Усі постачальники, що подали тендерні пропозиції, або їх уповноважені представники мають бути допущенні замовником торгів до участі у процедурі розкриття тендерних пропозицій.

Оптові закупівлі товарів на аукціонах та тендерах

 

ПЛАН

1. Суть, види і завдання аукціонів.

2. Етапи проведення аукціонів.

3. Поняття тендерів.

 

Питання самостійного вивчення:

1. Етапи проведення тендерів.

 

Суть, види і завдання аукціонів

Товарні аукціони– спеціально організовані і періодично діючі у певних місцях ринки, на яких шляхом публічних торгів у заздалегідь визначений час і у спеціально призначеному місці відбувається продаж попередньо оглянутих покупцем товарів, які переходять у власність того, хто запропонував найвищу ціну.

Аукціони необхідні для організації продажу товарів з особливими властивостями на основі прямих зв'язків. Аукціони виключають можливості заміни партії однакових за назвою товарів, оскільки вони можуть мати різні властивості: якість, зовнішній вигляд, смак, аромат тощо. Тому товари до продажу їх на аукціоні повинні бути оглянуті або продегустовані покупцем. Попередній огляд є обов'язковою умовою аукціонної торгівлі, тому що ані організатори аукціону, ані продавці після продажу товару з аукціону не приймають ніяких претензій відносно якості товарів (крім прихованих вад).

У міжнародній комерційній практиці аукціони є основною формою закупівлі певних товарів. Тому сучасні українські комерсанти з метою закупівлі окремих товарів за кордоном повинні добре знати процедуру проведення аукціонів.

Предметами торгів на міжнародних аукціонах зазвичай є хутро, немита вовна, чай, тютюн, овочі, фрукти, квіти, риба, дорогі породи лісу, худоба (коні). Хоча продавати з аукціону можна будь-який товар.

Через міжнародні аукціони реалізується в США і Канаді 70% хутра, Данії – 90%, Швеції і Норвегії – 95%. Чай таким способом реалізується в обсягах до 70% від загальної оптової реалізації, до 95% таким чином продається немитої вовни.

Для кожного аукціонного товару склалися свої центри аукціонної торгівлі. З продажу хутра, наприклад, проводиться більш як 150 міжнародних аукціонів в рік. Головні центри аукціонної торгівлі норкою – Нью-Йорк, Монреаль, Лондон, Копенгаген, Осло, Стокгольм, Санкт Петербург. Чай реалізується в Сінгапурі, де в аукціонах беруть участь фірми США, Японії, КНР, Австралії.

Аукціони поділяються на регулярні та нерегулярні. Регулярні аукціони проводяться спеціальними аукціонними фірмами в одному і тому ж місці один або кілька разів на рік, частіше за все у традиційний для кожного аукціону час. Нерегулярні аукціони проводяться, коли виникає необхідність продажу товару, що не був отриманий у встановлений час зі складу, або товару, на який іншим способом не вдалося знайти покупця.

Торги на аукціонах проводяться або з підвищенням ціни ("англійський аукціон"), або з її пониженням ("голландський аукціон"). Аукціонний торг з підвищенням ціни може проводитися "з голосу" або за допомогою жестів. У першому випадку аукціоніст оголошує номер лота і називає початкову ціну, питаючи: "Хто більше?". Покупці підвищують ціну на величину, не нижче мінімальної надбавки (0,01-0,025% початкової ціни). Якщо чергове підвищення ціни не пропонується, то після триразового питання: "Хто більше?" –лот вважається проданим тому, хто оголосив останню ціну.

При негласному торзі покупці подають аукціоністові знаки про згоду підвищити ціну на заздалегідь встановлену надбавку. Аукціоніст, оголошуючи нову ціну, не називаючи покупця.

На аукціоні з пониженням ціни аукціоніст знижує ціну на заздалегідь встановлені знижки. Лот отримує покупець, який першим скаже "так".

Останнім часом великого поширення набуває Інтернет-аукціон (він же "онлайновий аукціон") – аукціон, який проводиться за допомогою мережі Інтернет. На відміну від звичайних аукціонів, Інтернет-аукціони проводяться на відстані (дистанційно) і в них можна брати участь не перебуваючи у певному місці проведення, роблячи ставки через Інтернет-сайт або комп'ютерну програму аукціону. Момент закінчення Інтернет-аукціону, на відміну від традиційних аукціонів, заздалегідь призначається самим продавцем при постановці товару на торги. У звичайних же аукціонах боротьба йде до тих пір, поки підвищуються аукціонні ставки. Після закінчення Інтернет-аукціону покупець повинен перевести гроші продавцю за безготівковим розрахунком (рідше – готівкою, наприклад - при отриманні товару особисто), а продавець зобов'язаний вислати товар покупцеві поштою. Межі можливого пересилання товару вказуються самим продавцем заздалегідь.

 

Етапи проведення аукціонів

Аукціон зазвичай проводиться у 4 стадії:підготовка аукціону, огляд товарів, аукціонний торг і виконання аукціонної угоди.

Під час підготовки аукціону товар доставляється на склад аукціонної компанії. Сама підготовка починається за 2 місяці до початку роботи аукціону:

· Фахівці аукціонної компанії сортують і підбирають товари за однорідними якісними ознаками.

· Розсортований товар поділяється на партії –лоти. Кожному лоту присвоюється номер, під яким він заноситься в каталог із зазначенням сорту і кількості одиниць в цьому лотіі визначається його початкова ціна.

· Готується каталог і повідомляються зацікавлені фірми про місце проведення аукціону. В каталозі вказується перелік всіх лотів, що проголошуються до продажу на аукціоні із зазначенням його номера і кількісті одиниць в кожному лоті. Однакові за якістю лоти розміщуються один за одним і утворюють ряди –стринги, які в каталозі відділяються між собою лініями.

· Організатори аукціону здійснюють інтенсивну рекламно-інформаційну роботу, розсилають запрошення традиційним і потенційнимучасникам аукціону (аукціонерам).

Огляд товарів покупцями здійснюється за тиждень або десять днів до початку роботи аукціону. Він є обов'язковим елементом аукціону і проводиться у спеціальних приміщеннях.

Для цього готується спеціальна виставка з елементами дегустації, випробування властивостей товару. У процесі огляду порівнюються окремі якісні характеристики товарів, робляться позначки в каталогах з метою визначення необхідних лотів, пропонуються можливі ціни цих лотів.

Учасники огляду можуть придбати зразки товарів з окремих лотів для додаткового визначення якісних характеристик.

Аукціонний торг проводиться у спеціальній аукціонній залі.

Аукціоніст (особа, яка проводить аукціон) оголошує номер лоту, вихідну (стартову) ціну, яка є близькою до ринкової. Якщо ніхто не подає знаку, то ціна знижується, поки один із покупців не виявить бажання купити лот. Потім аукціоніст, якщо є декілька претендентів, збільшує ціну і таким чином визначається остаточна ціна.

Аукціонер, який першим запропонував найвищу ціну, стає власником лоту. Якщо він купив перший лот в стринзі і бажає придбати решту лотів з цієї партії за цією ж ціною, то йому віддається перевага перед іншими аукціонерами.

У разі виникнення розбіжностей з адміністрацією аукціону залишається право перепродажу будь-якого лоту. Після закінчення аукціонного дня непродані партії товарів можуть бути виставлені знову для продажу.

Оформлення аукціонної угоди і передавання товару покупцю проводиться в день аукціону, або наступного дня.

Аукціонний контракт має типову форму і підписується покупцем. Він служить підставою для оформлення рахунку і наступної оплати вартості закупленої партії товарів. Як правило, спочатку оплачується третина вартості товару, а після його відвантаження здійснюється остаточний розрахунок.

 

Поняття тендерів

Тендери (торги) – це конкурентна форма розміщення замовлення на закупівлю товарів, надання послуг чи виконання робіт відповідно до заздалегідьвизначених у документації умов, яка передбачає конкурсне порівняння пропозицій, що надаються постачальниками на попередньо сформульовану замовником заявку.

Тендери в Україні бувають відкритими (такими, у яких можуть брати участь всі бажаючі, інформація про них публікується у засобах масової інформації чи інших відкритих джерелах) та закритими (кількість учасників у таких тендерах є обмеженою, це може бути просто запит цінових котирувань, чи просто може брати участь один партнер).

Метою організації торгів (тендерів)є підвищення ефективності закупівель, раціональне використання коштів, забезпечення оптимального рівня цін та найсприятливіших умов реалізації договорів (контрактів), недопущення надходження на ринок України неякісної продукції, запобігання економічно необґрунтованому завищенню цін на товари (роботи, послуги), в т. ч. іноземного походження тощо.

Торги в сучасних умовах отримали широке розповсюдження і в Україні, особливо у сфері державних закупівель товарів. Вони відіграють важливу роль в пошуку і відборі контрагентів для укладання найвигідніших угод.

Закупівля на тендерах – це придбання будь-яким способом, включаючи лізинг, продукції як для безпосереднього її використання замовником торгів, так і для постачання споживачам, що обумовлюється у договорі, який укладається у письмовій формі між постачальником – переможцем торгів та замовником торгів.

Замовники торгів –центральні та місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, а також інші суб'єкти, що здійснюють закупівлю продукції в т. ч. для державних потреб за рахунок коштів державного бюджету або іноземних кредитів.

Постачальник – суб'єкт комерційної діяльності, який підтвердив намір взяти участь у торгах та подає або збирається подати тендерні пропозиції.

Об'єктами тендеру, які пропонують на торгах,можуть бути сировина, продукція виробництва, обладнання та інші предмети будь-якого виду та опису у твердій, рідкій та газоподібній формах, а також електроенергія.

Крім цього, об'єктами тендеру можуть бути роботи – будь-яка діяльність, що пов'язана з будівництвом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням, ремонтом та реєстрацією об'єктів виробничого та невиробничого призначення, інженерних споруд, комунікацій, а також інша діяльність, що пов'язана з використанням надр під час будівництва інженерних об'єктів, та послуги – будь-який об'єкт закупівлі, що не є товаром або роботами.

Тендерні документи це документи, які готуються замовником торгів та передаються постачальникам для підготовки ними тендерних пропозицій.

Тендерна пропозиція – це пропозиція щодо певного об'єкта закупівлі, яка готується та подається на торги постачальником відповідно до вимог тендерних документів.

Забезпечення тендерної пропозиції (тендерне забезпечення) – це надана постачальником замовникові торгів гарантія щодо забезпечення будь-яких зобов'язань, що виникають у зв'язку з поданням тендерних пропозицій. Вони можуть бути подані у формі банківської гарантії, гарантійного листа або чека з написом про прийняття його до платежу, прийнятним для замовника банком, що підлягає оплаті за розпорядженням замовника торгів.

Акцепт тендерної пропозиції –прийняття замовником торгів тендерної пропозиції та надання згоди на її оплату. Тендерна пропозиціявважається акцептованою, якщо в установлений у тендерних документах термін замовник торгів не подав письмової відмови постачальнику в акцепті тендерної пропозиції після визначення його переможцем торгів.

Замовник тендеру у запрошенні постачальників зазначає відповідне повідомлення про торги.

Замовник торгів не повинен допускати дискримінації щодо постачальників шляхом використання форми передачі або отримання документів, повідомлень, рішень тощо.

Замовник (покупець), що є організатором міжнародних торгів (тендерів), запрошує потенційних продавців взяти участь у них шляхом повідомлення у відкритих джерелах інформації (відкриті) або шляхом направлення інформації відомим йому спеціалізованим фірмам (закриті).

На тендерах укладається договір на закупівлю, що являє собою угоду між замовником торгів та постачальником, що став їх переможцем.

Організацією проведення тендерів займається тендерний комітет – спеціально підготовлена група спеціалістів у кількості не менше п’яти чоловік (до їх підбору залучаються спеціальні консалтингові фірми), яка є відповідальною за відповідність їх вимогам чинного законодавства (Закон України "Про державні закупівлі" тощо). До складу комітету не можуть входити посадові особи, представники учасників тендеру, або їх близькі родичі. За належне виконання функцій та обов’язків, покладених на тендерний комітет, відповідальність несе його голова. Тендерний комітет готує тендерну документацію, оголошує і проводить торги, аналізує, та вибирає заявку, яка є найбільш конкурентною.


 

Питання самостійного вивчення:

 

Етапи проведення тендерів

Під час проведення торгів можна виділити такі етапи:підготовка торгів, надання пропозицій учасниками, вибір постачальника – переможця торгів, підписання контракту.

Процедура підготовки тендерів може складатися із 2-х етапів. Спочатку ведеться пошук і відбір одного або декількох контрагентів шляхом інформування про наміри проведення торгів. На цій стадії, аналізуючи заповнені анкети бажаючих взяти участь в торгах продавців, замовник розглядає технічні і фінансові можливості заявників і обирає найбільш прийнятний варіант.

Потім вибираються оференти (постачальники), яким посилають офіційний запит. Запит складається із письмового звернення замовника до оферента і тендерної документації.

Учасники торгів повинні мати гарантію банку або страхової компанії. Конкурентна боротьба забезпечує замовникові (покупцю) найбільш вигідні для нього комерційні умови, оптимальні строки виконання робіт чи надання послуг.

Інформація щодо процедури торгів, на підставі якої замовник торгів готує звіт про їх результати, повинна зберігатися замовником торгів протягом трьох років і обов'язково містити:

ü а) стислий опис продукції, яка є об'єктом закупівлі;

ü б) найменування і адресу постачальників (підрядників), що подали тендерні пропозиції, заявки на участь у попередній кваліфікації та найменування і адресу постачальника, з яким укладено договір на закупівлю, а також ціну цього договору;

ü в) відомості про кваліфікацію постачальників, що подали тендерні пропозиції, заявки на участь у попередній кваліфікації, або запис про відсутність таких відомостей;

ü г) ціну та стислий опис інших основних умов кожної тендерної пропозиції і договору на закупівлю.

Запрошення на торгимає бути опубліковано замовником торгів у вітчизняній та іноземній пресі, зокрема, в технічних журналах, які поширюються за міжнародними каталогами. У разі потреби замовник торгів може також зробити оголошення про їх проведення через радіо або телебачення.

Запрошення на торги повинно обов'язково містити інформацію про:

ü а) найменування та адресу замовника торгів;

ü б) спосіб проведення торгів, характер, кількість та місце доставки товарів або надання послуг чи характер та місце проведення робіт;

ü в) бажаний або граничний термін поставки товарів, надання послуг або виконання робіт;

ü г) спосіб і місце отримання тендерних документів;

ü д) розмір плати за тендерні документи, якщо таку плату встановлено замовником торгів;

ü є) валюту та умови оплати тендерних документів;

ü є) мову (мови), якою (якими) тендерні документи можуть бути передані учасникам;

ü ж) місце та кінцевий термін подання тендерних пропозицій;

ü з) бажаний або граничний термін отримання тендерних документів;

ü і) джерело фінансування закупівель.

Замовник торгів повинен подати постачальникам (підрядникам) тендерні документи згідно з процедурами і вимогами, зазначеними у запрошенні на торги.

Тендерні документи повинні містити таку необхіднуінформацію:

- інструкцію для постачальників (підрядників), яка у свою чергу повинна містити установлені замовником умови проведення торгів та вимоги до складання і подання тендерних пропозицій;

- інформацію про характер та необхідні технічні і якісні характеристики продукції, що закуповується, у тому числі відповідні технічні специфікації, плани, креслення, малюнки; кількість товару; місце, де мають бути здійсненні роботи; допоміжні послуги, що мають бути надані; бажані або граничні терміни, якщо такі передбачені для поставки товарів, виконання робіт або надання послуг;

- критерії, які використовуватимуться замовником торгів під час визначення найкращої тендерної пропозиції;

- основні умови договору на закупівлю в тій частині, у якій вони відомі замовнику торгів, і його проект, якщо такий є і в подальшому може бути підписаний сторонами;

- якщо допускаються альтернативні характеристики продукції або інші вимоги до неї – заяву з цього приводу та спосіб оцінки і зіставлення альтернативних тендерних пропозицій;

- методику розрахунку ціни тендерної пропозиції та зазначення ціни тендерної пропозиції, включаючи її елементи, крім вартості самих товарів і робіт, наприклад, витрати на транспортування, страхування, завантаження, розвантаження тощо;

- найменування валюти (валют), в якій (яких) має бути розрахована та зазначена ціна тендерної пропозиції;

- зазначення мови (мов), якою (якими) мають бути складені тендерні пропозиції;

- вимоги замовника торгів до умов тендерного забезпечення, яке має бути надане постачальниками (підрядниками);

- підстави і терміни повернення тендерного забезпечення та підстави неповернення тендерного забезпечення тощо.

Постачальники після отримання і вивчення тендерних документів готують і надсилають на адресу замовника тендерні пропозиції.

Постачальник може звернутися до замовника торгів за роз'ясненнями щодо тендерних документів. Замовник торгів не менш ніж за три дні до кінцевого терміну подання тендерних пропозицій повинен дати відповідь на запити постачальника.

Тендерні пропозиції мають бути підписані та подаватися постачальником у письмовій формі в запечатаному конверті або в будь-якій іншій формі, зазначеній в тендерних документах.

На запит постачальника замовник торгів повинен підтвердити отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати і часу. Тендерна пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує внесення тендерного забезпечення.

Тендерні пропозиції, отримані замовником торгів після закінчення кінцевого терміну їх подання, не розкриваються, не розглядаються і повинні повертатисяпостачальникам, що їх подали.

Розкриття тендерних пропозицій повинно відбуватися не раніше кінцевого терміну подання тендерних пропозицій у місці та з дотриманням процедур, зазначених у тендерних документах.

Усі постачальники, що подали тендерні пропозиції, або їх уповноважені представники мають бути допущенні замовником торгів до участі у процедурі розкриття тендерних пропозицій.

Для розкриття тендерних пропозицій постачальників наказом голови тендерного комітету призначається спеціальна комісія з представників тендерного комітету.

Замовник торгів може просити постачальників розтлумачити тендерні пропозиції з тим, щоб полегшити їх розгляд, оцінку та зіставлення.

Він може розглядати тендерну пропозицію тільки тоді, коли вона відповідає всім вимогам, викладеним у тендерних документах.

Замовник торгів не акцептує тендерної пропозиції, якщо:

а) постачальник, який подав тендерну пропозицію, не відповідає кваліфікаційним вимогам;

б) якщо постачальник, який подав тендерну пропозицію, не погоджується з виправленням виявленої замовником торгів арифметичної помилки.

Замовник торгів визначає переможця торгів на основі таких критеріїв:

а) найнижча ціна за умови забезпечення необхідної економічності та ефективності продукції;

б) найвигідніша економічно тендерна пропозиція з урахуванням різних критеріїв її оцінки: ціни, дати поставки, поточних витрат, ефективності витрат, якості, естетичних і функціональних характеристик, екологічної чистоти, технічних відмінностей, післяпродажного обслуговування продукції тощо. При цьому замовник торгів повинен зазначити в тендерних документах або відповідному додатку всі критерії, які він має намір застосовувати для переможця торгів.

Для оцінки та зіставлення тендерних пропозицій замовник торгів має використовувати один із визначених у тендерних документах видів валюти.

У разі відсутності в тендерній пропозиції її ціни, в обраній замовником торгів для порівняння валюті, відповідний перерахунок здійснюється замовником торгів з використанням офіційного курсу Національного банку.

Під час розгляду, пояснення, оцінки і зіставлення тендерних пропозицій та прийняття рішень щодо того, яку тендерну пропозицію буде акцептовано, інформація із зазначених питань не розкривається постачальникам або іншим особам, які офіційно не беруть участь в розгляді, оцінці і зіставленні тендерних пропозицій.

Якщо це передбачено в тендерних документах, замовник торгів може відхилити всі тендерні пропозиції в будь-який час до акцепту тендерної пропозиції. Замовник торгів на запит будь-якого постачальника, який надав тендерну пропозицію, повідомляє про причини відхилення всіх тендерних пропозицій, не обов'язково мотивуючи їх.

В умовах тендерних документів повинно передбачатися обов'язкове підписання постачальником у разі визначення його переможцем торгів, договору на закупівлю, складеного у письмовій формі згідно з поданою тендерною пропозицією. Замовник торгів і переможець торгів розпочинають підготовку до укладання договору на закупівлю після відправлення переможцю торгів повідомлення про акцепт його тендерної пропозиції.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 304; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!