Основні морфоструктури Південної Америки



Nbsp;

Заняття 2.

Практична робота № 1.

Тема: Тектонічна будова та провідні морфоструктури Південної Америки

Загальні відомості про Південну Америку: площа 17 838 000 км2, мінімальна висота – 40 м (рівень поверхні западини Вальдес), максимальна висота 6959 м (гора Аконкагуа), максимальна ширина з півночі на південь 7640 км, а довжина з заходу на схід 4990 км.

Найбільш характерні риси тектонічної будови та рельєфу: 1) материк розташований на поверхні докембрійської платформи та в межах складчастих утворень мезозойсько-альпійського віку; 2) в східній частині материка на поверхні платформи поширені низовини та плоскогір’я; 3) в межах Гвіанського нагір’я набули широкого поширення столові гори; 4) в західній частині материка, в межах складчастої системи поширені високі гори альпійського віку, які на певних ділянках ускладнені вулканічними структурами; 5) вздовж західного узбережжя материка поширена одна з найсухіших пустель в Світі - Атакама.

Словник місцевих географічних назв:берг (гол.) – гора; верзео (порт.) – рівнина; волькан (ісп.) – вулкан; кошилья (порт.) – гірський хребет; месета (ісп.) – плоскогір’я; мон (фр.) – гора; невадо (ісп.) – гори із сніжними вершинами; пампа (ісп.) – рівнина; серра (порт.) – гора; тепуї (інд.) – високогірне плато; кордільєра (ісп.) – хребет;

Мета роботи – вивчити тектонічну будову Південної Америки та встановіть залежність сучасного рельєфу від геологічної історії та тектонічної будови.

Контрольні питання:

1. Які платформи зустрічаються в межах Південної Америки?

2. Який генезис Гвіансько-Бразильського мегащиту?

3. Який генетичний тип морфоструктур зустрічається в межах рівнинної частини Південної Америки?

4. Яку тектонічну структуру має Андійська складчаста країна?

5. Які морфологічні особливості Анд?

Хід роботи

Завдання 1.

На контурну карту Південної Америки нанесіть основні тектонічні структури:

Південно-Американська докембрійська платформа та її складові частини:

Гвіансько-Бразильський мегащит. Та його складові частини:Гвіанський щит, Східно-Бразильський щит, Західно-Бразильський щит.

Південноамериканська плитата її складові частини:

Синеклізи та западини:Оріноко, Амазонська, Маран’яо (Паранаїба), Сан-Франциску, Парана, Гран-Чако, Чако-Пампа.

Патагонська молода платформа.

Андійський складчастий пояс альпійського віку.


Тектонічна будова Південної Америки


Завдання 2.

На контурну карту Південної Америки нанесіть основні морфоструктури. За допомогою атласів, конспектів та рис.1., визначте яким тектонічним структурам вони відповідають, до якого генетичного типу вони відносяться, якими формами рельєфу вони представлені, які корисні копалини в їх межах зустрічаються. Результати аналізу занесіть у таблицю 1.

До основних морфоструктур належать:

Морфоструктури платформ: Льянос (Орінокська низовина), Приатлантична низовина, Гвіанське плоскогір’я, Амазонська низовина, Бразильське плоскогір’я, Приатлантична рівнина, Ла-Платська низовина, височина Бені-Маморе, Патагонське плоскогір’я, Предкордильєри.

Морфоструктури складчастих поясів: Північні Анди, Центральні Анди, Субтропічні Анди, Патагонські Анди.

Проведіть аналіз таблиці, зверніть увагу на відповідність морфоструктур тектонічним структурам. Визначте значення тектонічної будови при формуванні крупних орографічних структур материка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Рис.1. Генетичні типи морфоструктур Південної Америки. Умовні позначення на рис.2.


 

Класи Групи типів Типи морфоструктур

А. Рівнини платформних областей

І. Рівнини та давніх платформах 1. Акумулятивні рівнини внутрішніх западин та окрайкових прогинів 2.Акумулятивні та акумулятивно-денудаційні рівнини на горизонтальних та слабо дислокованих пластах 3. Денудаційні рівнини та плато в моноклінально розташованих пластах 4. Денудаційні плато, в тому числі столові, на горизонтально розташованих пластах
ІІ. Рівнини та плоскогір’я на щитах та епіпротерозойських структурах 5. Денудаційні цокольні рівнини, плато та плоскогір’я 6. Акумулятивно – денудаційні рівнини та складчастій основі
ІІІ. Рівнини та плоскогір’я на епіпалеозойських структурах 7. Денудаційні рівнини та плоскогір’я на складчастій основі
IV. Вулканічні плато та плоскогір’я 8. а) трапові; б) лавові
V. Рівнини в зонах новітній та рифтовій активізації 9. Акумулятивні та акумулятивно-денудаційні рівнини

Б. Гори платформних областей

VI. Гори платформних плит 10. Столові гори давніх плит 11. Столові гори молодих чохлів
VII. Гори та нагір’я в межах щитів та епіпротерозойських структур 12. Брилові та складчасто - брилові гори та нагір’я 13. Брилові, складчасто – брилові та сводово – брилові в зонах новітніх та рифтогенних активізацій 14. Складчасті, структурно-денудаційні залишкові (кряжі)
VIII. Гори в межах епіпалеозойських структур 15. Брилові та сводово – складчасто – бриловінижньопалеозойських структур 16. Брилові та сводово – складчасто – бриловіверхньопалеозойських структур 17. Складчасті, складчасто – денудаційні залишкові (кряжі) 18. Вулканічні гори, нагір’я та плато

В. Гори епігеосинклінальних поясів

ІХ. Гори та нагір’я в межах мезозойських складчастих поясів 19. Сводово – складчасто – брилові 20. Сводово – брилово - складчасті
Х. Гори в межах кайнозойських складчастих поясів 21. Сводово – брилово – складчасті 22. Складчасті, складчасто – брилові 23. Горст – інтрузивні хребти та масиви 24. Вулканічні плато, нагір’я та гори 25. Нагір’я та плоскогір’я
ХІ. Гори та нагір’я новітньої активізації (відроджені) на різновіковій складчастій основі 26. Брилові та сводово – складчасто–брилові
Г. Рівнини епігеосинклінальних поясів ХІІ. Рівнини та плато в міжгірних та передгірних прогинах 27.Акумулятивні 28. Акумулятивно – денудаційні 29. Вулканічні виступи структур осі

Рис. 2. Умовні позначення до рис.1.


Основні морфоструктури Південної Америки


Таблиця 1. Тектоніка, рельєф та корисні копалини Південної Америки

Тектонічна структура Тип морфоструктури Орографічні елементи Корисні копалини

І. Південноамериканська давня платформа

Гвіанський щит      
Западина Оріноко      
Амазонська синекліза      
Західно-Бразильський щит      
Східно-Бразильський щит      
Синекліза Мараняо        
Синекліза Сан-Франциску        
Синекліза Парана        
Синекліза Чако-Пампа      
Западина Гран-Чако        

ІІ. Патагонська молода платформа

Патагонська плита      

ІІІ. Андійський складчастий пояс

Північні Анди      
Центральні Анди      
Субтропічні Анди      
Патагонські Анди      

Завдання 3.

На контурну карту Південної Америки схематично нанесіть найбільші хребти та найвищі вершини Андійської гірської країни (хребти позначаються смугою, яка відображає напрямок поширення хребта, а вершини та вулкани точкою):

Хребти:Карибські Анди, Кордільєра–де–Меріда, Сьєрра–Невада–де-Санта-Марта, Східна Кордільєра, Центральна Кордільєра, Західна Кордільєра, Берегова Кордільєра, Головна Кордільєра, Передова Кордільєра, Патагонська Кордільєра.

Плато та нагір’я: Пасто (Вулканічне в Еквадорі), Центральноандійське (плоскогір’я Пуна та плато Альтіплано).

Вершини: Крістобаль-Колон (5800 м), пік Болівар (5007 м), Уїла (5750 м), Чімборасо (6310 м), Уаскаран (6768 м), Ільямпу (6362 м), Аусангате (6384 м), Коропуна (6425 м), Сахама (6520 м), Охос-дель-Соладо (6900 м), Аконкагуа (6959), Тупунгато (6800 м), Сан-Валентін (4058 м), Дарвін (2469 м).

Вулкани:Руїс (5432 м), Котопахі (5704 м), Сангай (5230 м), Чачані (6075 м), Сан-Педро (6165 м), Ліканкабур (5921 м), Льюльяйльяко (6723 м), Льяйма (3060 м), Ланін (3747 м), Осорно (2660 м), Мінчінмавіда (2470 м), Берні (1750 м).

Долини:Продольна, Атакама.

Низовини:Магдалена, Каука, Маракайбо.

Завдання 4.

За матеріалами таблиці 2. побудуйте графік «Висота снігової лінії в Андах». Спочатку на горизонтальній осі відкладіть відстань у градусах широти, а на вертикальній – висоту у метрах. З точок, які відповідають на горизонтальній осі переліченим в таблиці районам, встановити перпендикуляри, та на них відмітити пунсонами висоту положення снігової лінії. Пунсони з’єднати смугою. В районах, в яких вказані данні по схилам різних експозицій, замість пунсона нанести умовно вершину у вигляді невеликого конуса, та вказати границі на обох схилах.

Таблиця 2. Висота снігової лінії в Андах

Район Анд Географічна широта Абсолютна висота снігової лінії, в м
С’єрра-Невада-де-Санта-Марта, північний схил 11ºпівн.ш 4570
С’єрра-Невада-де-Санта-Марта, південний схил 11ºпівн.ш 4700
Анди Еквадору, східний схил 0-1ºпівд.ш. 4500-4600
Анди Еквадору, західний схил 0-1ºпівд.ш. 4700-4900
Анди Перу, східний схил 12ºпівд.ш. 4900
Анди Перу, західний схил 12ºпівд.ш. 5200
Болівійська Пуна 18ºпівд.ш. 6100-6300
Аконкагуа, північний схил 32º40´півд.ш. 6000
Аконкагуа, південний схил 32º40´півд.ш. 4485
Вулкан Осорно 41ºпівд.ш. 1460
Північне узбережжя Магелланової протоки 53º-54ºпівд.ш. 1100-1200
Вогняна Земля. Південне узбережжя 55º30´півд.ш. 500


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1037; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!