Тема 8. Об’єкти цивільних прав



ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

 

Тема 1. Поняття, предмет і система, джерела цивільного права

 

1.Предмет і метод цивільного права.

2.Функції та принципи цивільного права.

3.Система цивільного права, місце цивільного в системі правових галузей.

4.Аналогія права та аналогія закону.

5.Роль судової практики в удосконаленні, тлумаченні та застосуванні цивільного законодавства.

 

Тема 3. Поняття, зміст, особливості цивільних правовідносин

 

1.Поняття та особливості цивільних правовідносин.

2.Зміст цивільних правовідносин.

3.Елементи цивільних правовідносин.

4.Цивільні суб’єктивні права і обов’язки.

5.Підстави виникнення, зміни та припинення цивільних правовідносин.

6.Здійснення цивільних прав та межі їх здійснення.

 

ЗАДАЧІ до теми 1-3:

 

1. Подружжя Карпенків розірвали шлюб після десяти років спільного проживання. Відбувся судовий процес про розподіл спільного нажитого майна. Одна сторона (дружина Карпенко Ніна Володимирівна) у судовому засіданні просила визнати за нею право на 50% гонорару, який належить її чоловіку за видання книжки, написаної ним в період їх сумісного життя.

На думку чоловіка (Карпенка Івана Несторовича), гонорар не можна вважати спільною сумісною власністю подружжя, оскільки даний гонорар ним ще не отриманий. Дружина (Ніна Володимирівна) звернула увагу на статтю доктора юридичних наук Мазарова К.С., в якій йде мова, що авторський гонорар є сумісною власністю подружжя вже з моменту його нарахування, а не з моменту отримання коштів на руки.

Вирішіть справу.

Чим повинен керуватися суд при винесенні рішення по даній справі?

 

2. Гр-н Терещенко пред’явив позов до готелю “Либідь” про відшкодування вартості пальто, золотого кулона та мобільного телефону, які були в нього вкрадені під час його проживання в готелі. Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що Терещенко відповідно до розпорядження адміністрації готелю повинен був здати свої речі на зберігання в камеру схову, яка працює цілодобово. В іншому випадку адміністрація не несе відповідальності за зникнення речей. Адвокат гр-на Терещенка звернув увагу суду на те, що розпорядження адміністрації готелю не є нормативним актом і протирічить ст.1029 ЦК, відповідно до якої готель відповідає за схоронність майна, внесено особою, яка проживає в ньому. Представник готелю, в свою чергу, послався на Правила проживання в готелях міста, які були затверджені головою адміністрації міста. В Правилах, зокрема, сказано, що готель не відповідає за втрату речей, які не були здані в камеру схову.

Поясніть правила співвідношення законів та підзаконних нормативних актів. Визначте систему цивільного законодавства.

Вирішіть справу.

 

Тема 4. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права

1.Поняття цивільної правоздатності та її зміст.

2.Невідчуживанность правоздатності та неможливість її обмеження.

3.Підстави виникнення та припинення цивільної правоздатності.

4.Поняття дієздатності громадян. Види дієздатності.                                                                                

5.Фізична особа – підприємець та її правовий статус.

ЗАДАЧІ до теми 4:

 

1. Ананченко Віталій, якому є 18 років, жив у гуртожитку та навчався в університеті в м. Києві. Він перебував на утриманні батьків, які проживають у м.Полтава. Ананченко В. купив у свого сокурсника 19-річного Шенко Тараса дорогостоячий кольоровий телевізор. Ананченко витратив на це гроші, які були надіслані батьками з м. Полтави для харчування та для придбання сезонного взуття. Батьки, навідавшись до сина та дізнавшись про покупку телевізора, почали вимагати визнання договору купівлі-продажу недійсним. Батьки обгрунтували свою вимогу тим, що син не мав права розпоряджатися грошима наданими йому для певної мети – придбання харчів та сезонного взуття.

Зробіть правовий аналіз ситуації.

 

2. 17-річний Михайло Тарасов після смерті обох батьків, отримав відповідний дозвіл місцевих органів влади про зниження шлюбного віку. Через місяць Тарасов одружився з 17-річною Оленою Торєвою. В зв’язку з переїздом до дружини Тарасов вирішив продати будинок, володарем якого він був. До одруження піклувальником Тарасова був призначений його дядько. Для оформлення договору купівлі-продажу будинку Тарасов звернувся до нотаріусу. Але нотаріус відмовився посвідчувати договір, на тій підставі, що Тарасов є неповнолітнім. Останній оскаржив відмову нотаріуса в суд.

Ви суддя, вирішіть спір.

Тема 5. Юридичні особи

 1.Поняття та ознаки юридичної особи.

 2.Види юридичних осіб та їх організаційно-правові форми.

 3.Порядок створення юридичних осіб. Державна реєстрація юридичної особи.

 4.Правоздатність юридичної особи.

 5.Майнові права та обов’язки юридичної особи.

 6.Відповідальність юридичних осіб.

 

Тема 6. Юридичні особи

 

1.Порядок реорганізації юридичних осіб.

2.Порядок і підстави ліквідації юридичних осіб.

3.Філії та представництва.

4.Дочірні підприємства.

 

ЗАДАЧІ до теми 5 – 6:

 

1. Громадська організація „Спілка захисту рідкісних рослин” спільно з товариством з обмеженою відповідальністю „Алмаз” та приватним підприємцем Масловим Н.К. вирішили організувати ломбард.

Чи може громадська організація бути учасником господарського товариства? Який вид товариства вони повинні створити для надання ломбардних послуг? Яке буде повне найменування цього товариства?

2. У ЗАТ „Коваль” Решетілову Роману Івановичу належало 68% акцій. З 5 до 25 вересня Рештінов Р.І. перебував у відпустці у Франції. Перебуваючи в Канаді, він уклав вигідний, на його думку, контракт з фірмою „Anistor” про поставку на Україну електротоварів. Сума контракту становить 10 млн. євро.

Антонюк голова правління ВАТ, відмовився виконувати контракт. Обгрунтовуючи відмову, Антонюк наголошував на те, що Решетілов не мав права укладати контракт без згоди правління. Але контрольним пакетом акцій, він не повинен був погоджувати умови контракту ні з ким.

Чи має право Рештілов укладати договір від імені товариства? Що таке правління юридичної особи, органи юридичної особи?

Дайте відповідь на питання.

Тема 8. Об’єкти цивільних прав

1.Поняття і види об’єктів цивільного права.

2.Речі як об’єкти цивільних прав.

3.Класифікація речей. Майно.

4.Цінні папери як об’єкти цивільних прав.

5.Особисті немайнові блага як об’єкти цивільного права.                                                                       

ЗАДАЧИ до теми 8:

1. Подружжя Баранових вирішили поділити майно і припинити шлюб. При розподілі майна виник спір щодо столового сервізу. Чоловік настоював на розподілі останнього. Дружина заперечувала і пропонувала виплати колишньому подружжю грошову компенсацію.

 

2. Громадянка Волкова В.А. продала скрипку громадянину Гнатюк К.С. У процесі оформлення договору купівлі-продажу виявилося, що Волкова вирішила залишити футляр від скрипки собі. На думку Гнатюк футляр необхідно передати разом зі скрипкою.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!