Метод кінцевої вартості майна.Модифікована чиста поточна вартість

До 4 пит.

Рекомендовано порівнювати IRR з середньозваженою вартістю капіталу, залученого для фінансування даного інвестиційного проекту. При цьому:

– якщо ІRR >WACC, то проект ефективний, оскільки отримані від реалізації проекту доходи дозволяють компенсувати витрати на залучення капіталу і отримати додатково прибуток;

– якщо IRR <WACC, то проект неефективний;

– якщо IRR = WACC, то за рахунок отриманих доходів за проектом лише повернуться витрати на залучення капіталу.

Зауважимо, що перевагою даного показника є те, що він, як правило, використовується з метою ранжування проектів за рівнем їх вигідності при оптимізації портфеля інвестицій. Серед недоліків критерію IRR можна виділити такі:

– обраний на його основі проект не завжди має максимальне значення чистої поточної вартості;

– не використовується для проектів з нестандартними грошовими потоками.

Оскільки традиційно вважається, що показник IRRповинен перевищувати величину WACC, то з метою порівняння інвестиційної привабливості проектів доцільніше використовувати відносний рівень такого перевищення — коефіцієнт безпеки фінансування проекту (КБФ). Він характеризує відносну міру резерву безпеки проектута розраховується по такій формулі:

KБФ =

Цей показник може використовуватися для оптимізації структури джерел фінансування проекту. Чисельник даної формули являє собою різницю між максимально можливою прибутковістю, що може забезпечити даний інвестиційний проект, і вартістю коштів (капіталу), що залучаються для його реалізації. Ґрунтуючись на концепції вартості капіталу, цю різницю можна трактувати як запас фінансової стійкості проекту.

Доцільно розраховувати даний показник для економічно прийнятних проектів ( IRR 0 і WACC IRR ). У цьому випадку значення коефіцієнта безпеки фінансування проекту будуть визначені в рамках інтервалу: 0 КБФ 1. Чим вище значення даного показника, тим більше ймовірність того, що проект буде ефективний, навіть у випадку мінливих зовнішніх і внутрішніх умов його реалізації.

Коефіцієнт безпеки фінансування проекту може використовуватися як додатковий при формуванні індивідуальних критеріїв оцінки ефективності інвестиційних проектів.

Індекс прибутковості інвестицій

 

Для відображення величини чистих грошових доходів, отриманих у розрахунку на 1 грн. грошових видатків за проектом в цілому за весь період його реалізації використовується індекс прибутковості інвестицій(ProfitabilityIndex, PI). Він визначається як відношення суми елементів грошового потоку від операційної та інвестиційної діяльності до сукупного грошового потоку від інвестиційної діяльності, відповідно його можна обчислювати шляхом додавання одиниці до співвідношення чистого грошового потоку до накопиченого обсягу інвестицій.

Без врахування впливу фактору часу індекс прибутковості інвестицій визначається за формулою:

PI=

Оскільки даний відносний показник характеризує рівень доходів на одиницю витрат, то в літературних джерелах його досить часто називають коефіцієнт вигоди-витрати (Benefit Cost, B/C).

Чим більше значення цього показника, тим вищий рівень віддачі від інвестованого капіталу. Якщо PI > 1, то проект є ефективним і його можна рекомендувати до реалізації. Якщо PI < 1, то від проекту слід відмовитись, оскільки він є збитковим для інвестора. У випадку, коли PI = 1, проект забезпечує тільки відшкодування вкладеного капіталу.

При однакових значеннях NPV цей показник використовують для вибору проекту для інвестування з декількох запропонованих альтернатив. Однак, при порівнянні проектів різного масштабу слід враховувати, що проекти з високим PI не завжди забезпечують максимізацію чистої поточної вартості.

Максимальний грошовий відтік

Максимальний грошовий відтік(CashOutFlow, СОFmax), який у вітчизняних літературних джерелах називається потребою у фінансуванні або капіталом ризику, відповідає максимальному за кроками розрахункового періоду значенню абсолютної величини від’ємного накопиченого сальдо грошового потоку від інвестиційної і операційної діяльності.

Метод кінцевої вартості майна.Модифікована чиста поточна вартість

 

Модель чистої поточної вартості в умовах існування недосконалого ринку капіталів, коли ставка за кредитами перевищує депозитнуставку, може бути перетворена в метод кінцевої вартості майна. Вінпередбачається, що чисті надходження грошових коштів у складі потоку реальних грошей проекту дисконтуються за депозитною ставкою, а чисті видатки — за кредитною ставкою:

Для визначення кінцевої вартості майна (КВМ)використовується формула:

                          КВМ =

де СIFk— чисті надходження грошових коштів, грош. одн.;

COFt— чисті видатки грошових коштів, грош. одн.;

і — ставка за депозитами, одн.;

j — ставка за кредитами, одн.;

Застосування цього методу більш відповідає реальності, оскільки враховує відмінності у вартості власного та позикового капіталу.

Зауважимо, що недоліком методу кінцевої вартості майна є неврахування особливостей поведінки інвесторів щодо комбінування власних та позикових джерел фінансування та вибору напрямів подальшого інвестування отриманих інвестиційних доходів.

Вказані недоліки усуваються при визначенні модифікованої (скоригованої) поточної вартості(Adjusted Present Value, APV). Методика її розрахунку передбачає коригування чистої поточної вартості інвестицій (NPVАll equity financed), визначеної для умов фінансування проекту виключно за рахунок власних джерел, на фінансовий ефект (NPVОf financing effects) — зміну NPV при залученні позикового капіталу в структуру інвестиційних вкладень:

APV = NPV Аll equity financed + NPV Оf financing effects

Перевагами APV єможливістьврахуваннятаоцінкивпливунаформуванняефективностіінвестиційтакихфакторів, якзмінаструктурикапіталу, умовфінансування, ставкиоподаткування.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!