ВИЗНАЧЕННЯ НОРМАТИВНИХ ЗНАЧЕНЬ КОЕФІЦІЄНТІВ ФІНАНСОВОЇ АВТОНОМІЇ, ФІНАНСОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ І ФІНАНСОВОГО РИЗИКУ



        Щоб визначити нормативне значення коефіцієнтів фінансової незалежності, фінансову залежність і фінансовий ризик рекомендують керуватися фактично сформованою структурою активів і загальноприйнятими підходами до їх фінансування (агресивний, помірний, консервативний).

    Вибір джерел фінансування для кожного виду активу здійснюється відповідно до золотих правил — золотого правила фінансування та золотого правила балансу     Довгострокові зобов’язання та власний капітал спрямовують на фінансування необоротних активів та постійних оборотних активів.

    Постійні оборотні активи — це той мінімум, що необхідний підприємству для операційної діяльності з точки зору довгострокових потреб підприємства і величина якого не залежить від коливань обсягу виробництва та реалізації продукції.

    Постійні оборотні активи є навіть в періоду спаду діяльності підприємства. Як правило, до постійних оборотних активів відносять мінімально необхідну величину запасів та середній розмір дебіторської заборгованості, щось на зразок резервного капіталу.

    Постійний оборотний капітал — це не конкретна нерухома частина поточних активів, а фіксований рівень інвестування в оборотні активи, елементи яких знаходяться в постійному русі.

    Змінні оборотні активи — це частина оборотних активів, схильна до коливань у зв’язку зі зміною обсягів діяльності.

    Фінансується змінна частина оборотних активів за рахунок короткострокового позикового капіталу, а при консервативному підході — частково й за рахунок власного капіталу.

Особливу увагу під час оцінювання структури джерел майна підприємства необхідно приділити способу їхнього розміщення в активі. У цьому проявляється нерозривний зв’язок аналізу пасивної й активної частин балансу.

    Така група показників характеризує співвідношення двох головних складників активу балансу (необоротних та оборотних активів) і двох головних складників пасиву балансу (власного і залученого капіталу) між собою та відповідно пов’язаних розділів активу і пасиву. Це дає змогу оцінити як структури активу та пасиву балансу, так і забезпеченість відповідних активів відповідними джерелами фінансування. У разі відхилення цих співвідношень від оптимальних і середньогалузевих можна дійти відповідних висновків щодо фінансового стану підприємства.

    Порівняння активів і пасивів підприємства дає змогу оцінити ефективність фінансової політики підприємства. Схематично взаємозв’язок активів та джерел їх фінансування (пасивів) подано на схемі.

Активи Пасиви

 

Необоротні активи

Довгострокові зобов’язання

 

Власний капітал

 

Оборотні активи

Короткострокові зобов’язання

 

    Відповідно до цієї схеми, основними джерелами фінансування необоротних активів є, як правило, власний капітал i частково довгострокові кредити i позики.

    Оборотні активи утворюються як за рахунок власного капіталу, так i за рахунок короткострокових позикових коштів. Бажано, щоб на підприємствах виробничої сфери їx було наполовину сформовано з власного, а наполовину — з короткострокового позичкового капіталу. Тоді забезпечується гарантія погашення зовнішнього боргу.

    Щоб визначити, скільки власного капіталу вкладено в довгострокові активи, слід від загальної суми необоротних активів відняти довгострокові зобов’язання.

    Щоб дізнатися, яка сума власного капіталу використовується в обігу (власний оборотний капітал), необхідно від загальної суми власного капіталу i довгострокових зобов’язань відняти ту частину, яка вкладена в необоротні активи.

    Отже, на ефективність використання капіталу підприємства впливають дві групи чинників: оптимальне співвідношення власного і позикового капіталу, довгострокових і короткострокових джерел фінансування; рівень інвестування в основні й оборотні засоби, тобто скільки їх перебуває у сфері виробництва і сфері обігу, в грошовій і матеріальній формах та наскільки оптимальне їх співвідношення.


 

 


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 218; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!