Тема 1. Універсальність мови як засобу людського спілкування. Правове регулювання мовної політики в Україні



Національна академія внутрішніх справ

навчально-науковий інститут заочного та

дистанційного навчання

 

Факультет заочного навчання цивільних осіб

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ

МАТЕРІАЛИ

Для студентів 1-К курсу

(на умовах договору з фізичними та юридичними особами, термін навчання – 4,6 років)

Київ – 2011

Матеріали підготували:

 

Українська мова професійного спрямування – доцент Красницька А.В.
Юридична деонтологія – професор Гусарєв С.Д.
Теорія держави та права – доцент Мінченко О.В. – доцент Свиридюк Н.П.
Історія держави та права зарубіжних країн – професор Калиновський В.С.
Судові та правоохоронні органи України – професор Степанов О.С.
Основи римського та цивільного права – доцент Вовк В.М.
Історія України – доценти Шкуратенко О.В. –  доцент Романишин Н.Ю.
Соціологія – доцент Левченко Ю.О.
Логіка – доцент Михайленко Р.В.
Історія держави і права України – доцент Шкуратенко О.В.
Інформатика та обчислювальна техніка – доценти Кудінов В.А. –  доцент Смаглюк В.М.
Основи психології та педагогіки – професор Андросюк В.Г.
Безпека життєдіяльності та цивільний захист – доцент Красницька А.В.

 

За заг. ред. доктора юрид-их наук, професора Федоренка В.Л.

ВИТЯГ

З навчального плану 1-K курсу

На платних засадах

(термін – 4,6 років, набір 2011 року)

 

Назва дисциплін

Передбачено годин

Письмові роботи

Форма підсум- кового контро-лю

Лекції Семінари Прак-тичні заняття
1 Українська мова професійного спрямування - 6 8 - іспит
2 Іноземна мова - - 16 - залік
3 Юридична деонтологія - 6 - - залік
4 Теорія держави та права - 6 - - залік
5 Історія держави та права зарубіжних країн - 14 - - іспит
6 Судові та правоохоронні органи України - 12 - - залік
8 Римське цивільне право - 12 - - залік
9 Історія України - 14 - - іспит
10 Теорія держави та права - 12 - курсова іспит
11 Соціологія - 6 - - залік
12 Логіка - 6 6 - залік
13 Історія держави та права України - 14 - - іспит
14 Інформатика та обчислювальна техніка - 2 4 - залік
15 Основи психології та педагогіки 6 6 - - залік
16 Безпека життєдіяльності та цивільний захист 6 6 - - залік

українська мова професійного спрямування

Формування духовно багатої особистості неможливе без оволодіння мовою як засобом спілкування, мислення, пізнання, самоутвердження у громадському житті.

Практична діяльність правознавця, яка пов’язана з інтенсивним усним і писемним спілкуванням, з підготовкою й оформленням юридичних документів, вимагає належного знання норм і правил усного і писемного мовлення, його особливостей в офіційно-діловій сфері. Від того, чи дотримуються юристи у професійній діяльності, у побуті прийнятих норм мовлення, наскільки адекватно відображають зміст інформації використані терміни і слова, чи правильно формулюють окремі фрази, речення, створюються тексти документів - залежить формування суспільної думки про рівень загальної і професійної культури юриста, залежить його власний авторитет і авторитет органу держави чи установи, які він представляє.

Курс пов`язаний з іншими дисциплінами, передбаченими навчальними планами і програмами за спеціальністю “Правознавство” (конституційним правом, теорією держави і права, кримінальним процесом, цивільним процесом, юридичним документознавством тощо).

Основні терміни

 Національна мова – мова, що є засобом писемного та усного спілкування нації. Вона охоплює загальнонародну мову як літературну, так і діалекти, професійні й соціальні жаргони, розмовну лексику. Національна мова існує: у вищій формі загальнонародної мови – сучасної української літературної мови та у нижчих формах загальнонародної мови – її територіальних діалектах.

Державна мова – це мова, за якою закріплений правовий статус; це мова корінної більшості населення, яке стало державотворчою нацією, і яка функціонує у політичній сфері, у правотворчій і правозастосовній діяльності, у сфері науки, освіти, у засобах масової інформації.

Міжнародна (світова) моваце мова, що є засобом спілкування народів різних держав.

Мова міжнаціонального спілкуваннямова, що є засобом спілкування між представниками різних національностей в межах однієї країни.   

Мова права – функціональний різновид літературної мови, її підсистема, яка задовольняє потребам комунікації та правовій сфері життя суспільства. Мова права є надзвичайно важливим засобом втілення в життя державної волі, якою та розмовляє з народом.

Мовлення – діяльність людей, які використовують засоби мови для спілкування, для передачі певної інформації, для спонукання до дії. Мовлення є втіленням, реалізацією мови, яка виявляє себе тільки в мовленні і тільки через нього виконує своє комунікативне призначення.

Мовна норма – це прийняті у суспільно-мовленнєвій практиці людей правила вимови, граматичні та інші засоби мови, правила слововикористання.

Комунікативна деонтика – це сукупність нормативних приписів, які визначають поведінку людини при користуванні словом для досягнення будь-якої мети.

Юридичними термінами є словесні визначення державних і правових понять, за допомогою яких виражається зміст нормативно-правових приписів держави.

Багатозначність (полісемія)– це наявність у слова двох чи більше значень, між якими існує певний семантичний зв’язок (акт, захисник, опонент, стаття, справа).

Синоніми – слова однієї частини мови, які повністю чи частково збігаються у лексичному значенні, але відрізняються значеннєвими відтінками, емоційно-експресивним забарвленням, сферою стилістичного використання (правознавство – юриспруденція, завдавати шкоду – заподіювати шкоду – спричиняти шкоду).

Пароніми – це спільнокореневі слова, які подібні за структурою й вимовою, мають загальні граматичні ознаки, належать до однієї частини мови, але відрізняються своїм значенням (обшукати – ошукати, погроза – загроза).

Омоніми – це однакові за звучанням, але різні за значенням слова, які семантично не пов’язані між собою (мотив (мелодія) – мотив (причина –мотив злочину); топити (нагрівати) – топити (розплавляти) – топити (примушувати тонути).

Текст ряд речень, об’єднаних семантичними і синтаксичними відношеннями, що виражаються лексичними, граматичними, лексико-граматичними засобами; склад­не синтаксичне ціле, цілісний уривок мовлення, що має ознаки змістового й синтаксичного зв’язку між реченнями й абза­цами.

Юридичним текстом є пові­дом­лен­ня, об’єктивоване у формі письмо­вого документа, оброблене відповідно до типу цього документа, що складається з низки особливих єдностей, які сполучені між собою різними типами лексич­ного, граматичного, логічного й графічного зв’язку.

Кількість годин: лекції – 4 години, семінари – 4 години, практичні заняття – 10 годин, консультації – 2 години, екзамен.

 

ТЕМАТИКА І ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ

 

Тема 1. Універсальність мови як засобу людського спілкування. Правове регулювання мовної політики в Україні

Лекція – 2 години

1. Предмет, завдання і значення навчальної дисципліни “Українська мова (за професійним спрямуванням)”. Зв’язок з правовими дисциплінами.

2. Універсальність мови як засобу людського спілкування. Функції мови.

3. Роль мови у правотворчості та правозастосуванні.

4. Правове регулювання мовної політики в Україні.                                                                                      

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 257; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!