Теорія держави і права в системі суспільних наук.



До теми № 1: Предмет, методи і функції теорії ТДП. Система

юридичних наук і місце в ній ТДП.

2 питання Функції теорії держави і права

1.Онтологічна (чи пояснювальна) (онтологія — поняття сущого) — виражається в пізнанні і поясненні явищ і процесів державного і правового життя суспільства.

2. Евристична – виражається у відкритті нових закономірностей, збагаченні новими знаннями про розвиток держави і права («нарощення» знань до тих, що уже маємо).

3. Прогностична— виражається в передбаченні («погляд у майбутнє») подальшого розвитку права і держави на основі адекватного відображення його об'єктивних закономірностей. Наприклад, визначення шляхів подальшого удосконалювання законодавства і практики його застосування.

4. Методологічна виражається у формуванні понятійного апарата системи юридичних наук, створенні універсальної юридичної мови, що забезпечує однаковість у класифікації й оцінці явищ фахівцями різних галузей права.

5. Ідеологічна складається у виробленні фундаментальних ідей про шляхи прогресивного розвитку держави і права, що впливають на правову свідомість громадян і суспільства (наприклад, ідея про демократичну соціальну правову державу).

6. Політична виражається у впливі на формування політичного курсу держави ( Наприклад європейський або азіатський шлях розвитку).

7. Науково-прикладна — виражається у підготовці законопроектів і інших нормативно-правових актів, що приймаються правозастовчими органами.

Питання. Теорія держави і права в системі юридичних наук.

Систему юридичних наук можна поділити на слідуючі групи:

— теоретико-історичні (теорія права і держави, історія держави і права, історія політичних і правових вчень);

галузеві науки (конституційне право, адміністративне право, цивільне право, трудове право, кримінальне право, кримінально-процесуальне право, кримінально-виконавче право й ін.);

прикладні науки (криміналістика, судова медицина, судова бухгалтерія, судова психіатрія, ОРД й ін.). Для вирішення правових питань вони використовують положення та висновки як юридичних так і неюридичних наук (фізики, хімії, медицини, технічних наук).

Окреме місце займає наука, що вивчає право-реалізуючі відносини між державами — міжнародне право (приватне і публічне).

Історія держави і права України вивчає процес історичного розвитку державно-правових форм життя конкретних країн у хронологічному порядку. Конкретні дані історії держави і права використовуються теорією держави і права для теоретичних узагальнень, вироблення загальних закономірностей розвитку держави і права різних народів у конкретні історичні періоди.

Історія правових і політичних вчень досліджує і висвітлює історію виникнення і розвитку теоретичних знань про державу і право. Історично закономірний процес нагромадження людьми уявлень про державно-правові явища розкривається в теоріях, ідеях мислителів різних народів світу (Аристотеля, Монтеск'є, Руссо, Канта й ін.). Теорія держави і права вивчає результати їхніх пошуків у виді узагальнень, теоретичних розробок проблем держави і права. Наприклад, теорія держави і права досліджує проблему державного суверенітету (поняття, види, ознаки). Які взаємини теорії держави і права і галузевих юридичних наук?

Теорія держави і права— наука загальна (вивчає загальні закономірності державно-правової дійсності, які “працюють” в усіх галузях юридичних знань).

Так, теорія держави і права вивчає не кримінально-правові злочини (область науки кримінального права), не цивільно-правові правопорушення (область науки цивільного права) і т.п., а правопорушення в узагальненому виді, враховує загальне й особливе, що властиво усім видам правопорушень.

У рамках теорії держави і права відбувається підсумовування знань, отриманих галузевими і спеціальними юридичними науками, а також загальнотеоретичних даних, добутих при вивченні юридичної практики.

Таким чином, місце теорії держави і права в системі юридичних науквизначається тим, що вона:

1) є загальнотеоретичною, методологічною, базовою стосовно інших юридичних наук;

2) поєднує і використовує дані і висновки юридичних наук з метою більш глибоких загальнотеоретичних узагальнень;

3) досліджує (описує, аналізує, пояснює) основні закономірності розвитку держави і права в цілому;

4) виробляє загальні поняття, принципи, на які спираються інші юридичні науки.

Питання (самостійна робота)

Теорія держави і права в системі суспільних наук.

Теорія права і держави, маючи свій предмет, функції і метод, займає специфічне місце в системі суспільних (неюридичних) наук. Для його визначення слід розглянути співвідношення ТДП з філософією, політологією, соціологією.

Філософія і ТДП. Філософія — це наука про загальні закони розвитку природи, суспільства, мислення. Філософія виробляє узагальнену систему поглядів на світ, місце в ньому людини, загальні принципи буття і пізнання, досліджує пізнавальне, ціннісне, соціально-політичне, моральне, естетичне відношення людини до світу. Філософія не обходить своєю увагою державу і право, однак вона визначає їхню сутність, природу, призначення і місце в системі соціальних явищ і цим обмежується. Що стосується теорії держави і права, то вона вивчає державу і право багатогранно, звертаючись при цьому до передових досягнень філософії і використовуючи філософські категорії — сутність, зміст і форма, частина і ціле, можливість і дійсність, система і структура й ін.

Політологія і ТДП. Політологія досліджує політику — діяльність і відносини по здійсненню влади в суспільстві, а також закономірності функціонування і розвитку політики і політичної влади, політичних інтересів, відносин, свідомості, діяльності. Об'єкт політології — політичне життя суспільства в різних проявах, діяльність держави і його органів, політичних партій, політичних і громадських організацій, поводження людей і т.п. Питання права і держави в політології займає незначне місце. ТДП покликана досліджувати державу як правове явище.

Політологія користується теоретико-юридичними досягненнями у вивченні проблем держави.

Соціологія і ТДП. Соціологія — наука про суспільство в цілому й окремих його структурах, соціальних групах, про соціальні процеси, закономірності індивідуального і групового поводження. Об'єктом соціологічного дослідження є всі соціальні явища, у тому числі державно-правові. ТДП використовує результати соціологічних експериментів для підвищення соціальної ефективності норм права, способів удосконалення державного апарату, пізнання причин і умов правопорушень, вивчення рівнів правосвідомості, соціальної структури й ін.

             


Консультація до теми № 2 Поняття, походження і сутність держави

 

5. Сутність держави — це внутрішній зміст її діяльності, що виражає єдність загально-соціальних і вузько-класових (групових) інтересів громадян. Будь-яка держава, поряд з рішенням сугубо класових завдань, виконує й загально-соціальні завдання. Це засоби транспорту і зв'язку, будівництво доріг, іригаційних споруджень, боротьба з епідеміями, злочинністю, заходи для забезпечення миру й інші.

Два аспекти сутності держави визначилися з моменту її виникнення:

• класовий аспект — захист інтересів економічно пануючого класу, здійснення організованого примусу;

• загально-соціальний аспект — захист інтересів усього суспільства, забезпечення суспільного блага, підтримка порядку, виконання інших загально-соціальних справ. 

Співвідношення вузько-класових (групових) інтересів пануючої верхівки (еліти) і інтересів усього суспільства в різні історичні періоди не однакове. До середини XIX століття в більшості країн перевага була на боці організованого примусу, захисту інтересів економічно пануючого класу. Поступово в ряді цивілізованих держав Заходу у зв'язку з розвитком цивільного суспільства усе більшого значення набуває загально-соціальна сторона державної діяльності, задача забезпечення суспільного блага. У наші дні вона відіграє істотну роль у неокапіталістичних і неосоціалістичнх державах, у тому числі в Україні.

 

6 питання (самостійна робота)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!