ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ БАКАЛАВРСЬКОЇ РОБОТИ



Державна митна служба України

Академія митної служби України

 

Методичні рекомендації

До написання випускної

Кваліфікаційної роботи бакалавра

Для курсантів (студентів)

IV курсу

Напряму «Фінанси і кредит»

 

Дніпропетровськ

2011

Методичні рекомендації до написання випускної кваліфікаційної роботи бакалавра для курсантів (студентів) IV курсу напряму «Фінанси і кредит» [Текст] / укл. Л. Ф. Новікова. – Дніпропетровськ : Академія митної служби України, 2011. – 29 с.

 

Укладач Л. Ф. Новікова, к.е.н., доцент, доцент кафедри              фінансів і кредиту

 

 

Друкується в авторській редакції.

 

Підписано до друку 09.01.2011.                                 Формат 60´84 1/16. Папір офсетний.

Ум. друк. арк. 1,00.              Облік.-вид. арк. 0,89. Тираж 10 прим.

Замовлення №

Дніпропетровськ: Академія митної служби України (свідоцтво про
видавничу діяльність ДК № 10 від 24.02.2000 р.).

М. Дніпропетровськ, вул. Рогальова, 8.


 

Зміст

 

Вступ………………………………………………………………………. 4
1. Організація підготовки бакалаврської роботи……………………….. 5
2. Вимоги до змісту бакалаврської роботи……………............................. 6
3. Вимоги та правила оформлення бакалаврської роботи……………… 9
4. Організація захисту бакалаврської роботи……………………………. 13
Додатки 15

 


ВСТУП

Бакалаврська робота є важливою складовою навчального процесу курсантів (студентів), головним засобом організації їх систематичної та самостійної роботи в опануванні обраної економічної спеціальності. Вона виконується кожним курсантом (студентом) індивідуально протягом визначеного терміну навчання в академії паралельно із засвоєнням передбачених навчальним планом загальноосвітніх та спеціальних економічних дисциплін. Написання бакалаврської роботи базується на систематизації знань з комплексу базових та спеціалізованих дисциплін, таких, як «Фінанси», «Гроші та кредит», «Фінанси підприємства», «Національна економіка», «Податкова система», «Фінансовий аналіз», «Банківські операції», «Фінансова діяльність суб'єктів господарювання», «Основи митної справи», «Організація митного контролю та оформлення», «Організація боротьби з контрабандою та порушенням митних правил» та інших.

Поряд з цим, бакалаврська робота є підсумком самостійного комплексного дослідження однієї з наукових чи прикладних проблем економічного спрямування.

Відповідно до цього, метою підготовки бакалаврської роботи є:

— закріплення теоретичних знань та практичних вмінь за спеціальністю;

— аналіз економічних явищ, фактів, процесів та взаємозв’язків, які мають місце в господарській діяльності митного органу (підприємства);

— систематизація явищ, процесів, виявлення основних зв’язків та взаємозалежностей;

— розвиток навичок самостійної роботи курсанта (студента);

— виявлення рівня підготовки курсанта (студента) до самостійної роботи в нових умовах господарювання.

У процесі підготовки бакалаврської роботи, курсанти (студенти) мають представити широту свого теоретичного та практичного економічного мислення, набуті відповідні навички виконання науково-дослідницької роботи, а під час захисту продемонструвати рівень своєї фахової підготовки. Тому дослідження студента є своєрідним звітом за весь його період навчання в академії.

Таким чином, бакалаврська робота є самостійною науковою кваліфікаційною працею, в якій, на основі виконаних її автором економічних досліджень та використаних літературних джерел, логічно та послідовно викладено розв’язання теоретичних проблем та прикладних завдань, що має відповідне значення для економіки країни.

Оскільки бакалаврська робота виконується курсантом (студентом) самостійно для оприлюдненого захисту, то в ній повинна знайти відображення сукупність результатів і положень, що характеризують її автора, як здобувача освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, його особистий внесок у розробку відповідної теми. Положення, запропоновані автором, за формою і змістом мають бути всебічно обґрунтованими, чітко викладеними, аргументованими і зіставленими з уже відомими науково-практичними розробками стосовно сфери економіки країни.

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРСЬКОЇ РОБОТИ

Підготовка та захист бакалаврської роботи є завершальним етапом навчання, що дає право на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра.

Бакалаврська робота повинна бути самостійною працею, в якій на основі виконаних курсантом (студентом) економічних досліджень сформульовано та обґрунтовано певні наукові положення, сукупність яких можна класифікувати як теоретично-прикладне обґрунтування проблеми, що має суттєве організаційно-економічне значення. Виконання бакалаврської роботи повинно підтвердити спроможність курсанта (студента) пропонувати та обґрунтовувати нові наукові та практичні ідеї, розраховані на близьку або віддалену перспективу, самостійно проводити економічні дослідження.

Підготовка бакалаврської роботи має показати вміння студента:

— використовувати набуті в процесі попереднього навчання теоретичні знання та практичні навички для вирішення певної проблеми з питань економіки та бізнесу;

— аналізувати наукові, спеціальні та інші літературні джерела;

— вміти систематизувати, підбирати та обробляти економічну, комерційну, маркетингову інформацію відповідно до мети дослідження;

— узагальнювати одержані результати та застосовувати сучасну методику економічних наукових досліджень при вирішенні визначеної проблеми;

— обґрунтовано використовувати вітчизняний та світовий досвід, статистичні та графічні матеріали з обраної теми;

— вміти самостійно приймати оптимальні рішення з проблем економіки та організації виробництва за сучасних умов господарювання, в тому числі із застосуванням комп’ютерної техніки та економіко-математичних методів програмування.

Бакалаврська робота є кваліфікаційним документом, на підставі якого в процесі захисту Державна екзаменаційна комісія (ДЕК) визначає відповідність знань курсанта (студента) вимогам освітньо-кваліфікаційної характеристики, його здатність до самостійної практичної діяльності економічного спрямування.

Тематика бакалаврських робіт розробляється відповідно випусковою кафедрою фінансів і кредиту. Тематика робіт має обов’язково поновлюватись кафедрою кожного навчального року. Орієнтовний перелік тем подано у додатку А.

При виборі курсантом (студентом) теми слід враховувати її актуальність, можливість отримання і опрацювання експериментального матеріалу, перспективу своєї професійної орієнтації. Для закріплення вибраної теми курсант (студент) повинен зареєструвати її на кафедрі фінансів і кредиту.

З метою своєчасної та якісної підготовки бакалаврської роботи, після вибору теми, за курсантами (студентами) закріплюються наукові керівники.

Згідно з темою написання бакалаврської роботи, науковий керівник затверджує детально розроблене індивідуальне завдання та календарний графік виконання роботи на весь період підготовки бакалаврської роботи (додаток Б).

Поточний контроль за підготовкою бакалаврської роботи здійснює науковий керівник, який:

- видає завдання на виконання бакалаврської роботи і затверджує план-графік її виконання;

- проводить необхідні консультації та здійснює поточний контроль за якістю виконання окремих розділів та роботи в цілому.

Протягом тижня після затвердження теми та керівника, студент консультується з керівником з приводу плану роботи, літератури та інформаційної бази дослідження після попередньо проведеного самостійного дослідження літературних джерел та складання попереднього варіанту плану.

У терміни, визначені науковим керівником, але не рідше одного разу на місяць, студент зобов’язаний звітуватися перед ним про хід виконання плану підготовки бакалаврської роботи.

 

ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ БАКАЛАВРСЬКОЇ РОБОТИ

Зміст випускної кваліфікаційної роботи бакалавра визначається її темою і повинен відповідати вимогам вищої школи.

Обов’язковими складовими бакалаврської роботи є: постановка мети та завдання, огляд спеціальної економічної літератури, методика дослідження, аналіз діяльності митного органу (підприємства) та його економічні результати, напрямки вирішення проблем, висновки та пропозиції. Рекомендується наступна структура бакалаврської роботи:

а) титульна сторінка (зразок оформлення титульної сторінки наведено в додатку В);

б) зміст (зазначаються назви розділів, підрозділів та сторінки, на яких вони розміщені);

в) вступ (відображає актуальність досліджуваної проблеми, ступінь її розробки вітчизняними та зарубіжними вченими, мету та основні завдання дослідження, його предмет та об’єкт, інформаційну базу дослідження, зазначаються обрані методи дослідження тощо);

г) основна частина повинна складатися з трьох розділів, розділи - з підрозділів. Кожен розділ починається з нової сторінки, підрозділ – без зміни сторінки. Наприкінці кожного розділу формулюються лаконічні висновки без зазначення слова "Висновки".

На матеріалах літературних джерел будується теоретичний розділ, в якому обов’язково мають бути посилання на літературні джерела, які позначаються в кінці необхідних речень у квадратних дужках (спочатку ставиться порядковий номер джерела за списком літератури, а потім – вказується сторінка).

Даний розділ може включати декілька питань, що комплексно та детально розкривають теоретичну суть проблеми. Структура викладення матеріалу може бути розгалужена та складатися з декількох підрозділів. Детальна увага має приділятися висвітленню різноманітності точок зору науковців та практиків з приводу дослідження і обґрунтуванню власної позиції. Теоретичні проблеми висвітлюються на основі системного, комплексного, історичного підходів. Наприкінці доцільно подати висновки по розділу в концентрованій формі.

У другому розділі подається діагностика внутрішнього та зовнішнього середовища діяльності конкретного митного органу (підприємства) з використанням внутрішньої (бухгалтерська, фінансова, управлінська звітність) та зовнішньої інформації (статистичні джерела, законодавча база, проблемно-орієнтовані видання). В цій частині подається інформація про організаційно-управлінську структуру, кількісний та якісний склад персоналу, фінансові результати тощо. В залежності від обраної теми, деталізація матеріалу щодо різних елементів економічного потенціалу може варіювати.

Основний акцент має приділятися всебічному вивченню поставленої проблеми відповідно до назви бакалаврської роботи. Для достовірної оцінки факторного впливу необхідно використати ряди динаміки не менш як за 3 роки. Цей розділ носить аналітичний зміст і тому слід показати своє уміння аналізувати процеси та явища, робити висновки.

Збір цифрового матеріалу необхідно здійснювати у відповідності з характером питань, передбачених планом бакалаврської роботи, дотримуючись при цьому такої послідовності:

- визначення показників, які необхідно зібрати;

- отримання необхідних показників за проблематикою бакалаврської роботи;

- комплексний аналіз діяльності митного органу (підприємства) та визначення його основних проблем під кутом зору досліджуваної теми;

- правильне документальне оформлення показників.

Інформація подається наочно з максимальним використанням таблиць, графіків, діаграм та схем. Розділ необхідно закінчити коротким висновком.

Третій розділ подає напрямки вирішення проблем та засоби покращення існуючого стану митного органу (підприємства), які базуються на проведеному у другому розділі аналізі. В ньому наводяться укрупнені розрахунки доцільності реалізації пропозицій та обґрунтовуються шляхи вирішення проблеми. Особливо слід звернути увагу на конкретні рекомендації, пропозиції, що випливають з результатів проведеного дослідження у другому розділі. Важливим є розрахунки економічного або соціального ефекту від рекомендованих пропозицій автора. В кінці розділу подається стислий висновок.

Загальні висновки до бакалаврської роботи мають містити оцінку результатів та пропозиції з точки зору автора у відповідності з отриманими результатами відповідно поставленої мети.

Додатки (подаються за необхідністю).

Список літератури включає всі використані в роботі літературні джерела. Порядок оформлення списку використаної літератури подано у додатку Д.

У загальному вигляді приблизна структура бакалаврської роботи подана на прикладі конкретної теми додатку Є.

Структура бакалаврської роботи складається з наступних елементів:

- реферат (1 с.);

- зміст (1 с.);

- вступ (2-3 с.);

- теоретичний розділ (18-20 с.);

- проблемно-аналітичний (24 – 25 с.);

- практичний (напрямки вирішення проблеми) (10  с.);

- висновки (2-3 с.);

- додатки (за потреби);

- список використаних джерел (2-3 с.).

При підготовці бакалаврської роботи курсанти (студенти) повинні дотримуватись наступних вимог:

а) робота на здобуття кваліфікаційного рівня бакалавра має виконуватися державною мовою;

б) бакалаврська робота повинна виконуватись кожним студентом індивідуально згідно плану-графіку індивідуального завдання, наведеного в додатку Б;

в) бакалаврська робота має бути спрямована на вирішення конкретних економічних, організаційних та інших теоретико-прикладних проблем або комплексу зазначених проблем економічного спрямування з глибоким розумінням напряму використання теоретичних розробок щодо їх розв’язання;

г) бакалаврська робота повинна свідчити про вміння курсанта (студента) стисло, логічно та аргументовано викладати положення наукового та практичного спрямування;

д) текст бакалаврської роботи має бути викладеним у логічній послідовності, без граматичних і стилістичних помилок, а її оформлення – відповідати вимогам, що висуваються до подібних робіт Державним стандартом України;

е) при написанні бакалаврської роботи курсант (студент) обов’язково повинен робити посилання на автора та джерело інформації;

є) обсяг бакалаврської роботи повинен становити близько 60-80 сторінок комп’ютерного тексту через 1,5 інтервали (формат аркуша – А4).

Для швидкого ознайомлення з бакалаврською роботою призначений реферат. Він має бути стислим, інформативним та містити наступні складові:

- відомості про обсяг роботи, кількість частин роботи, кількість таблиць, рисунків, використаних джерел, додатків;

- предмет та об’єкт дослідження, мету та завдання роботи, методи та результати дослідження.

Реферат не входить до загального обсягу роботи і подається окремо (додаток З).

Завершену бакалаврську роботу курсант (студент) подає науковому керівнику для перевірки і підготовки відзиву на неї. Якщо бакалаврська робота, з погляду наукового керівника, готова до офіційного захисту в Державній екзаменаційній комісії, відповідна рекомендація дається ним у кінці відзиву за прийнятою шкалою оцінки знань.

При перевірці бакалаврської роботи студента науковий керівник повинен: відмітити помилки, неточності та дискусійні питання: вказати, в чому вони полягають та визначити раціональні шляхи їх виправлення; уточнити та виправити нечіткі формулювання; відмітити стилістичні помилки.

Кожна бакалаврська робота направляється на зовнішню рецензію. До рецензування залучаються провідні фахівці (доктори та кандидати економічних наук) науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Коло наукових та фахових інтересів рецензентів має відповідати тематиці бакалаврської роботи. Рецензентом також може виступати керівник митного органу або компетентний провідний спеціаліст, підпис якого завіряється відповідною печаткою (додаток К).

У відзиву наукового керівника відмічаються позитивні моменти роботи та її недоліки, формулюється висновок і даються рекомендації щодо захисту бакалаврської роботи та присвоєння випускнику відповідної кваліфікації (додаток Л). Науковий керівник в своєму відзиві оцінює бакалаврську роботу загальним записом “Допускається до захисту”, а в разі негативної оцінки “До захисту не допускається”. У випадку негативного висновку щодо допуску студента до офіційного захисту бакалаврської роботи, це питання виноситься на розгляд кафедри за участю наукового керівника.

Термін подання бакалаврської роботи на кафедру фінансів і кредиту – за два тижні до офіційного захисту. Відповідальність за виконання затверджених планів підготовки бакалаврської роботи покладається безпосередньо на курсантів (студентів) – виконавців роботи.

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!