Тема 4. Аналіз поведінки споживача



Nbsp;

Тема 2. Теорія граничної корисності та поведінки споживача

Корисність – задоволення, яке отримує споживач у процесі споживання товарів та послуг.

“парадокс Сміта”: якщо цінність речі залежить від її корисності, то чому блага, що мають за нормальних умов найвищий корисний ефект (хліб, молоко, вода), ціняться нижче, чим блага, корисність яких для людини доволі відносна (діамант).

Сукупна (загальна) корисність – це сукупність корисності всіх окремих одиниць блага, яку має у розпорядженні споживач на даний момент часу.

Гранична корисність – це додана корисність, що вилучається споживачем з однієї додаткової одиниці конкретної продукції.

. По мірі збільшення кількості товару, що споживається, його гранична корисність має тенденцію до скорочення. В цьому полягає суть закону спадної граничної корисності.

Антиблага – це блага, що мають від’ємну корисність (наприклад, забруднення повітря).

        Відомі два підходи до вимірювання корисності:

1) Кількісний (кардиналістський) підхід до корисності передбачає, що корисність може мати кількісний вимір, тобто визначатися функціонально.

2) Порядковий (ординалістський) підхід до корисності передбачає можливість оцінювати тільки те, якому набору благ віддається перевага, а не кількісну різницю в корисності. Тобто споживач упорядковує різні набори благ відповідно до власних смаків.

другий закон Госсена: індивід досягає максимуму корисності, якщо співвідношення граничних корисностей будь-яких двох благ дорівнює співвідношенню їх цін.

Бюджетна лінія  - геометричне місце точок, що характеризують усі такі набори товарів X та Y, на придбання яких за цінами PX  та PY споживач повністю витрачає свій доход

         Функціональний попит – це така частина попиту, яка обумовлена споживацькими властивостями, притаманними економічному благу (товарам чи послугам).

       Нефункціональний попит – така частина попиту, яка обумовлена такими факторами, які безпосередньо не пов’язані із притаманними економічному благу якостями.

                   Соціальний попит пов’язаний із відношенням покупців до товару.

1. Ефект “юрби” ефектом приєднання до більшості розуміють ефект збільшення споживацького попиту, пов’язаний із тим, що споживач, наслідуючи загальноприйняті норми, купує той самий товар, який купують інші.

    під ефектом сноба розуміють ефект зміни попиту із-за того, що інші люди споживають цей товар.

під ефектом Веблена розуміють ефект збільшення споживацького попиту, пов’язаний із тим, що товар має більш високу (а не більш низьку) ціну.

Спекулятивний попит виникає в суспільстві з високими інфляційними очікуваннями, коли загроза підвищення цін у майбутньому стимулює додаткове споживання товарів сьогодні.

Нераціональний попит – незапланований попит, що виникає під впливом сіюхвилинного бажання, раптової зміни настрою або примхи, попит, який порушує установу раціональної поведінки споживача.

 

Тема 3. Ординалістська теорія поведінки споживача

Система переваг споживача включає:

  1. Здібність до ранжування альтернатив

Це здібність людей ранжувати альтернативні комбінації товарів та послуг у тому порядку, який характеризує різний рівень задоволення від їх споживання.

  1. Транзитивність потреб споживача

Це послідовність задоволення потреб, певний логічний зв’язок між різними ступенями задоволення потреб.

  1. Ненасичуваність – більша кількість товару має перевагу над меншою.

Споживач завжди захоче отримати більшу кількість товару, а не меншу, якщо товари якісні.

4.Субституціональність – споживач згоден відмовитись від невеликої кількості блага А, якщо йому запропонують замінити його більшою кількістю блага-субститута.

5.Спадна гранична корисність – гранична корисність будь-якого блага зменшується зі збільшенням загальної кількості, яку споживач має.

Мета споживацького вибору – максимізація задоволення потреб споживача, але ресурси споживача, як і будь-якого іншого суб’єкта, обмежені відносно його бажань.

Поведінка споживача – це процес формування попиту споживачів нa різноманітні товари та послуги.

Крива байдужості демонструє всі можливі комбінації двох товарів, що дають споживачу рівний обсяг задоволення потреб, чи користі (рис.3.1).

Нахил кривої байдужості відображає величину граничної норми заміщення благ (MRS), яка показує, в якій мірі споживач готовий замінити певний товар на інший щоб отримати при цьому те саме задоволення потреб:

   Точка дотику бюджетної лінії з кривою байдужості має назву точки рівноваги споживача – вона відображає максимально можливу корисність за данного обмеженого доходу   

Споживча рівновага – це ситуація, в якій споживач не може збільшити загальну корисність, що отримує за данного бюджету, використовуючи менше грошей на купівлю одного блага й більше – на купівлю іншого.

рівновага називається внутрішньою, тобто при якій споживач купує обидва блага.

Рівновага споживача, за якої один з товарів не споживається зовсім, має назву кутової рівноваги

Тема 4. Аналіз поведінки споживача

Ефект заміщення – зміна обсягу попиту, спричинена зміною відносної ціни товару при незмінному реальному доході.

       Ефект доходу – зміна обсягу попиту, спричинена зміною реального доходу при незмінності відносних цін.

       Інтерпретація ефекту впливу зміни цін на споживання існує в двох варіантах: за Дж. Хіксом та за Є. Слуцьким.

       Згідно Хіксу, різні рівні номінального доходу, що забезпечують один і той же рівень задоволення, представляють однаковий рівень реального доходу.

       За Слуцьким постійний рівень реального доходу забезпечує лише той рівень номінального доходу, який достатній для придбання одного й того ж набору благ.

Товар Гіффена – це товар, що займає найбільше місце у бюджеті споживачів, попит на який за прочих рівних умов змінюється у тому ж напрямку, що і ціна, оскільки ефект доходу перевищує ефект заміщення.

       Лінія “доход – споживання” ( I-C ) – це множина всіх оптимальних наборів товарів при зміні доходу споживача і незмінному співвідношенні цін.

індивідуальна крива Енгеля, характеризує зв’язок між обсягом споживання товару та доходом споживача при незмінних цінах і перевагах.

       Лінія “ціна – споживання” (Р-С) проходить через всі точки рівноваги споживача, пов’язані зі зміною ціни одного з товарів.        

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 276; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!