Тема 5. Міжнародні інвестиційні та валютно-кредитні відносини України



Мета: з’ясувати причини, правові засади, форми та методи активізації України на ринку міжнародних інвестицій, вивчити валютно-фінансові та платіжні умови міжнародної економічної діяльності України

Лекція 4

    1. Сутність, причини та види іноземного інвестування в Україну. Напрямки підвищення інвестиційної привабливості України на світовому ринку капіталів

2. Валютно-фінансові і платіжні умови іноземного інвестування та міжнародного кредиту

3.Валютно-фінансова система України та державне регулювання валютних відносин. Валютні обмеження. Види валютних операцій

4. Інформаційні технології в міжнародних валютних, розрахункових і кредитно-фінансових операціях

Семінар 6

Питання для обговорення

1. Прямі та портфельні інвестиції в Україну: їх види та напрямки потоків за галузями економіки

2. Економічні і правові передумови та наслідки створення спільних підприємств, філій ТНК та вільних економічних зон в Україні

3. Операції кредитування в міжнародній економічній діяльності. Напрями міжнародного кредиту за галузями економіки України

Семінар 7

Питання для обговорення

1. Валютно-фінансові і платіжні умови міжнародного кредиту

2. Інформаційні технології в міжнародних валютних, розрахункових і кредитно-фінансових операціях

3. Валютний механізм у вільних економічних зонах

Основні поняття:

Міжнародний кредит, упущена вигода, прямі інвестиції, портфельні інвестиції, валюта ціни, валюта платежу.

Запитання для самоконтролю знань

1. Які існують валютно-фінансові методи обслуговування зовнішньоекономічної діяльності України?

2. Що розуміють під валютними важелями здійснення експортно-імпортних операцій з товарами, послугами та фінансовим капіталом в Україні?

3. Які чинники впливають на величину ставки позичкового відсотку по зарубіжним кредитам в Україну?

4. Які існують методи калькуляції ставки позичкового відсотку по іноземним кредитам в світовій практиці?

5. Які фактори впливають на величину валютного курсу гривні і яким чином?

6. Які найбільш ефективні організаційні форми залучення іноземних інвестицій в Україну?

7. Визначте особливості участі в міжєнародних валютно-фінансових відносинах країн трансформаційного типу.

8. Охарактеризуйте сучасну специфіку розвитку міжнародних валютно-фінансових відносин у світі.

9. У чому полягають завдання сучасної держави в ході регулювання валютно-фінансової сфери?

10. Охарактеризуйте ситуацію із зовнішніми борговими зобов’язаннями України.

Проблемні питання

  1. Який сторок зарахування виручки резидентів у іноземній валюті на валютні рахунки відповідно до чинного законодавства України? Що передбачається законодавством у разі порушення резидентами термінів перерахування іноземної валюти на валютні рахунки нерезидентів?
  2. Яким чином резидент може зняти з себе відповідальність за несвоєчасне зарахування виручки в іноземній валюті від експорту, в силу виникнення заборгованості нерезидента? Які органи української і міжнародної юрисдикції можуть підтвердити відсутність вини резидента?
  3. Курс євро до американського долару, розрахований по паритету купівельної спроможності валют оцінюється в 1,3948 дол. за євро. Фактичний обмінний курс складає 1,3428 дол. за євро. Які причини привели до відхилення обмінного курсу від паритетного? Експортерам яких країн вигідно це відхилення?
  4. Яким чином підвищення або зниження вартості національної валюти по відношенню до іноземних впливає на інтереси суб’єктів економічної діяльності в країні:

a. споживачів

b. галузей промисловості, орієнтованих на експорт

c. галузей промисловості, конкуруючих з імпортом на внутрішньому ринку

d. галузей промисловості, використовуючи імпортну сировину.

  1. Як скажеться на індексу цін в Україні закупівля на світовому ринку 10 млрд.USD для підтримки стабільності валютного курсу долару до гривні?
  2. Що скоріше всього відбудеться з курсом української гривні, якщо реальні процентні ставки в Україні зменшаться на 4%, а на євро кредитному ринку зростуть на 1,1%?
  3. Виходячи з наведених даних визначте, з якими країнами близького зарубіжжя і по яким операціям (імпортним чи експортним) вигідно вести бізнес фірмі – резиденту України?
Держави валюти Фактичний курс Паритетний курс
Росія рубль 10 руб. = 2,0386 2,03983
Азербайджан Манат 100 = 594,3274  
Казахстан Тенге100 = 4,1815  
Туркменістан      
Литва Лит100 209,2807  
  1. Припустимо, є 3 зарубіжних інвестиційних проектів з терміном окупності 3, 3,5, і 4 роки. Який з інвестиційних проектів необхідно обрати?
  2. Який іноземний інвестиційний проект необхідно обрати підприємству України, якщо різниця між теперішньою вартістю фінансових ресурсів і початковими інвестиціями по другому проекту – величина від’ємна, по першому і третьому проектам – позитивна, але по третьому проекту – вище ніж по першому?

Завдання для самостійного опрацювання

Розглянути наступні нормативноправові акти України:

1. Постанова НБУ «Про затвердження Класифікатора іноземних валют» від 10 лютого 1998 р. за N 521.

2. Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 р. За № 185/94-ВР із змнами і доповненнями.

3. Постанова КМУ від 17 серпня 1998 р № 1280 «Про впровадження механізму страхування експортних і кредитних ризиків» із змінами і доповненнями.

Розв’яжіть задачі:

Задача 1. підприємство «АСК» експортувало до Німеччини деревину сосни нарізну. ВМД від 1.03.2007 р. Підтверджує вивезення товару на суму 100 тис.USD.1) Валютна виручка зарахована на валютний рахунок підприємтсва в уповноваженному банку 15.06.2007 р. Чи відповідає термін зарахування валютної виручки діючому законодавству України? Які санкції наступають у випадку порушення резидентами термінів, щодо зарахування валютної виручки на валютний рахнок? 2) Які дії могла прийняти компанія «АСК» для уникнення застосування санкцій до неї збоку НБУ?

Задача 2.Українське підприємство імпортер будівельної продукції для оплати по контракту  (для розрахунків з нерезидентом) через уповноважений банк придбало валюту 1.05.2007 р. На суму 100 тис. USD. Курс НБУ: 1 USD = 5. 03UAH. Здійснено перерахування 7.05.2007 р. Курс НБУ: 1USD=5,05 UAH. Що відбувається у цьому випадку?

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!