Тема 2. Територія в міжнародному праві



 

Поняття території держави. Види територій. Склад і юридична природа державної території. Сухопутна територія. Анклави і напіванклави. Водна територія. Надра. Повітряний простір. Кондомі­ніум. Державні кордони. Демаркація державних кордонів. Деліміта­ція державних кордонів. Територіальне верховенство держави. Зміна кордонів. Ректифікація кордонів. Територіальні претензії, територі­альні суперечки і порядок їхнього розв'язання. Принцип недоторкан­ності державних кордонів. Анексія. Ад'юдикація. Акреція. Міжнародні ріки. Загальна характеристика правового статусу міжнародних територій. Загальні дані про Арктику. Право­вий режим територій і морських просторів Арктики. Концепція роз­поділу території Арктики на сектори та ставлення до неї Української держави. Фіксація особливих прав приарктичних держав у Конвенції ООН за морським правом 1982 р. Національні документи, що регулю­ють правовий статус сухопутних територій та морських просторів Арктики. Акт про північно-західні території Канади. Королівський Указ 1926 р. Постанова Президії ЦВК СРСР від 15 квітня 1926 р. Те­риторіальні проблеми щодо архіпелагу Шпіцберегн (Свальбард). Зу­силля світового співтовариства, спрямовані на охорону природних багатств Арктики. Конвенція 1973 р. про охорону білих ведмедів. Перспективи міжнародної співпраці в арктичному регіоні. Загальні дані про Антарктику. Претензії на антарктичні простори на початку XX ст. Наукове та дипломатичне співробітництво щодо вирішення спірних питань після Другої світової війни. Договір про Антарктику 1959 р. Система договорів про Антарктику. Принципи діяльності дер­жав у антарктичному регіоні відповідно до цих документів. Припи­нення геологорозвідних робіт в Антарктиді за Мадридським Прото­колом 1991р. Участь України в договорах про Антарктиду. Діяльність українських науковців у Антарктиді. Перспективи міжнародної спів­праці в антарктичному регіоні. Режим судноплавства по міжнародній річці. Міжнародний режим Антарктики. Правовий ре­жим Арктики.

Для усвідомлення значення територіальних проблем у міжнарод­них стосунках необхідно з’ясувати відмінності національної і держав­ної територій від режиму територіальних просторів, що не перебува­ють під суверенітетом окремих держав (режиму відкритого моря, космічного простору, Антарктики, демілітаризованих та нейтралізо­ваних зон).

Правовою основою територіальних змін є передусім здійснення права націй на самовизначення. Тому до законних способів зміни при­належності території сучасне міжнародне право відносить вирішен­ня територіальних питань шляхом плебісциту та референдуму, віднов­лення історичних прав на окремі території.

Для більш глибокого засвоєння питань класифікації, порядку вста­новлення та зміни правового режиму державних кордонів необхідне знання нового Закону про державний кордон. Особливу увагу слід звернути на визначення державного кордону, його режим, права при­кордонних військ, а також функції прикордонних представників у підтриманні режиму державного кордону та врегулюванні прикордон­них інцидентів.

 

Тема 3. Міжнародне право захисту прав людини та основних свобод

 

Міжнародно-правовий захист прав людини – нова галузь міжнародного права. Історія становлення, значення Статуту ООН і його положень для розвитку галузі. Основні напрямки розвитку галузі – створення універсальних позитивних юридичних актів, юридичних актів, пов'язаних із грубими порушеннями прав людини, у тому числі невід'ємних – природних прав, створення юридичних актів, що регулюють статус людини в особливо несприятливих ситуаціях.

Зобов'язання держав щодо фізичних осіб, що знаходяться під її юрисдикцією.

Поняття населення держави – громадяни, негромадяни, осіб які мають підтвердження приналежності до громадянства іншої, третьої держави, і не мають такого.

Поняття подвійного громадянства. Проблеми подвійного громадянства. Зміна позицій держав щодо небажаності подвійного громадянства.

Правове положення біженців, види біженців. Конвенція про статус біженців 1951 р., Протокол про статус біженців 1961 р., угоди країн СНД про режим біженців.

Поняття “права людини” як основне при визначенні правового режиму всіх категорій населення на території держави.

Правовий зміст основного принципу міжнародного права поваги прав і основних свобод людини в Статуті ООН і документах, що його конкретизують: Пактах про права людини 1966 р., факультативних протоколах до них, договорах, що захищають найважливіші права людини, наприклад, Конвенції про попередження злочину геноциду... 1948 р., Конвенції проти катувань і інших жорстоких, нелюдських чи принижуючих гідність поводжень видів покарання 1984 р., договорах, що захищають окремі категорії фізичних осіб, наприклад Конвенції про права дитини 1989 р. і ін.

Права держав як членів співтовариства, що виникають у зв'язку з порушенням прав людини в окремій державі. Можливості Міжнародного Суду ООН, Ради Безпеки ООН, регіональних організацій щодо захисту прав людини.

Пріоритетний характер категорії “природних”, невід'ємних прав людини й особливості їх захисту.

Обов'язок держави і співтовариства вживати заходів щодо боротьби з геноцидом, расовою дискримінацією, апартеїдом, катуваннями як міжнародними злочинами.

Практика співробітництва держав у боротьбі з міжнародними злочинами – рабством, торгівлею людьми і ін.

Міжнародні універсальні механізми співробітництва держав щодо захисту прав людини – система ООН, її головні органи, Верховний комісар з захисту прав людини, комітети, комісії, спеціалізовані установи – ЮНЕСКО та ін.; конвенційні органи – комітети і комісії, створені для контролю за дотриманням окремих договорів, наприклад, Пакту про політичні і цивільні права 1966 р., Конвенції проти катувань 1984 р. і ін. Значення створення міжнародних трибуналів і судів з захисту прав людини.

Захист прав людини на регіональному рівні. Європейська Конвенція про захист прав людини і основних свобод 1950 р. і Соціальна хартія 1961 р., Американська конвенція з прав людини 1969 р., Африканська хартія прав людини і народів 1981 р., та ін. Регіональні механізми захисту – Європейський Суд з прав людини, органи ОБСЄ.

Імплементація державами міжнародно-правових зобов'язань через національні механізми.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!