V  Узагальнення, систематизація та закріплення вивченого матеріалу.

Урок з природознавства, 2 клас

За підручником І.Грущинської

Романовська Г.В., вчитель початкової школи, Броварський НВК

Тема уроку: «Які рослини зростають на луках та поблизу водойм?»

Мета уроку:

- дати учням поняття «лука», види луків;

- ознайомити із трав`янистими рослинами луків та поблизу водойм;

- поглибити знання учнів про значення трав`янистих рослин;

- розвивати навички спів ставляти, аналізувати, робити висновки;

- збагачувати словниковий запас учнів;

- формувати наукове мовлення;

- виховувати шанобливе  до трав`янистих на основі їх значущості в житті людини.

Тип уроку: комбінований.

Основні  терміни і поняття  для вивчення: лука, луки сухі та зволожені,          

                                                                           прибережні рослини.

Обладнання:  демонстраційні та індивідуальні картки із зображенням трав`янистих рослин, індивідуальна картка у вигляді комашки сонечка, картка-кросворд, аркуш паперу – основи для виготовлення буклету, клей, кольорові олівці.

ХІД УРОКУ

І Організація початку уроку

- Діти, подивіться у віконечко. Вам ніжно всміхається сонечко. Усміхніться й ви йому. А тепер усміхніться один одному.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

- Діти, а чи любите ви відкривати таємниці? Тоді не гаймо часу, адже саме для цього й існує урок природознавства.

Нас кличе в дорогу – скоріш поспішай!

В мандрівках чудових пізнай рідний край.

Відкрий таємницю для себе, мій друг.

Для тебе іскриться і річка, і луг!

ІІІ Перевірка домашнього завдання

1. Робота в календарі погоди.

-Давайте з`ясуємо, яка погода буде супроводжувати нас під час подорожі?

(Чергові повідомляють температуру повітря, учні визначають стан неба, силу вітру, опади, інші природні явища. Все це дублюється умовними позначками в учнівських календарях погоди та на дошці)

2. Перевірка домашнього завдання.

-Синьокрила Сойка, з якою ми подорожували на попередньому уроці, хоче погратися з вами у гру «Вірю – не вірю». Якщо вірите сказаному – плескайте в долоні.

-Чи правда, що літо настає, коли починають цвісти калина і шипшина? (так)

-Чи правда, що влітку ліси одягають пишне золоте вбрання? (ні)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

-Чи правда, що з появою ряски на воді та цвітінням лугової конюшини пов`язують початок літа? (так)

-По дорозі нам будуть зустрічатися різноманітні рослини. Ви вдома готували загадки про рослини. Давайте відгадаємо їх. 

Гра«Впізнай мене» (Учні виходять до дошки і розповідають про рослину – дуб, липу, дзвоники, королицю , не називаючи її. Інші відгадують та прикріплюють до дошки малюнки цих рослин до дошки, створюючи картину. )

ІV Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку.

-Подивіться на картину, яку ми створили під час ваших відповідей. Які види рослин ви бачите? (дерева , кущі та трав`янисті рослини). Як називається це природне угрупування? (ліс)

- Сьогодні на уроці ми дізнаємося про інші природні угрупування та їх рослинний світ. Прочитайте тему уроку на своїх буклетах, які ми будемо наповнювати змістом протягом уроку.

V Вивчення нового матеріалу

-Розгляньте малюнки. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

1. Створення асоціативної схеми.

-Визначимо істотні ознаки цих місцевостей.

 Рівна місцевість,                             укрита

                                                              трав`янистою рослинністю

Пригадайте зі свого життєвого досвіду, як називають таку місцевість?                        

Л У К А

-Давайте сформулюємо , що ж таке лука? (Учні повторюють самостійно створене правило «Лука – рівна місцевість, укрита трав`янистою рослинністю»)

2.Робота за підручником та створення асоціативної схеми.

-Звірте наш висновок з правилом у підручнику на ст.. 136. Чим відрізняються правила? Запишіть у буклет на першу сторінку визначення, що таке лука.

 - Сонечко Семикрапочка нам розповідає, що луки розрізняються від ступеня зволоженості. Прочитайте другий абзац і скажіть, якими бувають луки? 

сухі             зволожені

 

- Як ви гадаєте, чому луки називають сухими? зволоженими? Давайте підпишемо відповідні колонки у буклеті та намалюємо відповідно луки сухі й зволожені.

- Розгляньте на дошці малюнки рослин, які зростають на сухих луках. Які рослини вам знайомі?
- Прочитайте наступні три абзаци на ст..137 і підготуйте розповідь про…

учні І ряду – про звіробій, ІІ ряду – про деревій, ІІІ ряду – про цикорій.
(Після опрацювання тексту, учні розповідають про визначені рослини та доповнюють асоціативну схему)
-А про смілку клейку розкажу вам я: це трав'яниста рослина з яскраво-червоними квітками, схожими на гвоздику, і з клейким угорі стеблом.
-Що об`єднує рослини сухих луків? (всі вони - лікарські рослини)

-Розгляньте на дошці малюнки  рослин зволожених луків. Ці рослини дуже цінуються, як корм для худоби.

-Сонечко Семикрапочка пропонує нам підійти ближче до водойми і роздивитися ПРИБЕРЕЖНІ рослини (малюнки на дошці).Назвіть їх. Які з рослин вам знайомі? 

Роздивіться стрілолист. Подумайте, чому він так називається?
-Глечики жовті та латаття біле – це рослини Червоної книги України.

-Намалюйте у своїх буклетах частину водойми до якої ми підійшли.

Фізкультхвилинка (виконується під музику)

Діти вільно рухаються по класу уявно спостерігаючи за рослинами.
-Обережно ступайте по траві. Доторкніться до неї долоньками. Яка вона шовковиста! Ось мишачий горошок, лисохвіст, тимофіївка. На якій ми луці? 

- Присядьте і подивіться, яких комашок ви бачите у траві? 

- Послухайте, як хлюпоче вода. Ось шелестить рогіз, лепеха, очерт. Які рослини ви бачите на водоймі?
- Поверніться один до одного, усміхніться і тихенько пройдіть до своїх парт.

V  Узагальнення, систематизація та закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в парах

-Перед вами буклети, на яких ще немає рослин. Користуючись підручником, порадившись з товаришем по парті, розташуйте рослини на відповідних місцях зростання. (Діти частково прочитують текст, радяться та приклеюють малюнки рослин на папір. На час виконання завдання дошку з прикріпленими до неї малюнками рослин вчитель закриває.)

2. Самоперевірка завдання.

Вчитель відкриває дошку. Звіртесь із дошкою, чи правильно ви виконали завдання.

3.  Робота за індивідуальними картками.

- Сонечко Семикрапочка прислала кожному учню своє фото. Перегорніть його, прочитайте на звороті речення та продовжіть їх.

                    Лука – це……

               Луки бувають……..

 

4. Розгадування кросворду.

- Для того, щоб перевірити свої знання, заповніть кросворд про рослини луків та водойм, з якими ви познайомились сьогодні.

Для учнів І ряду - рослини сухих луків, ІІ ряду – рослини зволожених луків, ІІІ ряду – рослини водойм. (У кросвордах частково зазначені літери у словах. Учні мають здогадатися, де яку назву рослини написати.)
Взаємоперевірка.

-Обміняйтесь своїми кросвордами: учні І ряду з учнями ІІ ряду, ІІ ряду –з учнями ІІІ ряду, ІІІ ряду з учнями І ряду та перевірте правильність виконання.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 289; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!