Статичні характеристики транзистора для схеми з загальним емітером, їх особливості. 



Схема с общим эмиттером

 

;  - входная характеристика

;   - выходная характеристика

 

 

- сдвиг из-за эффекта Эрли

 

 

 

; - статический коэффициент передачи тока базы

 

; ;

С ростом  входные характеристики смещаются влево с ТКН -2мВ/К

Выходные характеристики существенно смещаются вверх.

 

Електронно-дирковий перехід та його властивості. Вольт-амперна характеристика р-п-переходу.

Електронно-дірковимабо р-n переходом називають перехідний шар між областями напівпровідник з різними типами провідності. Такий перехід є основою більшості напівпровідниковихприладів.

 

Властивості р-n-переходу визначаються:

ü співвідношенням концентрацій донорів і акцепторів,

ü їх розподіленням по об’єму р- та n-областей,

ü геометрією цих областей.

 

Якщо концентрація донорів у n-області дорівнює концентрації акцепторів у р-області (Nд = Nа), то перехід називають симетричним; якщо ці концентрації не рівні (Nд ≠ Nа), то перехід називають несиметричним.

У напівпровідникових приладах ширше застосовуються несиметричні переходи.

В тому випадку, коли концентрація домішок різниться на порядок і більше, переходи називають односторонніми і позначають n+ або р+-n. Індекс “+” підкреслює більшу електропровідність даної області монокристала.

Одна з напівпровідникових областей кристала, яка має більш високу концентрацію домішок (отже, і основних носіїв заряду), називається емітером, а друга, з меншою концентраціюбазою.

Властивості р-n-переходу.

Розглянемо процеси в р-n-переході у відсутності зовнішнього електричного поля (стан термодинамічної рівноваги).

Оскільки концентрація дірок у напівпровіднику р-типу набагато більша, ніж у напівпровіднику n-типу, і навпаки – в напівпровіднику n-типу висока концентрація електронів, то на межі розподілу напівпровідників з різною електропровідністю створюється перепад (градієнт) концентрації дірок та електронів. Це викликає процес дифузії носіїв заряду з області з підвищеною в область з низькою концентрацією носіїв.

Основні носії р-області – дірки – дифундують в n-область, а основні носії n-області – електрони – дифундують в р-область.

Коли під впливом сил дифузії носії перейдуть контактну границю, вони рекомбінують з основними носіями другої області. Внаслідок відходу основних носіїв з однієї області та їх рекомбінації у другій області у приконтактних областях створюється збіднений на рухомі носії заряду шар і з’являється нескомпенсований негативний заряд за рахунок іонів донорної домішки (в приконтактній області n-типу). Збіднений на рухомі носії заряду шар має незначну електропровідність і його називають запірним шаром.

Подвійний електричний об’ємний заряд створює електричне поле з напруженістю Ек, що спричиняє появу на кривій розподілу потенціалу в напівпровіднику потенціального бар’єра jк.

Електричне поле, яке виникло у середині запірного шару, спричиняє спрямоване переміщення носіїв заряду через перехід – дрейфовий струм, спрямований назустріч дифузній складовій струму через перехід. Дрейфовий струм через перехід дорівнює:

 

Ідр = Ідр р + Ідр n.  

 

Напрям струмів дрейфу протилежний струмам дифузії і, за відсутності зовнішньої напруги та при незмінній температурі, ці струми однакові і повний струм через р-n-перехід дорівнює нулю:

 

І = Ідиф р + Ідиф n + Ідр р + Ідр n = 0.  

 

Ширина запірного шару в р- та n-областях залежить від концентрації іонів домішок у областях та тим менша, чим більша концентрація домішок. Тому, коли Nа >> Nд , перехід має подвійний електричний шар, ширина якого в області з меншою концентрацією домішок більша.

 

Залежність струму через р-n-перехід від прикладеної напруги І = ƒ(U) називається вольт-амперною характеристикою (ВАХ) електронно-діркового переходу і вона визначається виразом:

 

(**)

 

де:

ü − зворотний струм неосновних носіїв через перехід. Його іноді називають тепловим струмом, тому що він сильно залежить від температури – при нагріві напівпровідника збільшується генерація неосновних носіїв.

Вольт-амперна характеристика (ВАХ), що описується виразом (**) буде мати наступний вигляд (рис. 1).

 

 

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 163; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!