Тема 9. Види, функції та роль кредиту



Дебіторсько-кредиторська заборгованість. Аванс. Тимчасова фінансова допомога

Цінні папери в системі кредиту

Тема 10. Фінансові посередники на грошовому ринку

Функції банків

Будучи самостійними суб'єктами грошового ринку, банки виконують певні економічні функції, в яких конк­ретизується їх сутність та призначення. У літературі, на жаль, найчастіше функції банків ототожнюються з їх певними напря­мами чи видами діяльності, а то й просто з окремими операціями. Такий підхід до визначення функцій банків не правомірний.

По-перше, функція банку — більш складне, глибоке явище, ніж операція. Вона характеризує банк як абстрактну економічну структуру з макроекономічних позицій, з позицій її місця в еко­номічній системі взагалі і впливу на все економічне середовище, в якому банк функціонує. Функція — це те, що властиве кожно­му банку постійно, незалежно від того, які конкретні операції він виконує в даний момент. Операція ж характеризує певний вид роботи банку тільки в даний момент і стосовно лише окремого економічного суб'єкта, тобто на мікрорівні.

По-друге, ототожнення функцій з операціями означає відмову від використання такого явища, як функція, для з'ясування сут­ності банку, що веде до збіднення цієї сутності, зведення її до пе­реважно операційно-технічного прояву.

Враховуючи викладене вище, можна зробити висновок, що банки виконують такі функції:

* трансформаційну;

* емісійну.

Трансформаційна функціябанків зумовлена посередницькою місією банків взагалі і їх особливим місцем серед фінансових по­середників зокрема. Полягає вона в зміні (трансформації) таких якісних характеристик грошових потоків, що проходять через банки, як рівень ризикованості, строковість, обсяги та просторове спрямування.

У зв'язку з цим можна виділити такі напрями цієї функції:

* трансформація ризиків;

* трансформація строків;

* трансформація обсягів;

* просторова трансформація.

Трансформація ризиківполягає в тому, що банки, діяльність яких пов'язана з високим ризиком, вживаючи відповідних захо-

дів, можуть звести ці ризики для своїх вкладників та акціонерів до мінімуму. До таких заходів належать: диверсифікація актив­них операцій, створення резервів, диференціація процентних ста­вок залежно від ризикованості кредитів, страхування депозитів тощо. Завдяки цим заходам банки беруть на себе переважну час­тину ризиків непогашення позичок.

Трансформація строківозначає, що, мобілізуючи значні об­сяги короткострокових коштів і постійно поповнюючи їх, банки одержують можливість деяку їх частину спрямовувати в довго­строкові позички та інші довгострокові активи. Це вигідно не тільки банкам (вони одержують більш високий дохід), а й їхнім клієнтам. Позичальники одержують можливість профінансува-ти свої довгострокові проекти, а кредитори банків — одержати більший дохід за своїми вкладами в банках.

Трансформація обсягів капіталіввиявляється в тому, що, мобілізуючи великі обсяги дрібних вкладів, банки дістають мож­ливість акумулювати великі маси капіталу для реалізації масшта­бних проектів. Без банків ці кошти залишались би розпорошени­ми, використовувалися б з низькою віддачею чи взагалі не використовувалися.

Просторова трансформаціяозначає, що банки можуть аку­мулювати ресурси з багатьох регіонів і навіть з інших країн і спрямувати на фінансування проектів одного регіону, однієї країни, одного об'єкта. Таким чином розсуваються географічні межі грошового ринку, він перетворюється у міжнародний і сві­товий, що полегшує балансування попиту і пропозиції на грошо­вому ринку в будь-якому місці світового ринку.

Емісійна функціябанків полягає в тому, що тільки вони мо­жуть створювати додаткові платіжні засоби і спрямовувати їх в оборот, збільшуючи пропозицію грошей, або ж вилучати їх з обороту, зменшуючи пропозицію грошей. Цю функцію виконує як центральний банк, емітуючи готівкові гроші, так і комерційні банки, емітуючи депозитні гроші через механізм грошово-кре­дитного мультиплікатора. Детально ця функція банків була роз­глянута в підрозділі 2.7.

В економічній літературі називаються й інші функції банків, наприклад функцію акумуляції коштів, функцію регулювання грошового обороту1. На нашу думку, акумуляція коштів є скла­довою трансформаційної функції, оскільки будь-який вид транс­формації вимагає попередньої акумуляції грошових коштів. Ре-гулювання грошового обороту теж досягається через дві названі нами функції — трансформаційну та емісійну. Через першу здій­снюється структурне, якісне регулювання грошового обороту, а через другу — кількісне: маси грошей в обороті та загальної про­позиції грошей. Тому виділяти такі функції навряд чи є потреба. Проте це питання вимагає подальшого, більш глибокого аналізу.

Свої функції комерційні банки реалізують через виконання певного набору операцій. Перелік операцій, які може здійснюва­ти сучасний комерційний банк, змінюється залежно від країни та виду банку. Коло операцій, що можуть виконувати найбільш уні­версальні банки, якими є німецькі комерційні банки, показано на рис. 10.2.

Рис. 10.2. Основні види операцій та послуг сучасного універсального комерційного банку (на прикладі Німеччини)

Окремі операції банків будуть розглянуті в розділах 11 та 12.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 256; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!