КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА БАЗ ПРАКТИК



Органи прокуратури

Прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Діяльність органів прокуратури спрямована на всемірне утвердження верховенства закону, зміцнення правопорядку і має своїм завданням захист від неправомірних посягань:

1) закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної систем, прав національних груп і територіальних утворень;

2) гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина;

3) основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад, органів самоорганізації населення.

Прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та Закону України "Про прокуратуру" покладаються такі функції:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

На прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України і Законом України "Про прокуратуру".

 

Державні нотаріальні контори та приватні нотаріуси

Згідно зі статтею 59 Конституції України, кожному громадянину гарантоване право на одержання правової допомоги. Нотаріат разом з іншими правовими інститутами забезпечує реалізацію цього конституційного права громадян.

Студенту необхідно знати, що основне завдання нотаріату— охорона власності, прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб, запобігання правопорушенням і як наслідок — забезпечення законності, насамперед у цивільно-правових відносинах.

Підвищення вимог до посади нотаріуса зумовлено розвитком господарської діяльності в країні, що приводило до необхідності укладення великої кількості правочинів, договорів та визначення їх правового значення шляхом надання їм офіційності та юридичної вірогідності.

Нотаріат в Україні, відповідно до статті 1 Закону України "Про нотаріат" — це система органів і посадових осіб, на яких покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші передбачені нотаріальні дії з метою надання їм юридичної вірогідності.

Нотаріат є правовим інститутом, який забезпечує охорону та захист прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб шляхом здійснення нотаріальних дій від імені держави. Нотаріальна діяльність спрямована на надання офіційної сили, вірогідності юридичним правам, фактам і документам.

Студенту необхідно ознайомитись із самим поняттям "нотаріус", з його діями, правами та обов'язками, зрозуміти, що нотаріус посвідчує лише безспірні права та безспірні факти, в наявності яких він може переконатися безпосередньо або на підставі відповідних документів.

До основних завдань нотаріату можна віднести:

• забезпечення захисту і охорони власності, права і законних інтересів фізичних та юридичних осіб;

• сприяння зміцненню законності та правопорядку;

• попередження правопорушення.

Захист прав і законних інтересів громадян та організацій при вчиненні нотаріальних дій гарантує Закон України "Про нотаріат". Порушення встановленого законодавством порядку вчинення нотаріальних дій призводить до недійсності нотаріального акту.

Виконуючи функцію контролю за законністю в цивільному обороті, нотаріат зміцнює законність і правопорядок. Вчиняючи певну нотаріальну дію, нотаріус підтверджує цим законність і достовірність нотаріальної дії та запобігає можливим порушенням прав та інтересів осіб, які звернулися до нього.

Підтверджуючи законність і достовірність нотаріальної дії, нотаріус запобігає можливим правопорушенням. Так, якщо нотаріальна дія, за вчиненням якої звернулася заінтересована особа, не відповідає законодавству України, нотаріус відмовляє в її вчиненні, запобігаючи можливим негативним наслідкам.

Враховуючи вищевикладене, студенту необхідно ознайомитись та вивчити права й обов'язки нотаріуса, нотаріальні дії в державних і приватних нотаріальних конторах, нотаріальні дії, що вчиняються посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад народних депутатів, нотаріальні дії, вчинювані консульськими установами України, порядок вчинення нотаріальних дій, державні нотаріальні архіви, ведення діловодства в нотаріальній конторі чи приватним нотаріусом.

Адвокатські об'єднання

Згідно із Законом України "Про адвокатуру" адвокатура є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, осіб без громадянства, юридичних осіб.

Адвокатура України здійснює свою діяльність на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності.

Закон про адвокатуру окремо закріплює норму, яка стосується гарантій адвокатської діяльності. Встановлено, що професійні права, честь і гідність адвоката охороняються законом; забороняється будь-яке втручання в адвокатську діяльність, вимагання від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних працівників адвокатських об'єднань відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони також не можуть допитуватись як свідки.

Студенту необхідно засвоїти, що:

1. Документи, пов'язані з виконанням адвокатом доручення, не підлягають оглядові, розголошенню чи вилученню без його згоди.

2. Адвокату гарантується рівність прав з іншими учасниками процесу.

3. Кримінальна справа проти адвоката може бути порушена тільки Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурорами Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва. Адвоката не можна притягнути до кримінальної, матеріальної та іншої відповідальності або погрожувати її застосуванням у зв'язку з наданням юридичної допомоги громадянам та організаціям.

Студенту необхідно знати, що основними цілями діяльності Колегії є сприяння захисту прав і свобод юридичних і фізичних осіб, а також розбудові правової держави.

Основним предметом діяльності Колегії є надання юридичної допомоги українським та іноземним юридичним і фізичним особам.

Відповідно до основного предмета і цілей діяльності Колегія:

• надає консультації та роз'яснення з юридичних питань, усні і письмові довідки щодо чинного законодавства;

• складає заяви, скарги та інші документи правового характеру;

• посвідчує копії документів у справах, які вона веде;

• здійснює представництво в суді, інших державних органах, перед громадянами та юридичними особами;

• подає юридичну допомогу підприємствам, установам і організаціям; здійснює правове забезпечення підприємницької та зовнішньоекономічної діяльності громадян і юридичних осіб, виконання своїх обов'язків відповідно до кримінально-процесуального законодавства у процесі дізнання та попереднього слідства. 

Колегія відповідає за своїми зобов'язаннями тільки належним їй майном, на яке згідно з чинним законодавством може бути звернено стягнення. Держава, її органи та організації не відповідають за зобов'язаннями Колегії, а Колегія в свою чергу не відповідає за зобов'язаннями Держави, її органів та організацій.

Особливу увагу слід звернути на використання передбаченого законом захисту адвокатської таємниці.

Студенту також треба звернути увагу на такі питання:

• організаційні форми діяльності адвокатури;

• юридичний статус колегії;

• регулювання праці членів колегії та соціальні гарантії;

• особливості діяльності адвокатської колегії у сфері захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання;

Окрему увагу студенту необхідно приділити документації, яка ведеться в адвокатській колегії, як внутрішня так і та, що безпосередньо пов'язана із вирішенням того чи іншого господарського питання.

 

Місцеві суди

Судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства.

Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами.

Правосуддя в Україні здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від статі, раси, кольору шкіри, мови політичних, релігійних та інших переконань, національного чи соціального походження, майнового стану, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин.

Судову систему становлять суди загальної юрисдикції та Конституційний Суд України. Суди загальної юрисдикції утворюють єдину систему судів.

Діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на всемірне зміцнення законності і правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням і має завданням охорону від будь-яких посягань:

• закріплених у Конституції України суспільного ладу, його політичної та економічної системи;

• соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод громадян, проголошених і гарантованих Конституцією і законами України;

• прав і законних інтересів державних підприємств, установ, організацій, колгоспів, інших кооперативних організацій, їх об'єднань, інших громадських організацій.

Судді місцевих судів обираються Верховною Радою України безстроково в порядку, встановленому законом. Судді місцевих судів, які вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом України строком на п'ять років у порядку, встановленому законом.

Місцевий суд розглядає як суд першої інстанції, а також у зв'язку з нововиявленими обставинами цивільні, господарські, адміністративні, кримінальні та інші справи у передбачених законом випадках, за винятком справ, віднесених законом до підсудності інших судів.

У передбачених законом випадках місцевий суд розглядає справи про адміністративні правопорушення.

Місцевий суд вивчає і узагальнює судову практику, а також здійснює інші повноваження, надані йому законом.

Організаційне керівництво діяльністю суду здійснює голова відповідного суду.

Господарські суди

Господарський суд є незалежним органом у вирішенні всіх господарських спорів, що виникають між юридичними особами, державними та іншими органами, а також у розгляді справ про банкрутство.

Організація і діяльність господарського суду визначаються Конституцією України, Законами України, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Основними завданнями господарського суду є:

• захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин;

• сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин;

• внесення пропозицій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!