Українські землі у складі Російської та Австро-Угорської імперії



У 1796 р. сталися зміни в адміністративному устрої України. Південна Україна та Крим склали Новоросійську губернію, поділену у 1802 року на три: Катеринославську, Херсонську і Таврійську. Ще в 1784 р. утворився Мелітопольський повіт, який увійшов до складу Таврійської губернії. З 1806 р. в Катеринославської губернії існував Олександрівський повіт. У 1842 р. з Мелітопольського повіту Таврійської губернії виділився Бердянський повіт. Територія трьох названих повітів і становить сучасну Запорізьку область.

Варто проаналізувати господарче засвоєння Запорізького краю (остання третина XVIIІ – перша половина ХІХ ст.): дороги, сільське господарство, промисловість, торгівля.

1814 року губернатор Новоросії Ришельє ініціював спорудження морської пристані в гирлі Обитічної, його наступник Ланжерон у 1821 р. виклопотав для Ногайська статус міста. Але у 1825 р. новий генерал-губернатор Воронцов домігся скасування указу про розвиток Ногайського порту (бо вбачав у ньому вигоду для своїх конкурентів — місцевих поміщиків). Натомість за два роки він розпочав будівництво пристані біля аулу Берди. У 1836 році Берди було оголошено «відкритим портом» і сюди завітало перше іноземне судно, у 1838 р. їх побувало вже 50. Від 1853 року з кожних 10 пудів сипучих вантажів на користь порту йшло 5 коп. сріблом. Назва Бердянськ з'явилася разом зі статусом міста у 1841 р. Через портову митницю експортувалася третина хліба, конопляної олії та канатів, вовни й сала, вироблених у південних губерніях. У 1848 році місто мало 6 парових млинів, 15 рибних та 22 цегельно-черепицеві заводи, галетну, макаронну й салотопну фабрики, 200 зернових складів, 70 лавок, 2 готелі, трактири, кав'ярні, казино. У 1876 р. англієць Джон Грівз відкрив тут механічні майстерні — через десять років це вже був найбільший в Європі завод сільгоспмашин. Бердянська електростанція почала подавати струм у 1890-х роках. У місті діяли іноземні консульства, фінансово-торговельні біржі, банки.

-45-

Хоча Мелітопольський повіт було започатковано указом Катерини II ще у 1784 р., лише 7 січня 1842 р. розбагатіла слобода Кизияр-Новоолександрівка отримала статус повітового міста і назву Мелітополь. Так нарешті здійснилася фантазія цариці заснувати місто меляси-меду неподалік від Молочного лиману, де колись буцімто стояв античний поліс Меліта. Міщани отримали значні податкові пільги, а місто, що слушно вважалося «воротами Криму», — поштовх до розвитку. У 1849 році з 464 міських будинків 360 були вже цегляними. Під час Кримської війни Мелітополь був прифронтовою зоною. Тут діяло 12 лазаретів, з них лише один наметовий — на 800 місць. Тоді ж німецький винахідник Сіменс почав тягнути першу в Росії телеграфну лінію Петербург—Севастополь, яка пройшла й Мелітопольщиною. Наприкінці XIX ст. у Мелітополі діяло 350 торгових і 30 промислових підприємств; фінансові установи, зокрема перше в Росії товариство взаємного кредиту, філії Азово-Донського й Петербурзького міжнародного банків. У 1897 р. в Мелітополі нараховувалося 15489 душ міщан. Дуже бурхливо розвивалось залізничне будівництво. Прокладена у 1870-73 рр. Лозово-Севастопольська лінія зв'язала край з Москвою, а за два роки і з Кримом. У колонії Шенвізе почала працювати загальнодоступна телеграфна станція. У 1898 році поїзди рушили гілкою Чаплино — Бердянськ (портове місто мало телеграф уже в 1859 році). У 1900-02 рр. почала діяти II Катерининська залізниця, що пролягла від станції Волноваха через Пологи до Олександрівська (колишня Катерининська станція тепёр має назву Запоріжжя ІІ), а далі — Кічкаським мостом через станцію Верхня Хортиця у західному напрямку. Незабаром було приєднано гілку Федорівка— Великий Токмак — Царекостянтинівка. Ставши значним залізничним вузлом, Олександрівськ ще більше зміцнів як центр експортної торгівлі зерном.

В другій половині ХІХ ст. Запорізькі землі стають одним із основних місць вирощування товарного хліба на півдні України. Залізні колії зв'язують їх з центром країни. На місцевих підприємствах зростає випуск сільськогосподарських машин та інвентарю для хліборобів. Правда, господарями заводів та фабрик переважно були іноземні капіталісти Садовські, Мензіси, Зефермани, Коопи... Наближались роки революцій. Ситуація 1905-1907 років визвала значне піднесення революційної боротьби в країні. Виникає мережа нових гуртків на підприємствах, робітники опановують мистецтвом боротьби з державною владою, умінням проведення страйків, демонстрацій. Активізується революційний настрій серед селян-бідняків…Після поразки революції 1905 – 1907 рр. царська влада жорстко розправилась з учасниками революційних подій, зокрема з активістами грудневого збройного повстання в Олександрівську. Запроваджена урядом столипінська реформа сприяла ліквідації общинного землеволодіння в Запорізькому краї, де воно складало 80 %. Так в Мелітопольському повіті з общин ввійшло 55,4 % дворів, було створено 1508 хуторів

 

 

-46-

 

 

25

Походження Київської Русі

До питання походження Київської Русі вперше звернувся легендарний літописець Нестор понад вісім століть тому в «Повісті минулих літ». Трактування цього питання є одним із найзаплутаніших у вітчизняній та світовій історіографії. Вузькість джерельної бази, суперечливість і неоднозначність відомого фактичного матеріалу, хибні методологічні підходи, політична заангажованість та ідеологічні симпатії істориків неодноразово ставали на заваді об'єктивному погляду на процес виникнення Давньоруської держави.У 20-х роках XX ст. на основі численних історичних, археологічних та мовних джерел значна частина науковців світу почала віддавати перевагу «варязькому чиннику» в становленні державності русів. Однак це не поставило крапку в багатовіковій полеміці. Офіційна радянська історіографія назвала норманську теорію політично шкідливою, оскільки вона не визнавала здатності слов'янських народів створити незалежну державу самотужки. Дискусія спалахнула з новою силою.

На захист своєї теорії норманісти висували такі агрументи:

1) русь отримала назву від «Руотси». Так у середині XI ст. фіни називали шведів;

2) більшість імен руських послів, що зафіксовані в договорах з Візантією (911, 944), мають скандинавське походження — Карл, Інегельд, Фарлоф, Веремуд та ін.;

3) візантійський імператор Константин Багрянородний у своїй книзі «Про управління імперією» (бл. 950) наводить як слов'янські, так і руські назви дніпровських порогів. Більшість руських назв мають давньонорманське походження;

4) ісламські географи та мандрівники IX—X ст. завжди чітко розділяли «русів» і «слов'ян».

На противагу антинорманісти стверджували:

1) назва «Русь» слов'янського походження, оскільки тісно пов'язана з назвами річок Рось, Руса, Роставиця у Центральній Україні;

2) жодного племені чи народу під назвою «руси» не було відомо у Скандинавії і про нього не згадує жодне древньонормандське джерело, включаючи саги;

3) один з найдавніших ісламських письменників Ібн-Хордадберг (бл. 840—880) чітко називає русів слов'янським племенем;

4) археологічні матеріали із міст та торговельних шляхів Східної Європи свідчать про обмежений, фрагментарний вплив «варязького чинника».

 

Загальновідомо, що в середині VII ст. тюркомовні племена утворили в пониззях Дону й Волги та на Північному Кавказі могутню державу –

-47-

Хозарський каганат. У VIII ст. він підкорив слов’янські племена полян, сіверян, радимичів та в’ятичів. Ці факти були використані для обґрунтування тези про хозарське походження Київської Русі. Наприклад, у Конституції Пилипа Орлика (1710) стверджувалось, що хозари-козаки першими прийняли християнство ще до Володимира Святого. Це означало, що протиукраїнська держава, де головною силою були хозари-козаки, раніше за Володимира прилучилася до європейської цивілізації. Постала ця гіпотеза за конкретної політичної ситуації, на основу пошуку протидії (зокрема, й ідеологічної) політиці Москви. Щоб уникнути будь-яких намагань довести спорідненість історії України то Московії, в т.ч. й щодо віри, П. Орлик і висунув тезу про хрещення «хозар-козаків», наголошуючи, що вони раніше навернулися до цивілізованого світу, не маючи ніякого відношення до азійського деспотизму Москви.Така точка зору істориками різних поколінь не була сприйнята всерйоз, як і твердження сучасного історика-дослідника О. Пріцака про то, що поляни були не слов’янами, а різновидом хазар, а їхня київська гілка – спадкоємицею роду Кия. Археологічні дослідження давнього Києва свідчать про місцеву слов’янську самобутність його матеріальної культури.Насправді Русь і Хозарія були паралельними утвореннями, що розвивалися в приблизно однакових хронологічних межах, а ті слов’янські племена, які підкорялися Хозарії, у процесі становлення Київської Русі поступово переходили під її владу. До того ж руси неодноразово вторгалися у хозарські землі. У 60-ті роки X ст. внаслідок війни з русами Хозарська держава перестала існувати. З IX ст. в Європі домінувала Давньоруська держава.

Період Київської Русі – один із доленосних в історії України, адже саме в цей час відбулись кардинальні зміни у суспільному житті східних слов'ян (становлення власної давньоруської державності, остаточне хрещення, двохсотрічне монголо-татарське іго та ін.), які на багато сторіч визначили динаміку та напрям розвитку українських земель.

Історію Київської Русі умовно можна поділити на три етапи:

І етап. Виникнення і становлення Давньоруської держави (перша половина ІХ – кінець Х ст.). Зародження державності. Перші спроби християнізації. Боротьба київських князів із місцевою родоплемінною верхівкою за консолідацію держави. Суттєве розширення кордонів держави. Встановлення контролю над шляхом “із варяг у греки”. Формування феодальних виробничих відносин.

ІІ етап. Піднесення і розквіт Київської Русі (кінець Х – середина ХІ ст.). Завершення процесу об’єднання східнослов’янських племен навколо Києва. Зміцнення державності під впливом державних реформ (воєнної, адміністративної, релігійної). Поява кодифікованого права (“Руська правда”).

ІІІ етап. Політична роздрібненість Київської Русі (кінець ХІ – середина ХІІІ ст.). Напади кочівників. Міжусобні війни. Посилення відцентрових тенденцій. Ослаблення держави.

 

 

                                                                                                                                        -48-

26


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!