ОСОБЛИВОСТІ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ У ДИТЯЧІЙ ЛІКАРНІ.



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені О.О. БОГОМОЛЬЦЯ

Затверджено»

На методичній нараді

Кафедри педіатрії № 2 

                                                       

Завідувач кафедри

Член-кор. НАМН України, професор О.П. Волосовець

                                                                             _______________________________

Р.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ

ПРИ ПІДГОТОВЦІ ДО ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

Навчальна дисципліна Догляд за хворими
Модуль №  
Змістовний модуль №  
Тема заняття Особливості гігієни дітей та догляд за ними в стаціонарі дитячої лікарні. Дезінфекція та стерилізація предметів догляду за дітьми.
Курс 2
Факультет Медичний

 

Київ 2012


1. Актуальність теми:

В системі дитячих лікувально-профілактичних установ дитяча лікарня грає особливу роль. Саме сюди госпіталізують тяжкохворих, тут сконцентровано сучасне діагностичне обладнання, працюють висококваліфіковані лікарі і медичні сестри. Знання специфіки роботи, структури, функцій основних підрозділів педіатричного стаціонару необхідне для майбутнього лікаря. Порушення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів лікувально-профілактичних закладів, незадовільна профілактична робота медичного персоналу є чинниками розповсюдження інфекцій всередині лікарень, зокрема,  виникнення нозокоміальних вогнищ, які значно ускладнюють перебіг основного захворювання, викликають справедливі скарги батьків, знижують авторитет стаціонару серед населення. Проведення складного комплексу численних та різнобічних заходів щодо попередження інфекційних спалахів, координація та контроль за їх виконанням є обов’язком медичного персоналу, насамперед лікарів.

 

2. Конкретні цілі:

· Трактувати поняття про лікувально-охоронний та санітарно-гігієнічний режими в дитячому стаціонарі.

· Класифікувати основні види дезінфекції.

· Провести обробку предметів догляду за дитиною після їх використання із застосуванням сучасних дезінфікуючих засобів.

· Пояснити особливості особистої гігієни медичного персоналу.

· Демонструвати навички дотримання особистої гігієни медичного персоналу.

· Розрізняти основні види стерилізації предметів догляду за дітьми.

 

Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція).

 

Назви попередніх дисциплін Отримані навички
1. Основи педагогіки.  2.Основи психології. Застосувати знання про психологічне навантаження батьків хворої дитини. Вміти спілкуватися з ними.
3. Медична фізика. Порівняти різні види фізичних методів стерилізації.
4. Медична хімія. Розраховувати необхідну концентрацію дезінфікуючих засобів.

 

Завдання для самостійної праці під час підготовки до заняття.

 

4.1. Перелік основних термінів, параметрів, характеристик, які повинен засвоїти студент при підготовці до заняття:

 

Термін Визначення
1. Санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим Комплекс організаційних, санітарно-профілактичних і протиепідемічних заходів, які запобігають виникненню та розповсюдженню внутрішньо-лікарняної інфекції.
2. Лікувально-охоронний режим Організація комплексного медикаментозного лікування основного захворювання, а також організація оптимального режиму, тобто психічного спокою для відновлення фізіологічних функцій центральної нервової системи та її вегетативного відділу.
3. Дезінфекція Це система заходів, які спрямовані на знищення збудників хвороб і створення умов, які перешкоджують їх розповсюдженню в навколишньому середовищі.
4. Дезінсекція Метод, що забезпечує знищення комах, які переносять інфекційні хвороби.
5. Стерилізація Метод, що забезпечує загибель в стерилізуючому матеріалі вегетативних та спорових патогенних та непатогенних мікроорганізмів.

 

4.2. Теоретичні питання до заняття:

1. Поняття про лікувально-охоронний та санітарно-гігієнічний режими, особливості їх застосування у дитячій лікарні.

2. Поняття про особисту гігієну медперсоналу.

3. Поняття про дезінфекцію та стерилізацію. Види дезінфекції.

4. Методи стерилізації, їх переваги та недоліки.

3. Дезінфекція та стерилізація предметів догляду за дітьми (обробка мензурок, горщиків, іграшок, пляшечок, сосок, термометрів, сповивальних столів після користування ними).

4.3. Практичні роботи (завдання), які виконуються на занятті:

1. Проведення обробки предметів догляду за дитиною після використання.

 

Зміст теми:

 

ПОНЯТТЯ ПРО ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАЛЬНО-ОХОРОННОГО, САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНОГО ТА ПРОТИЕПІДЕМІЧНОГО РЕЖИМІВ.

ОСОБЛИВОСТІ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ У ДИТЯЧІЙ ЛІКАРНІ.

В діяльності дитячої лікарні особливе значення надається підтримці порядку, чистоті, а також спадкоємності в роботі медичного персоналу. Молодший сестринський, сестринський і лікарський персонал повинен дотримувати правила санітарно-протиепідемічного режиму, що передбачає організацію і проведення необхідних санітарно-профілактичних і протиепідемічних заходів.

В стаціонарі концентруються хворі і ослаблені діти, тому найсерйозніша увага повинна приділятися профілактиці внутрішньо-лікарняних (нозокоміальних) інфекцій. Для забезпечення санітарно-протиепідемічного благополуччя в дитячій лікарні необхідно дотримуватися існуючих санітарних правил: дотримання принципу ізоляції окремих груп дітей при заповненні відділень (палат, боксів і т. д.), використовувати наявні приміщення за призначенням, створювати оптимальний повітряно-тепловий потік в приміщеннях, суворо дотримуватися правил роботи харчоблоку; дотримувати правила прийому на роботу персоналу і забезпечувати своєчасне проходження обов'язкових профілактичних медичних оглядів; дітям і персоналу дотримувати правила особистої гігієни, мати засоби для проведення дезінфекційних заходів (достатня кількість спецодягу, прибирального інвентаря, миючих і дезінфікуючих засобів); здійснювати інженерно-технічний і санітарний благоустрій установи і ділянок землі, що йому належать.

 Санітарно-гігієнічні норми передбачають виділення кожній дитині ліжка, застеленого чистою білизною, приліжкової тумбочки для зберігання особистих речей. При необхідності дитині видають горщик, підкладне судно, предмети індивідуального догляду (поїльник, кухоль), одяг. У відділення хворий бере із собою предмети особистої гігієни.

На індивідуальні столики або тумбочки, що знаходяться поряд з ліжками, ставлять стакан; в них зберігають туалетні речі (зубна щітка, паста, мило, гребінець) і деякі особисті речі (папір, олівці, ручки, книги, іграшки). Категорично забороняється зберігати в тумбочках продукти харчування. Для зберігання продуктів харчування в буфетній або їдальні повинен бути холодильник.

Кожному хворому не рідше 1 разу на 7—10 днів (при необхідності) проводиться гігієнічна ванна з повною зміною натільної і постільної білизни. Щодня здійснюється туалет дитини. Перед кожним прийманням їжі хворі обов'язково миють руки. Для тяжких і лежачих хворих умивання організовують біля ліжка.

У відділенні необхідно суворо дотримувати санітарний режим. Провітрювати палати слід не рідше 4 раз на день, краще в період, коли діти знаходяться у їдальні. При провітрюванні приміщення в інший час і при кварцюванні палат дітей виводять в коридор або ігрову кімнату. Для раннього виявлення інфекційних хвороб дітей оглядають щодня. Ретельно оглядають шкірні покриви і видимі слизові оболонки, ведуть ретельний облік всіх дітей з підвищеною температурою тіла; при необхідності проводять бактеріологічні і бактеріоскопічні дослідження крові, калу.

Важливе значення в дотриманні протиепідемічного режиму в лікарні мають правильна організація харчування дітей, приготування їжі, її транспортування і роздача.

Одним із суттєвих чинників в дотриманні протиепідемічного режиму в дитячій лікарні є особиста гігієна медичного персоналу. До роботи в дитячій лікувально-профілактичній установі допускаються тільки здорові особи, які пройшли медичне обстеження.

Медичний працівник повинен мати акуратний і охайний зовнішній вигляд. Медична сестра перед чергуванням приймає душ, надягає чисту білизну. Руки треба мити з милом, а нігті коротко стригти. Одяг повинен бути встановленої форми; білий халат, надітий на плаття з короткими рукавами, і шапочка (хустинка), що закриває волосся, повинні бути чистими і випрасованими. На час чергування сестра взуває спеціальне взуття, що дозволяє безшумно пересуватися. Тапочки повинні легко піддаватися дезінфекції. Халат, головний убір і тапочки після закінчення чергування (зміни) залишають в спеціально відведеній для медичного працівника шафі.

В окремих випадках обов'язковим для медичних працівників є носіння маски, яка повинна закривати рот і ніс. Обов'язково носіння маски для персоналу відділення новонароджених, дітей грудного віку, інфекційних палат і боксів, процедурного кабінету, а також в період епідемій. Маски звичайно виготовлені з марлі, складеної в 4 шари, оскільки більш тонкі пропускають мікроорганізми. Тривале використання маски знижує ефективність її дії як фільтру для мікроорганізмів. Тому кожні 4 ч маску треба змінювати. Використані маски кладуть в окремий посуд, кип'ятять і пропрасовують гарячою праскою. Останніми роками стали використовувати одноразові стерильні маски з нетканинного текстилю.

Для більшості дитячих інфекцій характерним є підвищення температури, поява висипу. Якщо ставлять діагноз інфекційного захворювання або є підозра на інфекційне захворювання, то хворого негайно ізолюють в бокс або направляють в інфекційну лікарню.

 

Основні санітарно-епідеміологічні накази які регламентують роботу лікувально-профілактичних закладів:

· ОСТ 4221-285 «Стерилізація та дезінфекція виробів медичного призначення. Методи, засоби та режими дезінфекції, передстерилізаційна обробка (етапи), стерилізація (методи, режими, засоби).»

· Наказ № 288 «Про санітарно-епідеміологічний режим лікувально-профілактичного закладу».

· Наказ № 408 «Про заходи по зниженню захворюваності вірусним гепатитом та профілактиці СНІДу».

· Наказ № 450 «Про заходи щодо попередження захворюваності дифтерією, його профілактика».

· Наказ № 720 «Про посилення медичної допомоги хворим з гнійно-септичними захворюваннями та посилення боротьби з внутрішньо-лікарняною інфекцією».

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!