Реєстрація та перереєстрація ліфта



12.1.1 Новоустановлений ліфт, крім вантажного малого, до вводу в експлуатацію повинен бути зареєстрований, а той, що перебуває в експлуатації, після його передачі іншому власнику, реконструкції та заміни повинен бути перереєстрований в органах Держнаглядохоронпраці.

Вантажний малий ліфт повинен бути зареєстрований у власника ліфта в журналі обліку вантажних малих ліфтів або в спеціалізованій організації.

12.1.2 Реєстрація (перереєстрація) ліфта в органі Держнаглядохоронпраці повинна проводитись на підставі таких документів:

а) письмової заяви керівництва організації-власника ліфта;

б) паспорта ліфта;

в) акту технічної готовності (додаток Ж до ГСТУ 36.1-001).

Ліфт реєструється (перереєстровується) власником після його випробування і складання акту технічної готовності ліфта організацією, яка змонтувала ліфт або виконала його реконструкцію. Акт технічної готовності вкладається до паспорта ліфта з документацією, зазначеною у пункті 12.2.4, крім підпунктів к, л, м.

У разі встановлення двох або більше ліфтів в одному машинному приміщенні, у монтажному (установчому) кресленні кожного ліфта повинне бути зображене загальне машинне приміщення з розстановкою обладнання всіх ліфтів, позначена нумерація і вказана відстань між елементами обладнання ліфтів, а у разі розміщення ліфтового обладнання в одній загальній шахті, яка не розділена за всією висотою перегородкою, у монтажному (установчому) кресленні кожного ліфта повинна бути зображена загальна шахта, позначена нумерація і указані відстані між елементами обладнання суміжних ліфтів.

Розроблення монтажних (установчих) креслень може здійснюватись проектною або спеціалізованою організацією.

Під час реєстрації (перереєстрації) ліфта відомості про нього, за умови відповідності поданої документації вимогам цих Правил, заносяться до реєстраційного журналу установленої форми, а паспорт, пронумерований і скріплений печаткою, повертається власнику ліфта.

Порядок приймання і введення в експлуатацію ліфта

12.2.1 Введення ліфта в експлуатацію може бути здійснене тільки за наявності дозволу, одержаного в порядку, передбаченому цим розділом.

Дозвіл на введення ліфта в експлуатацію повинен бути одержаний:

а) для новоустановленого або реконструйованого ліфта;

б) після ремонту, який вимагає проведення часткового технічного огляду;

в) після закінчення терміну роботи, установленого під час попереднього технічного огляду, крім ліфтів, які відпрацювали призначений термін служби.

12.2.2 Дозвіл на введення в експлуатацію новоустановленого або реконструйованого ліфта, крім вантажного малого ліфта, видає інспектор органу Держнаглядохоронпраці на підставі позитивних результатів перевірки та проведеного повного технічного огляду. Під час проведення повного технічного огляду, крім осіб, перелічених у розділі 13, повинні бути присутніми представники організації, яка змонтувала ліфт або виконала його реконструкцію, також представник будівельної організації, яка виконала будівельну частину ліфта.

12.2.3 Власник (замовник, генпідрядник) ліфта після дати його реєстрації (перереєстрації) повинен не менше ніж за 5 днів повідомити інспектора і організації згідно з вимогами пункту 2.2 про дату приймання ліфта в експлуатацію.

12.2.4 Власник (замовник, генпідрядник) ліфта повинен пред'явити інспектору:

а) паспорт ліфта;

б) протокол перевірки ланцюга між нульовим проводом вводу і зануленими елементами електрообладнання (протокол № 2
ДСТУ 36.1-001);

в) протокол перевірки опору заземлювача (протокол № 4 ГСТУ 36.1-001);

г) протокол перевірки стану ізоляції електрообладнання і електричних мереж ліфта (протокол № 1 ГСТУ 36.1-001);

д) протокол виміру повного опору петлі "фаза-нуль" (протокол № З ГСТУ 36.1-001);

е) акт на приховані роботи (перекриття, установлення закладних деталей і т. ін.);

ж) акт готовності будівельної частин;

и) наказ про призначення особи, відповідальної за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта;

к) наказ про призначення і закріплення електромеханіка, відповідального за справний стан ліфта;

л) наказ про призначення особи, відповідальної за організацію експлуатації ліфта;

м) довідку про наявність атестованого обслуговуючого персоналу.

2.5 Ліфт підлягає перевіркам і випробуванням згідно з вимогами розділу 13.

За результатами проведеного огляду і перевірки інспектор органу Держнаглядохоронпраці записує до паспорта ліфта дозвіл на введення ліфта в експлуатацію. У випадку виявлення порушень, перелічених у пункті 2.10, інспектор складає припис, в якому указуються причини, що перешкоджають введенню ліфта в експлуатацію, і передає його власнику (замовнику) ліфта для їх усунення.

12.2.6 На підставі актів технічної готовності і приймання вантажного малого ліфта його власник повинен зареєструвати новоустановлений або перереєструвати реконструйований ліфт в журналі їх обліку, а особа, відповідальна за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта, зробити в паспорті запис про дозвіл на введення ліфта в експлуатацію.

12.2.7 Дозвіл на введення ліфта в експлуатацію, крім вантажного малого, після ремонту, який вимагає проведення часткового технічного огляду, а також після закінчення терміну роботи, установленого під час попереднього технічного огляду, повинен бути виданий фахівцем ЕТЦ або фахівцем спеціалізованої організації, яка має дозвіл органу Держнаглядохоронпраці.

12.2.8 Дозвіл на введення в експлуатацію після ремонту вантажного малого ліфта, який вимагає проведення часткового технічного огляду, а також – після закінчення терміну роботи, установленого під час попереднього технічного огляду, повинен бути виданий особою, відповідальною за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів.

12.2.9 Дозвіл на введення ліфта в експлуатацію у випадках, зазначених у пунктах 12.2.7 і 12.2.8, повинен бути виданий на підставі результатів технічного огляду, проведеного у відповідності до вимог розділу 13.

Запис про проведення технічного огляду, його результати, виданий дозвіл на введення ліфта в експлуатацію, а також про термін наступного технічного огляду, повинен бути зроблений у паспорті ліфта особою, яка проводила огляд.

12.2.10 Введення ліфта в експлуатацію не дозволяється, якщо під час обстеження, а також при технічному огляді було виявлено:

а) наявність несправностей, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта і які не можуть бути усунені в процесі огляду, перевірки або технічного огляду;

б) невиконання приписів інспектора органу Держнаглядохоронпраці або особи, якій доручено проведення технічних оглядів;

в) відсутність особи, відповідальної за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта, і (або) особи, відповідальної за організацію експлуатації ліфта;

г) відсутність атестованого обслуговуючого персоналу (електромеханік, ліфтер, оператор).

У разі виявлення в процесі технічного огляду вказаних порушень в паспорті ліфта повинен бути зроблений відповідний запис.

Дозволяється введення ліфта в експлуатацію, якщо виявлені несправності можуть бути усунені в процесі огляду, перевірки і технічного огляду, а несправності, які не впливають на безпечну експлуатацію ліфта – під час найближчого за графіком ремонту.

12.2.11 Нагляд за безпечною експлуатацією ліфтів повинен здійснюватись органами Держнаглядохоронпраці під час проведення обстежень підприємств і організацій.

Кількість ліфтів, які підлягають контрольному обстеженню, повинна установлюватись органом Держнаглядохоронпраці з урахуванням стану охорони праці в організації (підприємстві).

12.2.12 У випадку виявлення під час контрольного обстеження порушень, зазначених у пункті 12.2.10, інспектором органу Держнаглядохоронпраці повинен бути складений припис про припинення роботи ліфта з врученням його власнику ліфта.

12.2.13 Власник ліфта повинен письмово повідомити про усунення порушень, виявлених під час технічного огляду або контрольного обстеження орган Держнаглядохоронпраці, представником якої ці порушення буди виявлені. Після цього повинен бути проведений технічний огляд або контрольне обстеження в порядку, передбаченому цим розділом, і, у разі позитивних результатів, виданий дозвіл на експлуатацію.

 

 

6.6 Технічний огляд ліфтів

 

Загальні вимоги

13.1.1 Ліфти повинні підлягати технічним оглядам:

а) повному;

б) періодичному;

в) частковому.

13.1.2 Технічний огляд (повний, періодичний, частковий) ліфтів, крім ліфтів новозмонтованих і реконструйованих, можуть проводити фахівець ЕТЦ або фахівець організації, яка отримала дозвіл на їх проведення в органах Держнаглядохоронпраці.

13.1.3 Під час проведення технічного огляду ліфта повинні бути присутні представник власника ліфта, особа, відповідальна за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів і електромеханік, відповідальний за справний стан ліфта.

13.1.4 Результати технічного огляду необхідно записувати в паспорті ліфта особою, яка його проводила.

Повний технічний огляд

13.2.1 Повний технічний огляд ліфтів повинен проводитись:

а) після установлення ліфта і реєстрації його в органах Держнаглядохоронпраці;

б) після реконструкції;

в) періодично один раз на 4 роки.

Під час повного технічного огляду ліфт повинен підлягати огляду, перевіркам, статичному і динамічному випробуванням в обсягу вимог цього розділу.

13.2.2 Під час огляду ліфта треба перевіряти:

– стан обладнання і його кріплень, канатів, ланцюгів, електропроводки, огорожі шахти, огорожі машинного і блочного приміщень, а також відстані і розміри, регламентовані цими Правилами;

– наявність і стан заводських табличок і графічних символів;

– наявність і стан технічної документації;

– організацію обслуговування ліфта та наявність дозволу на технічне обслуговування і ремонт ліфтів у відповідності до підрозділу 10.4;

– відповідність установлення ліфта установчому кресленню і наявність у ньому і в принциповій електричній схемі записів відповідальної особи про відповідність виконаних монтажних робіт кресленням. Записи повинні бути підписані відповідальною особою.

13.2.3 Під час перевірки ліфта з порожньою кабіною повинна бути проконтрольована робота:

а) лебідки;

б) дверей кабіни і шахти;

в) пристроїв безпеки, крім тих, які перевіряються під час динамічного випробування ліфта;

г) системи керування;

д) сигналізації і освітлення;

е) гідроприводу (витікання і тиск робочої рідини) у гідравлічного ліфта.

Зовнішнім оглядом треба перевірити стан купе кабіни, і крім того, у ліфта, обладнаного лебідкою з канатотягловим шківом, перевірити неможливість підіймання противаги за нерухомої кабіни.

13.2.4 Під час статичного випробування ліфта повинні бути перевірені міцність механізмів ліфта, його кабіни, підвісок, канатів (ланцюгів) і їх кріплення, а також дію гальма.

У гідравлічного ліфта додатково треба перевірити герметичність гідросистеми і спрацювання запобіжного клапана.

У ліфта, обладнаного лебідкою з канатотягловим шківом, додатково перевірити відсутність сковзання канатів у канавках шківа.

Під час статичного випробування, крім гідравлічного ліфта, кабіна встановлюється на рівні нижньої посадкової (завантажувальної) площадки або вище неї не більше 150 мм протягом 10 хв. у разі перебування в кабіні рівномірно розподіленого на підлозі вантажу, маса якого перевищує вантажопідйомність ліфта на:

а) 50 % – у вантажного малого ліфта, а також ліфта, обладнаного барабанною лебідкою або лебідкою з зірочкою, в якому не дозволяється транспортування людей;

б) 100 % – у всіх інших ліфтах.

Під час випробування гідравлічного ліфта на міцність і герметичність гідроциліндра і трубопроводів, міцність конструкцій і правильність налагоджування запобіжного клапана та його спрацювання, кабіна повинна розміщуватись на рівні нижньої посадкової (завантажувальної) площадки або вище неї, але не більше 150 мм протягом 60 хв. у разі перебування у кабіні рівномірно розподіленого на підлозі вантажу, маса якого перевищує вантажопідйомність ліфта на 50 %. Опускання кабіни не повинне бути більше 30 мм.

13.2.5 Під час статичного випробування ліфта з електроприводом постійного струму, обладнаним пристроєм для утримання кабіни на рівні посадкової (завантажувальної) площадки за рахунок крутного моменту електродвигуна, додатково перевірити надійність електричного гальмування, тобто утримання кабіни приводом з розімкнутим механічним гальмом у разі наявності в кабіні рівномірно розподіленого на підлозі вантажу, маса якого:

а) дорівнює вантажопідйомності ліфта, визначеній за фактичною корисною площею підлоги кабіни, під час розміщення кабіни на рівні нижньої і верхньої посадкової (завантажувальної) площадок на протязі 3 хв. на кожній з них;

б) перевищує вантажопідйомність ліфта, визначену за фактичною корисною площею кабіни на 50 % – під час розміщення кабіни на рівні нижньої посадкової (завантажувальної) площадки протягом 30 с.

13.2.6 Під час динамічного випробування ліфта перевірити в дії його механізми, спрацювання уловлювачів і обмежувача швидкості, а також перевірити точність зупинки кабіни.

Випробування буферів кабіни треба проводити тільки після монтажу ліфта.

Випробування, крім перевірки точності зупинки кабіни, проводити за наявності в кабіні рівномірно розподіленого на підлозі вантажу, маса якого перевищує вантажопідйомність ліфта на 10 %.

Перевірку точності зупинки кабіни треба проводити під час руху в обох напрямах порожньої кабіни і кабіни з вантажем, маса якого дорівнює вантажопідйомності ліфта.

13.2.7 Під час випробування гідравлічних буферів і уловлювачів плавного гальмування гальмо лебідки повинне бути виключене.

У ліфта з електроприводом постійного струму під час указаних випробувань також повинна бути виключена дія електричного гальмування.

У гідравлічного ліфта під час випробування уловлювачів повинна бути виключена дія пристрою зупинки кабіни (пункт 9.3.3), а регулятор швидкості – установлений у положення, яке відповідає найбільшій швидкості опускання.

13.2.8 Випробування буферів треба проводити за номінальною швидкістю руху кабіни (противаги), крім гідравлічних буферів, зі зменшеним ходом плунжера.

Випробування гідравлічних буферів зі зменшеним ходом плунжера повинне проводитись зі швидкістю руху кабіни (противаги) на 15 % менше від швидкості, на яку вони розраховані. У цьому випадку в паспорті ліфта повинна бути указана швидкість, за якої треба випробовувати буфери.

13.2.9 Під час випробування буферів дія пристрою уповільнення і точної зупинки на нижній і верхній посадкових (завантажувальних) площадках повинна бути виключена.

У ліфта, обладнаного гідравлічними буферами зі зменшеним повним ходом плунжера, під час випробування дозволяється не виключати дію аварійного пристрою обмежування швидкості на підході до верхньої і нижньої посадкових (завантажувальних) площадок.

Вимкнення електродвигуна перед посадкою кабіни або противаги на буфер здійснюється кінцевим вимикачем.

13.2.10 Результати випробувань буфера вважаються незадовільними, якщо:

а) у пружинного буфера під час посадки кабіни або противаги на нього відбувається повне стискання пружини або її поломка;

б) у гідравлічного буфера відбувається заїдання плунжера під час посадки кабіни або противаги на буфер, або у разі зворотного його ходу після зняття кабіни (противаги) з буфера.

13.2.11 Уловлювачі, які випробовуються, повинні зупиняти і утримувати на напрямних кабіну (противагу), яка рухається вниз з вантажем, маса якого перевищує вантажопідйомність на 10 %.

13.2.12 Уловлювачі, які приводяться до дії від обмежувача швидкості, повинні випробовуватись без обриву та імітації обриву тягових канатів (ланцюгів).

Випробування уловлювачів повинно проводитись в робочому режимі. У ліфтів з номінальною швидкістю більше 1 м/с дозволяється проводити випробування із меншою швидкістю, але не менше 1 м/с.

13.2.13 Уловлювачі, які приводяться до дії пристроєм, який спрацьовує від обриву або слабини всіх тягових канатів (ланцюгів), повинні випробовуватись від дії цього пристрою.

Кабіна (противага) повинна бути розміщена в нижній частині шахти, а шлях, який проходить кабіна (противага) з моменту початку падіння до посадки її на уловлювачі, повинен бути не більше 100 мм.

У випадку несправності уловлювачів повинне бути виключене падіння кабіни (противаги) на відстань більше 200 мм за рахунок використання будь-яких пристроїв, установлених в шахті на період випробування.

13.2.14 Уловлювачі, які приводяться до дії від обмежувачів швидкості і від пристрою, який спрацьовує від обриву або слабини всіх тягових канатів (ланцюгів), повинні випробовуватись незалежно від кожного з привідних пристроїв.

2.15 Під час проведення випробувань, відповідність уловлювачів плавного гальмування повинна контролюватись вимірюванням шляху гальмування, який проходить кабіна (противага) з моменту стискання напрямної робочими поверхнями уловлювачів до зупинення кабіни (противаги).

13.2.16 Обмежувач швидкості повинен бути випробуваний на спрацювання за частоти обертання, яка відповідає швидкості руху кабіни (противаги), зазначеній в пункті 7.8.1, а також – на його здатність приводити до дії уловлювачі під час перебування каната обмежувача швидкості на робочому шківі.

13.2.17 У ліфта самостійного користування, корисна площа підлоги кабіни якого перевищує площу, зазначену в пункті 5.2 для його вантажопідйомності, крім перевірок і випробувань, викладених в цьому підрозділі, повинна бути перевірена неможливість пуску ліфта з кабіни або з посадкової (завантажувальної) площадки у разі завантаження кабіни масою, яка перевищує на 10 % вантажопідйомність ліфта.

13.2.18 Дозволяється випробування ліфта проводити за іншою методикою, узгодженою з Держнаглядохоронпраці.

 

Періодичний технічний огляд

13.3.1 Періодичний технічний огляд ліфта повинен проводитись не рідше одного разу на 24 місяці.

13.3.2 Під час періодичного технічного огляду ліфт повинен підлягати огляду, перевіркам в обсягу вимог пункту 2.2, крім перевірок, регламентованих цими Правилами, відстаней і розмірів, які не змінюються у процесі експлуатації ліфта, а також акта на приховані роботи.

Перевірка опору ізоляції повинна бути проведена після закінчення робіт з підготовки електрообладнання до технічного огляду.

Перевірка елементів заземлення і повного опору петлі "фаза-нуль" повинна бути проведена в термін, установлений "Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів".

13.3.3 Під час випробування ліфта з незавантаженою кабіною повинні бути виконані перевірки, які зазначені в пункті 2.3., а також перевірка дії уловлювачів від обмежувача швидкості.

 

Частковий технічний огляд

13.4.1 Ліфт повинен підлягати частковому технічному огляду після:

а) заміни тягових канатів (ланцюгів);

б) заміни канатотяглового шківа;

в) заміни або капітального ремонту лебідки;

г) заміни у гідравлічного ліфта пристрою зупинки кабіни (пункт 9.3.3), ущільнювачів гідроциліндра, повної або часткової заміни трубопроводів;

д) заміни уловлювачів, обмежувача швидкості, буфера, НКП;

е) зміни електричної схеми;

ж) заміни електропроводки силового ланцюга або ланцюга керування;

и) установки робочих вимикачів і вимикачів безпеки іншої конструкції;

к) заміни автоматичних замків дверей шахти замками іншої конструкції.

13.4.2 Під час часткового технічного огляду замінені, ново-установлені і відремонтовані елементи повинні підлягати огляду для визначення їх стану, перевірені на функціонування, а у випадках, зазначених у пункті 4.3, – випробувані.

13.4.3 Випробуванню підлягають такі елементи ліфта у випадках їх заміни:

а) тягові канати (ланцюги);

б) лебідка;

в) канатотягловий шків;

г) уловлювачі;

д) гідравлічний буфер;

е) обмежувач швидкості;

є) ущільнення гідроциліндра, трубопроводи, пристрій зупинки кабіни (пункт 9.3.3) у гідравлічного ліфта.

Випробуванню підлягає також лебідка після її капітального ремонту.

Обсяг випробувань і методика їх проведення повинні бути такими, як під час випробування указаних елементів у разі повного технічного огляду.

 

 

6.7 Експлуатація ліфтів

 

14.1 Власник ліфта повинен забезпечити його утримання в справному стані і безпечну експлуатацію шляхом організації належного обслуговування або заключити договір зі спеціалізованою організацією з визначенням обов'язків і прав сторін з урахуванням вимог цього розділу.

14.2 Власник або спеціалізована організація повинні:

а) призначити наказом особу серед інженерно-технічних працівників, відповідальну за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів з покладенням на неї обов'язків:

– організовувати роботу електромеханіків з технічного обслуговування і ремонту ліфтів і контролювати якість їх виконання;

– організовувати роботу з охорони праці у відповідності до вимог нормативних документів;

– забезпечувати своєчасне проведення технічного обслуговування та ремонту ліфтів і контролювати їх якість;

– пред'являти ліфти до технічного огляду і бути присутніми під час його проведення;

– проводити технічний огляд ліфтів і видавати дозвіл на введення їх в експлуатацію згідно з наказом по організації (підприємству);

– забезпечувати зберігання паспортів, експлуатаційної й іншої технічної документації;

– не допускати до обслуговування ліфтів неатестований персонал;

– контролювати забезпечення обслуговуючого персоналу виробничими інструкціями та інструкціями з охорони праці;

– забезпечувати своєчасну періодичну перевірку знань обслуговуючого персоналу;

– проводити роботу з обслуговуючим персоналом для підвищення його кваліфікації;

– виконувати в установлений термін приписи органів Держнаглядохоронпраці;

– зупиняти роботу ліфтів у разі виявлення несправностей, які можуть призвести до аварії або нещасного випадку, а також у разі відсутності атестованого персоналу;

– контролювати виконання власником ліфта (ліфтів) умов договору між спеціалізованою організацією і власником;

б) призначити наказом особу серед інженерно-технічних працівників, відповідальну за організацію експлуатації ліфтів з покладенням на неї обов'язків:

– забезпечувати експлуатацію ліфтів у відповідності до їх призначення і вантажопідйомності, а також указані в паспорті ліфта умови його експлуатації (температура, вологість, навколишнє середовище і т. ін.);

– контролювати виконання порядку допуску до роботи обслуговуючого персоналу, забезпечувати обслуговуючий персонал виробничими інструкціями, а також їх виконання, своєчасну періодичну перевірку знань у випадках, якщо обслуговуючий персонал (ліфтери та оператори) їй підпорядкований;

– виконувати в установлений термін приписи органів Держнаглядохоронпраці;

– забезпечувати виконання умов договору між спеціалізованою організацією і власником ліфта;

– забезпечувати, щоб двері машинного і блочного приміщень були завжди замкнені, а підходи до цих приміщень були вільними і освітленими;

– забезпечувати виконання установленого в організації (підприємстві) порядку зберігання і обліку видачі ключів від машинного і блочного приміщень та шаф, в яких розміщене обладнання ліфтів;

– зупиняти роботу ліфтів у разі виявлення несправностей, які можуть призвести до аварії або нещасного випадку, а також у разі відсутності атестованого персоналу.

Дозволяється покладання обов'язків особи, відповідальної за організацію експлуатації ліфта, на особу, відповідальну за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів;

в) призначити наказом електромеханіків з закріпленням за ними ліфтів – відповідальними особами за їх справний стан з покладанням на них обов'язків:

– проведення регулярних оглядів і ремонтів в установленому порядку;

– своєчасне усунення виявлених несправностей;

– систематичне ведення журналу періодичних оглядів.

У разі обслуговування ліфтів спеціалізованою організацією дозволяється закріплення ліфтів і відповідальність покладати на бригадира електромеханіків, якщо такі є в організації;

г) призначити наказом ліфтерів і операторів з диспетчерського контролю ліфтів (далі – оператори) з покладанням на них обов'язків згідно з виробничими інструкціями.

За відсутності диспетчерського пункту наявність оператора не вимагається. Дозволяється покладати обов'язки ліфтера на електромеханіка;

д) організовувати проведення технічних оглядів;

е) організовувати навчання і періодичну перевірку знань обслуговуючого персоналу, який обслуговує ліфти;

ж) забезпечувати обслуговуючий персонал ліфтів виробничими інструкціями, а особи, відповідальні за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів і організацію експлуатації ліфтів, – цими Правилами, посадовими інструкціями (положеннями), керівними вказівками і нормативною документацією. Електромеханіки, відповідальні за справний стан ліфтів, також повинні бути забезпечені цими Правилами;

и) забезпечити у машинному приміщенні наявність принципової електричної схеми.

Відповідальні особи за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту та організацію експлуатації повинні бути призначені наказом тільки після перевірки у них знань цих Правил і посадових інструкцій екзаменаційними комісіями цих організацій або за договором в інших організаціях з участю інспектора органу Держнаглядохоронпраці. Повторна перевірка знань повинна проводитись не рідше одного разу на три роки.

3 Ліфтерами, операторами і електромеханіками повинні призначатися особи не молодше 18 років, які навчені згідно з відповідними програмами і склали екзамени в учбовому закладі або в організації, яка має дозвіл органу Держнаглядохоронпраці на проведення навчання і атестацію. Електромеханіки складають екзамени у присутності інспектора Держнаглядохоронпраці.

Не рідше одного разу на 12 місяців вони повинні проходити повторну перевірку знань.

Додаткова або позачергова перевірка знань повинна проводитись:

а) у разі переходу з однієї організації (підприємства) на іншу;

б) на вимогу інспектора органу Держнаглядохоронпраці або особи, відповідальної за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів;

в) у разі переводу електромеханіка або ліфтера на обслуговування ліфтів іншої конструкції (з електричного ліфта – на гідравлічний, з ліфта, який має нерегульований електропривід, на ліфт з регульованим електроприводом і т. ін.). Повторна перевірка знань може проводитися при відсутності інспектора Держнаглядохоронпраці.

14.4 Особи, зазначені в цьому розділі, повинні мати кваліфікаційні групи з електробезпеки, не нижче:

а) IV – особа, відповідальна за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта;

б) Ш – електромеханік, який здійснює технічне обслуговування і ремонт ліфта;

в) П – ліфтер і оператор.

14.5 Електромеханіки, які здійснюють технічне обслуговування і ремонт ліфтів, повинні проходити медичний огляд і мати практичний стаж з обслуговування ліфтів або їх монтажу не менше шести місяців. Особи, які не мають шестимісячного практичного стажу, можуть залучатись до виконання цих робіт тільки під керівництвом електромеханіка, якому доручено технічне обслуговування і ремонт ліфтів.

14.6 Посада, прізвище, ім'я та по батькові і підпис осіб, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта та за його справний стан, а також дата й номер наказу про призначення й закріплення за ними ліфта, а також їх підписи заносяться до паспорта ліфта.

На час відпустки, відрядження або хвороби особи, відповідальної за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта, або електромеханіка, відповідального за його справний стан, їх обов'язки покладаються наказом на іншу особу, атестовану у відповідності до цього розділу.

14.7 Кожний ліфт, крім диспетчеризованих, повинен підлягати огляду ліфтером щоденно відповідно до вимог його виробничої інструкції.

Диспетчеризовані ліфти підлягають огляду в терміни, визначені організаціями, які проводять їх технічне обслуговування.

Огляд ліфтів може бути доручений електромеханіку, який здійснює технічне обслуговування.

Терміни огляду зазначаються у виробничих інструкціях осіб, які його обслуговують.

Результати огляду заносяться до журналу прийому-здачі змін.

14.8 Керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами з внутрішнім керуванням повинне бути доручене ліфтерам.

Керування вантажним ліфтом з внутрішнім керуванням, установленим в будинку промислового підприємства, за узгодженням з органом Держнаглядохоронпраці, дозволяється доручати іншим працівникам підприємства. До цих працівників висуваються вимоги цих Правил (навчання, атестація, повторна перевірка знань і т. ін.).

Керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами самостійного користування здійснюється особами, які користуються цими ліфтами.

Керування вантажним ліфтом з зовнішнім керуванням і вантажним малим ліфтом може здійснюватися особами, які користуються цими ліфтами і які пройшли відповідний інструктаж і перевірку навиків з керування ліфтом.

Вимоги цього пункту не поширюються на керування, яке здійснюється з даху кабіни, з машинного приміщення або з шафи, в якому розміщена НКП.

14.9 Власник ліфта або спеціалізована організація повинні розробити правила користування ліфтом, в яких зазначаються стислі відомості про порядок користування ліфтом з урахуванням його типу й призначення.

Правила користування пасажирським ліфтом самостійного користування, установленим в житловому будинку, повинні передбачати заборону проїзду дітей дошкільного віку без супроводу дорослих, заборону пуску кабіни з поверхової посадкової (завантажувальної) площадки, а також порядок перевезення немовлят у дитячих колясках.

У правилах користування вантажним ліфтом з внутрішнім керуванням і вантажним ліфтом самостійного користування повинна бути передбачена заборона одночасного транспортування пасажира і вантажу.

У правилах користування вантажним ліфтом з зовнішнім керуванням повинна бути передбачена заборона транспортування людей.

14.10 Правила користування ліфтом повинні бути вивішені:

а) на основній посадковій (завантажувальній) площадці або в кабіні – у разі змішаного керування;

б) у кабіні – у разі внутрішнього керування;

в) біля кожного поста керування – у разі зовнішнього керування.

У разі групового керування на основній посадковій (завантажувальній) площадці дозволяється вивішувати одну табличку правил, яка відноситься до всієї групи ліфтів.

14.11 На основній посадковій (завантажувальній) площадці повинна бути вивішена табличка з зазначеннями:

а) назви ліфта (за призначенням);

б) вантажопідйомності (з зазначенням допустимої кількості пасажирів);

в) реєстраційного номера;

г) номера телефону для зв'язку з обслуговуючим персоналом або з аварійною службою.

У ліфта самостійного користування в табличці також указується місце перебування обслуговуючого персоналу.

На всіх дверях шахти ліфта з зовнішнім керуванням робляться написи про вантажопідйомність ліфта і про заборону транспортування людей.

14.12 Користування ліфтом, у якого закінчився зазначений в паспорті термін роботи, забороняється.

14.13 У разі демонтажу або списання ліфта власник повинен зняти ліфт з реєстрації в органі Держнаглядохоронпраці, де він був зареєстрований.

14.14 У шахті, машинному і блочному приміщеннях ліфта забороняється зберігати предмети, які не відносяться до його експлуатації.

14.15 Машинне і блочне приміщення, приміщення для розміщення лебідки і блоків вантажного малого ліфта, а також шафи для розміщення обладнання за відсутності машинного приміщення повинні бути замкнені, а підходи до дверей цих приміщень і шаф – вільні.

На дверях машинного (блочного) приміщення повинен бути зроблений напис "Машинне (блочне) приміщення ліфта. Стороннім вхід заборонено".

14.16 На кожному поверсі повинен бути зазначений номер поверху, який повинно бути добре видно з кабіни ліфта.

 

 

7 ЗАГАЛЬНИЙ ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

 

Для успішного освоєння курсу необхідно вивчити основні теоретичні положення щодо пристрою та безпечної експлуатації ліфтів і підйомників, а також показати вміння робити розрахунки їхніх окремих вузлів і механізмів на основі раніше вивчених методик і аналітичних залежностей.

Контрольна робота передбачає розгляд двох теоретичних питань і рішення одного завдання. Завдання кожному студенту видаються індивідуально.

Номер контрольного завдання визначається двома останніми цифрами залікової книжки студента відповідно до таблиці. 8.1. Якщо дві останні цифри перевищують число 35, то з фактичного номера n (35<n≤100) необхідно відняти один (два) рази по 35 і одержати вихідний номер для виконання завдання. Наприклад: 42-35=7.

Теоретична частина контрольної роботи повинна супроводжуватися необхідними рисунками, формулами з їхнім розшифруванням та посиланням на використану літературу.

Практична частина виконується аналогічно прикладу, наведеному в розділі 4. У випадку відсутності необхідних довідкових даних, наведених у таблицях А.1-А.6 додатка А, студент може їх вибрати за аналогією з іншої довідково-нормативної документації.

Контрольні завдання, оформлені недбало та без дотримання запропонованих до них вимог, не розглядаються і не залікуються.

Виконана контрольна робота повинна бути вислана на адресу Академії у терміни, установлені навчальним графіком, але не пізніше, чим за тиждень до початку сесії. Після одержання з Академії прорецензованої роботи студент повинен виправити всі помилки, відзначені рецензентом, і відіслати її на повторне рецензування.

Якщо контрольна робота виконана правильно та на титульному аркуші є позначка «до захисту», то остаточний її прийом робить викладач після співбесіди зі студентом.

 

Таблиця 8.1–Варіанти завдань для розрахунку ліфтів

Номер

варіанта

Номер

запитань

Вихідні дані для розрахунку лебідки ліфта

Q, кг mK, кг V, м/с H, м A, м/с2 μ
1 1, 44 300 380 0,85 27 0,9 0,12
2 2,45 360 400 1,45 32 1,3 0,14
3 3,48 400 420 2,5 36 1,4 0,16
4 4,36 450 480 1,3 40 1,15 0,18
5 8,47 500 530 0,65 42 0,75 0,20
6 9,39 550 600 1,05 45 1,1 0,13
7 10,51 600 630 0,85 28 0,95 0,15
8 11,52 630 680 2,6 33 1,5 0,17
9 12,37 710 750 1,8 37 1,45 0,19
10 13,49 760 810 0,72 41 0,80 0,12
11 14,38 800 850 1,25 46 1,2 0,14
12 15,40 900 940 0,85 29 1,05 0,16
13 16,46 1000 1080 1,45 34 1,25 0,18
14 17,41 1100 1150 2,3 38 1,45 0,20
15 19,50 1200 1250 1,20 43 1,18 0,13
16 21,42 1250 1300 1,4 48 0,72 0,15
17 22,53 1300 1340 0,9 26 0,5 0,17
18 25,54 1400 1450 0,95 31 0,55 0,19
19 26,43 1500 1580 1,05 35 0,6 0,12
20 27,55 1600 1710 1,1 43 0,7 0,14
21 29,56 1700 1780 1,2 38 0,8 0,16
22 31,57 1800 1860 1,3 44 1,0 0,18
23 32,58 1900 1950 1,4 31 1,25 0,20
24 33,59 2000 2100 0,95 29 0,65 0,13
25 34,60 2500 2600 1,15 30 0,75 0,15
26 5,61 2400 2550 1,05 34 0,6 0,14
27 6,63 2250 2480 1,08 36 0,65 0,12
28 7,64 2100 2420 1,00 28 0,72 0,13
29 18,62 1850 2040 0,90 25 0,6 0,15
30 20,66 1650 1930 0,95 33 0,8 0,12
31 23,65 1420 1710 1,15 27 0,9 0,14
32 24,68 1350 1680 1,20 38 0,95 0,13
33 28,69 1250 1560 1,3 42 1,1 0,12
34 30,70 1140 1360 1,25 39 1,15 0,14
35 35,67 1050 1210 1,4 31 1,2 0,15

ЛІТЕРАТУРА

 

1 Федорова, З.М. Подъемники / З.М. Федорова, И.Ф. Лукин, А.П. Нестеров. – К. : В.школа, 1976. – 296с. –  ISBN 000-000-000-000-0.

2 Лобов, Н.А. Пассажирские лифты / Н.А. Лобов. – М. : МГТУ им. Н.Э. Баумана, 1999. – 271с. –  ISBN 5-7038-1413-8.

3 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів
ДНАОП 0.001.02-99. – Київ: Комітет по нагляду за охороною праці України, 1999. – 271с.  –  ISBN 996-7097-22-6.

4 Павлов, Н.Г. Лифты и подъемники / Н.Г. Павлов. – М.: Машиностроение, 1965.  –  204с. – ISBN 000-000-000-000-0.

5 Ушаков, П.Н. Краны и лифты промышленных предприятий / П.Н. Ушаков, М.Г. Бродский. – М.: Металлургия, 1974. – 352с. –
ISBN 000-000-000-000-0.

6 Полковников, В.С. Монтаж лифтов / В.С. Полковников, Н.А. Лобов, Е.В. Грузинов. – М.: Высш.школа, 1980. – 304с. –
ISBN 000-000-000-000-0.

7 Галиченко, А.И. Строительные подъемники / А.И. Галиченко, А.Х. Гехт. – М.: Стройиздат, 1975. – 159с. – ISBN 000-000-000-000-0.

8 Олейник, А.Н. Эскалаторы / А.Н. Олейник, И.Н. Поминов. – М.: Машиностроение, 1973. – 254с. – ISBN 000-000-000-000-0.

9 Ермишкин, В.Г. Техническое обслуживание лифтов / В.Г. Ермишкин. – М.: Недра, 1977. – 325с. – ISBN 000-000-000-000-0.

10 Волков, Д.П. Диагностирование узлов и подсистем лифтов / Д.П. Волков, П.И. Чутчинов, А.К. Прокофьев. – М.: Стройиздат, 1981. – 128с. – ISBN 000-000-000-000-0.

 


ДОДАТОК А

 

Таблиця А.1 – Мінімальна кількість канатів для підвіски кабіни

               та противаги

Вид ліфта

Тип лебідки

Барабанна З канатоведучим шківом

Кількість окремих канатів, не менше

У якому допускається транспортування людей 2 3
У якому не допускається транспортування людей, крім вантажного малого 2 2
Вантажний малий 1 2

 

 

Таблиця А.2 - Коефіцієнт запасу міцності сталевого каната

Тип лебідки

Лінійна швидкість на канатоведучому шківі (барабані), м/с

Коефіцієнт запасу міцності, К3

Вид ліфта

У якому допускається транспортування людей У якому не допускається транспортування людей
Барабанна До 0,63 9 8
З канато-ведучим шківом До 1 Від 1 до 2 Від 2 до 4 Більше 4 12 13 14 15 10 11 12 13

 


Таблиця А.3 – Параметри сталевих дротових канатів типу

                ЛК-РО 6х19+1о.с. (вибіркові дані)

Діаметр каната, мм

Розрахункова площа

перетину, мм2

Маса 1000м каната, кг

Маркувальна група

(межа міцності матеріалу дротиків, МПа)

 

1568 1666 1764

Розривний тиск каната в цілому, Н, не менше

8,8 29,92 293,6 39800 42350 43650
10,5 39,54 387,5 53650 55950 57650
11,5 49,67 487 66150 70300 72450
12 54,07 530 72000 76500 78850
13 60,94 597,3 81100 86150 88700
14 73,36 719 97750 103500 106500
15 86,95 852,5 11550 122500 126500

 

 

Таблиця А.4 - Найменші допустимі значення коефіцієнта е

Вид ліфта Лінійна швидкість каната на канатоведучому шківі, м/с Значення коефіцієнта е
У якому допускається транспортування людей До 1,6 включно більше 1,6 40 45
У якому не допускається транспортування людей 40

 

Таблиця А.5 - Корисна площа кабани

Вантажопідйомність ліфта Корисна площа підлоги кабіни S, м2 B, г/п S B, г/п S
320 0,96 720 1,84 1250 2,9
400 1,17 800 2 1500 3,4
500 1,42 1000 2,4 1800 3,88
630 1,53 1200 2,8 2000 4,2

Таблиця А.6 - Витрата шихти при виплавці чавуну

Матеріали шихти Витрата на одну тонну чавуну Р,т Насипна щільність d, т/м3 Коефіцієнт наповнення скіпа С
Кокс 0,4...0…0,6 0,5 0,7...0…0,8
Агломерат 1,0...1…1,6 1,6...1…1,8 0,9

 

 

Таблиця А.7 - Характеристики перекидних скіпів для доменних печей

Об'єм скіпа Vск, м3 Власна маса, mск, т Довжина кузова, м База, м   Колія, м Довжина шляху розвантаження lp, м
4,5 5 4,2 1 1,2 2,5
6,5 7 5,0 1,2 1,5 3,0
10,5 11 5,46 2,4 1,7 6,0
13,5 17,6 6,25 3,1 1,7 7,0
17,0 20 6,8 3,5 2,0 7,5
20,0 25,8 7,13 3,8 2,42 8,0

 


Навчальне видання

 

Методичні вказівки
до практичних занять, самостійних
і контрольних робіт

З дисципліни

«Ліфти та підйомники»

(для студентів спеціальності 7.090214

очної та заочної форм навчання)

 

ЛЯХ Петро Федосійович

КОЙНАШ Віталій Олексійович

Редактор          І.І.Дьякова

Комп’ютерна верстка          О.П.Ордіна

 

 

211/2007. Підп. до друку                                             Формат 60х84/16.

Папір офсетний. Ум. друк. арк.               Обл.-вид. арк.

Тираж         прим.   Зам. №

 

Видавець і виготівник

«Донбаська державна машинобудівна академія»

84313,  м. Краматорськ, вул. Шкадінова, 72

Свідоцтво про внесення суб’єкта видавничої справи до державного реєстру

 серія ДК № 1633 від 24.12.2003


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 1292; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!