Фін. Правопорушення.Підстави відповідальності за порушення фінансового законодавства



Фінансове правопорушення – це порушення врегульованого фінансово-правовою нормою порядку мобілізації, розподілу та використання централізованих та децентралізованих фондів коштів, за яке законодавством передбачено юридичну відповідальність.

До видів фінансових правопорушень належать такі, як:

- бюджетні правопорушення;

- правопорушення у сфері банківської діяльності;

- правопорушення у сфері валютного регулювання;

- податкові правопорушення;

- правопорушення у сфері грошового обігу, розрахунків.

 

В юридичній науці загальновизнаним є підхід, за яким правопорушення є підставою юридичної відповідальності.

Законодавство України містить поняття фінансового правопорушення.

Порушення фінансового законодавства має такі обов’язкові ознаки:

а) Антисоціальний характер, що виявляється у суспільній небезпечності (якщо правопорушення є злочином, що передбачений Кримінальним кодексом) або суспільній шкідливості;

Антисоціальний характер є матеріальною ознакою порушень фінансового законодавства. Діяння, що порушують норми фінансового права, завдають шкоди нормальній фінансовій діяльності держави та місцевого самоврядування.

б) Протиправність - вказує на передбачуваність конкретного діяння в актах фінансового законодавства. Протиправність слід розглядати як юридичну оцінку антисоціального характеру діяння з боку законодавця, що закріплена в нормах фінансового права.

в) Винність- як ознака правопорушення вказує на існування суб’єктивного зв’язку між протиправним діянням і його наслідками та особою, яка вчинила таку дію або бездіяльність у формі умислу або необережності.

г) Караність - є ознакою, що логічно зумовлена антисоціальним характером правопорушення, негативною оцінкою з боку суспільства і безпосередньо випливає з його протиправності.

Склад правопорушення включає такі елементи:

а)Об’єкт правопорушення - загальним об’єктом фінансових правопорушень є врегульовані нормами фінансового права суспільні відносини у сфері фінансової діяльності держави, тобто в процесі формування, розподілу й використання грошових коштів бюджетів і державних цільових фондів.

Зазначимо, що ці відносини є публічно-правовими, врегульованими імперативними фінансово-правовими нормами. 

Безпосереднім об’єктом фінансових правопорушень виступають конкретні відносини, на які посягає правопорушник

б) Об’єктивна сторона правопорушення - об’єктивна сторона фінансового правопорушення характеризує його зовнішній прояв.

Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони є діяння у формі дії (активної поведінки) або бездіяльності (пасивної поведінки).

Закріплення об’єктивної сторони правопорушення є практичною реалізацією його протиправності. Закріплення об’єктивної сторони правопорушення є практичною реалізацією його протиправності.

Основною ознакою об’єктивної сторони значної кількості порушень фінансового законодавства є протиправна бездіяльність. Це зумовлено тим, що зобов’язані суб’єкти фінансових правовідносин не виконують власних обов’язків.

в) Суб’єкт правопорушення - це особа, яка вчинила правопорушення.

Необхідною умовою визначення особи суб’єктом правопорушення є наявність у неї деліктоздатності, тобто закріпленої у законі здатності нести юридичну відповідальність за вчинення правопорушення.

Суб’єктами ряду видів правопорушень можуть бути не тільки фізичні особи (люди), а й державні та громадські органи, організації, але вони не можуть бути суб’єктами злочинів.

г) Суб’єктивна сторона правопорушення - внутрішня психічна діяльність особи, пов'язана зі скоєнням правопорушення.

 

Співвідношення фінансово-правової відповідальності з іншими видами юридичної відповідальності

Фінансово-правова відповідальність має комплексний характер, що полягає у поєднанні елементів адміністративної та кримінальної відповідальності.

Процес виділення фінансово-правової відповідальності в самостійний вид юридичної відповідальності супроводжується дискусіями у наукових колах, де існують різні точки зору стосовно цього питання.

Критичні погляди полягають у наступному. Висловлюються думки щодо відсутності такого виду відповідальності взагалі та про існування лише адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення фінансового законодавства.

Деякі вчені розглядають фінансово-правову відповідальність як різновид адміністративної

 


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!