Вказівки до виконання теоретичного і практичного завдання



 

Відповідно до навчального плану студенти Інституту економіки і управління, спеціальності «Економіка підприємства» заочної форми навчання виконують контрольну роботу з дисципліни "Менеджмент".

Контрольна робота складається з двох частин: теоретичного питання і практичного завдання.

Для її виконання студенту потрібно вивчити підручники, навчальні посібники та іншу спеціальну літературу з менеджменту підприємства, а також засвоїти практику управлінської діяльності у підприємстві де студент працює.

Виконання теоретичного завдання повинно базуватись на вивченні діючого законодавства в галузі створення та організації управління підприємствами. Воно повинно охоплювати глибоке розкриття сутності питання, характеристику різних підходів та точок зору, а також позиції студента. Викладення теоретичного питання повинно супроводжуватися схемами, таблицями, які дозволяють наочно демонструвати матеріал, що розкривається. Також рекомендується наводити практичні приклади, які підтверджують сутність оволодіння студентом теоретичним матеріалом та вміння використовувати його на практиці.

Рішення практичного завдання поданого у контрольній роботі у виді ситуації, передбачає узагальнення відповідних теоретичних знань, які придбані студентом при вивчення і дисципліни "Менеджмент", практичному досвіді і логічному мисленні.

У контрольних завданнях ситуації носять усереднений характер і тому більшість з них можуть мати кілька варіантів рішень. Однак кожне рішення повинне бути обґрунтоване.

Відповідь по практичному завданню повинна бути змістовною, розкривати всі аспекти питання та містити ілюстративний матеріал.

Визначення номеру варіанту контрольної роботи

 

Завдання по контрольній роботі встановлюються відповідно до таблиці 1 у залежності від початкової букви прізвища студента.

 

Таблиця 1 Розподіл завдань контрольної роботи

А – 5 К – 7 У – 4
Б – 11 Л – 2 Ф – 13
В – 19 М – 24 Х – 26
Г – 3 Н – 1 Ц – 23
Д – 10 О – 8 Ч – 6
Є – 21 П – 12 Ш – 22
Ж – 9 Р – 20 Щ – 15
З – 25 С – 27 Е – 17
І – 14 Т – 16 Ю – 18
    Я - 28

 

Відповідно до встановленого порядку контрольна робота представляється студентом у міжсесійний період для перевірки на кафедру маркетингового менеджменту.

Контрольна робота, що подана у письмовому виді і отримала позитивний відзив рецензента, може бути зарахована тільки після захисту контрольної роботи у виді усної співбесіди з викладачем кафедри. При наявності зауважень рецензента контрольну роботу варто переробити. До екзамену з дисципліни "Менеджмент" допускаються тільки ті студенти, що захистили контрольну роботу.

 

ВАРІАНТИ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

 

Варіант 1.

Теоретичне питання. Менеджмент як різновид господарського управління. Основні елементи менеджменту та їх характеристика.

Ситуація.

ЗАТ «Група Норд» – один із самих крупних вітчизняних виробників побутової техніки. Асортиментний перелік підприємства включає сучасні холодильники та морозильники, газові та електричні плити, кондиціонери, торговельне холодильне обладнання, комплектуючі вироби. У поточному році ЗАТ «Група Норд» виступила ініціатором створення фінансово-промислової групи «Домотех». За повідомленням інформагентства України очікується, що в її склад увійдуть: Дніпропетровський і Васильківський заводи побутових холодильників «Норд». За планами творців, «Домотех» буде спеціалізуватися на виробництві побутової техніки і комплектуючого обладнання

Визначте місію ЗАТ "Група Норд". Вкажіть стратегічну мету ЗАТ "Група Норд", визначите яку стратегічну альтернативу має намір використовувати фірма?

 

Варіант 2.

Теоретичне питання. Організація як відкрита система. Види організацій. Ознаки організації.

Ситуація.

На початку 90-х років фірма «Лотос», що реалізує товари тривалого користування (побутові прилади, меблі), втративши свою конкурентоспроможність, знаходилася в кризовій ситуації щодо іміджу своєї марки. Обсяг продажів товарів фірми знижувався. Менеджерами фірми були початі спроби збільшення обсягу продажів своєї продукції шляхом зниження цін. Дане рішення значне збільшило обсяг продажів, але при цьому знизився прибуток фірми.

Керівництвом фірми прийнято стратегічне рішення: збільшити прибутковість за допомогою впровадження в нові галузі, що розвиваються, (тобто диверсифікувати діяльність і проникнути в нові області підприємництва). Побудуйте "дерево цілей" підвищення прибутку підприємства. Перелічите та охарактеризуйте основні етапи побудови "дерева цілей" і його значення.

 

Варіант 3.

Теоретичне питання.

Сутність та специфіка управлінської праці. Вертикальний та горизонтальний розподіл праці в організації.

Ситуація.

Скласти матрицю розподілу функцій для старшого товарознавця. Зробити висновки і розробіть рекомендації з вдосконалення організації роботи даного фахівця.

Витяг з посадової інструкції старшого товарознавця:

Функціональні обов’язки.

1. Організація вивчення купівельного попиту на товари, узагальнення і використання отриманих результатів при складанні замовлень.

2. Складання замовлень і заявок постачальникам на постачання товарів, ведення книги обліку замовлень.

3. Планування господарських зв'язків з постачальниками.

4. Складання планів надходження і реалізації товарів.

5. Підготовка необхідних матеріалів для виплати премій і винагород збутовому персоналу.

6. Забезпечення контролю за раціональним використанням торгових площ.

7. Аналіз кон'юнктури товарного ринку і його тенденцій.

8. Складання прогнозів збуту як у цілому по підприємству, так і в асортиментному розрізі.

9. Контроль асортименту і якості товарів, що надходять, надання допомоги з цих питань завідувачем відділами.

10. Виявлення і залучення в товарообіг додаткових товарних ресурсів.

11. Організація постачання товарами магазина в необхідному обсязі.

12. Ведення контролю за станом товарних запасів, розробка пропозицій по їхній нормалізації.

13. Здійснення контролю за повсякденною наявністю товарів достатнього асортименту і повсякденного попиту.

14. Участь у розробці і висновку договорів на постачання товарів, ведення роботи з постачальниками.

15. Контроль дотримання асортиментного мінімуму товарів і участь в усуненні недоліків у роботі підприємства.

16. Надання допомоги колективу в правильній організації торгово-оперативного процесу, навчанні працівників прийомам торгівлі новими товарами, їхньому рекламуванню і збереженню.

17. Участь в інвентаризаціях і перевірках за розпорядженням директора.

18. Розробка пропозицій з вдосконалення торгової реклами.

 

Варіант 4.

Теоретичне питання. Еволюція розвитку менеджменту. Підходи до розвитку науки управління.

Ситуація.

Ви працюєте менеджером торговельної фірми. Упродовж дня Вам доводиться передавати багато інформації підлеглим і вищому керівництву. Виберіть для кожної ситуації найефективніший метод комунікації, якщо Вам необхідно:

- ознайомити свого начальника зі своєю ідеєю щодо поліпшення роботи дільниці, якою Ви керуєте;

- вказати одному із працівників про істотні недоліки у його роботі;

- привітати колишнього співробітника із 70-річчам;

- повідомити постійних покупців про те, що фірма вимушена дещо підвищити ціни на свою продукцію;

- поінформувати підлеглих про те, що обсяги замовлень знижуються і можливе їх скорочення;

- попередити колег про перенесення часу проведення наради;

- домовитися про ділову зустріч із шефом;

- оголосити про структурні зміни у підрозділі, яким Ви керуєте;

- повідомити постачальника про те, що Ваша фірма планує зменшити обсяги закупівель, бо інший постачальник знизив ціни і фірма укладає угоду про постачання з ним.

 

Варіант 5.

Теоретичне питання. Сутність та роль управлінського рішення. Вимоги, що подаються до прийняття управлінського рішення. Класифікація, управлінських рішень.

Ситуація.

Підприємство виготовляє продукцію із коротким життєвим циклом. Побудувати матричну структуру управління підприємством з метою розроблення 5 проектів, залучаючи для цього працівників відповідних функціональних підрозділів, якщо:

- кількість функціональних служб на підприємстві – 6 (проектно-конструкторське бюро, фінансовий відділ, відділ маркетингу, відділ кадрів, виробничий відділ, відділ матеріально-технічного забезпечення);

- розробка другого і третього проектів передбачає освоєння випуску нової продукції;

- розробка першого проекту передбачає освоєння нового ринку збуту для продукції підприємства;

- розробка четвертого проекту передбачає інтенсифікацію маркетингових зусиль для підвищення частки освоєного ринку збуту для старої продукції підприємства, яка знаходиться на стадії стабілізації;

- розробка п’ятого проекту передбачає модифікацію старої продукції для продовження її життєвого циклу.

 

Варіант 6.

Теоретичне питання. Процес прийняття управлінського рішення. Характеристика його етапів.

Ситуація.

Одним з найважливіших завдань менеджменту є створення механізму заохочення працівників до ефективного виконання заданих функцій згідно з визначеними функціями і завданнями. Таким механізмом є обґрунтована система мотивації, яка дає змогу цілеспрямовано впливати на поведінку людей відповідно до потреб організації. Які з відомих Вам прийомів мотивації найбільше підходять до умов сучасної України? А які найменш?

 

Варіант 7.

Теоретичне питання. Методи прийняття управлінського рішення: кількісні та якісні методи, методи моделювання ситуації.

Ситуація.

Розробіть схему взаємодії факторів внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства. Дайте поняття системного підходу в управлінні.

 

Варіант 8.

Теоретичне питання. Поняття і місце планування в системі менеджменту. Види планів і підходи до їх розробки.

Ситуація.

В умовах формування ринкових відносин в Україні змінюється характер діяльності підприємств, підвищується рівень невизначеності і ризику, стає необхідним адаптуватися до зовнішнього оточення, що постійно змінюється. Розвиток ринкових відносин обумовлює необхідність нового підходу до управління виробництвом та збутом товарів народного споживання, який забезпечить здійснення управління підприємством на якісно новому рівні, тобто активне впровадження в практику діяльності підприємства принципів та методів маркетингової діяльності.

Розробіть алгоритм прийняття управлінського рішення щодо створення на підприємстві служби маркетингу.

 

Варіант 9.

Теоретичне питання. Сутність і функції цілей менеджменту. Вимоги, що подаються до цілей менеджменту. Класифікація цілей менеджменту.

Ситуація.

Скласти матрицю розподілу функцій для менеджера з управління персоналом. Зробити висновки і розробіть рекомендації з вдосконалення організації роботи даного фахівця.

 

Витяг з посадової інструкції менеджера з управління персоналом.

Функціональні обов’язки.

1. Веде облік особового складу підприємства, його підрозділів і встановлену документацію по кадрам.

2. Оформляє прийом, переведення і звільнення працівників, інструкціями і наказами керівника підприємства.

3. Формує і веде особисті справи працівників, вносить у них зміни, зв'язані з трудовою діяльністю.

4. Бере участь у розробці перспективних і річних планів по праці і кадрам.

5. Підготовляє необхідні матеріали для кваліфікаційної й атестаційної комісій і подання робітників та службовців до заохочень нагороджень.

6. Заповнює, враховує і зберігає трудові книжки, робить підрахунок виробничого стажу, видає довідки про дійсну і трудову діяльність працівників.

7. Веде облік надання відпусток працівникам.

8. Здійснює контроль за складанням і дотриманням графіків чергових відпусток.

9. Оформляє документи, необхідні для призначення пенсій працівникам підприємства і їхніх родин.

10. Вивчає рух і причини плинності кадрів, бере участь у розробці заходів щодо їх усунення.

11. Веде архів особистих справ і підготовляє документи після закінчення встановлених термінів поточного збереження до здачі на державне збереження.

12. Здійснює контроль за станом трудової дисципліни і суспільного порядку і контролює своєчасність прийняття адміністрацією, громадськими організаціями і трудовими колективами відповідних мір.

13. Складає встановлену звітність про роботу з кадрами.

14. Виконує інші доручення директора, що стосуються кадрової й оргмасової роботи.

 

Варіант 10.

Теоретичне питання. Поняття основні риси стратегії. Рівні розробки стратегії: корпоративний, рівень бізнес-одиниць, функціональний рівень.

Ситуація.

Згідно виписки зі штатного розкладу ТОВ «Мир» Побудувати блок-схему апарата управління, вказати її тип, описати переваги і недоліки.

Найменування посади Кількість чоловік
Директор 1
Заступник директора з торгівлі 1
Головний бухгалтер 1
Головний економіст 1
Економіст за цінами 2
Економіст 3
Бухгалтер 4
Товарознавець 3

Варіант 11.

Теоретичне питання. Соціально-психологічні методи управління в трудовому колективі. Соціальна і психологічна мотивація.

Ситуація.

Проаналізуйте вплив на поведінку людини в організації різних парних комбінацій потреб влади, успіху та причетності. Слід розглянути це стосовно до поведінки:

а) начальнику функціонального підрозділу;

б) менеджера низової ланки.

 

Варіант 12.

Теоретичне питання. Сутність функції «організації» в менеджменті підприємства. Поняття організаційної структури та характеристика її елементів.

Ситуація.

Для підвищення ефективності комерційної роботи, посилення власних конкурентних переваг керівництво ЗАТ «Промінь» вирішило розширити збутову мережу, а саме – побудувати новий продовольчий магазин, який би не тільки задовольняв потреби населення у високоякісних та недорогих продуктах, але й надавав такі додаткові послуги, як: вироблення напівфабрикатів, послуги столу замовлень, кафе-бар та кафе для дітей. У перспективі планувалося налагодити службу доставки продуктів за замовленнями клієнтів.

У зв'язку з цим розробіть організаційний план управлінського рішення щодо відкриття нового продовольчого магазину.

 

Варіант 13.

Теоретичне питання. Організаційна структура управління та її види: лінійна, функціональна, лінійно-функціональна, дивізіональна.

Ситуація.

Ви менеджер торговельного підприємства. Ваш персонал не любить неясності, не схильний до нововведень і віддає перевагу жорстко контрольованим ситуаціям. Визначите свій стиль керівництва та форму свого впливу на персонал. Відповідь обґрунтуйте.

 

Варіант 14.

Теоретичне питання. Організаційна структура управління та її види: матрична, проектна. Сучасні організаційні структури управління підприємством.

Ситуація.

Входження України в ринок супроводжується глибокою кризою в економіці, нестабільним політичним життям, складними соціокультурними факторами. По мірі розвитку ринкового механізму підсилюється конкуренція серед підприємств у боротьбі за споживача. У цих умовах пасивне споглядання ринку і відсторонення від формування попиту неминуче приводять до ослаблення позицій підприємств на ринку і зниженню ефективності їхньої роботи. Це обумовлює необхідність здійснення інноваційних процесів, їхнього втілення в життя, нової технології управління, вдосконалення кадрової політики підприємства, активізації маркетингових заходів та інше.

На підставі використання методики побудови «дерева цілей» розробити комплекс заходів щодо підвищення ефективності управління торговельним підприємством.

 

Варіант 15.

Теоретичне питання. Характеристика економічних методів і важелів управління в умовах ринку.

Ситуація.

Визначити до яких областей діяльності фірми (прибутковість, ринки, продуктивність, фінансові ресурси, матеріальні ресурси, нововведення, трудові ресурси, соціальна відповідальність) можна віднести наступні її цілі:

- зменшити період інкасації до 26 днів до кінця цього року;

- збільшити кількість одиниць продукції до «Х» на одного робітника за 8-часовий робочий день;

- знизити довгострокову заборгованість до 8 млн. дол. протягом п'яти років;

- збільшити доход на інвестиційний капітал до 15% за винятком податків протягом п'яти років;

- розробити новий вид продукції (поглибити асортимент), орієнтований на масового споживача протягом трьох років;

- здійснити 20-годинну програму підготовки керівних кадрів без відриву від виробництва для 25 керівників нижчої ланки до кінця року;

- збільшити обсяг продажу комерційного сектора до 85% і зменшити обсяг продажів військового сектора до 15% протягом наступних двох років;

- розробити і впровадити матричну організаційну структуру протягом трьох років.

 

Варіант 16.

Теоретичне питання. Організаційно-розпорядницькі методи управління: їхні характерні риси і види.

Ситуація.

Складіть "дерево цілей" щодо підвищення економічної ефективності торговельного підприємства і запропонуєте комплекс заходів щодо їхнього досягнення.

 

Варіант 17.

Теоретичне питання. Загальна характеристика мотивації. Сутність і види мотивів. Процес мотивації.

Ситуація.

Проаналізуйте наведені приклади місії фірми на відповідність вимогам до правильно сформульованої місії:

1) місія фірми AVIS, що займається прокатом автомобілів: «Стати швидко зростаючою компанією з найбільш високим рівнем прибутку серед всіх компаній, які займаються прокатом та орендою транспортних засобів без водіїв;

2) місія невеликого рекламного агентства: «Стати найавторитетнішою компанією у своєму географічному регіоні, яка пропонує вичерпний асортимент рекламних послуг у справі забезпечення творчих контактів виробників продукції або послуг з їх клієнтами»;

3) місія комерційного банку; «Сприяння становленню і розвитку середнього і малого бізнесу в Україні шляхом надання широкого спектра банківських послуг, високої якості обслуговування клієнтів і ефективного розвитку з врахуванням інтересів акціонерів, клієнтів і співробітників».

Варіант 18.

Теоретичне питання. Характеристика змістовних теорій мотивації.

Ситуація.

Згідно виписки зі штатного розкладу ТОВ «Бєларусь» побудувати блок-схему апарата управління, вказати її тип, описати переваги і недоліки.

Найменування посади Кількість чоловік
Директор 1
Заступник директора 1
Провідний економіст 1
Економіст 2
Начальник комерційного відділу 1
Товарознавець 3
Головний бухгалтер 1
Бухгалтерія 3
Юрист 1

Варіант 19.

Теоретичне питання. Характеристика процесуальних теорій мотивації.

Ситуація.

Традиційно виділяють три рівні управління: нижчий, середній та вищий. Які ролі виконують в організації керівники нижчого, середнього та вищого рівнів (використовуйте класифікацію управлінських ролей за визначенням Мінцберга).

 

Варіант 20.

Теоретичне питання. Поняття процес і види контролю. Характеристики ефективного контролю.

Ситуація.

Нові умови господарювання характеризуються тим, що підприємства різноманітних форм власності функціонують у складних умовах динамічного мікросередовища: збільшилася кількість постачальників, різноманітними стали рівні каналів розподілу, які використовуються, зріс обсяг імпортних поставок, виникли нові комерційні структури. Все це зумовило необхідність активізації господарчої діяльності на підприємствах роздрібної торгівлі.

Головною проблемою ТОВ «Продукти» є його збитковість, що обумовлено в першу чергу низькими темпами росту продажу товарів. Тому керівництво прийняло рішення про розробку комплексу заходів, спрямованих на підвищення обсягу збуту товарів на підприємстві для покращення ситуації слід приділяти особливу увагу активізації маркетингової діяльності підприємства, підвищенню продуктивності праці працівників, підвищенню ефективності роботи управлінського персоналу.

На підставі використання методики добудови «дерева цілей» розробити комплекс заходів щодо усунення даної проблемної ситуації.

 

Варіант 21.

Теоретичне питання. Система методів управління підприємством.

Ситуація.

У торговельному підприємстві за період інфляційної кризи планова робота виявилася практично згорнута. Планово-економічний відділ більше займається оперативним обліком, констатацією досягнутих результатів і їхнім коротким аналізом. До основних причин такого положення відноситься: відсутність об'єктивної інфляції про товарну пропозицію та купівельний попит; нестабільність нормативно-правової бази (ставки податків, ліцензування, патентування); недостатня кваліфікація кадрів. У результаті на підприємстві відсутня практика розробки планів економічного і соціального розвитку на перспективу; не визначені критерії ефективності діяльності, не визначена довгострокова стратегія поведінки підприємства на ринку.

Для ліквідації зазначених недоліків розробіть рекомендації щодо вдосконалення планування як економічного методу господарювання.

 

Варіант 22.

Теоретичне питання. Поняття лідерства в управлінні Характеристика способів впливу на підлеглого.

Ситуація.

За результатами останніх років постійно знижується конкурентоспроможність одного з найбіліших торгових підприємств м. Донецька ЗАТ «Донецький ЦУМ». Основними причинами такого стану є недостатньо широкий асортимент реалізованих товарів, відсутність заходів щодо стимулювання збуту, низка активність рекламної політики. Підприємство не приділяє достатньої уваги пошуку нових джерел закупівлі товарів, встановленню довгострокових ділових відносин з вітчизняними підприємствами зокрема з тими, що знаходяться в районі його діяльності.

На підставі використання методики побудови «дерева цілей» розробити комплекс заходів щодо усунення даної проблемної ситуації.

Варіант 23.

Теоретичне питання. Поняття стилю в управлінні. Одномірні стилі управління: авторитарний, демократичний, ліберальний.

Ситуація.

Охарактеризуйте основні документи, необхідні для створення нового функціонального підрозділу у підприємстві (наприклад, служби маркетингу).

 

Варіант 24.

Теоретичне питання. Багатомірні стилі управління.

Ситуація.

У таблиці наведено ієрархію навичок за їх значущістю для керівників різних рівнів. Вкажіть, які з них необхідні керівникам нижчої, середньої та вищої ланки. Обґрунтуйте свій вибір.

Ступінь вагомості А Б В
1 Вміння згуртовувати Технологічні навички Вміння передбачувати
2 Вміння планувати Вміння згуртовувати Вміння згуртовувати
3 Технологічні навички Вміння проявляти ініціативу Вміння йти на компроміс
4 Вміння йти на компроміс Вміння йти на компроміс Вміння приваблювати до себе
5 Вміння передбачувати Вміння планувати Вміння планувати
6 Вміння творчо мислити Вміння виховувати Вміння швидко приймати рішення

Варіант 25.

Теоретичне питання. Управлінська інформація і вимоги до неї. Класифікація управлінської інформації.

Ситуація.

Напишіть текст листа постачальнику, у якому Ви сповіщаєте його про зміну свого розрахункового рахунка. Перелічите вимоги до складання управлінських документів.

 

Варіант 26.

Теоретичне питання. Комунікації в менеджменті та їх значення. Види і процес комунікацій в організації. Комунікаційні мережі.

Ситуація.

Заповніть таблицю з характеристики видів організаційної структури управління.

Організаційна структура Сильні сторони Слабкі сторони Умови використання
Лінійна      
Лінійно-функціональна      
Дивізіональна      
Матрична      

 

Варіант 27.

Теоретичне питання. Міжособистісні та організаційні бар’єри комунікацій. Напрямки підвищення ефективності комунікацій.

Ситуація.

Розробити посадову інструкцію начальника фінансової служби підприємства.

 

Варіант 28.

Теоретичне питання. Основні підходи до оцінки ефективності менеджменту та їх характеристика.

Ситуація.

Уявіть, що Ви – керівник підприємства, що функціонує в умовах ринкової економіки. Які методи мотивації, з урахуванням обмеженості реальних фінансових ресурсів у підприємства, доцільно, на Ваш погляд, використовувати в процесі управління підприємством для забезпечення його конкурентоспроможності. Обґрунтуйте свої про позиції.

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 399; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!