Для дослідження ситуативної та особистісної тривожності, на мою думку, найкраще підійде методика дослідження тривожності Спілбергера – Ханіна.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національний авіаційний університет

Гуманітарний інститут

Кафедра авіаційної психології

 

 

                                   

Творче завдання з дисципліни:

« Психологія авіаційного спорту»

на тему:

«Психологічне тестування для перевірки готовності спортсменів у парашутному спорті»

 

                                                                                                               Виконала:

                                                                                           Студентка 306 групи

Заінчковська Ольга

                                                                                                                                       

 

                                            Київ 2012    

Зміст

1. Вступ.................................................................................................. 3

2. Психологічні методи перевірки психічних функцій та стану спортсмена – парашутиста...................................................................................... 4

3. Висновок............................................................................................ 7

4. Список використаної літератури...................................................... 8

 


 

Вступ

Спорт є особливою сферою виявлення та уніфікованого порівняння досягнень людей у певних видах фізичних вправ, технічної, інтелектуальної та іншої підготовки шляхом змагальної діяльності. Основною формою функціонування та вияву спорту є спортивні змагання, що організовуються за відповідними правилами з метою виявлення та уніфікованого порівняння досягнень людей в різних видах спорту, з офіційним визначенням переможців змагань. Спортсмен - це фізична особа, яка займається обраним видом спорту та бере участь у офіційних змаганнях.

Парашутизм являється одним з видів авіаційного спорту, пов'язаним із застосуванням парашутів. Парашутний спорт вимагає умінь і навичок спортсмена здійснювати вільне падіння з різними акробатичними елементами, кероване зниження і точне плавне приземлення.

Задля підвищення шансів на перемогу, спортсменові потрібно займатись не лише фізичною, але й психологічною підготовкою. Для того, щоб психологічна підготовка була продуктивною, потрібно визначити основні психологічні аспекти конкретної спортивної діяльності. Визначивши найбільш важливі психічні стани, процеси, властивості, важливо дослідити їх показники у конкретного спортсмена і, по можливості, корегувати їх.

 


 

Психологічні методи перевірки психічних функцій та стану спортсмена – парашутиста

Для успішної спортивної діяльності потрібно розвиватись гармонійно. Хороший, успішний спортсмен – це не лише гарна фізична підготовка та сукупність навиків, потрібних для конкретного виду спорту, це ще й високий рівень психологічної підготовки, що може включати безліч аспектів.

На основі психоспортограми для спортсменів парашутного виду спорту можна виділити основні психологічні характеристики якими повинен володіти спортсмен даного виду спорту. До них відносять: високий рівень стресостійкості, сила волі, хорошу концентрацію, переключення та стійкість уваги, високий рівень мотивації до діяльності, низький рівень тривожності, особливо ситуативної, самооцінка. Також в нормі має бути вестибулярний апарат спортсмена.

Стресостійкість – це системна динамічна характеристика, що визначає здатність людини протистояти стресовій дії або упоратися з багатьма стресогенними ситуаціями, активно перетворюючи їх або пристосовуючись до них без збитку для свого здоров'я і якості виконуваної діяльності.

Для діагностики рівня стресостійкості спортсмена можна використати методику «Перцептивна оцінка типу стресостійкості». За сумою балів досліджуваного можна віднести до типу А або типу Б. Тип Б є стресостійким, тип А – навпаки.

Також можна використати методику «Анкета оцінки нервно-психічної стійкості Прогноз». Методика розроблена в ЛВМА ім. С.М.Кирова і призначена для початкового виділення осіб з ознаками нервово-психічної нестійкості.

Сила волі - це проявлена​​, активована енергія, направлена ​​на досягнення бажаного. Силу волі можна дослідити за допомогою методики діагностики вольового потенціалу особистості.

Увага — спрямованість психічної діяльності людини та її зосередженість у певний момент на об'єкти або явища, які мають для людини певне значення при одночасному абстрагуванні від інших,в результаті чого вони відображаються повніше, чіткіше, глибше, ніж інші.

Концентрація уваги – це утримання уваги на якому-небудь об'єкті.

Стійкість уваги – здатність тривалий час утримуватися на будь-якому об'єкті, не відволікаючись і не послаблюючись.

Розподіл уваги полягає в здатності роззосередити увагу на значному просторі, паралельно виконувати кілька видів діяльності або робити кілька різних дій.

Переключення уваги – навмисне її переведення з одного об'єкта на інший, з одного виду діяльності на інший.

Дослідити стійкість, концентрацію уваги, та переключення на мою думку, найкраще за допомогою коректурної проби Бурдона-Анфімова. Також можна скористатися методикою «Короткий Орієнтований Тест», в якій є шкала уваги(розподілу та переключення).

Мотивація – це сукупність внутрішніх і зовнішніх рушійних сил, які спонукають людину до діяльності, визначають поведінку та форми діяльності.

Для початку, на мою думку, варто провести методику діагностику мотивації успіху та боязні неудачі. За допомогою даної методики можна визначити що переважає у досліджуваного: надія на успіх чи все ж боязнь невдачі. Якщо боязнь невдачі, то в такому випадку потрібна робота з психологом. Далі, за умови переважання мотивації успіху, потрібно провести методику  діагностики мотивації досягнення успіху Т.Элерса або методику «Шкала оцінки потреби в досягненні (Орлов Ю.М.)».

Тривожність – це індивідуальна психологічна особливість, що полягає в підвищеній схильності відчувати тривогу в різних життєвих ситуаціях, в тому числі і таких, які, по своїй суті, її не викликають. Тривожність буває особистісною та ситуативною. Особистісна тривожність пов’язана із постійним рівнем тривожності, не пов’язаним із конкретною життєвою ситуацією. Ситуативна тривожність вказує на рівень тривожності за певних обставин, в конкретній ситуації.

Для дослідження ситуативної та особистісної тривожності, на мою думку, найкраще підійде методика дослідження тривожності Спілбергера – Ханіна.

Самооцінка – елемент самосвідомості, що характеризується емоційно насиченими оцінками самого себе як особи, власних здібностей, етичних якостей і вчинків; важливий регулятор поведінки. Самооцінка визначає взаємини людини з тими, хто оточує, її критичність, вимогливість до себе, відношення до успіхів і невдач.

На мою думку, для визначення особливостей рівня самооцінки, доцільно буде використати опитувальник самоставлення (ОСО) побудований відповідно до розробленої В.В.Століним ієрархічної моделі структури самоставлення. Опитувальник дозволяє виявити три рівні самовідношення, що відрізняються за ступенем узагальненості:

· глобальне самоставлення;

· самоставлення, диференційоване по самоповазі, аутсімпатіі, самоінтересу і очікуванням ставлення до себе;

· рівень конкретних дій (готовностей до них) у відношенні до свого «Я».


 

Висновок

Дослідження психологічного стану спортсменів, рівня їх психологічних характеристик є важливим завданням спортивної психології. Немає сумніву в тому, що психологічна готовність спортсмена до змагань, гармонійність цього стану, прямо впливають на результативність його спортивної діяльності.

У даній роботі були розглянуті способи психологічного дослідження, за допомогою тестів та опитувальників, таких психологічних характеристик спортсменів як рівень стресостійкості, сила волі, показник концентрації, переключення та стійкості уваги, рівень мотивації до діяльності, рівень ситуативної та особистісної тривожності, показник самооцінки.

Саме ці перераховані вище показники безпосередньо впливають на психологічний стан спортсмена, на його психологічну стійкість в екстремальних умовах діяльності, витривалість та готовність до ситуацій ризику без яких його діяльність неможлива в силу специфіки такого авіаційного виду спорту як парашутний спорт.

 

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 434; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!