Зміст особистих немайнових прав.



Семінарські заняття 17-18

Тема: Поняття і види особистих немайнових прав,
що регулюються цивільним правом

1. Поняття і види особистих немайнових відносин, що регулюються цивільним правом.

2. Поняття і значення особистих немайнових прав у цивільному праві.

3. Зміст особистих немайнових прав.

4. Особливості здійснення особистих немайнових прав у цивільному праві.

Поняття і види особистих немайнових відносин, що регулюються цивільним правом.

А. Утворюються у духовній сфері життя суспільства і не мають майнового, економічного змісту.

У так званих «чистих» особистих немайнових відносинах відсутній ще й безпосередній зв'язок з майновими відносинами. Це не означає, що вони взагалі не залежать один від одного.

Йдеться про те, що ці відносини не мають фактичного чи правового зв'язку.

Б. Мають особистий характер, оскільки складаються з приводу особливої категорії об'єктів — немайнових благ (честі, гідності, імені, особистої недоторканості громадянина тощо), які неможливо відокремити від конкретної особи.

В. Мають абсолютний характер.

Відповідно до ознак розглядуваних відносин їх можна визначити як безпосередньо не зв'язані з майновими відносинами, що виникають з приводу невіддільних від конкретної особи немайнових благ, в яких здійснюється індивідуалізація особистості.

Чинний ЦК поділяє особисті відносини на дві групи: особисті немайнові, не пов'язані з майновими, та особисті немайнові, пов'язані з майновими. В ньому міститься зауваження, що особисті немайнові відносини, не пов'язані з майновими, регулюються тільки в тих випадках, коли це передбачено законом. Це призвело до того, що сьогодні особисті немайнові відносини, не пов'язані з майновими, регулюються практично двома нормами — нормами ст. 7 ЦК України і статтею в авторському праві про захист права на власне зображення. Таким чином, немайнові відносини, не пов'язані з майновими, регулюються чинним законодавством дуже обмежено і сьогодні майже не захищаються ЦК України.

Так, на думку О. С. Йоффе, цивільне право повинно регулювати тільки першу групу особистих немайнових відносин, тобто тих особистих відносин, які пов'язані з майновими. Що стосується другої групи цих відносин, то цивільне право здійснює лише їх охорону'.

Те, що особисті немайнові відносини, пов'язані з майновими, входять до предмета цивільного права, сумніву не викликає, а от стосовно другої групи особистих немайнових відносин, — вважає він, — то тут стверджувати однозначно не можна.

Обґрунтовуючи свої висновки, прихильники такої позиції вказують на відсутність безпосереднього зв'язку з майновими відносинами і на зовсім інші, невіддільні від особистості об'єкти, що вказує на неможливість належності даних відносин до цивільного права.

На думку В. А. Тархова, "відносини з приводу немайнових благ, невіддільних від особистості, утворюють самостійний предмет правового регулювання, проте ні за питомою вагою відносин, пов'язаних з особистими немайновими благами, ні за питомою вагою норм регулювання цих відносин не може розраховувати на виділення в самостійну галузь."'.

Між тим ряд авторів, а саме С. Н. Братусь, С. С. Алексеев, А. В. Дозорцев дали переконливе обгрунтування того, що відносини, які виникають з приводу особистих немайнових прав, не пов'язаних з майновими, є частиною предмета цивільно-правового регулювання2, тому що ці відносини за своїм абсолютним характером тяжіють до відносин власності. Кожна людина має право на матеріальні блага і кожна людина має право на особисті блага такі, як життя, здоров'я, честь, гідність, ділова репутація та інші. Тут можна побачити багато спільного. І тому з 1 січня 1964 p., а саме з моменту набрання чинності ЦК України, особисті немайнові відносини, не пов'язані з майновими, хоч і в обмеженому вигляді, але регулюються.

Поняття і значення особистих немайнових прав у цивільному праві.

Стаття 269. Поняття та види особистого немайнового права

1. Особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом.

2. Особисті немайнові права фізичної особи не мають економічного змісту.

3. Особисті немайнові права тісно пов'язані з фізичною особою. Фізична особа не може відмовитися від особистих немайнових прав, а також не може бути позбавлена цих прав.

4. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

З наведеного визначення виходить, що для характеристики особистих немайнових прав особи слід використовувати такі основні ознаки:

1) дане право належить кожній особі - це означає, що воно належить усім без виключення фізичним особам і усі вони рівні в можливості реалізації та охорони цих прав.

2) дане право належить особі за законом - це означає, що підставою його виникнення є юридичний факт (подія або дія), який передбачений в законі.

3) дане право належить особі довічно- це означає, що воно належить фізичній особі до моменту смерті. Переважна більшість особистих немайнових прав виникає в особи з моменту народження, наприклад, право на життя, здоров'я, свободу та особисту недоторканість, ім'я (найменування) тощо. Однак, окремі види особистих немайнових прав можуть виникати в осіб і з іншого моменту, що передбачений в законі, наприклад, право на донорство має лише особа з моменту досягнення повноліття.

4) дане право є немайновим - це означає, що в ньому відсутній майновий (економічний) зміст, тобто фактично неможливо визначити вартість цього права, а відповідно і блага, що є його об'єктом, в грошовому еквіваленті.

5) дане право є особистісним - це означає, що воно не може бути відчужене (як примусово, так і добровільно, як постійно, так і тимчасово) від особи носія цих прав та/або передане іншим особам.

Додаткове правове регулювання особистих немайнових прав здійснюється низкою міжнародних нормативно-правових актів, зокрема, Загальною декларацією прав людини (1948 р.), Європейською конвенцією захисту прав і основних свобод людини (1950 р.), Міжнародним пактом про економічні, соціальні та культурні права (1966 р.) та ін.

Значення:

Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Зміст особистих немайнових прав.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!