Встановіть відповідність між іменами історичних діячів та їхніми стислими характеристиками.



1 Панас Любченко

2 Микола Скрипник

3 Павло Постишев

4 Станіслав Косіор

 

А Генеральний секретар ЦК ВКП (б) з 1922 року. До середини 1930-х років сконцентрував у своїх руках усю повноту державної влади, встановив режим терору, який досяг апогею в 1937–1938 рр.

Б Нарком освіти УСРР 1927–1933 рр. У 1933 р. звинувачений у «національних ухилах»

В У 1928–1938 рр. – генеральний (від 1934 – перший) секретар ЦК КП(б)У.

Г Виступив громадським звинувачувачем на процесі «СВУ», від 1934 до 1937 рр. – голова Раднаркому УСРР

Д Секретар ЦК ВКП(б), член політбюро ЦК КП(б)У. На початку 1933 р. надісланий в Україну як особистий представник Сталіна з необмеженими повноваженнями

 

Які з тверджень характеризують суспільно-політичне становище в українських землях у складі Польщі в міжвоєнний період?

1 ОУН прагнула демократичним шляхом домогтися незалежності та соборності України.

2 Польський уряд гальмував розвиток народної освіти, перетворював українськомовні школи в «утраквістичні» (двомовні).

3 КПЗУ виступала ініціатором консолідації всіх національних сил.

4 Підтримка основною частиною населення центристської політичної сили – УНДО.

5 Польський уряд сприяв розвитку народної освіти, перетворював українськомовні школи в «утраквістичні» (двомовні).

6 Легальність політичних партій, діяльність яких не суперечила польському законодавству.

7 Отримання українцями широких національно-культурних прав та високих адміністративних посад в державних органах влади.

 

У яких твердженнях ідеться про Семена Тимошенко ?

1 Командувач військ Київського особливого військового округу (з лютого 1941) і Південно-Західного фронту з початку Великої Вітчизняної війни, один з організаторів оборони Києва 1941 р.

2 Український радянський військовий і державний діяч, генерал-майор, учасник Великої Вітчизняної війни, командир Путивльського партизанського загону, пізніше — з’єднання партизанів

3 Радянський воєначальник, Маршал Радянського Союзу, двічі Герой Радянського Союзу. Народний комісар оборони СРСР.

4 У вересні 1939 р. очолив польський похід Червоної армії, в результаті якого Західна Україна була приєднана до СРСР.

5 Радянський військовий діяч, Герой Радянського Союзу, учасник Великої Вітчизняної війни, командир радянського партизанського загону, пізніше — Чернігівсько-Волинського з’єднання партизанів.

6 З березня 1843 року і до кінця війни був представником Ставки Верховного головнокомандування

7 За успішне проведення військових операцій і координацію дій фронтів Семен Тимошенко був нагороджений званням Героя Радянського Союзу (4 червня 1945).

 

Завдання 15 передбачає розгорнуту відповідь і оцінюється в 12 балів.

 

Проаналізуйте історичне джерело і дайте йому оцінку

Зі спогадів Івана Цюпи

« Сонячним вранці до Будинку літераторів під’їхало з десяток чорних ”Волг” – майже на кожного по машині. Від Спілки ми вирушили до особливого причалу на Дніпрі, де стояла яхта першого секретаря ЦК Компартії України. Там нас привітно зустрів секретар ЦК з ідеологічних питань Федір Данилович Овчаренко. Поручкався з кожним з нас – Гончаром, Бажаном, Козаченко, Новиченко, Башем, Збанацький, Зарудним, Воронько, Павличко, Коротичем, Смоличем, мною …

З палуби спускаємося в кают-компанію. А там, як у казці, чарівний стіл, заставлений пляшками з коньяками, горілкою і винами найрізноманітніших марок і закусками : окрім чорної і червоної ікри – осетрина і сьомга, сервелат і мисливські сосиски, а ще свіжі помідори і огірочки. Була там навіть мелітопольська черешня, доставлена ​​спеціальним літаком.

…Знову сідаємо до столу. Знову тости, схвильовані виступи. Але ось Петро Юхимович бере ініціативу в свої руки і откровенно але пояснює, заради чого нас сюди запросили. – Незважаючи на всі відомі успіхи української радянської літератури, є в ній, на жаль, і прикрі недоліки. І неприємно те, що їх допускає лідер Союзу Олесь Гончар. Це явно проявилося в його ”Соборі”…

Відповідь:

Іван Цюпа — український журналіст і письменник — розпочав свою творчу діяльність у 1940-х роках.

У 1995 році вийшла нова книга письменника «В пазурах єжовщини», яку він, репресований та реабілітований, присвятив «світлій пам’яті незабутніх земляків моїх, розчавлених на жорнах тиранії, замучених голодомором, доведених до згуби по тюрмах і таборах, безневинно розстріляних».

У своїх спогадах І. Цюпа розповідає про епізод з життя двох ключових осіб радянської України 1960-х років; Олеся Гончара і Петра Шелеста.

Олесь Гончар — видатний письменник, авторитетний літератор, «живий класик», твори якого входили до шкільної навчальної програми. З 1959 р. до 1971 р. О. Гончар — голова правління Спілки письменників України, і за час його керівництва нікого зі Спілки письменників не було виключено. Він не був дисидентом, однак його твори «Людина і зброя» (1960), «Тронка» (1963), «Собор» (1968) стали невід’ємною частиною літературного доробку «шістдесятників»,

Роман «Собор», про який ідеться у спогадах І. Цюпи, був не лише розгромлений офіційними критиками, а й вилучений з книгарень та бібліотек.

Петро Шелест з 1963 до 1972 р. був першим секретарем центрального комітету комуністичної партії України, тобто головною політичною фігурою УРСР. Час його перебування на посту першого секретаря став періодом найвищого піднесення автономного курсу українського компартійного керівництва. П. Шелест намагався відстоювати економічні інтереси України перед московським центром, виступав за надання Україні більших прав у внутрішній та зовнішній економічній політиці. На фоні загальної політики русифікації вагомими були його виступи на захист прав української мови у шкільній освіті, друкуванні газет, журналів і книжок. Він захистив від звинувачення в націоналізмі окремих українських діячів культури, зокрема й О. Гончара.

Не випадково Іван Цюпа наводить слова П. Шелеста, звернені до українських письменників: «Ось ми зараз сидимо з вами за єдиним столом, говоримо про такі речі, що коли б це було у тридцять сьомому, то нас би усіх запроторили в тюрму…»

Зі спогадів І. Цюпи ми дізнаємося про окремі деталі побуту вищої партійної номенклатури, а також бачимо особи О. Гончара і П. Шелеста не в офіційному, а у звичайному людському вимірі.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 620; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!