

 

         
Резервний капітал 340

 

         
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток „-”) 350

 

         
Неоплачений капітал („-”) 360

 

         
Вилучений капітал („-”) 370

 

         
Разом 380

 

         

 

Джерела формування позикового капіталу

Забезпечення виплат персоналу 400  

 

       
Інші забезпечення 410  

 

       
Цільове фінансування 420  

 

       
Довгострокові кредити банків 440  

 

       
Інші довгострокові фінансові зобов’язання 450  

 

       
Відстрочені податкові зобов’язання 460  

 

       
Інші довгострокові зобов’язання 470  

 

       
Короткострокові кредити банків 500  

 

       
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями 510  

 

       
Векселі видані 520  

 

       
Кредиторська заборгованість за товари та послуги 530  

 

       
Поточні зобов’язання за розрахунками 540-600  

 

       
Інші поточні зобов’язання 610  

 

       
Разом 480+430+620  

 

       
                 

 

Забезпечення відносимо до позикового капіталу на підставі положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», що характеризує їх як зобов'язання з невизначеними на дату складання балансу сумою та часом погашення. Згідно з тим самим стандартом забезпечення можуть створюватися для відшкодування майбутніх витрат на оплату відпусток працівникам, додаткове пенсійне забезпечення, виконання гарантійних зобов'язань, реструктуризацію, виконання зобов'язань за обтяжливими контрактами тощо. Забороняється створювати забезпечення для покриття майбутніх збитків від діяльності підприємств.

У процесі аналізу балансу виявляють статті, які свідчать про недоліки й незадовільну роботу підприємства, а також про погіршання його фінансового стану. Основна увага спрямовується на виявлення змін за такими статтями:

Ø «Довгострокова дебіторська заборгованість» (ряд. 050);

Ø «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» (ряд. 160,162);

Ø «Дебіторська заборгованість за розрахунками»:

ü з бюджетом (ряд. 170);

ü за виданими авансами (ряд. 180)

ü з нарахованих доходів (ряд. 190);

ü із внутрішніх розрахунків (ряд. 200);

Ø «Інша поточна дебіторська заборгованість» (ряд. 210)

За необхідності проводиться детальніший аналіз цих та інших статей балансу з використанням розшифровок цих статей.

На завершення цього етапу аналізу підбивають підсумки: визначають загальні тенденції змін, зони для ґрунтовнішого аналізу тощо. Для полегшення цього процесу в табл. 9 подано комплекс відповідних запитань.

Таблиця 9

Основні запитання, на які слід отримати відповідь після завершення аналізу балансу

№ з/п Запитання Висновки
1 Які статті становлять найбільшу частку в загальній вартості майна підприємства Якщо найбільшу частку становлять оборотні активи, то це свідчить про формування мобільної структури балансу
2 Як змінилася валюта балансу Зростання свідчить про пожвавлення ділової активності, а скорочення – про її зниження
3 Як змінився розмір оборотних активів підприємства Зростання свідчить про нарощування операційної діяльності, а скорочення – про її падіння
4 Які джерела капіталу використовує підприємство для фінансування власних активів Зростання частки власного капіталу свідчить про підвищення фінансової стійкості (до певної межі)
5 Які зміни відбулися у розмірі позикового капіталу підприємства Зростання свідчить про підвищення залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування та підвищення рівня фінансових ризиків
6 Які статті мають найбільші темпи зростання за період, що аналізується Визначаються зони посиленої уваги

Крок 2. Дослідження структури матеріальних та нематеріальних активів підприємства

Мета: визначити загальні пропорції іммобілізації капіталу підприємства в його майні, а також виявити резерви оптимізації структури активів.

Актив балансу відображає відомості про розміщення капіталу підприємства. У цілому актив балансу (ресурсне втілення капіталу) підприємства структурується за тривалістю його використання в господарському процесі, хоч така побудова не відтворює інтенсивності та характеру його участі в підприємницькій діяльності. Кожному виду розміщення капіталу відповідає окрема стаття активу балансу рис. 9.

 

 

 

 


Рис. 9. Групування капіталу підприємства за характером участі у виробництві

 

У структурі активів підприємства слід додатково виділяти два види: 1) активи, що підлягають переоцінці з плином часу (немонетарні активи); 2) активи, що не підлягають переоцінці (монетарні активи).

Аналізу підлягають І, II, III розділи балансу. Активи підприємства та їхню структуру вивчають як з погляду участі у виробництві, так і з погляду ліквідності. Безпосередньо з'ясовується участь у виробничому циклі основних фондів, нематеріальних активів, запасів і витрат, грошових коштів. При цьому уточнюються найліквідніші активи підприємства: грошові кошти на рахунках, а також короткострокові цінні папери та найменш ліквідні активи – здебільшого основні фонди, що перебувають на балансі підприємства, та інші позаоборотні активи. За необхідності до аналітичної записки комісії додають розшифровки руху основних засобів, виробничих запасів та товарів (з урахуванням можливого підвищеного попиту).

Зміна структури активів підприємства в бік збільшення частки оборотних активів може вказувати на:

Ø формування мобільнішої структури активів, що сприяє прискоренню їхньої оборотності;

Ø відвернення частини поточних активів на кредитування споживачів товарів, робіт, послуг підприємства, дочірніх підприємств та інших дебіторів, що свідчить про фактичне вилучення цієї частини оборотних активів з виробничого циклу.

Ø згортання виробничої бази;

Ø інші обставини.

Для того щоб зробити однозначні висновки про причини зміни цієї пропорції в структурі активів, проводиться детальний аналіз розділів і окремих статей активу балансу.

З огляду на те, що частка основних засобів та інших необоротних активів може змінюватися внаслідок впливу зовнішніх факторів (наприклад, процедура коригування вартості основних фондів за умов інфляції, високих темпів зростання цін на сировину, матеріали, готову продукцію), необхідно звернути особливу увагу на зміну абсолютних показників форми №1 за звітний період (рядки 1010, 1011, 1012), яка відтворює рух основних засобів (зміну норм амортизації та груп розподілу основних фондів, вибуття та введення в експлуатацію нових). Не слід забувати про аналіз руху нематеріальних активів підприємства, що можуть в окремих випад­ках на 70 % визначати вартість фірми на ринку. Для цього аналізуються абсолютні показники за рядками балансу: 1000, 1001, 1002.

Основну частину активів промислового підприємства, як правило, становлять основні засоби, хоч в економічній літературі часто вживається поняття «основні фонди». Відповідно до положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» в практиці бухгалтерського обліку оперують такими термінами:

ü Основні засоби– це матеріальні активи, які підприємство тримає з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних чи соціально-культурних функцій, і очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких перевищує один рік (або один операційний цикл, якщо він триваліший за рік).

ü Об'єкт основних засобів – закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, або відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів такого самого або різного призначення, що мають для обслуговування єдині пристосування, приладдя, єдину систему керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а всі вони разом – певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно. Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, котрі мають різні строки корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку за окремий об'єкт основних засобів.

ü Амортизація – систематичний розподіл вартості зносу, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

ü Амортизована вартість – первісна або переоцінена вартість необоротних активів за відрахуванням їхньої ліквідаційної вартості.

ü Група основних засобів – сукупність необоротних матеріальних активів однотипних за технічними характеристиками, призначенням та умовами використання.

ü Знос необоротних активів – сума амортизації об'єкта необоротних активів з початку їх корисного використання.

Рух основних фондів та амортизаційних відрахувань аналізується за попередній та поточний роки (дані аналітичного бухгалтерського обліку за звітний період). Звертається увага на основні фонди підприємства, які придбано, реалізовано, ліквідовано або здано в оренду протягом поточного року. Не слід забувати, що основні засоби включають у підсумок активу балансу за залишковою вартістю, котру визначають як різницю між первісною (переоціненою) вартістю та сумою нагромадженого зносу на дату оцінки. Проте спочатку можна визначати коефіцієнт економічного спрацювання основних фондів підприємства, тобто відношення суми нагромадженої амортизації до первісної (переоціненої) вартості відповідних основних фондів. Визначення цього аналітичного коефіцієнта за балансом здійснюється в такий спосіб:

                                                                                Ф.№1 (ряд.1012)

коефіцієнт зносу (економічного спрацювання) = ---------------------

                                                                                Ф.№1 (ряд.1011)

Конкретні значення коефіцієнта визначаються на початок та кінець періоду. Це дає змогу висновувати щодо ефективності амортизаційної політики підприємства, рівня економічного спрацювання основних фондів тощо.

Для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за 9-ма групами. Для полегшення аналізу можна рекомендувати скласти табл. 10.

Таблиця 10


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!