Питання для самопідготовки і самоконтролю знань



1. Які форми розрахунків складають грошовий оборот підприємства?

2. В чому полягають переваги безготівкових розрахунків?

3. Розкрийте принципи організації безготівкових розрахунків.

4. Які види розрахунків відкривають підприємствам банки?

5. Які документи необхідно представити банку для відкриття рахунку?

6. В яких випадках застосовуються розрахунки платіжними дорученнями? За якою схемою вони здійснюються?

7. В яких випадках доцільно застосовувати розрахунки платіжними вимогами-дорученнями? В чому їх переваги і недоліки?

8. Розкрийте сутність чекової форми розрахунків.

9. В чому полягає зміст акредитивної форми розрахунків? Які види акредитивів Вам відомі?

10. Розкрийте зміст і переваги вексельної форми розрахунків.

11. Які правила ведення касового господарства на підприємстві?

12. Що Ви розумієте під розрахунково-платіжною дисципліною?

Тематика індивідуальних (розрахункових) завдань за темою 7

(5 балів)

Завдання 1

Визначити суму втраченого підприємством доходу із-за невигідних умов розрахунків, які були передбачені комерційною угодою.

Загальна сума платежу - 340 тис.грн., 50% його вартості оплачується на умовах попередньої оплати, а 50% оплачується за фактом надходження товару. Період між попередньою оплатою і строком надходження товарів 15 днів. Середньомісячний темп інфляції 7%, а середньомісячна ставка депозитного проценту – 5%.

Завдання 2

Підприємство роздрібної торгівлі уклало угоду з промисловим підприємством на поставку товарів, згідно з якою передбачається попередня оплата кожної партії. Який розрахунково-платіжний документ використовують у цьому випадку? Чи гарантується своєчасність, повнота і якість поставки при розрахунках на умовах попередньої оплати?

Завдання 3

Поясніть порядок обігу переказного векселя, якщо відомо, що векселедавцем виступає оптова база. Як вексель може брати участь в розрахунках між постачальниками товарів і іншими партнерами?

ТЕМА 8. Кредитування підприємств

Методичні поради до вивчення теми

В період економічної кризи і кризи неплатежів господарюючі суб’єкти відчувають гостру нестачу фінансових ресурсів. Одним із засобів отримання додаткових фінансових ресурсів є кредит – фінансова операція, що полягає в наданні в тимчасове користування господарюючим суб’єктам матеріальних або грошових засобів на умовах повернення, платності, строковості і матеріального забезпечення. Приступаючи до вивчення цієї теми, необхідно усвідомити відмінності між позиками й кредитом.

Позика – це форма організації кредитних операцій, здійснення яких супроводжується відкриттям позикового рахунку. Кредит – більш широке поняття, яке характеризує різні форми кредитних відносин, що можуть бути організовані не тільки в рамках банківського кредиту, а й комерційного, державного чи лізингу.

Позикові операції банків можна класифікувати за різними критеріями: за строками; виходячи із наявності, якості і характеру забезпечення; в залежності від цілей кредитування; на основі розбіжностей в умовах, порядку, величині і строкам сплати процентів за кредит. Розкрийте сутність і зміст даної класифікації кредитів, подайте її у вигляді схеми.

В сучасній практиці господарювання переважає короткострокове кредитування підприємств, яке здійснюється на термін, що не перевищує одного року, і направлене на поповнення обігових коштів. Короткострокові кредити підприємствам надають комерційні банки або підприємства-постачальники у вигляді продажу товарів з відстрочкою платежу. Розглядаючи два названих види кредиту, необхідно звернути увагу на відмінності між ними і способи надання.

Всі питання, що пов’язані із наданням кредиту, банки здійснюють на договірній основі. Знайомлячись із змістом кредитної угоди, зверніть увагу на права й обов’язки сторін, що її уклали. Сама ж схема кредитування включає такі основні етапи:

--  розгляд заяви на кредит,

--  вивчення банком кредитоспроможності клієнта,

--  оформлення кредитного договору,

--  надання кредиту,

--  контроль за виконанням кредитного договору.

Вивчаючи зміст кожного із вище перелічених етапів особливу увагу слід звернути на висвітлення таких моментів: який пакет документів необхідно представити в банк разом із заявою на кредит; які фактори враховуються при оцінці кредитоспроможності клієнта; на основі яких методик визначається класність клієнта; які елементи включає механізм кредитування і на основі чого він обгрунтовується; які бувають способи надання позик в залежності від обсягу кредиту; яким чином здійснюється контроль за ходом погашення позик і сплатою процентів; яку відповідальність несе позичальник при порушенні умов кредитного договору; в яких випадках банк може порушити справу про банкрутство підприємства-боржника; яка процедура погашення вимог кредиторів за рішенням арбітражного суду.

Довгострокове кредитування здійснюється на фінансуванні капітальних вкладень. Для оформлення кредитного договору на видачу довгострокової позики в банк необхідно представити техніко-економічне обгрунтування проекту, в якому подаються розрахунки витрат, що передбачаються, а також розрахунки очікуємих доходів від реалізації заходів, що підлягають кредитуванню. Ці дані служать основою для визначення ефективності позики і строків її окупності. Довгострокові позики можуть надаватися одноразовим платежем або поетапно. Порядок сплати процентів і погашення позик визначається в кредитному договорі за домовленістю сторін.

Своєрідним методом довгострокового кредитування виступає лізинг – форма матеріально-технічного постачання, яка поєднує оренду окремих об’єктів майна з відкриттям додаткової специфічної кредитної лінії. Відповідно із Законом України “Про лізинг” розмежовують два види лізингу – фінансовий і оперативний. При знайомстві з цими поняттями необхідно чітко визначити сутність кожного із них, а також виділити їхні особливості. Заслуговують на увагу і питання, що стосуються визначення плати за лізингові послуги, змісту лізингового договору , переваг лізингу порівняно з банківським кредитуванням, розвитку лізингу в Україні.

Рекомендована література: 13, 22, 26, 27, 30, 33, 37

План практичного заняття

Питання для обговорення (2 бали за кожне)

1. Розкрийте сутність і форми кредиту. Якими принципами керуються при наданні кредиту?

2. За якими критеріями класифікуються кредитні операції банків? Розкрийте зміст цієї класифікації.

3. Охарактеризуйте основні етапи процесу кредитування господарюючих суб’єктів банками.

4. Які фактори впивають на кредитні рішення банків?

5. Які методики застосовуються банками для визначення рейтингу підприємства-позичальнка?

6. Що таке товарний кредит? Які види товарного кредиту застосовуються в Україні?

7. Які витрати включає плата за лізинг?

Тести та завдання

Тест1. Приведіть у відповідність терміни та їх визначення

1. Обігові фонди підприємства а) частина обігових коштів, що обслуговують процес доведення продукції до споживача
2. Обігові виробничі фонди б) частина обігових коштів, що авансована у виробничі запаси, незавершене виробництво, напівфабрикати, малоцінні і швидкозношувані предмети тощо
3. Фонди обігу в) виробничі запаси, незавершене виробництво, напівфабрикати, малоцінні і швидкозношувані предмети тощо
4. Кредит г) тимчасово притягнені кошти, що підлягають поверненню відповідним юридичним або фізичним особам
5. Кредитна лінія д) позичка в грошовій або товарній формі на умовах зворотності, строковості та відплатності
6. Кредиторська заборгованість е) юридичне оформлення зобов’язання банку або іншої кредитної установи перед позичальником надавати йому кредит протягом певного періоду у межах узгодженого ліміту
7. Кредитна угода ж) кредит у грошовій формі, що надається банками
8. Банківський кредит з) договір між кредитором і позичальником, що визначає розмір та умови видачі кредиту, права й обов’язки суб’єктів кредитних відносин

 

Тест 2. Приведіть у відповідність терміни та їх визначення

1. Банківський кредит а) це економічні, кредитні відносини, які виникають між окремими підприємствами
2. Державний кредит б) це стосунки між юридичними особами, які виникають у разі оренди майна
3. Кредитна лінія в) це кредит, який надається повністю одразу після укладення кредитної угоди
4. Комерційний кредит г) це економічні, кредитні відносини між державою та суб’єктами господарювання
5. Овердрафт д) це згода банку надати кредит у майбутньому в розмірах, які не перевищують заздалегідь обумовленої суми без додаткових спеціальних переговорів
6. Терміновий кредит е) це економічні відносини між кредитором та позичальником з приводу надання коштів банком підприємству на умовах терміновості, платності, повернення, матеріального забезпечення
7. Лізинговий кредит є) короткостроковий кредит, що надається банком надійному підприємству понад залишок його коштів на поточному рахунку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку
8. Кредитна система ж) економічні відносини, що виникають між кредитором і позичальником з приводу одержання останнім позички в грошовій формі або товарній на умовах повернення в певний строк і звичайно із сплатою відсотків
9. Кредитоспроможність з) сукупність кредитних відносин та інструментів, які організовують ці відносини
10. Кредит і) наявність передумов для одержання позичок, спроможність повернути їх

 

Практичне завдання (5 балів за кожне)

Завдання 1

ВАТ лізингова компанія “Украгромашінвест” передає в фінансовий лізинг приватній фірмі “Аскон” плуг ПП-8-35 вартістю 13 350 грн. строком на 3 роки. Перший лізинговий платіж в розмірі 20% від вартості об’єкта лізингу повинен бути здійсненим на протязі 10 банківських днів з моменту підписання лізингового договору. Послідуючі платежі здійснюються щоквартально до 20 числа останнього місяця кожного кварталу. Лізинговий процент складає 3% від залишкової вартості обладнання. На обладнання нараховується лінійна амортизація.

Скласти графік лізингових платежів і визначити загальну суму витрат лізингоотримувача за цим договором.

1. 1. Які види відшкодувань включають в себе лізингові платежі?

2. 2. У чому полягають переваги фінансового лізингу порівняно з банківським кредитуванням?

Завдання 2

На основі агрегованого балансу підприємства (таблиця 20) визначити власні обороні кошти, поточну фінансову потребу і суму необхідного короткострокового кредиту.

Таблиця 20


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 303; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!