Страхові фонди і форми їх організації.



СТРАХОВИЙ ФОНД - сукупність натуральних і фінансових резервів, призначена для попередження і відшкодування збитків, завданих стихійними лихами, техногенними аваріями або іншими надзвичайними випадками.

Форми страхового фонду: централізований (резервний) фонд; фонд самострахування; страховий фонд страховика.

Централізований (резервний) страховий фонд – формується централізованим методом на рівні держави, територіаль­но-адміністративної одиниці, його призначення - відшкодуван­ня збитків та усунення наслідків стихійного лиха, великих аварій, інших страхових подій шляхом перерозподілу загальнодержав­них ресурсів, формується як в натуральній ,так і в грошовій формі.

Фонд самострахування - формується децентралізованим ме­тодом на рівні господарюючого суб'єкта, його мета - долання тимчасових труднощів та відшкодування втрат в процесі вироб­ництва при настанні страхового випадку шляхом цільового використання власних ресурсів, переважно формується у вигляді на­туральних запасів суб'єкта, але може мати й грошову форму.

Страховий фонд страховика - формується децентралізова­ним методом за рахунок внесків страхувальників, його мета - ор­ганізація страхового захисту у відповідності до встановлених пра­вил та умов страхування шляхом виплати страхових сум страху­вальникам при настанні страхового випадку, а також реалізація економічних інтересів страховика в отриманні прибутку. В сучас­них умовах зазначений страховий фонд формується тільки у гро­шовій формі та знімає суперечливість відносини між страхуваль­ником та страховиком, хоча й залишає відмінності у пріоритетах. Так, для страхувальника страховий фонд - це, насамперед, гарант виконання зобов'язань страховика з організації страхового захи­сту, а потім вже існує зацікавленість у його кількісному зростанні.

Для страховика, навпаки, пріоритетним є те, що страховий фонд, насамперед, капітал, який може прирости, тобто принести прибу­ток, а на другому плані - засіб виконання зобов'язань перед стра­хувальниками з приводу страхових виплат.

Мета страхового фонду - відновлення ситуації, її стабілізація, але не покращення. Тому, значення страхового фон­ду полягає ще й в тому, що в ньому реалізуються певні еко­номічні відносини процесу виробництва, він є фактором стабілізації економіки, сприяє економічному прогресу суспільства у якості джерела інвестицій в економіку.

Задача

Визначіть величину страхового платежу, котру страхова компанія повинна повернути страхувальнику внаслідок дострокового припинення договору страхування цивільної відповідальності власника транспортних засобів за вимогою страхувальника згідно з такими даними:

1. Термін, на який укладено договір страхування – 12 місяців.

2. Період часу, котрий договір діяв – 6 місяців.

3. Страховий платіж, сплачений страхувальником згідно з договором страхування – 42 тис.грн.

4. Виплата страхового відшкодування, здійснена страховиком унаслідок страхового випадку – 160 тис.грн.

5. Величина нормативних витрат на утримання страхової компанії – 25 відсотків

ДОГОВІР РОЗРИВАЄТЬСЯ ЗАДАЧА АЛЕ ЗА ЦИМ ВИДОМ СТРАХУВАННЯ МАКСИМАЛЬНА ВИПЛАТА 50 000 ГРН. Розв’язку нема.

 

Білет №21

Формування страхових резервів. Валюта страхування.

Страхові резерви утворюються страховиками з метою забезпечення майбутніх виплат страхових сум і страхового відшкодування залежно від видів страхування (перестрахування).

Страхові резерви поділяються на технічні резерви і резерви із страхування життя (математичні резерви). Страховики зобов'язані формувати і вести облік таких

технічних резервів за видами страхування (крім страхування життя):

- незароблених премій (резерви премій), що включають частки від сум надходжень страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), що відповідають страховим ризикам, які не минули на звітну дату;

- збитків, що включають зарезервовані несплачені страхові суми та страхові відшкодування за відомими вимогами страхувальників, з яких не прийнято рішення щодо виплати або відмови у виплаті страхової суми чи страхового відшкодування.

Величина резервів незароблених премій на будь-яку звітну дату встановлюється залежно від часток надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків), які не можуть бути меншими 80 відсотків загальної суми надходжень страхових платежів (страхових премій, страхових внесків), з відповідних видів страхування у кожному місяці з попередніх дев'яти місяців (розрахунковий період) і обчислюється в такому порядку: 1) частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій, страхових внесків) за перші три місяці розрахункового періоду множаться на одну четверту; 2) частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій,

страхових внесків) за наступні три місяці розрахункового періоду множаться на одну другу; 3) частки надходжень сум страхових платежів (страхових премій,

страхових внесків) за останні три  місяці розрахункового періоду множаться на три четвертих; одержані добутки додаються.

     Кошти резервів із страхування життя не є власністю страховика і мають бути відокремлені від його іншого майна. Страховик зобов'язаний обліковувати кошти резервів із страхування життя на окремому балансі і вести їх окремий облік.

Страховики зобов'язані створювати і вести облік таких резервів із страхування життя: довгострокових зобов'язань (математичні резерви); належних виплат страхових сум.

Кошти страхових резервів повинні розміщуватися з урахуванням безпечності, прибутковості, ліквідності, диверсифікованості.

Страхувальники згідно з укладеними договорами страхування мають право вносити платежі лише у грошовій одиниці України, а страхувальник-нерезидент - у іноземній вільно конвертованій валюті або у грошовій одиниці України. Страхова виплата здійснюється тією валютою, яка передбачена договором страхування, якщо інше не передбачено законодавством України. Грошові зобов'язання сторін по договорах страхування життя, за їх згодою, можуть бути визначені як у національній валюті

України, так і у вільно конвертованій валюті або розрахункових величинах, що визначають фактичний розмір зобов'язань страховика на дату виникнення або виконання цих зобов'язань.

 

2.Особливості та суть страхування цивільної відповідальності.

Страхування відповідальності в Україні представляє собою самостійну галузь страхування. Хоча в світовій практиці його ча­сто відносять до особливого виду майнового страхування.

Страхування відповідальності є формою захисту від ризиків, що загрожують третій особі (її здоров'ю чи майну), однією з га­лузей страхування, що закріплена законодавчо. Зазначена галузь страхування поєднує в собі риси як майнового страхування, коли шкода завдається майну, так і особистого страхування, коли шкода завдана життю, здоров'ю громадян.

Під майновим інтересом необхідно розуміти збиток, який поніс би страхувальник, якби його відповідальність не була заст­рахована. Мета страхування відповідальності - страховий захист еко­номічних інтересів страхувальників, здатних заподіяти шкоду третім особам.

До специфічних, ознак страхування відповідальності відносять:

- суб'єктами страхових відносин є три сторони: страхо­вик, страхувальник, третя сторона - застрахований, кому буде виплачуватись страхове відшкодування -наперед не визначений;

- невизначена вартість об'єкта страхування;

-страховик забезпечує відшкодування збитку тертій особі і одно­часно виступає у якості охорони майнових інтересів самого страхувальника;

- страхова сума встановлюється в договорі як ліміт (ме­жа) відповідальності страхувальника, яка може виник­нути при заподіянні страхувальником шкоди, на весь термін дії договору страхування чи на один страховий випадок, а для обов'язкової форми - встановлюється Кабінетом Міністрів України і може змінюватись не пізніше, ніж за два місяці до початку нового календар­ного року за поданням Уповноваженого органу.

- страховики вимушені створювати достатньо великі грошові резерви, щорічно відраховуючи їх у фонд майбутніх виплат.

Страхування відповідальності класифікується:

- за формою здійснення: добровільне, обов'язкове;

- за видами застрахованого суб 'єкта страхових відносин: юридичні особи; фізичні особи; - за об 'єктом страхування: страхування заборгованості; страхування на випадок відшкодування шкоди;

- за видами договорів: звичайні, додаткові.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 394; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!