Склад і структура функціональної і забезпечувальної частин АІС «Страхування»



АІС «Страхування» структурно складається з функціональних і забезпечувальних підсистем. Функціональні підсистеми виокремлюються як відносно самостійні частини системи в цілому, характеризуються цільовим призначенням, відокремленістю інформаційної бази, методичним спрямуванням робіт і вирізняються спеціалізацією функцій і задач різних рівнів АІС «Страхування» (центральних і районних). Склад функціональних підсистем АІС «Страхування» унаочнює рис. 9.2.

Функціональна частина АІС «Страхування» центрального та районного рівнів визначається згідно із завданнями управління, котрі характерні для того чи іншого рівня системи, та організаційною структурою, що склалася.

Підсистема 01 «Планування» призначена для розробки перспективних і поточних планів прибутків і видатків за всіма видами страхування і планів надходження страхових платежів. У рамках підсистеми розробляються проекти контрольних цифр на перспективу, складаються проекти річних планів за основними видами надходження платежів щодо кожного виду страхування, що є обов’язковим в нашій державі, а також добровільного, особистого, інших видів страхування.

Підсистема 02 «Бухгалтерський облік і звітність» реалізує автоматизоване розв’язування задач з виконання операцій обліку грошових і поточних господарських операцій, укладання бухгалтерських звітів у цілому по страховій компанії, а також із формування зведених бухгалтерських балансів і аналітичних розробок до них.

Тут же автоматизовано виконуються функції контролю за правильністю укладання балансів у підзвітних рівнях страхової компанії.

Рис. 9.2. Структурний склад функціональних підсистем АІС «Страхування»

 

Підсистема 03 «Праця і заробітна плата» призначена для розробки проектів кошторисів видатків і обліку видатків на утримання органів страхової компанії, складання звітів з праці та заробітної плати, формування зведених звітних документів та аналітичних розробок до них.

Підсистема 04 «Статистичний облік і звітність» використовується для укладання зведених статзвітів за всіма видами страхування, фінансовими результатами страхових операцій за рік, визначення основних показників роботи страхової компанії, укладання аналітичних розробок за всіма видами звітності, організаційно-масової та контрольно-ревізійної роботи.

Підсистема 05 «Правове забезпечення» забезпечує облік, зберігання і пошук правових і інформаційних актів за всіма видами діяльності страхової компанії. Задачі цієї підсистеми, а також підсистем 06 «Контроль виконання документів» і 07 «Кадри» розв’язуються в рамках автоматизованої інформаційно-пошукової системи (ІПС). Використання ІПС дозволяє централізувати збір і контроль інформації, одержувати відповіді із законодавчих, правових, нормативних та інших питань всім користувачам системи за умов, що з нею одночасно працюють кілька користувачів.

У функціональному плані в підсистемі 06 розв’язуються задачі з обліку, зберігання та пошуку законодавчих, правових, інформаційних актів зі страхування; у підсистемі 07 — з обліку та аналізу персонального складу страхової компанії, планування й прогнозування потреби в кадрах.

Підсистема 08 «Тарифи і нормативи»призначена для автоматизованого розв’язування задач з обчислення тарифних ставок за видами майнового й особистого страхування, резервами внесків зі страхування життя, розробки середніх цін на сільськогосподарські культури і т. ін. У підсистемі виконуються також розрахунки відомчих нормативів розподілу фонду економічного стимулювання.

Підсистема 09 «Автоматизована обробка інформації» виконує розв’язування задач з організації автоматизованої обробки страхової інформації у страховій компанії. У рамках підсистеми формуються зведені звіти про переведення страхової інформації на обробку з допомогою персональних комп’ютерів, витрати коштів на машинну обробку за типами комп’ютерів і адміністративними територіальними одиницями в розрахунку на один особовий рахунок.

Функціональна частина АІС «Страхування» низових ланок страхової компанії складається також із дев’яти підсистем, з яких перші 7 аналогічні за назвою та значною мірою і за змістом розрахунків, виконуваних з АІС «Страхування» центральних рівнів. Додатково у структурі виокремлено дві підсистеми. 08 «Ведення операцій за договорами страхування»,09 «Контроль і аналіз діяльності інспекції». У першій автоматизуються розрахунки з ведення обліку об’єктів страхування і обчислення страхових платежів, розв’язуються задачі визначення збитків та виплат страхового відшкодування й страхових сум. У другій підсистемі визначаються основні показники роботи інспекцій, дільниць, бригад і агентів.

Кожна підсистема, у свою чергу, на всіх рівнях АІС «Страхування» структурно включає функціональні блоки, комплекси задач, задачі та функції.

Забезпечувальна частина АІС «Страхування» охоплює інформаційне (ІЗ), програмне (ПО), технічне (ТЗ), організаційне (ОЗ) та інші види забезпечення. Вимоги, що їх висуває АІС «Страхування» до забезпечувальних підсистем, такі або майже такі, як у АСФР та інших системах, що мають розгалужену структуру та кілька рівнів управління.

До складу інформаційного забезпечення АІС страхової компанії входять:

Класифікатори: ЄДРПОУ, ЄДРФОУ, видів власності, видів діяльності, видів страхування, страхового поля, видів тарифів, видів виплат, страхових агентів, інспекторів, бригад, ділянок, особових рахунків, видів підприємств та установ, відділень страхової компанії, типів відділень, банківських установ та ін.

Нормативні документи: Законодавча база з питань страхування, тарифи та нормативи по видах страхування та ризиків, правила та умови страхування (перестрахування) та ін.

Первинні документи :

по обслуговуванню клієнтів страхової компанії: договори страхування (страхові поліси), реєстри до цих договорів, виписки з банку про надходження страхових внесків або сплат, акти про страхові випадки, акти експертизи, договори та контракти та ін;

по обліку власної діяльності як установи: накази по компанії, документи з обліку кадрів, праці та заробітної плати працівників страхової компанії, матеріальних цінностей, основних засобів та ін

Вихідні інформаційні повідомлення: портфель договорів страхового агента, таблиця зведених номерів особових рахунків, розрахунок на виплату, платіжне доручення, відомості обліку кількості договорів, внесків і страхових сум, планові, облікові та аналітичні відомості про діяльність страхової компанії т.ін.

Обмін інформацією між рівнями страхової компанії відбувається завдяки електронній пошті (ЕП) як зверху-вниз так і знизу-вверх.

Між банківською системою та страховою компанією обмін інформацією по находженню або перерахуванню платежів може відбуватися з використання паперової технології або засобами системи “Клієнт-Банк”, завдяки якій здійснюється обмін файлами платіжних документів.

Для компаній з будь-якими обсягами діяльності і будь-якої страхової спеціалізації вже сьогодні необхідні інтегровані інформаційні системи ІІС, що об'єднують в собі повний набір функцій обліку полісів і договорів страхування і перестрахування, договорів про співстрахування, брокерських і агентських договорів (включаючи могутній розрахунковий блок), з повним набором функцій бухгалтерського і, бажано, кадрового обліку.

Функції інтегрованої інформаційної системи можна розбити на ряд блоків (підсистем), приблизно відповідних укрупненим дільницям роботи всередині компанії – страховий, перестрахувальний, бухгалтерський, кадровий, фінансовий. Всі ці блоки орієнтуються на надання оперативної і достовірної інформації керівництву компанії для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Одним з видів інтегрованої інформаційної системи є система INSTRAS-4. Система INSTRAS-4 спроектована і розроблена так, щоб оптимально відповідати двом альтернативним вимогам: максимальна відповідність запитам кожної страхової компанії і, при цьому, широка переносимість.

Основне призначення INSTRAS-4 – підвищення конкурентноздатності страхової компанії за рахунок істотного поліпшення керованості. Для забезпечення конкурентоспроможності страхової організації слід своєчасно оновлювати асортимент страхових послуг; знижувати валові та питомі витрати страхової діяльності в умовах розширення обсягів продажу; підвищувати рівень обґрунтованості страхових тарифів; проводити багатоваріантні розрахунки для прийняття рішення про впровадження нових перспективних видів страхування.

Точна настройка модулів INSTRAS-4 на існуючу в страховій компанії технологію і подальше пере налаштування системи по мірі розвитку і оптимізації цієї технології досягається без додаткового програмування за рахунок дуже гнучких і могутніх механізмів генерації робочих місць користувачів системи і налагоджень зв'язків між ними.

INSTRAS-4 повністю готова для роботи через мережу INTERNET з користувачами або офісами, розташованими в будь-якій точці світу. При цьому гарантується надійний захист інформації від будь-яких шкідливих впливів і неправомірних дій.

Модулі INSTRAS-4 реалізовують блок ключових бізнес процесів компанії і призначені для забезпечення повного життєвого циклу всіх видів страхових документів, договорів страхування, співстрахування і перестрахування, включаючи договори страхування життя і непропорційні облігаторні договори перестрахування, полісів, заяв про виплати (претензій), сліп, бордеро, рахунків, суброгаційних документів, актів експертизи, агентських і брокерських договорів.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!