Державне управління в умовах проведення в Україні адміністративної реформи



При здійсненні виконавчої влади відбувається реальне вті­лення в життя законів та інших нормативних актів, за допомогою яких держава активно впливає на суспільні процеси. Адміністратив­не право органічно пов'язане з виконавчою владою як важливий інструмент її реалізації та галузь права, що створює правові засади її функціонування. Через відносини з органами державного управ­ління (їх посадовими особами) громадяни мають можливість дійсно скористатися конституційними положеннями про пріоритетність їх прав і свобод. Адміністративне право є галуззю публічного права, ре­гулює управлінські відносини в галузі публічної влади, а саме ті з них, участь в яких беруть громадяни (їх об'єднання), органи вико­навчої влади та органи місцевого самоврядування. Адміністративно-правові норми застосовуються при реалізації делегованих державою відповідним суб'єктам функцій і повноважень та у внутрішньо-організаційної діяльності не тільки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а й усіх державних органів, ад­міністрації державних підприємств, установ і організацій. Ефек­тивність управлінської діяльності якраз і створює необхідні умови для належної реалізації та захисту прав і свобод громадян, забезпе­чує виконання покладених на них обов'язків.

Нова система державного управління, необхідність якої пов'я­зана з комплексною перебудовою існуючої в нашій державі управ­лінської системи та розбудовою нових, важливих інститутів, має впроваджуватися в межах адміністративної реформи. Концепція ад­міністративної реформи (проект), підготовлена Державною комісією з проведення в Україні адміністративної реформи, ставить за мету реально поліпшити стан організації виконавчої влади, зробити її одним із важливих чинників прискорення економічних, політичних, соціальних державно-правових перетворень. Слід зазначити, що Концепція стосується не тільки управлінських, а й інших проблем, в ній також ставиться завдання переосмислення організаційних і правових засад державного управління, науково-методологічної бази адміністративного права як галузі публічного права.

На наш погляд, необхідність адміністративної реформи в Україні не викликає сумнівів, але якщо говорити про адміністративне право і його реформування, то це стосується його як галузі права, відповід­ної системи законодавства і аж ніяк не науки, оскільки суспільне при­значення адміністративного права завжди пов'язувалося з забезпечен­ням і охороною прав і свобод громадян та виконанням ними обов'язків у сфері державного управління, завданнями по організації управлін­ня суспільними справами. Звичайно, на різних етапах розвитку су­спільства і держави, правової системи пріоритети були різними, як і пріоритетність самої виконавчої влади та органів, що її здійснюють.

У Концепції визначено п'ять напрямів здійснення адміністратив­ної реформи: 1) створення нової правової бази, що регламентувати­ме державне управління в Україні; 2) формування нових інститутів, організаційних структур та інструментів здійснення державного уп­равління; 3) кадрове забезпечення нової системи державного управ­ління; 4) зміцнення та формування нових фінансово-економічних ос­нов забезпечення системи державного управління; 5) наукове та інфор­маційне забезпечення системи державного управління, формування механізмів наукового інформаційного моніторингу її функціонування.

Здійснення зазначених напрямів розраховано на відносно тривалий період і включає до себе три етапи. Перший, підготовчий етап має за мету розроблення і офіційне схвалення Концепції та Програми здійснен­ня адміністративної реформи, розв'язання першочергових питань, по­в'язаних з поточним удосконаленням елементів існуючої системи дер­жавного управління. Другий етап пов'язується з запровадженням органі­заційно-правових засад реформування ключових елементів системи державного управління. Третій етап передбачає поглиблення трансфор­маційних процесів, формування нових інститутів, організаційних струк­тур та інструментів державного управління. Заходи щодо законодавчо­го, кадрового, наукового та інформаційного забезпечення реформи, зміцнення та оновлення нових фінансово-економічних основ державного управління передбачається провести на всіх етапах. Процес реформування має стосуватися системи органів виконавчої влади (Кабінету Міністрів України, центральних та інших підвідомчих Кабінету Міністрів органів виконавчої влади, місцевих органів державної виконавчої влади), системи місцевого самовряду­вання та адміністративно-територіального устрою держави, питань організаційного, кадрового, фінансово-економічного, інформаційно­го, наукового забезпечення. Передбачено створення комплексного механізму організаційного забезпечення адміністративної реформи, який би охоплював головні складові адміністративних перетворень. Створення такого механізму мас важливе значення, адже відомо, що через економічні, соціальні, правові реформи пройшли всі держави (в крайньому разі Європи) і ефективність їх проведення забезпечувала­ся спеціально створюваними організаціями. Вітчизняній практиці відомі неодноразові реформи, які розпочиналися, але так і не були доведені до завершення. Однією з причин цього була відсутність по­літичної волі та організаційного механізму забезпечення реформ.

Указом Президента України від 22 липня 1998 р. «Про заходи Щодо впровадження Концепції адміністративної реформи в Україні» (зі змінами і доповненнями) передбачено, що Державна комісія з проведення в Україні адміністративної реформи продовжуватиме ро­боту з розроблення концептуальних положень проведення адмі­ністративної реформи.

Координацію заходів щодо проведення адміністративної рефор­ми покладено на Прем'єр-міністра України. Контроль за розроблен­ням та реалізацією пропозицій з питань реформування центральних органів виконавчої влади здійснює заступник Голови Державної комісії з проведення адміністративної реформи в Україні, віце-прем'єр-міністр України, а з питань реформування місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та державної служби — заступник Голови Державної комісії з проведення адмі­ністративної реформи в Україні, Глава Адміністрації Президента України. Відповідно до Указу створені робочі групи з проведення ре­форми органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та державної служби.

Правову основу адміністративної реформи становлять Консти­туція та закони України, які визначають статус центральних і місце­вих органів виконавчої влади, систему адміністративно-територіаль­ного устрою та організацію місцевого самоврядування. Для забезпе­чення реалізації положень Концепції адміністративної реформи в Україні передбачено підготовку інших концепцій та програм, законів України.

На виконання положень Концепції Президентом України прий­нято низку нормативно-правових актів. Серед них особливе місце посідають ті, що спрямовані на реформування системи та структу­ри центральних органів виконавчої влади. Це укази Президента Ук­раїни від 15 грудня 1999 р. «Про систему центральних органів вико­навчої влади» та «Про зміни у структурі центральних органів вико­навчої влади».

Перетворення у системі місцевого самоврядування повинні за­безпечуватися Координаційною радою з питань місцевого самовря­дування при Президентові України та Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України.

 

 

Висновки та пропозиції

Отже з вище зазначеного матеріалу можна сказати що: Термін управління у буквальному розумінні — це діяльність з керівництва чимось.У довідковій літературі є кілька визначень сутності управління. Найчастіше його розуміють як діяльність, що спрямовує і регулює суспільні відносини; сукупність приладів і механізмів, за допомогою яких приводять у рух машини; підрозділ у системі установи; вид синтаксичної залежності тощо, різноманітність об'єктів управління дозволяє виділити основні його види: соціальне, технічне та біологічне. Слід відзначити, що технічне й біологічне управління здійснюються в межах соціального, оскільки всі види управління пов'язані з об'єднанням зусиль людей для досягнення відповідних цілей, але мають різну спрямованість (об'єкт). Управління має своїми основними елементами суб'єкт і об'єкт (який діє на засадах самоорганізації), що взаємодіють на різних щаблях ієрархії шляхом управляючого (керуючого) впливу суб'єкта на об'єкт. Суб'єктами громадського управління виступають державні та недержавні утворення. До них належать різні самоврядні структури та їхні органи. Вони виступають як суб'єкти публічного управління виключно від свого імені тільки для вирішення питань, що визначені їх статутними документами. Державне управління тлумачать з погляду змісту, сутності, форм, яких воно набуває і в яких функціонує, відмежування від інших форм (видів) державної діяльності (законодавчої, судової).Державне управління здійснюють відповідно до принципів (засад), закріплених Конституцією України. Виконавча влада є відносно самостійною гілкою (формою, видом) єдиної державної влади в Україні — атрибутом держав-но-владного механізму, побудованого на засадах поділу влади, й здійснюється поряд із законодавчою та судовою в тісній взаємодії. За умов поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову гілки особливість виконавчої влади полягає в тому, що саме вона забезпечує практичне виконання законів та інших правових актів державних органів. Насправді статус Президента полягає у тому, що він не уособлює жодну гілку влади, а виступає главою держави із значним обсягом повноважень (насамперед установчих і кадрових) у сфері виконавчої влади. Отже, виконавча влада реалізується не тільки у формі державного управління, а й у різноманітних інших формах державної діяльності. У свою чергу, сфера державного управління не обмежується тільки діяльністю органів виконавчої влади.Державне управління у певній своїй частині реалізується поза межами виконавчої влади, так і виконавча влада у певній своїй частині реалізується (або може реалізовуватися) поза межами державного управління.

Для досягнення мети адміністративної реформи в ході її проведення має бутирозв´язаноряд завдань:

1.формування ефективної організації виконавчої влади як на центральному, так і на місцевому рівнях управління;

2.формування сучасної системи місцевого самоврядування;
3.запровадження нової ідеології функціонування виконавчої влади місцевого самоврядування як діяльності щодо забезпечення реалізації прав і свобод громадян.

4.створення сучасної системи підготовки та перепідготовки управлінських кадрів

5.запровадження раціонального адміністративно-територіального устрою.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 325; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!