Закінчуючи роботу, зробіть загальний підсумок щодо результатів національно-визвольної війни та покажіть історичну роль Б. Хмельницького у створенні української державності.



  Література:

Антонович В. Про козацькі часи на Україні. - К., 1991.

Апанович О.М. Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі. - К., 1993.

Апанович О.М. Україно-російський договір 1654 р. Міфи і реальність. - К., 1993.

Брайчевський М. Приєднання чи воз΄єднання  (Критичні замітки з приводу однієї концепції) // Україна. – 1991. - № 6.

Величко С. Літопис :У 2 т. - К., 1991.

Воссоединение Украины с Россией: Документы и материалы: в 3-х т. - М., 1953. 

Вивід прав України. - Львів., 1991.                     

Гуржій 0.І. Українська козацька держава в другій половині XVII ст . - К., 1992.

Гуржій 0.І. Українська козацька держава в другій половині XVII - XVIII ст. -К., 1996.

Кравченко В.Я. Історія України. Козацька доба в історії української державності. –   

Харків, 2005.

Крип’якевич І.П. Історія Української держави XVII - XVIII ст. - Львів, 1992.

Наливайко Л. Козацька християнська республіка. - К., 1992.  

Політична історія України. .- К., 2004.

Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української Конституції. - К., 1993.

Смолій В.А., Гурж1й 0.І. Як і коли почала формуватися українська нація. - К., 1991.

Смолій В.А., Степанков В.С. Становлення української національної державності // Укр.іст.журн. – 1990. - №7.

Смолій В.А., Степанков В.С. Богдан Хмельницький. - К., 1993.

Яворницький Д.І. Історія запорозьких козаків :У 3 т. - Львів, 1990-1992.

Завдання 5. Соціально-економичний і політичний розвиток українських земель у другій половині XVII – XVIII ст.

ПЛАН

Українська дійсність другої половини 50-х років XVII ст., варіанти державного

Розвитку, поразка національно-визвольної боротьби. Руїна, її наслідки для України.

Наступ на політичну автономию України. Правління гетьмана І. Мазепи.      Політичні причини та наслідки поразки І. Мазепи.

Конституция П. Орлика 1710 р. Характер майбутнього  устрою Української держави.

Ліквідація царизмом автономії України.

Розпочинаючи роботу зазначте, що після важкої хвороби 06.08.1657 р. помер Богдан Хмельницький, що його смерть стала поворотним моментом в історії Козацької держави, загостривши боротьбу за владу.

Розкажіть про усунення І. Виговським династії Хмельницьких від влади, як це трапилося, які причини призвели до державного перевороту. Проаналізуйте стосунки з Варшавою і Москвою. Згадуючи про контакти з Польщею, дайте оцінку умовам Гадяцького договору.

Опишіть розвиток подій на українській землі згодом, чим закінчилося гетьманування І.Виговського і як знову прийшов до влади Ю.Хмельницький. Охарактеризуйте його політику, зверніть увагу на те, що Ю.Хмельницький для збереження української державності обрав тактику не прямого протистояння, а обережної гри на суперечностях між Москвою та Варшавою. Водночас вкажіть, що вже на початку свого другого гетьманування він припустився фатальної помилки і під тиском московських воєвод підписав Переяславські статті 27.10.1659 р., які фактично перетворили Україну на автономну частину Росії.

Зверніть увагу на те, що підписаний Ю.Хмельницьким Слободищенський трактат став початком територіального розколу України. Охарактеризуйте внутрішнє становище в країні у 1661-1663 рр., розкажіть про загострення громадянської війни і боротьбу за владу.

Потребує детального аналізу і ситуація, що склалася у середині 1660-х рр., і яка привела державу до Руїни. Назвіть причини цієї трагедії, розкажіть про становище на Правобережній і Лівобережній Україні, про гетьманування П. Тетері, І. Брюховецького, Д. Многогрішного та інших. Особливе місце в цій групі гетьманів виділіть для П. Дорошенка, політика, воїна, людини, яка робила все для того, щоб об’єднати українські землі, відродити українську державність.

Закінчуючи перше питання вкажіть, що непорозуміннями і суперечностями, які виникли в українському суспільстві, вміло скористалися сусіди – Варшава і Москва, і без згоди українців розділили Україну між собою на Правобережну і Лівобережну (Андрусівське 1667 р. перемир’я і Вічний мир 1686 р.).

Отже, територіальний розкол призвів до глибокої кризи та повної деморалізації суспільства, до поступової втрати незалежності.

У другому питанні зазначте, що у 60-80 роках ХVII ст. Україна потрапила у скрутне соціально-економічне і політичне становище. Лівобережжя і Слобожанщина перебувала під контролем Росії, Правобережжя – Польщі і частково під протекторатом Туреччини.

В таких умовах гетьманом на Лівобережній Україні у 1687 р. стає І. Мазепа. Охарактеризуйте цю історичну постать, його походження, освіту та виховання, діяльність при польському дворі, а також після повернення в Україну.

Розкажіть про гетьманування І. Мазепи. Вкажіть, що своє правління гетьман розпочав як політик чітко промосковської орієнтації, про що свідчить підписані ним “Коломацькі статті”. Проаналізуйте їх, особливу увагу зверніть на ті положення, які обмежували права українського народу і владу гетьмана і розширювали російську присутність в Україні. Водночас зробіть акцент на українсько-російських відносинах в кінці ХVII – на початку ХVIIІ ст. зазначте, що Петро І перетворює Україну фактично на свою заложницю при вирішенні великодержавницьких проблем, особливо після початку Північної війни.

Зверніть увагу на внутрішню політику І. Мазепи, його стосунки з старшиною, простим народом, меценатську діяльність в культурі й освіті, в будівництві церков і громадських приміщень.

Важливо показати, що політичні і господарські обмеження Гетьманщини неминуче призводили до невдоволення й зростання опозиційних настроїв в Україні, в тому числі й І. Мазепи. У 1705-1706 рр. він розпочинає таємні переговори зі шведами. Назвіть основні причини таких кроків гетьмана і на що вони були спрямовані, чого він хотів цим досягти і чи вдалося йому це зробити.

У жовтні 1709 р. неподалік м. Бандери І. Мазепа помирає. Гетьманом у вигнанні став Пилип Орлик. Розкажіть про нього, його політичну діяльність до смерті І. Мазепи і згодом, про спробу нового керманича українців знайти союзників у боротьбі за незалежність України, про спробу вийти з військом на українську землю. Але головним у цьому питанні є “Конституція прав і вольностей Війська Запорізького”, підготовлена Пилипом Орликом у м. Бендери у 1710 р. Охарактеризуйте основні положення цього документа, характерною рисою якого є органічне поєднання традиційності й новаторства, спрямованих на політичну та церковну незалежність України, дотримуючись єдності Правобережної та Лівобережної її сторін. Зверніть увагу на розширення демократичних засад у суспільстві, на обмеження влади гетьмана і створення парламенту, на соціальні питання зазначені у Конституції.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 220; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!