Перелік рекомендованих джерел для підготовки

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 5

Тема: Провадження в адміністративному суді першої інстанції

(2 години)

План семінару:

1. Поняття, ознаки, форма та зміст адміністративного позову. Елементи адміністративного позову, їх характеристика.

2. Порядок відкриття провадження в адміністративній справі.

3. Забезпечення адміністративного позову: поняття, підстави, способи.

4. Поняття, ознаки, роль та зміст стадії підготовки справи до судового розгляду в адміністративному процесі.

5. Попереднє судове засідання. Закінчення підготовчого провадження в адміністративному процесі.

6. Поняття та особливості стадії судового розгляду адміністративної справи.

7.Етапи (частини) судового розгляду адміністративної справи.

8. Судові рішення в адміністративному процесі: поняття та види. Вимоги до судових рішень адміністративних судів.

 

Ключові слова (законспектувати у зошиті для підготовки до семінарських занять):порушення адміністративної справи; адміністративний позов; забезпечення адміністративного позову; підготовка адміністративної справи до судового розгляду.

Методичні рекомендації для підготовки до семінарського заняття

При вивченні цієї теми потрібно звернути увагу на те, що властивістю будь-якого юридичного процесу є стадійність, тобто структурно обумовлена послідовність процесуальних дій. Проходження справи в адміністративному суді теж носить стадійний характер. Так, провадження у суді першої інстанції умовно можна поділити на чотири стадії: звернення з адміністративним позовом і відкриття провадження в адміністративній справі; підготовче провадження; судовий розгляд; ухвалення судового рішення.

Відповідно до принципу диспозитивності адміністративний суд позбавлений права ініціювати процес, і судовий адміністративний процес розпочинається зі звернення до адміністративного суду особи, яка вважає, що її права, свободи та інтереси порушено. Судове провадження в адміністративній справі ініціюється шляхом подання такою особою адміністративного позову. Таким чином, процесуальний документ, з яким звертаються до адміністративного суду з проханням вирішити публічно-правовий спір має назву адміністративний позов.

Вивчення сутності адміністративного позову неможливе без з’ясування цього поняття, яке несе ідеологічне навантаження в адміністративному судочинстві, оскільки позов вказує на повну рівність того, хто звертається до адміністративного суду (позивача), і того, до кого спрямовані вимоги (відповідача). Нині суб’єкт владних повноважень йменується не просто «заінтересована особа», як раніше у цивільному процесі, а «відповідач».

Термін «адміністративний позов» на відміну від «скарги» допускає не лише оскарження рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, а й висунення вимог про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії чи утриматися від цього, про відшкодування шкоди тощо. Крім того, адміністративний позов дозволяє уніфікувати форму звернення до суду і фізичних чи юридичних осіб, і суб’єктів владних повноважень.

Тематика повідомлень і рефератів

1. Право на адміністративний позов.

2. Компетенційні спори та спори з адміністративних договорів.

3. Забезпечення позову в адміністративному судовому процесі: теорія і практика.

4. Стадії адміністративного судочинства.

 

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

(будуть використовуватися у ході семінарського заняття під час опитування студентів)

1. У якій формі до адміністративного суду подається адміністративний позов?

2. З яких частин складається позовна заява?

3. Що таке забезпечення адміністративного позову? Чим воно відрізняється від забезпечення доказів?

4. Назвіть способи забезпечення адміністративного позову.

5. Чи обов’язково в адміністративному позові посилатися на норми права, на підставі яких заявлено вимоги до відповідача?

6. Який загальний строк для звернення до адміністративного суду з позовом передбачено законом? Які спеціальні строки для звернення до адміністративного суду Ви знаєте? Які наслідки пропущення строку звернення до адміністративного суду?

7. Назвіть мету підготовки справи до судового розгляду та ознаки даної стадії провадження в адміністративному суді першої інстанції.

8. Перерахуйте які процесуальні дії вчиняються суддею на стадії підготовки адміністративної справи до судового розгляду.

9. Яке рішення може прийняти адміністративний суд за результатами проведення підготовчого провадження?

10. Вкажіть для чого адміністративним судом проводиться попереднє судове засідання.

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

(законспектувати у зошиті для підготовки до семінарських занять)

1.75-річний пенсіонер звернувся до адміністративного суду зі скаргою на рішення територіального органу Пенсійного Фонду України про відмову у збільшенні розміру пенсії. У скарзі пенсіонер виклав усі відомості, які вимагає КАСУ для позовної заяви. Але адміністративний суд залишив скаргу без руху і направив її для усунення недоліків у зв’язку з тим, що формою звернення до адміністративного суду має бути позовна заява, а не скарга.

Пенсіонер звернувся до юридичної клініки за допомогою в оформленні документа, оскільки йому тяжко самому переписувати скаргу та ще й у двох примірниках (для суду і для відповідача).

Чи правильно вчинив адміністративний суд? Чи допустив суд порушення принципів адміністративного судочинства? Чи можна оскаржити ухвалу суду про залишення скарги без руху в апеляційному порядку? Чи доцільно це робити у наведеній ситуації? Надайте консультацію пенсіонерові?

2.В одній зі справ у якості відповідача була притягнута ДПА України. Позивач просив захистити його право шляхом покладення певних обов’язків на одну із посадових осіб цього органу. Суд залишив справу без руху та зобов’язав узгодити вступну частину позовної заяви із її прохальною частиною.

Дайте оцінку дій суду. Чи дотримано принципу офіційності?

3.Особа відкликала свою позовну заяву та просила залишити її без розгляду, посилаючись на те, що вона подана із порушенням правил територіальної підсудності. Суд своєю ухвалою задовольнив клопотання та залишив позовну заяву без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 155 КАСУ.

Чи обґрунтованою є ухвала суду?

4.Гр-ка М. звернулась до суду із цивільним позовом та просила визнати недійсним і скасувати розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, визнати частково недійсним договір купівлі-продажу квартири та визнати за нею право власності на частину квартири. Суд залишив позовну заяву М. без руху та надав можливість уточнити вимоги.

Чи правомірним є дії суду? Якими мали би бути дії суду?

5. Виконавчий комітет міської ради прийняв рішення про знесення старого житлового будинку, що знаходився у комунальній власності, для будівництва на його місці нового. Мешканцям будинку запропоновано тимчасово перебратися до своїх родичів або знайомих – до того часу, поки їм не буде надано іншого житла. Відповідний договір про знесення будинку було укладено з будівельною організацією.

Мешканці будинку звернулися до міськрайонного суду з позовом про незаконність такого рішення і його скасування, посилаючись на те, що їх позбавлено права на житло. Одночасно було заявлено клопотання якомога швидше розглянути справу.

Які дії повинен вжити адміністративний суд до ухвалення судового рішення у справі? Якими принципами суд повинен керуватися?

6. 10 лютого 2006 року міськвиконком оголосив конкурс на заміщення посади юрисконсульта. Із заявами про участь у конкурсі звернулися громадяни України Андрій Онищенко і Вадим Поліщук. 20 березня 2006 року міський голова видав наказ про призначення на посаду юрисконсульта В. Поліщука.

А. Онищенко, вважаючи, що його право на заміщення цієї по­сади було порушене, звернувся з адміністративним позовом до міськрайонного суду. На підтвердження своєї позиції він послався на такі обставини: відсутність у громадянина В. Поліщука вищої юридичної освіти, навчання на другому курсі юридичного факультету (заочно), не складення ним при призначенні на посаду присяги державного службовця.

Проаналізуйте ситуацію. Чи повинен врахувати суд обставини, надані позивачем? Підготуйте консультацію для А. Онищенка щодо його позиції в адміністративному суді? Які рішення повинен ухвалити адміністративний суд?

7. 16-річний Петро Заїка перед тим, як одержувати паспорт, звер­нувся до міського відділу реєстрації актів цивільного стану із заявою про зміну прізвища із «Заїка» на «Зайка», оскільки дуже комплексу­вав з приводу свого прізвища. Відділ реєстрації актів цивільного ста­ну відмовив йому, мотивуючи це тим, що П. Заїка не сплатив держав­ного мита і не подав довідки з органів внутрішніх справ про те, що він не перебуває у розшуку і щодо нього не ведеться слідство.

П. Заїка не погодився з такою відмовою і звернувся до адміні­стративного суду з позовом про зобов'язання відділу реєстрації актів цивільного стану змінити його прізвище. Адміністративний суд по­вернув позовну заяву у зв'язку з тим, що П. Заїка не має адміністра­тивної процесуальної дієздатності, оскільки не досяг повноліття. П. Заїка звернувся до юридичної клініки за консультацією.

Чи належить справу розглядати за правилами адміністратив­ного судочинства? Чи правильно вчинив суд, повернувши позовну заяву П. Заїки? Порадьте П. Заїці, як йому діяти далі.

8. Підприємець Петро Ясен звернувся з адміністративним позовом до заступника голови Державної податкової адміністрації України про визнання незаконними його дій, покладення на нього обов'язку спростувати недостовірну інформацію та відшкодувати моральну шкоду. За словами П. Ясена, відповідач під час прес-конференції за­явив, що «суб'єкт підприємницької діяльності П. Ясен не сплатив до державного бюджету 8 мільйонів гривень податків, ухиляється від їх сплати, чим вчинив злочин, що карається згідно з Кримінальним кодексом». Під час розгляду справи адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про ведення фіксації судового про­цесу технічними засобами, заборонив йому самому вести аудіозапис ходу судового засідання на диктофон. Суд першому надав слово для пояснень представникові відповідача, який наполіг на тому, що справу не можна розглядати за правилами адміністративного судочин­ства, оскільки виник суто цивільний спір. Погодившись з позицією відповідача, суд, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив усну хвалу про залишення заяви без розгляду, пообіцявши направити її текст сторонам поштою через день-два.

Які процесуальні порушення допустив адміністративний суд? Надайте консультацію П. Ясену.

 

Перелік рекомендованих джерел для підготовки

До семінарського заняття

Основні джерела:

1. Конституція України від 28 червня 1996 року // ВВВ України. – 1996. – № 30. – Ст. 141 (з наступними змінами).

2. Кодекс адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року // Урядовий кур’єр. – 2005. – № 153–154.

3. Адміністративне судочинство України : підручник / О. М. Пасенюк, О. Н. Панченко, В. Б. Авер’янов та ін. ; за заг. ред. О. М. Пасенюка. – К. : Юрінком Інтер, 2009. – 672 с.

4. Демський Е. Ф. Адміністративне процесуальне право України : навч. посіб. / Е. Ф. Демський. – К. : Юрінком Інтер, 2008. – 496 с.

5. Матвійчук В. К. Науково-практичний коментар до Кодексу адміністративного судочинства України. В 2-х тт. / В. К. Матвійчук, І. О. Хар; за заг. ред. В. К. Матвійчука. – К. : Алерта, КНТ, 2008. – 787 с.

6. Комзюк А. Т. Адміністративний процес України : навч. посіб. / А. Т. Комзюк, В. М. Бевзенко, Р. С. Мельник. – К. : Прецедент, 2007. – 531 с.

7. Крупчан О. Д. Адміністративні процедури на захисті приватних правових осіб : монографія / О. Д. Крупчан, В. Г. Перпелюк. – К. : НДІ приватного права і підприємництва НАПрН України, 2010. – 207 с.

8. Кузьменко О. В. Адміністративно-процесуальне право України : підручник / О. В. Кузьменко, Т. О. Гуржій ; за ред. О. В. Кузьменко. – К. : Атіка, 2007. – 416 с.

9. Перепелюк В. Г. Адміністративне судочинство : проблеми практики / В. Г. Перепелюк. – К. : Конус –Ю, 2007. – 272 с.

10. Стефанюк В. С. Судовий адміністративний процес : монографія / В. С. Стефанюк. – Х. : Консум, 2003. – 464 с.

 

Додаткова література:

1. Базов В. Форми провадження в адміністративному судочинстві: питання визначення та класифікації / В. Базов // Право України. – 2012. – № 1-2. – С. 353–361.

2. Городовенко В. Проблеми дотримання розумних строків судового розгляду за процесуальним законодавстом України / В. Городовенко // Право України. – 2012. – № 1-2. – С. 404–413.

3. Гулєвська Г. Ю. Окремі питання інституту позову в адміністративному судочинстві / Г. Ю. Гулєвська // Влада. Людина. Закон. – 2006. – № 1. – С. 82–84.

4. Зайцев И. Административные иски / И. Зайцев // Российская юстиция. – 1996. – № 4. – С. 23–25.

5. Картузова І. До проблеми позову в адміністративному процесі / Картузова І., Осадчий А. // Право України. – 2003. – № 7. – С. 80–81.

6. Корольов В. В. Інститут забезпечення позову : до питання цивільного та адміністративного процесів / В. В. Корольов / Матеріали міжнародної науково-практичної конференції [«Правова система України у світлі сучасних активних реформаційних процесів»], (Київ, 29-30 грудня 2010 р.) / Центр правових наукових досліджень. – К., 2010. – Т. 1. – С. 67-68.

7. Корольов В. В. Забезпечення позову в цивільному та адміністративному процесах : порівняльний аспект / В. В. Корольов / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції [«Теорія і практика застосування чинного вітчизняного та міжнародного законодавства в сучасних умовах»], (Одеса, 12-13 лютого 2011 р.) / Причорноморська фундація права. – Одеса, 2011. – Частина ІІ. – С. 51–52.

8. Корольов В. В. Способи забезпечення цивільного позову, що не передбачені ЦПК України / В. В. Корольов // Вісник Вищої ради юстиції. – 2011. – № 3 (7). – С. 72–82. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.vru.gov.ua/index.php?u,visu,visnik07.

9. Кротюк О. Поняття та особливості принципу офіційного з’ясування всіх обставин у справі в адміністративному судочинстві / О. Кротюк // Право України. – 2012. – № 6. – С. 322–329.

10. Оніщенко О. Питання забезпечення позову в господарському та адміністративному процесі / О. Оніщенко // Юридичний радник. – 2006. – № 3.

11. Полюхович В. Адміністративно-правовий захист особи у відносинах з органами державної влади / В. Полюхович // Право України. – 2003. – № 5. – С. 41–47.

12. Янюк Н. Щодо адміністративного судочинства : адміністративний позов чи адміністративна скарга? / Н. Янюк // Право України. – 2003. – № 8. – С. 52–54.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 91; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!