Основні етапи виконання курсової роботи



Черкаський інститут банківської справи

Університету банківської справи Національного банку України (м. Київ)

 

Факультет фінансово-кредитний

 

Кафедра банківської справи

 

ЗАТВЕРДЖУЮ Заступник директора інституту з НМР _______________Проценко О.Л.                                            «___»___________20___ р.

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ТА ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ

з дисциплін: „Фінансовий облік у банках” та „Аналіз банківської діяльності” для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр",

напрямку підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

спеціалізації «Банківські технології та процеси»

галузь знань – 0305 – «Економіка та підприємництво»

Укладач: ст. викладач Бартош О.М. доцент Люзняк М.Е.   РОЗГЛЯНУТО та рекомендовано до затвердження на засіданні кафедри. Протокол № 13 від 17 лютого 2011 р.
  Зав.кафедри__________Дмитренко М.Г.

 

 

  ПОГОДЖЕНО Деканом фінансово-кредитного факультету   _______________Ткаченко Н.В.                                            «___»___­­­­________20___ р.

Черкаси – 2011 р.


Методичні вказівки та тематика курсових робіт з дисциплін: „Фінансовий облік у банках” та „Аналіз банківської діяльності” для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", для студентів спеціальності 6.030508 „Фінанси і кредит” спеціалізації "Банківські технології та процеси" укладені у відповідності до Робочого навчального плану підготовки фахівців за напрямом 0305 "Економіка і підприємництво", затвердженого директором інституту – ЧІБС УБС НБУ (м. Київ), 2011 р. – С. 17.

 


1. Значення курсової роботи з курсів «Фінансовий облік у банках» та "Аналіз банківської діяльності"

 

Сучасний етап розвитку нашої країни характеризується перебудовою всіх сфер суспільного життя, в тому числі і банківської діяльності.

У зв'язку з перетворенням грошей в могутній фактор економічного прогресу та становленням банків як реальних регуляторів руху капіталів і безпосередніх організаторів сучасного економічного життя кожен спеціаліст в галузі фінансів повинен професійно володіти питаннями бухгалтерського обліку та економічного аналізу діяльності комерційних банків.

Основною метою написання курсової роботи є перевірка засвоєння теоретичних та практичних знань студентів, які їм будуть необхідні в процесі практичної фахової діяльності. Курсова робота є надзвичайно важливою ланкою у виробленні кожним студентом навичок самостійного вивчення науки, в глибокому засвоєнні її положень, висновків, законів, набутті досвіду отримання і нагромадження аналітичного інструментарію для дослідження статистичних та фактичних матеріалів діяльності банківських установ.

У процесі написання та захисту курсової роботи з курсів «Фінансовий облік у банках» та «Аналіз банківської діяльності» студент повинен продемонструвати:

 

1) глибоке знання основних методичних положень нормативних та законодавчих актів, що стосуються діяльності банківських установ за досліджуваною проблемою;

2) знання основних програмних теоретичних положень курсу та вміння поглиблювати їх шляхом вивчення наукової літератури;

3) вміння пов'язувати конкретні проблеми діяльності банківських установ з сучасним етапом економічного розвитку суспільства;

4) самостійність та оригінальність викладення матеріалу, використання математичних, статистичних, облікових та інших прийомів обробки інформації;

5) продемонструвати завершеність, логічність, послідовність та точність у виконанні безпосередньо обліково-аналітичної частини роботи;

6) уміння робити самостійні, правильні аналітичні висновки і глибокі узагальнення, давати оцінку різним економічним явищам і процесам у банківських структурах;

 

7) логічність побудови плану та змісту курсової роботи, культуру мислення і мови;

8) уміння правильно оформити роботу відповідно до існуючих вимог;

9) уміння аргументовано вести захист курсової роботи.

                    

Правила написання та оформлення курсової роботи

 

Курсова робота з курсів «Фінансовий облік у банках» та «Аналіз банківської діяльності» повинна бути написана творчо, самостійно, на основі глибокого вивчення законодавчих та нормативних документів, праць вітчизняних та зарубіжних економістів, використання конкретного фактичного і статистичного матеріалу банківської установи.

Курсова робота повинна бути написана простою, ясною українською мовою.

Неприпустимо механічне списування матеріалу з книг, журнальних статей тощо. Студент повинен самостійно формулювати свої думки, не допускати повторень, уважно слідкувати за тим, щоб у роботі не було протиріч між окремими її розділами, положеннями, фактичним та цифровим матеріалом.

Робота повинна бути надрукована машинописним способом, або за допомогою комп’ютера з одного боку стандартного аркуша обсягом  25-30 сторінок. Текст курсової роботи друкувати, залишаючи межі таких розмірів: ліва - не менше 20 мм, права - не менше 15 мм, верхня - не менше 20 мм, та нижня - не менше 20 мм.

Текст курсової роботи поділяють на розділи та підрозділи. Заголовки структурних частин курсової роботи "Зміст", "Вступ", "Розділ", "Висновки", "Список використаних джерел", "Додатки" пишуться великими літерами симетрично до тексту. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (перша велика) з абзацу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Кожну структурну частину курсової роботи треба починати з нової сторінки. Всі сторінки роботи повинні бути пронумеровані. На останній сторінці студент зазначає дату закінчення роботи і ставить свій підпис.

Зміст курсової роботи повинен відповідати плану роботи. При цьому важливо чітко дотримуватися послідовності викладення кожного з питань.

Необхідно також повно, чітко і по суті висвітлити питання плану, які, в свою чергу, повинні бути виділені в тексті роботи.

Під час написання курсової роботи складається план (додаток 2), а в її структурі можна виділити: передмову (вступ), три розділи, висновки та пропозиції, список літератури та додатки,

У вступістудент обґрунтовує актуальність теми, яка досліджується, з’ясовує ступінь її розробки в економічній літературі, визначає предмет, об’єкт та мету дослідження і коло питань (завдання), які будуть розкриті в роботі, вказує методичну основу дослідження, джерела отримання інформації. Крім того, визначається практична цінність даної курсової роботи.

У першому розділінеобхідно обґрунтувати теоретичну основу предмету дослідження, виділити питання його економічної сутності, загальної ролі та значення обліку і аналізу в процесі управління відповідним процесом, а також питання організаційно-економічної організації певної банківської установи, на матеріалах якої здійснюється написання курсової роботи.

Друга частинарозкриває порядок організації обліково-операційної роботи установи банку, особливості ведення фінансового та управлінського обліку в банку, правила співставлення даних фінансового та податкового обліку, методику відкриття і ведення аналітичних рахунків, складання звітності із застосуванням комп’ютерних технологій щодо обраної проблематики.

У третій частиніподається комплексний аналіз відповідно до предмету дослідження, який має здійснюватися з використанням різноманітних методик аналізу (наприклад, факторний, індексний тощо). Аналітичні розрахунки доцільно робити із застосуванням MS Ехсеl.

У процесі оформлення робити з кожного питання та розділу необхідно робити висновки та узагальнення (резюме). В кінці роботи роблять загальні висновки та пропозиції щодо практичного застосування результатів дослідження.

 

Основні етапи виконання курсової роботи

Виконання студентом курсової роботи можна поділити на наступні етапи:

а) вибір теми курсової роботи;

б) знайомство зі змістом теми і складання плану роботи;

в) глибоке вивчення законодавчих та нормативних документів, літературних джерел, збір, обґрунтування та дослідження фактичного матеріалу;

г) написання тексту і оформлення курсової роботи;

д) захист курсової роботи.

Вибір теми

Тематику курсових робіт з курсів «Фінансовий облік у банках» та «Аналіз банківської діяльності» розробляє кафедра банківської справи на основі навчального плану і програми даних курсів з урахуванням сучасних тенденцій розвитку діяльності банківських установ.

На період написання та захисту курсової роботи за студентом закріплюється керівник-викладач кафедри банківської справи.

Тему курсової роботи студент обирає самостійно, але він повинен враховувати свої можливості щодо збирання необхідного фактичного матеріалу в установі банку. Студент має право працювати над темою, яка відсутня в запропонованому кафедрою переліку тем. У цьому випадку він повинен обґрунтувати свій вибір, звернувшись до завідувача кафедри банківської справи, надавши мотивовану доповідну з приводу обраної ним теми.

Написання тексту та оформлення курсової роботи.

Курсова робота повинна бути єдиним цілим, в якій різні частини органічно пов'язані між собою.

Викладення матеріалу повинно здійснюватися по суті поставлених питань і відповідати плану.

Всі теоретичні положення повинні бути підкріплені конкретним фактичним матеріалом, а розрахункова та аналітична частина повинна супроводжуватись аналітичними висновками.

Використання в курсовій роботі статистичних даних повинно відповідати наступним вимогам:

1. Цифрові дані повинні бути порівнянні;

2. Необхідно дотримуватись відповідності між загальним і частковим;

3. Приведений в роботі статистичний і фактичний матеріал оформлюється наступним чином.

Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симетрично до тексту з великої літери. Рівняння і формули треба відділяти від тексту вільними рядками. Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони дані у формулі. Таблиці нумеруються двома цифрами, перша з яких засвідчує розділ, а друга - порядковий номер таблиці в розділі (таблиця 1.2). Цей запис розташовують у верхньому правому куті безпосередньо над назвою таблиці та самою таблицею. При перенесенні частини таблиці на інший аркуш (сторінку) слово "таблиця" та її номер вказують один раз праворуч над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова "Продовження табл." і вказують номер таблиці, наприклад: "Продовження табл. 1.2".

Під час написання курсової роботи студент повинен давати посилання на джерела, матеріали або окремі результати. Посилання в тексті роботи на джерела слід зазначати порядковим номером за переліком посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад, "... у працях [ 1 - 7 ]

Якщо використовують відомості, матеріали з монографії, оглядових статей, інших джерел з великою кількістю сторінок, тоді в посиланні необхідно точно вказати номери сторінок, ілюстрацій, таблиць, формул з джерела, на яке дано посилання в роботі.

Робота закінчується висновками та пропозиціями, в яких даються чіткі, аргументовані узагальнення по результатах курсового дослідження та пропонуються шляхи покращення виявленої ситуації в банківській установі.

В кінці курсової роботи приводиться перелік використаних джерел, які можна розміщувати у списку одним з таких способів: в порядку посилань у тексті, в алфавітному порядку прізвищ авторів або заголовків, у хронологічному порядку. Відомості про джерела, які включені до списку, необхідно давати згідно з вимогами державного стандарту з обов'язковим наведенням назв праць.

Припускається наводити посилання на джерела у виносках, при цьому оформлення посилання має відповідати його бібліографічному опису за переліком посилань із зазначенням номера.

Кожна цитата повинна бути в лапках з обов'язковим посиланням на джерело знизу сторінки. (Див.: прізвище та ініціали автора, назва документа, книги, статті, в кількох томах виданий, назва видання, рік видання, кількість сторінок).

Приклад: Цитата в тексті: "...щорічно... [6]". Відповідний опис у переліку посилань: 6. Голуб О.М. Операції комерційних банків // Банківська справа. - 1997.- №1.- С.20-27.

Відповідне додання виноски: 1) [ 6 ] Голуб О.М. ...

На титульній сторінці роботи повинні бути вказані назва вузу, кафедри, тема, прізвище, ім'я, по батькові автора, наукового керівника, його ступінь і наукові звання. Зразок титульної сторінки додається.

На першій за титульним аркушем сторінці слід писати зміст курсової роботи. В кінці роботи дається перелік використаної літератури.

Готову курсову роботу студент здає на кафедру банківської справи у визначений навчальним планом термін. Студент-заочник курсову роботу надсилає поштою в деканат заочного відділення.

 

Захист курсової роботи

Важливим кінцевим етапом виконання курсової роботи є її захист студентом.

Під час захисту виявляється наскільки глибоко студент оволодів теоретичним та практичним блоком курсів «Фінансовий облік у банках» та «Аналіз банківської діяльності». Захист здійснюється перед комісією в присутності групи.

Курсова робота, яка в процесі перевірки отримала позитивну оцінку, допускається до захисту. В тих випадках, коли курсова робота має вагомі недоліки і оцінена "незадовільно", студент повинен виконати нову роботу, або ж суттєво переробити стару.

У процесі підготовки до захисту своєї роботи студент уважно знайомиться зі змістом рецензії, відзначеними в ній критичними зауваженнями та побажаннями рецензента і згідно з ними будує свою роботу. На основі всієї додаткової роботи студент готує необхідний матеріал безпосередньо для захисту.

Під час захисту студент говорить про актуальність вибраної теми, розкриває зміст її основних питань, обґрунтовує послідовність та основні параметри аналітичного дослідження, аргументовано викладає свою точку зору щодо предмета дослідження, робить висновки та пропозиції. Він також відповідає на питання членів комісії.

На захисті курсової роботи студент отримує оцінку на основі рецензії керівника і рівня самого захисту за чотирибальною системою ("відмінно", "добре", "задовільно", "незадовільно").

Оцінки виставляються в екзаменаційну відомість та залікову книжку. Студент, який отримав незадовільну оцінку до повторного захисту допускається на загальних підставах через деканат і з дозволу керівника.

 


Тематика курсових робіт

1. Активно-пасивні операції з банківськими депозитами, їх облік та аналіз.

2. Безготівкові розрахунки, їх облік та аналіз в комерційному банку.

3. Інформаційне забезпечення та аналіз ліквідності балансу комерційного банку.

4. Облік довгострокових кредитів та аналіз «кредитного портфелю» банку.

5. Облік довгострокових кредитів та аналіз інвестиційних проектів позичальників комерційного банку.

6. Облік та аналіз власного капіталу комерційного банку.

7. Облік та аналіз в системі управління витратами комерційного банку.

8. Облік та аналіз в системі управління залученими коштами за банківськими операціями.

9. Облік та аналіз касових операцій комерційного банку.

10. Облік та аналіз касових операцій комерційного банку в іноземній валюті.

11. Облік та аналіз комісійних операцій банку з цінними паперами.

12. Облік та аналіз коштів на вимогу клієнтів комерційного банку.

13. Облік та аналіз міжбанківських операцій.

14. Облік та аналіз неторгових операцій комерційного банку в іноземній валюті.

15. Облік та аналіз неторгових операцій комерційного банку в іноземній валюті для фізичних осіб.

16. Облік та аналіз операцій комерційних банків з борговими зобов’язаннями.

17. Облік та аналіз операцій комерційних банків з пластиковими картками.

18. Облік та аналіз пасивних операцій комерційного банку з цінними паперами.

19. Облік та аналіз операцій по кореспондентських рахунках комерційного банку.

20. Облік та аналіз розрахунків за експортно-імпортними операціями клієнтів комерційного банку.

21. Організація обліку та аналіз результатів діяльності комерційного банку.

22. Облік та аналіз торговельних операцій комерційного банку в іноземній валюті.

23. Облік та аналіз цінних паперів у портфелі банку на продаж.

24. Розробка системи обліку та аналіз витрат комерційного банку.

25. Розробка системи обліку та аналіз операцій банку з векселями.

26. Система обліку та аналіз активних операцій комерційного банку з цінними паперами.

27. Система обліку та аналіз витрат комерційного банку на оплату праці.

28. Система обліку та аналіз кредитів в інвестиційну діяльність суб'єктів господарювання.

29. Система обліку та аналіз кредитів у поточну діяльність суб'єктів господарювання.

30. Система обліку та аналіз лізингових операцій в комерційних банках.

31. Система обліку та аналіз операцій з депозитами юридичних осіб.

32. Система обліку та аналіз операцій з позаоборотними активами комерційних банків.

33. Система обліку та аналіз операцій щодо розрахунково-касового обслуговування клієнтів комерційного банку.

34. Система обліку факторингових операцій та оцінка кредитоспроможності позичальника.

35. Фінансова звітність як джерело аналізу ефективності діяльності комерційного банку.

36. Фінансовий та управлінський облік операцій з короткострокового кредитування в комерційних банках.

37. Облік та аналіз операцій банку з дорогоцінними металами.

38. Система обліку та аналізу кредитних операцій банку за схемою овердрафту.

39. Система обліку та аналізу андерайтингових операцій банку.

40. Облік та аналіз операцій за міжнародними розрахунками.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!