ДЕРЖАВНО – ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ В УКРАЇНІ



ПОЧАТКУ ХХ ст.

Консервативна державницька концепція. В. Липинський про “трудову монархію”, класократію, верховенство закону. Державницькі концепції С. Томашівського і В. Кучабського.

Націоналістична концепція державності. М. Міхновський про самостійність України. Д. Донцов про державне і геополітичне майбутнє України, новий інтегральний націоналізм. “Націократія” за М. Сціборським.

Національно – демократична модель української державності. Ст. Дністрянський про її правові підстави. Його конституційні проекти. Нація і державотворення за В. Старосольським та ін.

Соціал – демократична концепція української державності. М. Туган – Барановський про державу соціальної справедливості. Історія і перспективи української державності за М. Грушевським. Його визначення права і держави. В. Винниченко про моральну політику і “революційну демократію”.

 

ПОЛІТИКО – ПРАВОВА ІДЕОЛОГІЯ БІЛЬШОВИЗМУ.

 

Ленінське вчення про державу і право та його послідовників. Класовий характер держави і права. Диктатура пролетаріату. Республіка Рад і місце в системі Рад правлячої партії. Й. Сталін про державу, демократію, особистість.

Радянське праворозуміння. “Пролетарське право” за Є. Пашуканісом, М. Рейснером. Концепція “радянського права”. Правознавці 60-х – 80-х рр. про право, правову державу.

 

ЗАХІДНОЄВРОПЕЙСЬКІ ВЧЕННЯ ПРО ДЕРЖАВУ В ХХ ст.

 

Теорія солідаризму Л. Дюгі. Соціальна норма і соціальна функція. Синдикалізм та ідея корпоративної держави.

Неолібералізм про державу. Дж. Кейнс про соціальну політику. Антитоталітаризм К. Попера. Демократія і тоталітаризм, їх аналіз Р. Ароном. “Поліархія” Р. Даля. Організація сучасного суспільства за Ф. Хайєком. Верховенство права.

Концепції плюралістичної демократії Г. Ласки. Дисперсія державного суверенітету. Теорія інституціоналізму М. Оріу, М. Дюверже. Доктрина соціальної держави і політики загального благоденства Г. Мюрдаля, М. Крозьє.

Теорія еліт В. Парето і Г. Моски. Циркуляція еліт. Соціальна держава.   Р. Міхельс про “залізний закон олігархічних тенденцій”. Західні вчені про політичну еліту і елітарну систему.

 

ЗАХІДНОЄВРОПЕЙСЬКІ ВЧЕННЯ ПРО ПРАВО В ХХ ст.

Соціологічна юриспруденція. Є. Ерліх про право, закон, джерела права. Право як інструмент соціального контролю та його джерела за Р. Паундом.

Реалістична теорія права в американській школі права. К. Левеллін і Дж. Френк про чинне право.

Юридичний позитивізм. Нормативна теорія права Г. Кельзена.

Сучасна теорія природного права. Ж. Марітен про право. Права різних рівнів. Правові принципи моралі і справедливості.

Інтегративна юриспруденція: засновники синтетичної методології (О. Ященко, Б. Кістяківський), Дж. Халл про багатоаспектне розуміння права.

 

ЛІТЕРАТУРА

Антология мировой политической мысли. В 5-ти т. М., 1997.

Антология мировой правовой мысли. В 5-ти т. М., 1999.

Історія вчень про право і державу: Хрестоматія для юрид. вищих навч. закладів і фак-тів / Уклад., заг. ред. проф., д.і.н. Г.Г. Демиденка. – Х., 2005.

Історія вчень про державу і право: Підручник / За ред. Г.Г. Демиденка. — Х., 2007.

Історія вчень про право і державу: Підручник / За ред. Г.Г. Демиденка. – Х., 2007.

Шульженко Ф.П. Історія політичних і правових вчень: Підручник. – К., 2004.

История политических и правовых учений: Учебник для вузов / Под общей ред. акад. РАН В.С. Нерсесянца. – 4-е изд., перер. и доп. М., 2004.

История государственно – правовых учений: Учебник / Отв. Ред. В.В. Лазарев. – М., 2006.

 

Н а в ч а л ь н е в и д а н н я

 

 

ПРОГРАМА

НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
“ІСТОРІЯ ВЧЕНЬ

ПРО ДЕРЖАВУ І ПРАВО”

Укладачі:         ДЕМИДЕНКО Григорій Григорович,

ДАШКОВСЬКА Олена Ростиславівна,

ОКЛАДНА Марина Георгіївна

Відповідальний за випуск О.В. Петришин

Редактор

Коректор

                            Комп¢ютерна верстка

 

 

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 291; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!