Схема морфологічного розбору числівника

Дата______________ Клас_______

 

Тема: Кількісні та порядкові числівники.

Мета: поглиблювати й розширювати знання школярів про числівник як частину мови; дати поняття про кількісні та порядкові числівники, ознайомити із поділом кількісних числівників на групи, навчити розрізняти їх; розвивати орфографічні та орфоепічні навички, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до рідної мови та інших навчальних дисциплін.

Обладнання: підручник, таблиця «Кількісні та порядкові числівники», дидактичний матеріал.

Тип уроку: інтегрований.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

1) Емоційна хвилинка.

2) Слово вчителя.

На минулому уроці ми з вами розпочали вивчати тему «Числівник» . І сьогодні будемо продовжувати розширювати знання про цю частину мови. Саме сьогодні ми переконаємося, що без числівника не існує жодна наука, що без нього ми просто безпорадні у щоденному житті. Оскільки вміння правильно вимовляти числівники, писати їх, узгоджувати з іменниками необхідне нам на кожному уроці. Спробуємо у цьому переконатися.

Погляньте на розклад уроків на дошці.

1. Українська мова.

2. Народознавство.

3. Математика

4. Історія.

Наш сьогоднішній урок поєднує всі 4 уроки, які є за розкладом, також перерви і обов’язкове відвідування шкільної їдальні.                                                   Серед вас, діти, є знавці української мови, математики, історики та народознавці. Ви заздалегідь готували певні випереджувальні завдання.

II. Актуалізація опорних знань.

 Перевірка домашнього завдання.

- Отже, перший урок – українська мова. І перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте перевіримо д/з.

а) Фронтальне опитування теорії за ₰49;

- Що таке числівник?

- Це змінна чи незмінна частина мови? А як вона змінюється?

- Яку синтаксичну роль можуть виконувати числівники?

- Що ще вам відомо про цю частину мови?

б) Перевірка практичної частини роботи.

 З’ясувати синтаксичну роль числівників у реченнях.

У нашому класі навчається шість учнів. Два і два – чотири. Ми входимо у життя на порозі двадцять першого століття. Вечірнє небо неначе кліпало тисячами золотих очей.

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

IV. Основний зміст уроку.

Урок 1. Укр. мова.

1. Пояснення вчителем нового матеріалу з використанням таблиці «Кількісні та порядкові числівники».

2. Робота з підручником.

Колективне виконання вправи 450 (с. 191).

3. Словниково-розподільний диктант.

Завдання: розподілити числівники за колонками. У першу – ті, що відповідають на питання скільки?, у другу – котрий? Зробити висновок.

Сім, двадцять перший, сто, небагато, одинадцятий, перше, одна друга, третьому, п’ятеро, два.

                                          Перерва

Вчитель: На цій перерві можна й розім’ятися.

Проведемо граматичну фізкультхвилинку, яку підготувала нам мовознавець…

(Наприклад. - Оскільки є слова, які хоч і мають певне значення числа, проте до числівників не належать. Їх ми розрізняємо за допомогою питання. Отже, якщо я називаю числівник, то ви піднімаєте руки вгору, якщо прикметник – розводите руки у сторони, якщо іменник – витягуєте вперед, а коли дієслово -  то плескаєте у долоні.

Два, двійка, багато, вісімнадцятирічний, потроїти, десятий, двадцятиградусний, п’ятиденка, подесятерити, шість.)

Урок 2. Народознавство.

Робота біля дошки.

Вчитель: Народознавці готували завдання : підібрали  прислів’я та приказки, у яких є числа.

Давайте випишемо із них числівники та вкажемо їх групи за значенням.

(Наприклад. Краще мати сто друзів, ніж багато грошей. Семеро одного не ждуть. Не смійся з другого, щоб тобі не було такого. Одне дерево і вітер валить.)

Перерва.

Вчитель: А зараз ви маєте можливість послухати, як спілкуються ваші ровесники. Уважно вслухайтеся у їхнє мовлення та зробіть зауваження.

Діалог  (розігрують двоє дітей. Решта учнів виправляють помилки, які  зустрічаються в усному мовленні).

- Ходімо в суботу після уроків у кіно?

- Яке це буде число?

- Одинацяте люте.

- Нє, я в п’ять годин і десять мінут іду в басейн.

- З ким ти туди ходиш?

- З чотирнацятої групи займається ше чутири хлопців і п’ять дівчат. А всіх у секції десь біля п’ятидесяти.

 

Урок 3. Математика.

Вчитель: Наступний урок – математика. Це хороша можливість практичного використання числівників. Проте спочатку відправимо дівчат до їдальні чергувати. Оскільки наступна перерва – велика і на нас чекає сніданок.

(Дівчата отримують картки з індивідуальними завданнями.)

 

Картка №1

Перепишіть, замінивши цифри словами. Визначте відмінки числівників.

Рибний соус

  8-10 столових ложок кетчупу змішати зі 150 г сметани. Суміш зє’днати з 50 мл бульйону з риби й варити протягом 5 хв. Посипати зеленню, подавати до смаженої риби.

Картка №2.

Перепишіть, замінивши цифри словами. Визначте відмінки числівників.

Салат «Фантазія»

Близько 350г печериць порізати і залити соком з 2 лимонів. Залишити на 30-40 хвилин. Відварити 1 головку капусти, змішати з 7 редисками, 50г тертого сиру, 4 горіхами, 5 ложками сметани. Все перемішати, посолити і поперчити.

 

Вчитель: Поки дівчата допомагають кухарям готувати страви, ми виконаємо завдання математичного характеру, яке повинен був підготувати нам знавець математики, – розв’яжемо приклади.

(Наприклад.  5+7=? 25:10=? Можна підготувати й задачу.)

Завдання учням: розв’язати приклади; записати обчислені вирази прописом; визначити групи кількісних числівників.

                                               Перерва.

Вчитель: Дівчата, то які страви нас чекають у їдальні?

(Учні слухають рецепти. Виправляють помилки, якщо вони є при вживанні числівників).

Вчитель: У нас ще лишається хвилина перерви, тому пропоную розгадати                                               загадки.

1) У мене ніжка – одна, чобітка не маю, і хоч я без голови – шапку одягаю. (Гриб)

2) Що за очі: одне світить удень, а друге опівночі. (Сонце, місяць)

3) Скільки кроків зробить горобець за сім років? (Ніскільки, бо горобець стрибає, а не ходить).

Урок №4. Історія

Вчитель: Історику потрібно було виписати два речення з підручника історії,

 в яких вжито числа.

(Наприклад. Згідно з легендами, всі великі міста стояли на 7 пагорбах.

Слов’янські племена пов’язували число з множиною конкретних предметів: 2 корови, 2 табуни, 5 стріл.)

Завдання: зробити синтаксичний розбір речення. Визначити групи числівників за значенням.

V. Підсумок уроку.

1. Заключна бесіда.

- Діти, погляньте на годинник. Котра вже година? Вкажіть, будь ласка, різні варіанти позначення цього часу.

- Отже, наш урок (а точніше уроки) наближається до кінця.

- Що нового ви дізналися та навчилися на сьогоднішньому уроці?

- Який же висновок ви можете зробити про вживання числівників?

2.Оцінка діяльності учнів на уроці.

VI. Домашнє завдання.

Вивчити теоретичний матеріал ₰50. Виконати вправи 451 і 452.

  

 

Схема морфологічного розбору числівника

Виписати числівник 

(+ іменник);

2). Початкова форма;

3). Група (розряд) за значенням;

4). Група за будовою;

5). Число, рід (якщо є), відмінок;

Синтаксична роль.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 368; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!