Лекція 9. Порядок організації та проведення державних випробувань ЗВТ і затвердження їх типів



Основні положення системи державних випробувань засобів вимірювальної техніки загального використання, до яких відносять засоби вимірювання, міри, компаратори, вимірювальні перетворювачі тощо, регламентує стандарт ДСТУ 3400-2000. Стандарт поширюється на ЗВТ, які призначені для серійного виробництва, серійно випускаються в Україні або імпортуються в Україну партіями.

Мета державних випробувань ЗВТ містить ряд складових, а саме:

- забезпечення єдності вимірювань в Україні;

- запровадження у серійне виробництво нових (перспективних, більш точних або більш якісних) ЗВТ і їх ефективне використання;

- захист інтересів споживачів ЗВТ.

Досягнення поставленої мети забезпечується вирішенням таких завдань:

- встановлення відповідності ЗВТ до вимог ТЗ на розроблення та вимог нормативної документації (НД).

- перевірка правильності вибору методів і засобів повірки (калібрування), а також забезпечення ЗВТ методиками повірки та робочими еталонами під час їх виробництва та експлуатації;

- перевірка відповідності ЗВТ до вимог безпеки та охорони довкілля;

- перевірка відповідності ЗВТ в процесі їх серійного виробництва або імпорту партіями до затверджених типів і обов’язкових вимог НД.

Згідно ДСТУ 3400 встановлено два види державних випробувань: приймальні і контрольні.

Державні приймальні випробування (ДПВ) поширюються на дослідні зразки ЗВТ, які готують до серійного виробництва, а також на серійні зразки ЗВТ, які імпортуються в Україну партіями.

Для ЗВТ, що готуються до випуску промисловістю країни, приймальні державні випробування фактично є завершальним етапом розробки. Позитивні результати цих випробувань є підставою для затвердження їх типів (дозволу на серійний випуску ЗВТ) і занесення їх до Державного реєстру ЗВТ, допущених до застосування в Україні.

На засоби вимiрювальної техніки, що занесенi до Державного реєстру та серійно виробляються в Україні, а також на експлуатаційні документи на ці засоби їхні виробники повиннi наносити Знак затвердження типу засобів вимірювальної техніки (далі - Знак затвердження типу), форма та розмiри якого наведені в додатку А ДСТУ3400. Якщо через особливості конструкцiї неможливо чи недоцiльно наносити Знак затвердження типу на ці засоби, зазначений Знак наноситься на їхню експлуатацiйну документацiю.

Іноземні виробники засобiв вимiрювальної техніки, занесених до Державного реєстру на підставі результатів державних випробувань, повиннi наносити Знак затвердження типу на засоби вимірювальної техніки або на їхню експлуатацiйну документацiю.

Назва та умовне позначення, призначення та галузь застосування, принцип дії та опис конструкції, основні технічні характеристики, а також інша інформація щодо засобів вимірювальної техніки, занесених до Державного реєстру, наводиться в описі типу засобів вимірювальної техніки для Державного реєстру (далі – опис типу для Державного реєстру), який складається за формою, наведеною в додатку Б ДСТУ3400.

Якщо тип ЗВТ не затверджений під час ДПВ, то це повинно бути зроблено при його наступних державних контрольних випробуваннях (ДКВ). Слід розрізняти періодичні та позачергові державні контрольні випробування ЗВТ. Під позачергові ДКВ підлягають зразки засобів вимірювальної техніки з установочної серії, коли їх тип не затверджений за результатами державних приймальних випробувань, а також ЗВТ, тип яких затверджений і які серійно виготовляються або виготовлялися в таких ситуаціях:

- у разі запровадження ЗВТ у серійне виробництво іншими виробниками;

- серійних іноземних ЗВТ, у разі запровадження цих засобів у серійне виробництво в Україні;

- у разі внесення в конструкцію або технологію ЗВТ змін, які впливають на нормовані МХ;

- після тривалої (понад три роки) перерви в серійному виробництві ЗВТ.

Позачергові ДКВ також виконуються згідно з вказівкою Держспоживстандарту та за наявності інформації щодо погіршення якості ЗВТ.

ЗВТ, тип яких затверджений і які серійно випускаються або ввозяться в Україну з-за кордону партіями, підлягають під періодичні ДКВ перший раз - протягом першого року їх серійного виробництва, а також періодично один раз на три роки.

Згідно ДСТУ 3400 допускається поєднання ДКВ з іншими випробуваннями, наприклад, кваліфікаційними чи періодичними.

Позитивні результати державних випробувань ЗВТ є підставою для їх серійного випуску, або його відновлення, а негативні – забороняють серійний випуск в обіг ЗВТ.

На підставі результатів державних випробувань виробник повинен нанести на ЗВТ, а також на їхню експлуатаційну документацію Знак затвердження типу, встановленої форми та розмірів.

В організації та проведенні державних випробувань беруть участь різні органи метрологічної служби України, зокрема це Держспоживстандарт, УкрЦСМ, територіальні органи і метрологічні центри та служби.

Держстандарт планує проведення державних випробувань, формує склад комісій, розглядає результати випробувань, затверджує їх типи, видає свідоцтва і сертифікати та накладає заборону на випуск ЗВТ. Останнє стосується засобів, що не витримали державних випробувань або якщо ці ЗВТ не відповідають обов’язковим вимогам НД та затвердженому типу. При цьому типи цих ЗВТ вилучаються з Державного реєстру.

Функцiї метрологічної служби України стосовно державних випробувань та затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки наведено нижче.

ЦОВМ виконує такі функції: 

- здійснює уповноваження метрологічних центрів і територiальних органів на проведення державних приймальних і державних контрольних випробувань засобів вимірювальної техніки;

- здійснює уповноваження організацій метрологічних служб на проведення державних приймальних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, на які не поширюється державний метрологічний нагляд;

- організовує проведення державних приймальних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, а також державних контрольних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, що ввозяться на територію України партіями;

- розглядає матерiали за результатами державних випробувань засобiв вимiрювальної техніки;

- затверджує типи засобiв вимiрювальної техніки та встановлює порядок ведення Державного реєстру;

- видає сертифiкати затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки, сертифiкати відповідності засобiв вимiрювальної техніки затвердженому типу, а також свідоцтва про визнання затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки на підставі мiжнародних договорів України (далі - свідоцтва про визнання затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки);

- вилучає з Державного реєстру типи засобiв вимiрювальної техніки, якщо ці засоби вимiрювальної техніки не вiдповiдають вимогам НД та (або) затвердженому типу;

- органiзовує видання офiцiйних iнформацiйних матеріалів щодо засобів вимiрювальної техніки, типи яких занесены до Державного реєстру.

Укрметртестстандарт виконує такі функції:

- здiйснює науково-методичне керiвництво проведенням державних випробувань засобiв вимiрювальної техніки;

- розробляє НД, якi визначають порядок проведення державних випробувань засобiв вимiрювальної техніки i встановлюють загальнi вимоги до методики випробувань;

- розглядає за дорученням ЦОВМ заявки підприємств та органiзацiй, а також іноземних виробників на проведення державних приймальних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, готує і надає ЦОВМ проекти листів-доручень на проведення цих випробувань;

- складає проекти планів проведення державних контрольних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, що ввозяться на територію України партіями, та подає їх на розгляд і затвердження ЦОВМ;

- проводить експертизу i реєстрацію типових програм державних приймальних випробувань;

- проводить експертизу матерiалів за результатами державних випробувань засобiв вимiрювальної техніки i подає їх на розгляд ЦОВМ;

- оформлює проекти сертифікатів затвердження типу засобів вимірювальної техніки, сертифікатів відповідності засобiв вимiрювальної техніки затвердженому типу та свідоцтв про визнання затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки;

- веде Державний реєстр;

- готує інформацію, необхідну для видання офiцiйних матеріалів стосовно засобів вимiрювальної техніки, занесених до Державного реєстру;

Метрологічні центри та територiальнi органи, уповноважені на проведення державних приймальних випробувань засобів вимірювальної техніки, відповідно до галузі уповноваження, виконують такі функції:

- проводять державнi приймальнi випробування засобiв вимiрювальної техніки;

- проводять роботи щодо удосконалення методiв та засобiв випробувань (повiрки чи калібрування) засобiв вимiрювальної техніки.

У разі проведення державних приймальних випробувань засобів вимірювальної техніки, що підлягають ввезенню на територію України партіями, зазначені метрологічні центри та територiальнi органи розробляють програми державних приймальних випробувань, документи на методики повірки (калібрування) засобів вимірювальної техніки та описи типу для Державного реєстру.

Метрологічні центри та територiальнi органи, уповноважені на проведення державних контрольних випробувань засобів вимірювальної техніки, що ввозяться на територію України партіями, відповідно до галузі уповноваження, виконують такі функції:

- розробляють програми державних контрольних випробувань;

- проводять роботи щодо удосконалення методiв та засобiв повiрки чи калібрування засобiв вимiрювальної техніки;

- проводять державнi контрольні випробування засобiв вимiрювальної техніки;

- надають пропозиції ЦОВМ щодо вилучення з Державного реєстру типів засобів вимірювальної техніки на підставі негативних результатів випробувань, а також у разі неподання цих засобів на чергові державні контрольні випробування.

Територiальнi органи, уповноважені на проведення державних контрольних випробувань засобів вимірювальної техніки, що серійно виробляються в закріпленому регіоні, виконують такі функції:

- складають та затверджують плани державних контрольних випробувань засобiв вимiрювальної техніки;

- проводять державнi контрольнi випробування засобiв вимiрювальної техніки;

- беруть участь в проведеннi державних приймальних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, призначених до серійного виробництва у закріпленому регіоні;

- на підставі рекомендацій, наведених в актах державних випробувань, видають підприємствам-виробникам засобів вимірювальної техніки дозволи на випуск установчої серiї засобiв вимiрювальної техніки та тимчасові дозволи на серійне виробництво цих засобiв;

- забороняють випуск в обiг засобiв вимiрювальної техніки на пiдставi негативних результатiв державних контрольних випробувань;

- надають ЦОВМ пропозицiї щодо вилучення з Державного реєстру типiв засобiв вимiрювальної техніки, якщо ці засоби вимiрювальної техніки не вiдповідають вимогам НД та (або) затвердженому типу;

Організації метрологічних служб, уповноважені ЦОВМ на проведення державних приймальних випробувань засобiв вимiрювальної техніки, на які не поширюється державний метрологічний нагляд, відповідно до галузі уповноваження, виконують такі функції:

- проводять державнi приймальнi випробування засобiв вимiрювальної техніки;

- проводять роботи щодо удосконалення методiв та засобiв випробувань (калібрування) засобiв вимiрювальної техніки.

У разі проведення державних приймальних випробувань засобів вимірювальної техніки, що підлягають ввезенню на територію України партіями, зазначені організації метрологічних служб розробляють програми державних приймальних випробувань, документи на методики повірки (калібрування) засобів вимірювальної техніки та описи типу для Державного реєстру.

Результати державних випробувань і затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки, проведених в іноземних державах, можуть визнаватись ЦОВМ вiдповiдно до мiжнародних договорів України.

Визнання ЦОВМ результатів державних випробувань і затвердження типу засобiв вимiрювальної техніки, проведених в іноземних державах, здійснюється згідно із процедурами, передбаченими мiжнародними договорами України.

Роботи з державних приймальних випробувань засобів вимірювальної техніки оплачують розробники засобів вимірювальної техніки чи іноземні виробники засобів вимірювальної техніки або їхні офіційні представники в Україні, якi подали ці засоби на державні приймальні випробування;

Роботи з державних контрольних випробувань засобів вимірювальної техніки оплачують виробники засобiв вимiрювальної техніки, що серійно виробляються в Україні, чи іноземні виробники засобів вимiрювальної техніки, що ввозяться на територію України партіями, або їхні офіційні представники в Україні.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!