МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ ДО ДЕРЖАВНОГО ЕКЗАМЕНУ З ДИСЦИПЛІНИ «УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК»



Зміст дисципліни «Управлінський облік» за темами

Тема 1. Мета, зміст та організація управлінського обліку

Процес управління підприємством. Взаємозв’язок системи обліку і функцій управлінняПроцес управління підприємством – основа досягнення різної мети.

Поняття, сутність, функції управлінського обліку. Предмет, метод, завдання управлінського обліку. Інформація і управлінський облік. Система управлінського контролю. Проектування управлінського контролю.

Організація управлінського обліку в системі управління підприємством: загальна, інтегрована, переплетена система обліку. Міжнародні, національні професійні асоціації бухгалтерів та їх роль в організації управлінського обліку.

Роль бухгалтера – аналітика в управлінні підприємством. Норми етичної поведінки фахівців з управлінського обліку.

Процес розподілу бухгалтерського обліку на фінансовий та управлінський облік. Порівняння характеристик фінансового, виробничого та управлінського обліку: за змістом, метою, користувачами інформації та іншими ознаками.

Еволюційний процес в формуванні та розвитку управлінського обліку. Перспективи подальшого розвитку управлінського обліку. Розвиток управлінського обліку згідно з законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Тема 2. Склад витрат виробництва

Законодавчі та нормативні акти, які визначають склад витрат виробництва (обігу): С(П) БО 16 «Витрати», методичні рекомендації з формуванню собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості та інших галузях. Поняття витрат та загальні принципи побудови обліку виробництва. Загальна схема обліку витрат діяльності. Групування витрат за елементами і статтями калькуляції. Перелік і склад статей калькуляції виробничої собівартості продукції. Комплексний підхід в групуванні витрат. Групування витрат за місцями їх виникнення, за видами продукції, за ступенем впливу обсягів виробництва, за календарними періодами. Витрати операційного періоду та їх склад. Схема витрат операційної діяльності. Витрати іншої діяльності.

Тема 3. Класифікація і поведінка витрат

Законодавчо-нормативне регулювання класифікації витрат виробництва. Управління витратами тпідприємства. Класифікація витрат за різними ознаками Класифікація витрат на виробництво та ії значення у визначенні доходів. Вичерпані та невичерпані витрати. Витрати на продукцію: прямі і непрямі виробничі витрати. Невиробничі накладні витрати: витрати періоду. Планування витрат - принциповий підхід в класифікації витрат для прийняття управлінських рішень: Релевантні і нерелевантні витрати. Маржинальні і середні витрати. Контроль за витратами та їх регулювання.

Поведінка витрат це залежність виробничих витрат від зміни обсягів виробництва. Діяльність яка впливає на витрати є фактором витрат. Фактори витрат для різних функцій бізнесу. Змінні витрати. Постійні витрати. Напівзмінні та напівпостійні витрати. Взаємозв’язок поведінки витрат зі споживанням ресурсів і випуском продукції, потужністю підприємства, науковими дослідженнями та розробками.

Кількісно - сумове вираження поведінки витрат (функція витрат). Поняття класифікаційної структури витрат. Різні методи визначення функції витрат: метод аналізу розрахунків, метод вищої – нижчої точки, регресійний аналіз та інші методи. Вибір застосування різних методів витрат для визначення функції витрат.

Тема 4. Методи обліку і калькулювання витрат

Калькуляційний облік та система калькулювання. Об’єкти обліку витрат і об’єкти калькулювання. Специфічні прийоми калькуляційних розрахунків: метод прямих розрахунків, розподілу витрат, виключення витрат на побічну продукцію, підсумку витрат, нормативний та комбінований.

Види, системи, методи й варіанти обліку витрат виробництва. Системи виробничого обліку. Методи розподілу витрат обслуговуючих підрозділів: прямий, взаємних послуг, одночасного розподілу. Визначення загальної суми накладних витрат кожного виробничого підрозділу та розрахунок ставки розподілу витрат між виробами або замовленнями. Розподіл накладних витрат із застосуванням заздалегідь визначеної ставки.

Розподіл непрямих витрат на виробництво спільних продуктів. Вимірювання витрат на виробництво кожного спільного продукту після точки розподілу. Розподіл спільних витрат між спільними продуктами. Методи розподілу спільних витрат: метод натуральних одиниць, метод вартості продажу, метод чистої вартості реалізації, метод валового прибутку. Поняття та калькулювання побічних продуктів.

Відмінності у підходах до класифікації накладних витрат за умов калькулювання на основі діяльності. Розподіл накладних витрат на основі діяльності. Особливі характеристики механізму розподілу накладних виробничих та витрат допоміжних виробництв у вітчизняної та зарубіжної практиці

Характеристика і сфера застосування позамовного калькулювання одиниці продукції, партії виробів, контракту. Формування прямих витрат на замовлення та їх облік. Порядок визначення долі накладних витрат між замовленнями. Розрахунок фактичної собівартості замовлення. Документообіг за умов калькулювання за замовленнями.

Система калькулювання собівартості продукції на основі групування витрат у межах окремих процесів або стадій виробництва - калькулювання за процесами. Облік виробничих витрат та калькулювання собівартості однорідної продукції за простими процесами. Складні процеси, що можуть здійснюватися послідовно або паралельно. Особливості обліку напівфабрикатів. Оцінка витрат незавершеного виробництва окремих процесів. Поняття еквівалентної одиниці готової продукції та порядок її визначення. Стадії калькулювання за процесами. Калькулювання за процесами залежно від методу оцінки запасів. Калькулювання за процесами з використанням методів середньозваженої собівартості та ФІФО. Види браку, трат та особливості їх обліку при калькулюванні. Система операційного калькулювання.

Сучасні методи обліку виробничих витрат та калькулювання собівартості виробленої продукції. Калькулювання повних і змінних витрат.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!