Безсумнівним досягненням М.Хрущова була сильна соціальна політика. Охарактеризуйте її основні напрями.



Вивчаючи третє питання, доречно звернути увагу на демократичні зміни в духовній сфері. Критика культу особи Сталіна відкрила можливість оновлення і лібералізації суспільства. Цей процес був складний і суперечливий, але загалом сприяв громадському пробудженню, національному відродженню в Україні.

Зверніть увагу на такі моменти як активізація української інтелігенції, місце та роль “шістдесятників” ( найбільш активна частина української інтелігенції, яка прагнула поглиблення демократичних перетворень), дисидентський рух ( опозиція, той, хто не погоджується з офіційною точкою зору) , стан освіти та науки, національний літературний процес (мовне питання), мистецьке життя та художня творчість, боротьба властей з релігією і церквою.

Зверніть увагу на той факт, що лібералізація суспільно-політичного і культурного життя мала свої парадокси, зокрема це проявлялося в запеклому гонінні на релігію і церкву.

Отже, в середині 50-60–х рр. ХХ ст. відбулася демократизація політичного, економічного та духовного життя України, але до кінця ця справа доведена не була.

У 1965 р. за ініціативою Голови Ради Міністрів СРСР О. Косигіна розпочалася нова економічна реформа. Суть нових економічних підходів полягала у розширенні самостійності підприємств і колгоспів, зміцнення їх матеріальної бази, Підвищення закупівельних цін з урахуванням кліматичних умов та матеріальному стимулюванні трудових колективів в залежності від результатів їх праці. Проте в умовах адміністративної системи й ці реформи не були втілені.

З середини 70-х років починається загострення кризи радянської системи в усіх сферах життя республіки

Зазначте, що орієнтація на бюрократизацію економіки, збереження авторитаризму в політиці та управлінні державою призвели до кризових явищ в економіці СРСР, і України, зокрема. Доведіть це на прикладі конкретних показників розвитку економіки.

Вкажіть, що адміністративно-командна система не змогла пристосуватися до вимог і змін науково-технічної революції. Серед негативних явищ визначіть низку важливих довгострокових тенденцій. Подібні явища були характерними для багатьох регіонів СРСР. Але в Україні були свої проблеми, які ще більше ускладнювали ситуацію в республіці. Серед них – деформована структура розміщення продуктивних сил, хронічне відставання за важливими економічними показниками.

Розкажіть детальніше про посилення соціальних проблем. Узагальнюючи викладений матеріал, підкресліть, що для соціально-економічного розвитку України за 20 років з 1965 по 1985 рр. були характерні: диспропорційність, затухання, тенденція до застою.

Особливе місце в роботі повинен зайняти матеріал про духовну опозицію – дисидентський рух. Зверніть увагу на те, що він розпочався у кінці 1950-х років, створенням Л. Лук’яненком “Української робітничо-селянської спілки”. Назвіть три основні течії дисидентського руху. Вкажіть, що характерною рисою усіх трьох напрямків дисидентства була боротьба за інтереси українців. Визначіть специфіку дисидентського руху. В роботі повинні бути перераховані активні діячі дисидентського руху і розказано про їх діяльність.

Підсумовуючи, зазначте, що радянська влада на початку 1980-х років дедалі глибше втягувала радянське суспільство в політичну і ідеологічну кризу, яка згодом призвела до перебудови і розвалу СРСР.

Література :

Аксютин Ю.В. Хрущевская «оттепель» и общественные настроения в СССР в 1953-1964 гг. – М., 2004.

Баран В. Україна після Сталіна. Нарис історії 1953-1985 рр. - Львів, 1992.

Баран В. Україна 1950-1960 рр.: еволюція тоталітарної системи. – К., 1996.

Голод в Україні 1946-1947 рр. Документи і матеріали . – К., 1996.

Історія України. – К., 2002.  

Касьянов Г. Незгодні : українська інтелігенція в русі опору 1960-80-х років. – К.,

1995.

Новітня історія України: Підручник. – К., 2002.

Політична історія України. – К., 2004.  

Україна XX ст. Проблеми національного відродження. – К., 1993.

Завдання 15. Україна на шляху до суверенітету та державної незалежності. Політична система України на рубежі XX – XXI ст.

ПЛАН

Шляхи національного відродження України.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 252; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!