Зовнішньоекономічні пріоритети економіки України.

ТЕМА 3. СУЧАСНИЙ СТАН ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ТА ЧИННИКИ ЙОГО ФОРМУВАННЯ

План

1. ГоловнічинникиформуванняекономікиУкраїни. 

2. ЗовнішньоекономічніпріоритетиекономікиУкраїни.

3. Логічна схема розвитку ЗЕД в Україні.

ГоловнічинникиформуванняекономікиУкраїни

З'ясуваннячинниківрозвиткугосподарстватієїчиіншоїкраїниважливе для визначення перспектив функціонуваннянаціональноїекономіки, їїролі і місця у системісвітовогогосподарства, умов, щозабезпечуютьконкурентоспроможність, та напрямівпідвищенняефективностігосподарськоїдіяльності.

Населенняналежить до однієї з рушийних сил розвитку національної економіки. На розвитку національної економіки позначається і тривалість життя населення, яка в Україні має тенденцію до зменшення. Необхідно створити економічні, соціальні, правовіорганізаційні та інші умови, які сприятимуть поліпшенню демографічної ситуації та виведенню її з кризового стану.

Освіта є одним ізважливихфакторів, яківпливають на розвитокекономіки, забезпечуючиїїконкурентоспроможність. Держава повинна проводитививаженуполітику і здійснюватипідготовкукадріввідповідно до потреб національноїекономіки. Такожнеобхіднозвернутиувагу на модернізаціюнаявноїсистемиосвіти в Україні та наближенняїї до стандартів ЄС, оснащеннянавчальнихзакладівсучасноюкомп'ютерноютехнікою та під'єднаний до глобальноїмережіІнтернет, поліпшенняфінансування і підвищеннярівня оплати працінауково-педагогічнихкадрів, вдосконалення методики формування державного замовлення на підготовкуфахівцівтощо.

Ресурси.Українабагата на значнукількістьвидівприроднихресурсів, якіформують основу господарськогорозвитку та добробутунаселення. Різноманітністьприроднихресурсів, їхдоступністьбула і є предметом зазіханькраїн-сусідів, а такожпризводить до їхнераціональноговикористання. Мовайде про земельні, лісові, водніресурси, кориснікопалинитощо.

До інститутівнаціональноїекономікитакож належать грошова система, податок, планування, доходи, виробництво, обмін, розподіл, споживання та інше, оскільки вони є формами виявубазовихекономічнихінститутів.

Економічні інститути можна охарактеризувати як сукупність формальних і неформальних норм та правил, які регулюють поведінку людей в економічній сфері діяльності.

Інституція — певна форма організації, регулювання суспільного життя, діяльності й поведінки людей; сукупність соціальних норм, зразків поведінки та діяльності.

Взаємодіябазовихекономічнихінститутівекономічноїсистеми конкретного суспільствавизначаєосновніінститутинаціональноїекономіки. До них, крімзазначенихвище, належать:

ü  особливості державного устрою;

ü  економічнийпотенціалдержави;

ü  планування та прогнозуваннярозвиткуекономіки;

ü  забезпеченнябезпекинаціональноїекономіки в умовахпосиленняглобалізації та інтеграціїекономічнихвідносин;

ü  господарськиймеханізмрегулювання;

ü  стратегіяекономічного і соціальногорозвиткудержави;

ü  господарськікомплекси та галузіекономіки;

ü  специфікавходження у світовегосподарство та місцекраїни у ньому;

ü  менталітетнації, їїтрадиції, звичаї

Останнім часом у країнах як постіндустріального типу, так і з трансформаційноюекономікою, велика увагаприділяється таким інституціям, як демократія та свобода. Вони є загальнимиінституціямисучасногогромадянськогосуспільства, яківизначаютьякіснийрівеньрозвиткувсіхйогопідсистем.

Основою демократії в економічнійпідсистемі кожного суспільства є економічнадемократія. Цетеорія, практика і наслідкивтіленняпринципівдемократії в економічнихвідносинах, демократизаціявсьогогосподарськогомеханізмусуспільства. Економічноюпередумовоюрозвиткуекономічноїдемократії в країнах з ринковоюекономікою є необхідністьпосиленнямотиваціїпраці та підвищенняїїпродуктивності.

Проблема розробки ефективної стратегії міжнародної економічної діяльності України залишається актуальною впродовж всього періоду існування України як незалежної держави.

Основним напрямком зовнішньої діяльності України було вибраноєвроінтеграцію. Існує ряд причин і чинників, які безпосередньо сприяють поглибленню участі економіки України в міжнародному розподілі праці, органічному включенню її господарства в сучасні міжнародні цивілізаційні процеси.

Серед головних причин виділяють, перш за все, високу питому вагу експорту у валовому національному продукті, також розвинене внутрішнє розділення і кооперація праці, обмеженість ресурсів, традиційні господарські зв'язки з країнами,необхідність отримання, що росте, і упровадження нових технологій, інвестиційних і фінансових ресурсів з високорозвинених країн світу.

Зовнішньоекономічні пріоритети економіки України.

Європейська інтеграція - ключовий пріоритет, який акумулює в собі цілийкомплекс внутрішньо - та зовнішньополітичних зусиль України з метою наближення до Європейського Союзу та створення необхідних передумов для вступу до ЄС у майбутньому.

1. Органічноючастиноюєвроінтеграційного курсу УкраїнибулозавершенняпроцесуприєднанняУкраїни до СОТ, яке відбулося 16 травня 2008року. У 2006 р.

Українаперейшла по першоїстадіїінтеграції з ЄС - створеннязонивільноїторгівліпіслявступу до СОТ.

Світова організація торгівлі (СОТ) (англ. WorldTradeOrganization, WTO) — міжнародна організація, яка вступила в силу 1 січня 1995 року з метою лібералізації міжнародної торгівлі та регулювання торгово-політичних відносин країн-членів.

2. Наступнийпріоритет ЗЕП України- цевідносиниУкраїна- НАТО –захистбезпекиінтересівУкраїни, участь у створеннієвроатлантичного просторустабільності та безпеки, поступоваінтеграція до НАТО.

Організа́ціяПівнічноатланти́чногодо́говору, також Північноатланти́чнийалья́нс або НА́ТО міжнароднаміжурядоваорганізація, військово-політичний союз 29 держав. Північної Америки і Європи, якіпрагнутьдосягти мети , що полягає у забезпеченнісвободи і безпекикраїн-членів з використаннямполітичних і військовихзасобів. НАТО дотримуєтьсяспільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальноїсвободи, верховенства права та мирного розв'язаннясуперечок та підтримуєціцінності в усьомуєвроатлантичномурегіоні. Засадничим принципом Альянсу є спільністьпоглядівміжпівнічноамериканськими та європейськими членами НАТО, щоподіляютьоднаковіцінності та інтереси і відданісправізбереженнядемократичнихпринципів, щоробитьнероздільноюбезпекуЄвропи і Північної Америки. Альянс стоїть на захистісвоїхкраїн-членіввідзагрозиагресії: головнимвійськово-політичним принципом організації є система колективноїбезпеки, тобтоспільнихорганізованихдійвсіхїїчленів у відповідь на нападззовні[2][3].

Радянськими джерелами «агресивний» блок НАТО подавався як воєнно-політичнеугрупованнязахідних держав, створене з ініціативи США і спрямованепроти соціалістичнихкраїн і національно-визвольногоруху[4][5]. Створена в 1955 ОрганізаціяВаршавського Договору стала фактичногеополітичноюпротивагою НАТО, і конфронтаціяміжцими блоками (т. з. Холодна війна) тривала до розпаду СРСР. Багатохтодосівважає, що НАТО залишаєтьсятрадиційнимвійськово-політичним блоком — наслідком «холодноївійни», спрямованимпроти Росії.

3. Стратегічноважливим та економічновигідним є південно-східнийнапрямокзовнішньоїполітикиУкраїни, а самеЧорноморський та Близько-Східнийрегіони,Центральна Азія, Індія, країни АТР. ЗавдякицимкраїнамУкраїнаможезабезпечитисебе альтернативнимиджереламипостачанняенергоносіїв та ринками збутусвоїхтоварів. ОскількинаселеннякраїнБлизького Сходу зростаєвеличезними темпами,перед ними постає проблема харчовогозабезпечення. Завдякививаженійполітиціщодокраїн Сходу Українаможенаповнюватиїх ринки продовольчими товарами вобмін на енергоносії, вирішуючипевноюміроюхарчову проблему, зменшуючисвою енергетичнузалежністьвідРосії, розвиваючивласнесільськегосподарство тапереробнупромисловість і знижуючимасштабиміграції.

 

Домашнєзавдання

1. Опрацюватиматеріаллекції.

2. Підготуватись до практичного заняття у формісемінару.

В зошитах для самостійної та практичноїроботи.


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 169; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!